ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard
Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.
- Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
- Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí.
- Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
- Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce.
- Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
- Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
- Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.
Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

Hráz rybníka Jistebník na Pelhřimovsku protéká. Povodňová komise vyhlásila třetí povodňový stupeň. Silnice, která po hrázi vede, je uzavřena. Ohrožená je podle předsedy komise a starosty Pelhřimova Ladislava Meda (ODS) jediná nemovitost, mlýn pod hrází. „Hráz budeme přisypávat a plánovat další postup. Teď je to provizorní postup, aby se neprotrhla. Pod rybníkem je akorát mlýn, takže by eventuálně mohlo dojít ke škodám na této nemovitosti,“ řekl ČTK Med. Hráz rybníka, který leží severně od Horní Cerekve, podle něho povolila ve středu. „Jinak byla situace na Pelhřimovsku dobrá, dneska jsme ještě nařídili, aby se zkontrolovaly i další hráze. Tohle ale byl rybník vypuštěný, hráz byla roky ve špatném stavu, majitel se o to moc nestaral. Vlivem dešťů se rybník napustil, výpusť se vytrhává a postupně zvětšuje, pořád máme větší přítok než odtok,“ dodal Med.
Objížďka kvůli uzavřené silnici druhé třídy zkomplikuje dopravu především lidem v obci Těšenov, která je místní částí Horní Cerekve, řekl ČTK starosta města Milan Kunst (Společně 2022). „Ty nejbližší objízdné trasy jsou na Nový Rychnov, což je poměrně dlouhá objížďka. Pro lidi, kteří tam bydlí a potřebují se dostat k nám, to bude určitě komplikace. Oprava silnice bude určitě trvat dlouho, v krajním řešení bude muset dojít k úplnému překopu silnice,“ řekl Kunst. Omezené podle něho zřejmě budou kvůli dlouhé objížďce pečovatelské služby včetně dovozů obědů. „Protože se tam prostě ty pečovatelky nedostanou,“ řekl Kunst. Nadcházející volby horší dostupnost obce neovlivní. Volební místnost je přímo v Těšenově.
Bývalý mlýn pod hrází slouží jako rekreační objekt a je pronajímaný. „Zrovna teď tam měli přijet nějací nájemníci na víkend, majiteli už jsem řekl, že nic takového není možné. Kdyby došlo k protržení hráze a mělo tam téct víc vody, zůstal by ten rekreační objekt odříznutý od okolí,“ řekl Kunst. Vypuštěný rybník, který podle Kunsta vlastní pražské arcibiskupství, měl v minulosti hráz opravenou jen provizorně, čekalo se na kompletní rekonstrukci výpusti. „Jenže ta nebyla provedena,“ řekl Kunst. Současnému přítoku vody hráz přestala odolávat ve středu. K její provizorní opravě posloužily větší kameny uložené na obecní skládce. „Ale musí se to obsypávat tak, aby nedošlo k úplnému zabránění odtoku vody, to je zásadní, voda z rybníka prostě musí odtéct pryč,“ dodal Kunst.

Velká voda se v neděli dostala i do areálu České zbrojovky v Uherském Brodě. Větší škody tam nezpůsobila, podniku však vznikl drobný skluz ve výrobě.

Do obcí v severním cípu Jesenicka odříznutém katastrofálními záplavami podle starostů již proudí humanitární pomoc. V obcích se už zapojuje také elektřina, bez proudu je však podle zástupců ČEZ v celém Olomouckém kraji stále přibližně 4000 odběratelů. Mobilní signál však již funguje. Problém je naopak s vodou, na mnoha místech se už několik dnů lidé nemohou umýt. Obce nyní hlavně volají po pracovních pomůckách, pro dobrovolníky nemají lopaty či rukavice. Na některých místech také urgentně chybějí vysoušeče, zjistila ČTK. V Písečné funguje elektřina jen v části obce. „Momentálně narážíme na to, že nám chybí lopaty, hrábě, kýble, všechny tyto věci, aby lidé mohli odhrabávat nánosy a uklízet. Chybějí nám malé plynové bomby i s vařičem, aby si lidé, kteří nemají elektřinu, mohli alespoň uvařit. Vyřešena bude už i užitková voda, humanitární pomoci máme dostatek, elektřina však funguje jen v části obce,“ řekla dnes ČTK místostarostka Písečné Dana Brašíková. Voda zde zaplavila dolní konec obce, což je zhruba polovina Písečné.
Ve Velké Kraši volají momentálně nejvíce po lůžkovinách, potřebují také matrace, teplákové soupravy pro občany a prostředky denní potřeby. „Co se týče techniky a potravin, máme všeho dostatek, za to velmi děkujeme dárcům,“ řekl dnes ČTK starosta obce Jiří Vodička. „Vodu už máme, byť v omezených možnostech, Velkou Kraš jsme také rozsvítili, humanitární pomoc funguje velmi dobře. Začínají se zavážet cesty, stále nám ale chybějí mostky přes Vidnávku,“ doplnil starosta. Ve Vidnavě pociťují kromě pracovních pomůcek rovněž urgentní nedostatek vysoušečů a dezinfekce. „Pomohlo by nám určitě 40 až 50 vysoušečů. Pracovní pomůcky samozřejmě také, jako jsou rukavice, lopaty, smetáky, to se bere ve velkém. Dobrovolníci zatím nenajíždějí, ale od pátku by se to mělo začít zvedat, hlásí se nám,“ řekl dnes ČTK starosta Rostislav Kačora (BEZPP, za Volbu pro Vidnavu).
Pracovní pomůcky potřebuje také Kobylá nad Vidnavkou. „Chybí nám pracovní nářadí pro dobrovolníky, jako jsou pracovní rukavice, chybějí nám kolečka. Pracovní náčiní včetně pracovních oděvů je nyní problém,“ řekla dnes ČTK starostka Miroslava Rybáriková (BEZPP, za Novou volbu pro Kobylou). Elektřina již v obci jde, stále ale nemá funkční vodovod. V obci se 400 obyvateli přitom žije sto seniorů ve dvou domovech důchodců. „Lidé se stále nemohou umýt, v domově důchodců se lidé nemyli minimálně pátý den,„ podotkla starostka. V Kobylé nad Vidnavkou byla až dosud jediným spojením s druhou stranou obce železná lávka v havarijním stavu; dnes obec na své náklady dobudovala za pomoci těžké techniky spojení s protějším břehem i pro osobní auta.

Do obcí na severu Jesenicka odříznutých katastrofálními záplavami podle starostů už proudí humanitární pomoc. Chybějí ale vysoušeče a pracovní nářadí.

Pomáháme místním lidem s odstraňováním následků povodní v kraji. Obrovský kus práce odvádějí jednotky dobrovolných hasičů, kterých každý den nasazujeme jen na Jesenicku 30. Pokračujeme v odklízení naplavenin, bahna v zasažených domech, provizorně opravujeme silnice. (LB) pic.twitter.com/0DuO7PLzyQ
— Hasiči Olomouc 🚒👨🚒🔥 (@hasici_olomouc) 19. září 2024
Policie ve čtvrtek znovu otevřela hraniční přechod Lanžhot-Brodské na jižní Moravě, který leží na mostě přes řeku Moravu. Kvůli povodňové situaci na toku byl od pondělního dopoledne uzavřený.

Vytopené domy, poškozené komunikace či zničený most za sebou nechala víkendová povodeň v Benešově nad Černou. Škody, které napáchala říčka Černá, tam zatím stále sčítají, ale podle starostky Veroniky Zemanové Korchové (KDU-ČSL) budou na obecním majetku v milionech korun a na soukromém ve statisících. Lidé stále uklízejí, obec zapůjčila čerpadla a vysoušeče. Obyvatelé by nadále měli vodu z vodovodu i ze studní převařovat.
Voda se dostala do dvou desítek domů, v osmi z nich vytopila i obytné prostory, voda v nich dosáhla výšky 60 až 80 centimetrů. Obyvatelé několika domů se museli evakuovat. „Lidé většinou domy sami opustili, rodiny si pro některé přijely, máme tady zkušenosti z povodní z let 2002 a 2013. Jednu paní jsme umístili do hasičárny, kde byla stálá služba, než si ji vyzvedli příbuzní. My jsme měli pro lidi, kteří by neměli kam jít, připravenou sportovní halu, ale paní by tam byla sama,“ řekla Korchová.
Voda zničila most nedaleko obce Děkanské Skaliny, v místě Mlýn u Dubu. „Sháníme projektanta, most budeme muset předělat, aby odolal větší povodni, zaměřit se i na další naše mostky. Tato povodeň byla jiná než předcházející. S odborníky a Povodím Vltavy budeme řešit protipovodňová opatření, uvažujeme třeba o jednom poldru, kde by se mohla voda rozlít,“ řekla Korchová. Škola a školka fungovaly i v pondělí, ale v omezeném režimu. Některé děti a učitelé kvůli uzavřeným komunikacím nedorazili. Lidé by stále měli převařovat vodu jak ze studní, tak z vodovodu. „Platí to do odvolání, budou se dělat kontroly, vzorky. Až budeme mít jistotu, že se voda bude moct normálně pít, tak to odhlásíme. Problémy by mohla způsobit stále tekoucí voda z luk a polí,“ dodala starostka. Povodně nadcházející volby v obci neovlivní, ani nikdo z volební komise není z postižených oblastí.

