Násilí na řeckém Lesbu: Běženci ignorovali policii, pořádek zjednaly až obušky

Autor: ČTK, mb - 
8. září 2015
12:42

V pondělí večer na řeckém ostrově Lesbos došlo ke skřetům mezi policií a běženci. Policisté s obušky se tu snažili zvládnout 2,5 tisíce migrantů, kteří chtěli nastoupit na trajekt do Atén a ignorovali pokyny policie.

Policisté navzdory podpoře členů pobřežní stráže měli problém masu lidí zastavit. I když křičeli „ustupte“, lidé se tlačili kupředu. Řecký ministr pro imigrační politiku Janis Muzalas řekl, že úřady začnou přepravu běženců na řeckou pevninu odbavovat nově z přístavního města Sigri, což by mělo ulevit Mytiléně, která je správním střediskem ostrova a nynějším centrálním registračním bodem. „Doufáme, že obyvatelé a běženci v nadcházejících pěti dnech pocítí zlepšení,“ dodal Muzalas.

„Špatní“ Řekové

„Jsem tady už osm, devět dní, ani si nedokážu vzpomenout,“ uvedl student inženýrství Aladdín, který se chce shledat se svým bratrem usazeným v Německu. „Někteří jsou tady 14 nebo 15 dní. Vláda se o nás nestará,“ dodal.

Napjatá situace

Podle ministra Muzalase má nyní situace na východoegejském Lesbu „skutečně blízko k explozi“. Ostrov s 85 000 obyvateli nedaleko tureckých břehů zažívá velký nápor uprchlíků utíkajících před konfliktem nebo chudobou. V současnosti se jich zde tísní mezi 15 000 až 17 000, což představuje zhruba pětinu ostrovní populace.

Zápalné láhve

Řecké úřady v neděli zadržely dva sedmnáctileté ostrovany za to, že házeli zápalné láhve na syrské rodiny, které se utábořily v parcích. Pořádkové jednotky za pomoci obušků rozehnaly skupinu běženců čekajících na registraci, aby tak zamezily střetům mezi Syřany, kteří mají v tomto procesu přednost, a Afghánci.

Kolabující Řecko

Do Řecka od začátku letošního roku přišlo přes 230 000 běženců, kteří míří do bohatších států Evropské unie, především do Německa či Švédska. Do Řecka připlouvají z Turecka, přičemž tuto nebezpečnou plavbu často podnikají na nafukovacích člunech. V pondělí řecký trajekt nedaleko Lesbosu zachránil 35 uprchlíků, jejichž plavidlu hrozilo převržení. Dalších zhruba 30 běženců z téže ohrožené lodi převezly na břeh čluny pobřežní stráže.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud