Války uprchlíků v Německu: Policie je chce dělit dle náboženství a národnosti

Autor: mb - 
29. září 2015
13:45

Série násilností mezi běženci, kteří nalezli útočiště v Německu, přiměla úřady zamyslet se nad myšlenkou segregace. Policie chce rozdělit uprchlíky podle víry a země původu. „Nekorektní“ řešení německé úřady zvažují po bitvě mezi Albánci a Pákistánci, která se odehrála v neděli ve městě Calden.

Klacky, kameny, rány pěstí i kopance. Tak skončil spor mezi Albánci a Pákistánci ve „stanovém městečku“. Brutální rvačka si vyžádala 14 zraněných, bezhlavé násilí ukončil až tvrdý zásah policie, která musela použít slzný pln. I tak jí ale trvalo několik hodin, než dostala nezvladatelný dav pod kontrolu.

„Incidentu se zúčastnilo 60 až 70 lidí, zaútočili na sebe klacky a házeli po sobě rozličné předměty,“ oznámila policie. Britský server BBC ale uvedl, že se do násilností zapojily až čtyři stovky imigrantů.

Bitva kvůli jídlu i záchodům

Ve stanovém městečku žije zhruba 1500 běženců z 20 zemí a nedělní rvačka prý začala kvůli sporu v jídelně. Není to ale poprvé, co došlo ke konfliktu mezi migranty. Tak např. v pátek v Lipsku na sebe zhruba 200 Afghánců a Syřanů zaútočilo ulámanými nohami od stolů, postelí a dalšími tyčemi kvůli tomu, že se nepohodli, kdo bude mít přednostní právo na použití toalet. A minulý měsíc policie jen stěží uklidnila rozvášněný dav v azylovém středisku ve východním Německu, který rozzuřil Afghánec, jenž roztrhal Korán.

Nezvládáme je, musíme je rozdělit

Podle policie je situace doslova na hraně únosnosti. „Policie dělá, co může, ale takhle už to dál nejde. Musíme předcházet výbuchům násilí,“ prohlásil pro německá média šéf policejních odborů Jörg Radek, který se domnívá, že řešením by byla segregace uprchlíků dle jejich národnosti a náboženského přesvědčení.

Nekorektní, ale efektivní

Takovýto návrh vzbuzuje v multikulturním Německu rozpaky, země je pyšná na relativně poklidné soužití různých kultur. Přestože žádný oficiální předpis na celostátní úrovni ještě nevznikl, některé spolkové státy uprchlíky v tichosti podle tohoto klíče již dělí. „Když umisťujeme běžence, bereme v potaz jejich národnost i náboženství,“ přiznala bavorská ministryně pro sociální otázky Emilia Müller.

Miliardy na uprchlíky

Německo se potýká s obrovským nárůstem žadatelů o azyl. Původní odhady hovořily o 450 tisících běžencích, pozdější už o 800 tisících a nyní se hovoří dokonce o jednom milionu uprchlíků, kteří si vyberou Německo jako svou potencionální novou domovinu. Spolková vláda už vyčlenila 6 miliard euro (zhruba 163 miliard korun) na ubytování pro uprchlíky a slíbila posílit policii o 3 tisíce nových rekrutů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud