Kritizujete uprchlíky na internetu? V Německu můžete přijít o děti

Autor: mb - 
29. září 2015
14:41

Naši západní sousedé si musí dávat pozor na jazyk, a to i na internetu. Kvůli „extrémním“ názorům můžou totiž přijít nejen o práci, ale klidně i o vlastní děti. A přitom vůbec nemusí jít o trestný čin – stačí, když na „provinilce“ upozorní úřady bdělý občan. Státní mašinérie se pak rozeběhne na plné obrátky.

Na znepokojující situaci upozornil německý list Die Welt. Podle deníku můžete přijít o práci kvůli tomu, že na Facebook umístíte xenofobní příspěvek proti uprchlíkům. Přestože skutek nenaplní podstatu trestného činu, je dost možné, že vás pár neuvážených slov v internetové diskusi bude stát zaměstnání. Zvláště velké korporace nechtějí být vnímány jako společnosti, které dávají prostor xenofobním názorům nebo zaměstnávají extremisty.

Přijdete o děti

Přestože je ztráta zaměstnání stresující situace, může jít paradoxně o procházku „růžovou zahradou“. Kvůli radikálním názorům můžete přijít o to nejcennější, co máte – vaše děti.

Co je kritériem „extrémnosti“, není definováno, právnička Eva Becker, která se specializuje na rodinné právo, však vysvětluje: „Rozhodujícím faktorem je zdravý selský rozum. Pokud řeknete, že byste raději neměli za sousedy Syřany, bezpečný rozvoj dítěte neohrožujete. Pokud však otec či matka před dítětem vyslovují hrozby násilí vůči uprchlíkům, zde už rodiče jasně překračují hranici přípustného.“

Stát vs. táta

Ačkoliv zní možná českému občanovi popsaný scénář jako hypotetický, v Německu se už před deseti lety živě diskutovalo o případu otce, který byl napojen na extrémní pravici a kvůli svým xenofobním názorům mu soud zakázal styk s dětmi. Matka se totiž ideologie zřekla, otec ne.

Soud rozhodl, že není v zájmu dětí, aby svého otce vídaly. A xenofobní názory se mohou rozhádaným rodičům krutě vymstít. Právnička Eva Becker dokonce radí, aby si partneři pořídili screenshoty s nevhodnými příspěvky expartnera. „Takovýto důkaz bude velmi užitečný v případném soudním procesu.“

Nejde jen o neonacisty

K problému stačí udání naštvaného diskutéra nebo odcizeného partnera. „Pokud úřady rozhodnou, že rozvoj dítěte je ohrožen, nejdříve omezí styk rodiče s potomkem. Je přípustné setkání s doprovodem, například učitelkou. Pokud dotyčný rodič nezmění své chování nebo se nadále chová nerozumně, setkání mohou být kompletně zrušena,“ říká právnička Becker.

Facebook policie

To, že potírání nenávistných komentářů berou vážně nejen státy, ale i firmy, dokládá konverzace mezi kancléřkou Angelou Merkel (61) a zakladatelem společnosti Facebook Markem Zuckerbergem (31). Mikrofony před pár dny zachytily jejich soukromý rozhovor, který se odehrál na okraj summitu OSN v New Yorku. Zuckerberg prohlásil, že by se mělo s nenávistnými komentáři na internetu „něco udělat“. Merkel pak opáčila: „A pracujete na tom?“ Zuckerbergova odpověď byla krátká, ale nekompromisní: „Ano.“

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud