ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard

Aktualizováno -
20. září 2024
07:00
Autor: ČTK, red, lig - 
12. září 2024
05:00

Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.

  • Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
  • Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí. 
  • Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
  • Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce. 
  • Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
  • Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
  • Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.

Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

Extrémní deště a povodně v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
17:34
14. 9. 2024

Tři mosty na polsko-českých hranicích jsou neprůjezdné, policie je uzavřela kvůli vysoké hladině řeky Opava, píše Gazeta Wyborcza na svém webu.

17:34
14. 9. 2024
!

K 17:00 platil některý z povodňových stupňů na 244 místech Česka. Z toho téměř na třetině byl třetí stupeň nebo stupeň, který meteorologové označují jako extrémní povodeň. Kritická je situace především na severní Moravě. Moravskoslezský a Olomoucký kraj už vyhlásily stav nebezpečí.

Některé toky na severní Moravě dosáhly dnes odpoledne 50letého průtoku. Rychle nyní stoupá například říčka Vidnavka ve Vidnavě na Jesenicku a Černý potok v sousední obci Velká Kraš. V obou lokalitách platí extrémní povodňový stupeň. Podobná situace s rychlým vzestupem je také na Černé Opavě v Mnichově na Bruntálsku.

17:33
14. 9. 2024

Frýdlantská vodárenská společnost (FVS) žádá obyvatele sedmi obcí z Frýdlantska, aby omezili spotřebu pitné vody z vodovodu a používali ji ideálně jen na pití a vaření. „Vaše obec je zásobována pitnou vodou z úpravny vody Bílý Potok, která musela být kvůli kvalitě vody ve Smědé odstavena z provozu. Přitékající vodu z hor není možné použít na úpravu na vodu pitnou. V současné době je spotřebovávána pouze voda nahromaděná ve vodojemech,“ uvedla FVS na svém webu. V případě, že pitná voda dojde, bude FVS zásobovat obce cisternami.

Výzva se týká obyvatel Bílého Potoka, Hejnic, Raspenavy, Lázní Libverda, Nového Města pod Smrkem, Dolní Řasnice a Krásného Lesa. Úpravna vody byla odstavena v pátek ráno. „Stávající zásoba vody vydrží při současné spotřebě cca do pondělního rána,“ uvedl na sociálních sítích starosta Hejnic Jaroslav Demčák.

17:32
14. 9. 2024

„Situace velmi kritická. Poličná, Branky na Moravě, Krhová, Bynina, Podlesí, Hrachovec...“ hlásí z Valašského Meziříčí Petr Zavadilík na Facebooku. „Někde už jsou silnice pod vodou, jinde chybí centimetry. Ve Valmezu chybí už jen málo.“ Na jednom snímku je patrný i sesuv půdy.

Sesuv půdy u Valašského Meziříčí (14. 9. 2024). Okolí Valašského Meziříčí (14. 9. 2024). Okolí Valašského Meziříčí (14. 9. 2024). Okolí Valašského Meziříčí (14. 9. 2024).
17:16
14. 9. 2024

Přípravy na velkou vodu v Brně-Židenicích. Vojenská nemocnice, kostel Nanebevzetí Panny Marie i další objekty jsou zabezpečeny pytli s pískem.

Lidé budují protipovodňové zábrany před kostelem Nanebevzetí Panny Mariena v Brně Židenicích (14. 9. 2024). Protipovodňové zábrany před Vojenskou nemocnicí v Brně (14. září 2024). Protipovodňové zábrany na ulici Lazaretní v Brně (14. 9. 2024). Protipovodňové zábrany na ulici Lazaretní v Brně (14. 9. 2024).
17:09
14. 9. 2024

Kvůli zaplavení vodou silničáři uzavřeli dálnici D55 u Otrokovic na Zlínsku ve směru k D1. Voda a spadlé stromy zastavily provoz i na dalších cestách ve Zlínském kraji. Voda zaplavila rovněž železniční trať mezi Valašským Meziříčím a Bystřicí pod Hostýnem. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) a Českých drah. Některé toky v regionu jsou na nejvyšším, třetím stupni povodňové aktivity.

D55 zaplavila podle ŘSD voda po 16:00 zhruba na 33. kilometru mezi Exitem 32 Otrokovice a silnicí I/55. Krajská pobočka ŘSD uvedla na síti X, že hasiči na přibližně 500 metrů dlouhém úseku dálnice odčerpávají vodu a odklízejí nánosy bláta z polí. „Nájezd na dálnici je možný až v Exitech 32 a 30 v Otrokovicích,“ píše ředitelství.

16:56
14. 9. 2024

 V Libereckém a Ústeckém kraji bylo k 16:00 bez proudu zhruba 17.200 domácností. Poruchy se sice daří odstraňovat, stále ale přibývají další, řekla dnes ČTK mluvčí ČEZ Distribuce Soňa Holingerová.

„Ty počty kolísají,“ uvedla. Poruchy na vedení vysokého napětí působí polámané a popadané stromy a větve vlivem silného větru a podmáčeného terénu. 

16:56
14. 9. 2024

Některé toky na severní Moravě dosáhly dnes odpoledne 50letého průtoku, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Stav extrémní povodně kolem 16:00 trval na Černé Opavě v Mnichově a Porubce ve Vřesině v Moravskoslezském kraji. Nově je také na řece Bělá v Mikulovicích a na Vidnavce ve Vidnavě na Jesenicku v Olomouckém kraji a také na Opavici v Krnově na Bruntálsku. Situace na tocích se rychle mění.

Meteorologové varují, že extrémní situace na Černé Opavě se postupně projeví také na řece Opava. Město Opava, kterým stejnojmenná řeka protéká, už oznámilo, že obyvatelé některých čtvrtí se mají připravit na možnou evakuaci. Týkat se to může vyšších stovek až několika tisíců lidí.

16:54
14. 9. 2024

Evakuace začínají i ve Středočeském kraji. Hasiči doporučují evakuaci obce Opatovice, kam přistavili autobus kvůli zvýšenému přítoku Zbyšovského rybníka. 

 

16:49
14. 9. 2024

Hladina Bělé v Mikulovicích nyní dosahuje 344 centimetrů, hranice pro extrémní povodeň tam je 334 centimetrů. Podle předpovědi by hladina Bělé měla v Mikulovicích dál stoupat. „Z důvodů nepříznivého vývoje počasí a aktuálního stavu řeky Bělá vám důrazně doporučujeme evakuaci v oblasti ulic V Zátiší, Hlucholazská, Kamenická, Hlavní, Nábřežní Hradecká, Za Elektárnou. Je velmi pravděpodobné, že v následujících hodinách bude muset být evakuace nařízena,“ oznámila na sociálních sítích radnice v Mikulovicích.

16:41
14. 9. 2024

Břežanské údolí v Praze uzavřeno! U mostu Závodu míru došlo k sesuvu skály. Statik doporučil úplnou uzavírku, přidáváme i citybloky pro zajištění bezpečnosti.

Břežanské údolí v Praze uzavřeno, u mostu Závodu míru došlo k sesuvu skály. Břežanské údolí v Praze uzavřeno, u mostu Závodu míru došlo k sesuvu skály.
16:37
14. 9. 2024

Na domě v Burešově ulici v Praze 8 probíhá havarijní oprava pláště střechy, byla zde zjištěna statická porucha. Střecha se opravuje od léta a už kvůli silným přívalovým dešťům na sklonku léta nateklo do několika bytů. To nyní eskalovalo silnými dešti. Městská část již některým nájemníkům poskytla náhradní bydlení i slevu na nájmu.

16:32
14. 9. 2024

Na jihu Čech na některých místech napršelo za posledních 24 hodin 100 milimetrů vody. Záplavy tak dorazily i do Jihočeského kraje, kde jsou zatopené zahrady i silnice. 

Hasiči také informovali o evakuaci školy v přírodě ve Střelských Hošticích. Celkem se jednalo o 150 osob. „Padesát z nich se samoevakuovalo (odjeli po vlastní ose), stovka byla odvezena autobusy do obce,“ dodávají. 

Záplavy v Jihočeském kraji (14.9.2024) Záplavy v Jihočeském kraji (14.9.2024) Záplavy v Jihočeském kraji (14.9.2024)
16:27
14. 9. 2024

Hejtman Kuba: Husinecká nádrž přeteče! Předpovědi se naplnily v nejhorším možném scénáři

Obyvatelé, kteří žijí u povodí Blanice, mají šest hodin na to, než k nim dopotuje voda z přehrady. Informaci sdílel na facebooku hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS). „Pro všechny, kteří jsou na povodní Blanice. Stojím na Husinecké vodní nádrži. Tady bohužel se naplnily předpovědi v tom nejhorším možném scénáři a ten přítok do nádrže je na 80 kubíkách a odtok je regulován na 20,“ uvádí ve videu na facebooku. 

„Dojde k tomu že nádrž začne přetékat. Chceme tu vlnu co nejdéle podržet, abychom dali obcím čas. Všichni víme, co se může stát, když ta nádrž přetéká  v téhleté chvíli máme nějakých šest hodin, než se to stane. Zasáhne to Husinec, Těšovice, Strunkovice, Bavorov, Vodňany, Protivín, Heřmaň i Putim. Bude to v časových vlnách,“ konstatoval. Nejrozumější je nyní podle něj oddalovat chvíli, kdy dojde k přetečení nádrže. 

Video  
Video se připravuje ...
16:16
14. 9. 2024

Obyvatelé opavských částí Držkovice, Vávrovice, Palhanec a Kateřinky se mají připravit na možnou evakuaci. Týkat se to může vyšších stovek až několika tisíců lidí. Městu hrozí více než stoletá voda. ČTK to dnes řekl mluvčí magistrátu Roman Konečný.

V současné době podle něj nikdo přesně neví, kde mohou vzniknout největší problémy. Podle primátora Tomáše Navrátila (ANO) by nejhorší stav měl nastat v neděli brzy ráno. „Situace není dobrá. Nechceme šířit paniku, ale chceme, aby se občané mohli připravit. Prosíme všechny, kdo bydlí u vody a mohou být ohroženi, aby se připravili na možnost evakuace,“ řekl primátor.

16:15
14. 9. 2024

Kvůli vylití říčky Kotojedky ve Zlínském kraji musí hasiči evakuovat obyvatele domova pro seniory v části Vážany. Domovu hrozí zaplavení. Voda už se nachází na silnicích a ulicích obce. 

Extrémní lijáky v ČR: Evakuace seniorů z centra v Kroměříži kvůli hrozbě záplavy (14.9.2024) Extrémní lijáky v ČR: Evakuace seniorů z centra v Kroměříži kvůli hrozbě záplavy (14.9.2024) Extrémní lijáky v ČR: Evakuace seniorů z centra v Kroměříži kvůli hrozbě záplavy (14.9.2024)
16:06
14. 9. 2024

Bohumín na Karvinsku vyzval obyvatele městské části Pudlov, aby se připravili na evakuaci. Podle nového modelu jsou přímo ohroženy domy v této oblasti, kde zatím nejsou dostavěny protipovodňové hráze. Není vyloučeno, že voda se dostane přes Ostravskou ulici. Chystá se i možná evakuace městské nemocnice. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Jana Končítková.

„Povodí předpovídá kulminaci na Odře na 1600 až 1800 metrech krychlových za sekundu, což odpovídá stoleté vodě. Obyvatelé Pudlova se musí připravit na evakuaci. Lokalitou budou projíždět hasiči a strážníci a místní informovat. Doporučujeme nečekat a využít možnosti se přemístit k příbuzným, objekty budou střeženy. Podle požadavků obyvatel město připraví ubytovací kapacity v objektech města,“ uvedla mluvčí.

16:04
14. 9. 2024

Řeka Bělá v Mikulovicích na Jesenicku dnes odpoledne kvůli vydatnému dešti a rychlému vzestupu hladiny dosáhla extrémního povodňového stupně. Obyvatele několika záplavami ohrožených ulic vyzvala radnice k urychlené evakuaci. Na dalších 11 místech v Olomouckém kraji je třetí stupeň, tedy ohrožení, vyplývá z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMI).

Kritická situace je právě na Jesenicku, kde na několika místech hladiny řek překročily třetí stupeň. V Jeseníku hasiči kvůli hrozbě záplav evakuují dvě ulice, preventivní odsun se týká zhruba dvou stovek lidí. Hladiny řek v Jeseníkách stále stoupají. Další evakuace na Jesenicku budou zřejmě následovat v odpoledních a večerních hodinách. V Jeseníku a okolních obcích jsou připravena evakuační centra.

15:57
14. 9. 2024

Povodňové drama v Orlové: Máma s dětma zachráněna ze střechy auta!

S obřím strachem o nejbližší, přítelkyni Andreu (27) a dvě malé děti (1 a 4) prchal před velkou vodou Tomáš Bortlík (27) z Orlové. Popadli nejnutnější věci a chtěli odjet autem. Nakonec je ze střechy vozu museli zachraňovat hasiči! Povodeň rodině vzala úplně vše...

15:54
14. 9. 2024

Hasiči ve městě Špindlerův Mlýn sdíleli video z průjezdu městěm kolem řeky. Řeka je rozbouřená a podle hasičů na třetím stupni povodňové aktivity. „Přehrada má zatím dostatek kapacity k regulování odtoku. Komunikace mezi Špindlerovým Mlýnem a Vrchlabím je zatím bez problémů průjezdná. Prosím vyvarujte se povodňové turistiky a nejezděte sem, pokud k tomu nemáte vážný důvod,“ dodávají hasiči. 

Video  
Video se připravuje ...
15:32
14. 9. 2024

V Jeseníku kvůli rozvodněné říčce Bělá hasiči zahájili evakuaci dvou ulic. „Předpověď je bohužel taková, že evakuací tam bude přibývat,“ řekl novinářům ředitel Hasičského záchranné sboru Olomouckého kraje Karel Kolářík. Hasiči naváží materiál pro nouzové přežití do čtyř evakuačních středisek na Jesenicku, přesunuli tam potřebnou techniku včetně člunů a lezeckého nářadí. Zásahy při povodních v horském regionu mohou být podle Kolaříka velmi riskantní a nebezpečné.

V případě potřeby budou na Jesenicko kvůli evakuaci osob ze zaplavených oblastí přivolány policejní na armádní vrtulníky. V obci Mikulovice jsou zatopené silnice a voda se dostává i do blízkosti obytných domů. 

Extrémní deště v Česku: V Mikulovicích na Olomoucku jsou zatopené silnice (14.9.2024) Extrémní deště v Česku: V Mikulovicích na Olomoucku jsou zatopené silnice (14.9.2024) Extrémní deště v Česku: V Mikulovicích na Olomoucku jsou zatopené silnice (14.9.2024) Extrémní deště v Česku: V Mikulovicích na Olomoucku jsou zatopené silnice (14.9.2024)
15:26
14. 9. 2024

Z polského města Glucholazy v Opolském vojvodství, blízko hranice s Českou republikou, bylo kvůli povodni evakuováno 400 lidí. Evakuovali se například i někteří obyvatelé nedaleké vesnice Jarnoltówek, kde srážkový rekord překonal ten z povodní v roce 1997. Situace je podle serveru onet.pl na mnoha místech složitá, zejména ve vojvodstvích na jihu a jihozápadě Polska. V Dolnoslezském vojvodství se podle listu Gazeta Wyborcza připravuje evakuace dalších čtyř obcí.

Ministr vnitra Tomasz Siemoniak dopoledne uvedl, že úřady sledují srážky a stav vodních toků v Česku. „Tyto údaje nejsou dobré, mírně řečeno,“ dodal podle agentury PAP.

Lijáky a záplavy v Polsku (14.9.2024) Lijáky a záplavy v Polsku (14.9.2024) Lijáky a záplavy v Polsku (14.9.2024)
15:24
14. 9. 2024

Hasiči zachraňovali ženy, které neuposlechly výzvu k evakuaci. Hasiči Jihočeského kraje tak znovu apelují na místní občany, aby poslouchali a dodržovali pokyny složek záchranného systému. „Evakuaci neuposlechly v Benešově nad Černou dvě ženy, které jsme museli nakonec zachraňovat na člunu,“ přiblížili situaci na sociální síti X. 

Extrémní deště v Česku: Hasiči zachraňovali ženy, které neuposlechly výzvu k evakuaci (14.9.2024) Extrémní deště v Česku: Hasiči zachraňovali ženy, které neuposlechly výzvu k evakuaci (14.9.2024) Extrémní deště v Česku: Hasiči zachraňovali ženy, které neuposlechly výzvu k evakuaci (14.9.2024)
15:20
14. 9. 2024

Situace po vydatných deštích v Moravskoslezském kraji v Ostravě. Rozvodněná říčka Porubka, ulice Splavní. 

„Na většině hlavních vodních toků jako je Opava, Opavice, Ostravice, Odra či Olše budou dosaženy třetí stupně povodňové aktivity, a to během dnešního dne nebo neděle. Dojde ojediněle i k překročení stoletých průtoků, a to zejména na Odře ve Svinově, na Opavě v Opavě, Opavě v Děhylově, Odře v Bohumíně,“ doplnil Tušil.

Extrémní déšť v Česku: Zatopená ulice Splavní (14.9.2024) Extrémní déšť v Česku: Zatopená ulice Splavní (14.9.2024) Extrémní déšť v Česku: Zatopená ulice Splavní (14.9.2024)
15:13
14. 9. 2024

„V průběhu jednání jsme dostali požadavek z města Jeseníku od paní starostky a povodňové komise, abychom vyhlásili stav nebezpečí. Tomuto požadavku jsme vyšli vstříc už v průběhu jednání. Počínaje 15. hodinou jsem vyhlásil stav nebezpečí pro celý Olomoucký kraj. Informoval jsem Ústřední povodňovou komisi a večer budeme mít ještě videokonferenci, kde si upřesníme věci, které tím pro nás budou vyplývat,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek k vyhlášení stavu nebezpečí. 

Video  Blesk: Víte, že... Povodně! Co má obsahovat evakuační zavazadlo?  - Bára Holá/Blesk
Video se připravuje ...

Jan Kocián ( 20. září 2024 01:55 )

?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??

Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣

Uživatel_5313099 ( 19. září 2024 18:48 )

Evakuační centra, co to je? Pro naše občany tělocvična a pro placené turisty z východu se najdou vybavené byty a luxusní hotely. Proč to nejde naopak. Aha náš občan na posledním místě.

Jan Kocián ( 19. září 2024 04:44 )

"Na Lužnici nebude 50letá povodeň," ubezpečovali starostové občany.

Už ji tam mají!

Jan Kocián ( 19. září 2024 02:12 )

ČHMÚ původně předpovídal maxima do 23 °C, ale včera ve středu bylo skoro 28 °C, což je dost mimo předpovídaných hodnot. V Jeseníkách se vyskytly bouřky s bílými radarovými odrazy (v předpovědi byly jen přeháňky, ale nejedná se o chybnou bouřkovou předpověď, bylo to v toleranci).

Dnes ve čtvrtek již před polednem budou v Čechách vznikat osamocené slabé supercely. Další slabé bouřky v pondělí. Silné bouřky v ČR až 26. a 27. září, s možností lokálních bleskových povodní 27. nebo 28. září! ❤️‍

Tom C. ( 18. září 2024 22:43 )

A Darbujan pandrhola na to jenom zira ... 🙂

Zobrazit celou diskusi