Bohaté muslimské státy proti uprchlíkům: Žádná solidarita, přijímají je jen na otrockou práci?

Autor: mb - 
8. září 2015
05:00

Vlna uprchlíků do Evropy neutichá a svět minulý týden šokovala fota mrtvého syrského chlapečka, jehož bezvládné tělíčko vyplavilo moře na pláž. Světová média se začínají ptát, proč uprchlíci riskují své životy, když by mohli zamířit do pohádkově bohatých zemí Perského zálivu.

„Tyto státy mají kapacity na to, aby rychle postavily ubytování pro uprchlíky. Obří stavební firmy, které postavily mrakodrapy v Dubaji, Abu Dhabí a Rijádu, by teď měly stavět přístřešky pro migranty. Navíc Saúdská Arábie má bohaté zkušenosti s návalem lidí, vždyť ročně do Mekky zavítají miliony muslimů,“ podivuje se americko-indický novinář Bobby Ghosh.

Šokující statistiky

Zatímco jen do Německa má letos dorazit až 800 tisíc uprchlíků a Brusel chce přinutit státy EU, aby mezi sebe přijaly tisíce imigrantů, státy Perského zálivu uprchlíky prakticky nepřijímají. Pohádkově bohaté Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Katar či Kuvajt letos nepřijaly ani jednoho uprchlíka. Jinými slovy – počet uprchlíků v těchto zemích je nula!

Právní vakuum

Přestože obyvatelé bohatých států sdílejí se svými chudšími příbuznými stejný jazyk, náboženství a jsou provázáni etnicky i kulturně, uprchlíky nechtějí. Ani jeden z těchto států není signatářem konvence OSN o statusu uprchlíka z roku 1951, která definuje, kdo je uprchlík, a zároveň ukládá státům základní povinnosti postarat se o běžence.

Muslimská solidarita

Výše uvedená fakta ovšem neznamenají, že v zemích Perského zálivu nežijí uprchlíci ze Sýrie. Tak např. v Saúdské Arábii jich žije zhruba půl milionu, ale jejich právní status je nejasný. Žijí v ilegalitě a jsou zneužíváni jako levná pracovní síla. „Země Perského zálivu se chovají k Syřanům hrozně. Nepřijímají žádné uprchlíky a lidem v zemi úřady ztěžují život. Chovají se k nám jako k občanům třetí kategorie. Dokonce i k Indům se chovají lépe,“ stěžuje si Abu Omar (49) ze Sýrie. Země Perského zálivu si často najímají levnou pracovní sílu právě ze zemí, jako je Indie, Bangladéš, ale třeba i Filipíny.

Pohodlí boháčů

I když země Perského zálivu uprchlíky nepřijímají a místo toho raději finančně podporují finanční projekty v Evropě, Arabové i Evropané si začínají klást otázku, zda je takový přístup spravedlivý. „Země Perského zálivu by nás mohly přijmout, ale nechtějí,“ říká trpce Omar Hariri ze Sýrie, který na chatrném člunu se svou ženou a dvouletou dcerkou překonal moře a dorazil do Řecka. Ale i někteří občané bohatých arabských zemí jsou pobouřeni přístupem svých vlád. Umara (21) ze Saúdské Arábie dojaly např. záběry dobrovolníků, kteří krmí v Evropě uprchlíky. „Přísahám při Alláhu, že to naši lidé jsou bezvěrci a ti, kdo krmí naše bratry, jsou věřící,“ napsal na sociální síť Umar.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

d.ianna ( 10. září 2015 12:08 )

Blesku je to už neskutečně trapné a vážně hodně nenápadné, že pod žádným článkem o uprchlících (kromě tohoto), nejsou diskuze. Máme zase po demokracii? Že "hlas lidu" nezajímá politiky není nic nového, ale on už nezajímá ani média? Kde by jste bez nás byli????

mandat ( 9. září 2015 12:07 )

Nechapu,proc nejsou diskuze u utecencu. Na ostrove Lesbos maji pres 42 000 uprchliku,sami Rekove to zverejnili.Utecenci jsou tam ilegalne,to Jim asi jaksi nedoslo, vsude,kam slapnou je pohroma a 100 let trava neroste.Jine narody by takove invaze okamzite strilely.Proc ma Evropa tohle tolerovat a jeste Jim pomahat ????????????? Co ma Evropa spolecnoho z Arabakama????????????? Zu jich ma od 60 let dost a jsou s nima jen problemy.Politici si hraji na UNICEF,nebo co ,ale vse plati pracujici lidi a tech se nikdo nepta,zda hodlaji tuhle sebranku zivit nebo ne.Normalni clovek nedosatane zadnou pomoc a tyhle dostanou okamzite domy, byty,penize a veskere vyhody a jeste si toho nevazi.Tohle neni normalni.

junkiexl ( 9. září 2015 02:38 )

(I)slamu.

flerr ( 9. září 2015 02:09 )

Vypadá to, a to je dosti smutné a zoufalé, že svobodně vyjádřit svůj názor lze jen tady. Jinak diskuze se nikde moc nevedou a v televizi i veřejnoprávní jen jásot a lidi celí vedle z toho, jak jsou rádi, že mohou všem těm nezvaným hostům pomáhat ze všech sil. Asi jim vypadlo z hlavy známé české pořekadlo: Za dobrotu na žebrotu. Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění. To, že se zbláznila jedna německá kancléřka ještě přece nemůže znamenat, že zešílí celá EU. Copak je to nakažlivé? Přece někdo musí mít rozum dříve, než bude pozdě. A, bohužel, nestačí jen vystoupit z toho šíleného spolku. Je to jako vždy - Německo rafá a Anglie s Francií mu přizvukují.

jsemtady ( 8. září 2015 23:38 )

Hustý ,ale pravda!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud