ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard

Aktualizováno -
20. září 2024
07:00
Autor: ČTK, red, lig - 
12. září 2024
05:00

Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.

  • Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
  • Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí. 
  • Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
  • Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce. 
  • Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
  • Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
  • Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.

Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

Extrémní deště a povodně v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
08:46
19. 9. 2024

V Česku platil ráno některý z povodňových stupňů ještě na 55 místech, na třetím nejvyšším stupni ohrožení je asi desítka míst. Lužnice pod rybníkem Rožmberk nad ránem vystoupala na úroveň označovanou za extrémní povodeň, která odpovídá padesátileté vodě. Stupeň ohrožení evidují vedle Lužnice, Nežárky, Blanice a Nové řeky v jižních Čechách, také čtyři místa na dolním toku Labe a rovněž Dyje v Trávním Dvoře pod vodní nádrží Vranov. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu. „Většina zasažených vodních toků klesá. V povodí Odry, Moravy, v povodí horního a středního Labe pod úrovní pro 3. SPA. Nad úrovní 3. SPA je ještě Dyje v profilu Trávní Dvůr, dolní tok Labe pod soutokem s Vltavou, toky v povodí Lužnice a Blanice v Husinci,“ uvedl ČHMÚ.

Na měřicí stanici v obci Frahelž na Lužnici pod Rožmberkem se hladina řeky dostala na úroveň extrémního povodňového ohrožení nad ránem. Český hydrometeorologický ústav uvedl, že Lužnice ve Frahelži překročila limit pro padesátiletý průtok, tedy průtok, který je v dlouhodobém průměru dosažen nebo překročen jedenkrát za 50 let. Vzestup hladiny se v posledních hodinách zpomaluje. Hladina Nežárky, která je přítokem Lužnice, klesá. Třetí povodňový stupeň dnes ráno na jihu Čech evidovaly na Lužnici také stanice Bechyně a Klenovice, dále Nežárka v Hamru, Nová řeka v Mláce a Blanice v Husinci.

Na Labi se drží stupeň ohrožení na dolním toku pod soutokem s Vltavou. Kolem 08:00 přetrvávalo ohrožení v Mělníku za soutokem, Litoměřicích, Ústí nad Labem a Děčíně. Meteorologové očekávají v Mělníku pokles pod třetí stupeň dnes odpoledne nebo večer, v Ústí nad Labem a v Děčíně v pátek. „Nad úrovní druhého stupně povodňové aktivity je již jen Opava v Děhylově, dolní Morava, většina toku Dyje, toky v povodí Malše, Loučná v Dašicích a Chrudimka v Padrtech,“ uvedli meteorologové. Rozsáhlé a ničivé záplavy po vytrvalém dešti o víkendu zasáhly zejména Moravskoslezský kraj a sever Olomouckého kraje, s výjimkou západu a severozápadu Čech se ale toky rozvodnily v celé republice. Jihočeské řeky se vrátily na povodňové stupně ohrožení v pondělí, když se déšť přesunul z Moravy nad Šumavu a Novohradské hory.

08:26
19. 9. 2024

Evakuace Veselí nad Lužnicí na Táborsku by zřejmě nemusela nastat. Podle starosty města Víta Rady (BEZPP, za Jihočechy 2012) hladina řek ve městě u soutoku Lužnice a Nežárky nijak výrazně nestoupá, řekl dnes ráno ČTK před zasedáním povodňové komise. „Troufám si říct, že jsme z nejhoršího venku,“ řekl Rada. Ve městě je postavená protipovodňová bariéra. K jejímu překonání však stále chybí několik desítek centimetrů. „Voda z Lužnice se rozlila na začátku Veselí kolem pískoven. Dostala se do nějakých zahrádek. Ale u soutoku je situace prakticky neměnná,“ uvedl Rada.

Hladina Lužnice stoupá po srážkách od konce minulého týdne. Zásadněji se začala zvyšovat od úterý, kdy z rybníku Rožmberk, kterým řeka protéká, začala voda přepadat bezpečnostním přelivem, jelikož se kapacita Rožmberku naplnila. Postupně se odtok z největšího českého rybníku zvyšoval. Voda se pod Rožmberkem začala rozlévat do krajiny a postupovala dále Lužnicí. Na stanici Frahelž, která je první pod rybníkem, se hladina řeky během středy zvýšila téměř o metr. Nyní tam už voda stagnuje, v rozmezí dnes od 5:30 do 7:30 se zvýšila hladina o centimetr.

07:39
19. 9. 2024
!

Hladina Dunaje v Bratislavě po kulminaci začala v noci na dnešek klesat, snižuje se i Morava. Na obou řekách nadále platí nejvyšší povodňový stupeň.

07:38
19. 9. 2024

Na tocích ve Zlínském kraji dnes ráno už neplatil žádný ze stupňů povodňové aktivity. První stupeň znamenající bdělost platil ještě v noci na dnešek na Moravě v Kroměříži a ve Spytihněvi na Zlínsku. Brzy ráno však její hladina postupně klesla pod jeho spodní hranici, vyplývá z údajů zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).

Maxima při současných povodních dosáhla hladina Moravy ve Spytihněvi podle ČHMÚ v neděli, kdy vystoupala až na 668 centimetrů. Do úrovně extrémní povodně, tedy padesátileté vody, jí chybělo 11 centimetrů. Je to taková povodeň, jejíž kulminační průtok je v dlouhodobém průměru dosažen nebo překročen jedenkrát za 50 let. Dnes v 07:00 byla na 390 centimetrech. Třetí stupeň povodňové aktivity na ní začíná platit při dosažení úrovně 600 centimetrů, druhý od 500 centimetrů a první od 400 centimetrů.

V Kroměříži řeka Morava kulminovala okolo pondělní půlnoci, kdy její hladina vystoupala až na 668 centimetrů. Dnes v 07:00 byla hladina ve městě na úrovni 364 centimetrů. Také tam platí třetí stupeň od 600 centimetrů, druhý od 500 centimetrů a první od 400 centimetrů. Jak v Kroměříži, tak i ve Spytihněvi by měla Morava podle prognóz hydrologů dále klesat.

07:37
19. 9. 2024
!

Hladiny řek ve Středočeském kraji dál klesají. Třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení, nadále platí jen na Labi v Mělníku. Jeho hladina kulminovala v úterý na 613 centimetrech, dnes v 06:00 dosahovala 581 centimetrů. Třetí stupeň je vyhlašován při 550 centimetrech. Pokles pod třetí povodňový stupeň tam meteorologové očekávají dnes. Na dalších šesti místech už platí pouze první povodňové stupně. Vyplývá to z aktuálních informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Labe v Kostelci nad Labem na Mělnicku kleslo na úroveň prvního stupně, tedy bdělosti, ve středu před půlnocí. První povodňový stupeň má ještě Sázava v Nespekách na Benešovsku a v Kácově na Kutnohorsku. Ve Zruči nad Sázavou je řeka bez povodňového stupně zhruba od středečního poledne. Bdělost platí ještě na Doubravě ve Žlebech, na Želivce v Nesměřicích a na Vltavě ve Vraňanech.

06:37
19. 9. 2024

V Olomouckém kraji hladiny rozvodněných toků dál klesají, dnes ráno již neplatí žádný druhý povodňový stupeň. Stav bdělosti je na šesti místech.

06:36
19. 9. 2024

Dolní tok Labe v noci zřejmě kulminoval. Hladina klesá v Litoměřicích, Ústí nad Labem a pomalu i v Děčíně. Řeka v Ústeckém kraji nenapáchala větší škody.

06:29
19. 9. 2024
!

Hladina Lužnice se pod rybníkem Rožmberk stále pozvolna zvedá. Její vzestup se ale zpomaluje. Nežárka, která je přítokem Lužnice, klesá.

06:11
19. 9. 2024

Na měřicí stanici v obci Frahelž na Lužnici pod Rožmberkem se hladina řeky dostala nad ránem na úroveň extrémního povodňového ohrožení. Český hydrometeorologický ústav uvedl, že Lužnice ve Frahelži překročila limit pro padesátiletý průtok, tedy průtok, který je v dlouhodobém průměru dosažen nebo překročen jedenkrát za 50 let. „V nejbližší době se bude hladina kolem této úrovně udržovat,“ uvedli meteorologové.

Z Rožmberku odtéká od úterý více vody, jelikož se dostala přes bezpečnostní přeliv. Voda v řece by však podle starosty Veselí nad Lužnicí na Táborsku Víta Rady (BEZPP, za Jihočechy 2012) neměla do rána město ohrozit. Lidé ve Veselí nad Lužnicí jsou ale podle něj připraveni na to, že pokud to bude nutné, evakuují se. Ve Veselí se Lužnice stéká s Nežárkou. „Zatím to vypadá, že by se kulminace řek (Lužnice a Nežárky) nemusela potkat. Hladina Nežárky pomalu klesá. Ale nikdo nedokáže říct, jak přesně se vše bude vyvíjet,“ řekl ve čtvrtek starosta.

06:11
19. 9. 2024

Hladina Lužnice pod rybníkem Rožmberk v noci na čtvrtek stoupla. Z Rožmberku odtéká od úterý více vody, jelikož se neřízeně dostala přes bezpečnostní přeliv. Voda v řece by však neměla do rána ohrozit Veselí nad Lužnicí na Táborsku, kde bude podle starosty Víta Rady (BEZPP, za Jihočechy 2012) vedení města ve čtvrtek zvažovat případnou evakuaci.

06:07
19. 9. 2024

Dobré ráno, vážení čtenáři. I dnes vám přineseme nejnovější online zpravodajství, které se bude týkat povodní a extrémního počasí v Česku.

Video  Blesk: Víte, že... Povodně! Co má obsahovat evakuační zavazadlo?  - Bára Holá/Blesk
Video se připravuje ...

Jan Kocián ( 20. září 2024 01:55 )

?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??

Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣

Uživatel_5313099 ( 19. září 2024 18:48 )

Evakuační centra, co to je? Pro naše občany tělocvična a pro placené turisty z východu se najdou vybavené byty a luxusní hotely. Proč to nejde naopak. Aha náš občan na posledním místě.

Jan Kocián ( 19. září 2024 04:44 )

"Na Lužnici nebude 50letá povodeň," ubezpečovali starostové občany.

Už ji tam mají!

Jan Kocián ( 19. září 2024 02:12 )

ČHMÚ původně předpovídal maxima do 23 °C, ale včera ve středu bylo skoro 28 °C, což je dost mimo předpovídaných hodnot. V Jeseníkách se vyskytly bouřky s bílými radarovými odrazy (v předpovědi byly jen přeháňky, ale nejedná se o chybnou bouřkovou předpověď, bylo to v toleranci).

Dnes ve čtvrtek již před polednem budou v Čechách vznikat osamocené slabé supercely. Další slabé bouřky v pondělí. Silné bouřky v ČR až 26. a 27. září, s možností lokálních bleskových povodní 27. nebo 28. září! ❤️‍

Tom C. ( 18. září 2024 22:43 )

A Darbujan pandrhola na to jenom zira ... 🙂

Zobrazit celou diskusi