Po záplavách z minulých dnů zůstávají v Česku zavřené čtyři desítky úseků tratí, ještě v pondělí jich bylo téměř 60. Výluky jsou až na výjimky na severu Moravy a ve Slezsku. Zastavený je provoz také na dvou jihomoravských tratích, v úseku na Hodonínsku mezi Velkou nad Veličkou a hranicí se Slovenskem by se doprava měla obnovit dnes. Novináře o tom dnes dopoledne informoval mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Pokračuje odstraňování škod na koridorové trati mezi Hranicemi na Moravě a Ostravou, kde správa počítá s obnovením provozu během pátku, zopakoval mluvčí.
Z map vyplývá, že na koridorové trati na Ostravu jsou popadané stromy mezi Polomí a Suchdolem nad Odrou, následující úseky jsou zaplavené. „Pokračujeme s odstraňováním škod na koridoru mezi Hranicemi na Moravě a Ostravou, kde počítáme s obnovením provozu během zítřka (pátku). Síly ale směřujeme i do co nejrychlejšího obnovení spojení Ostravy s Frýdkem-Místkem a dále do Valašského Meziříčí,“ uvedl Gavenda. Připomněl tak dřívější informaci od Správy železnic, že v pátek předpokládá zprovoznění úseku mezi Hranicemi na Moravě, Studénkou, Polankou nad Odrou a ostravskými stanicemi ve Vítkovicích a Kunčicích, což umožní provoz vlaků směr Slovensko přes Ostravu bez nutnosti využít náhradní autobusy.
Kdy se vlaky vrátí na záplavami poničené tratě na Jesenicku, není jasné. Termíny obnovení provozu zatím není možné odhadnout, uvedl Gavenda. Podemletá trať je tam podle mapy v úsecích Lipová Lázně - Javorník ve Slezsku a Mikulovice - Hradec-Nová Ves. Další úseky jsou tam zaplavené. Na jižní Moravě je zatím spolu s úsekem u Velké nad Veličkou zavřená také trať Hrušovany nad Jevišovkou - Novosedly - Mikulov. Je zaplavená po středečním protržení hráze, uvedl Gavenda.
Tady jsou tu aktuality po jednání krizového štábu Ministerstva dopravy:
— Martin Kupka (@makupka) 19. září 2024
Provoz vlaků a náhradní autobusové dopravy pokračuje podle včerejších omezení. Správa železnic vyčerpala vodu z podchodů v Ostravě Svinově, ze zatopeného depa Českých drah v Bohumíně budou vytaženy vlaky pro… pic.twitter.com/EbgSJ2GcSb

Řeka Dyje se od víkendu rozlévá do polí a lesů v okolí Jevišovky na Břeclavsku. Po zkušenostech z minulých let nechalo vedení obce už v pátek preventivně postavit hráz z pytlů na silnici u nádraží. O víkendu přestaly vlaky v Jevišovce zastavovat, ve středu byl kvůli zatopení trati přerušen provoz vlaků mezi Hrušovany nad Jevišovkou a Mikulovem. Místním to působí potíže, protože náhradní doprava nabírá velká zpoždění, řekla ČTK starostka Jevišovky Božena Bošiaková (SNK). „Rozliv začal už v pátek, obec ale není ohrožená, všechno jde do polí. Největší problémy jsou kvůli přerušené dopravě, protože náhradní doprava sice od středy jezdí, ale nabírá velká zpoždění a lidé musí dojíždění za prací mimo Jevišovku řešit individuálně,“ konstatovala Bošiaková.
V obci se stéká říčka Jevišovka s Dyjí, potíže ale působí jen Dyje. Ta přetlačila Jevišovku a zaplavila její okolí. Povodí Moravy nechalo v úterý odstranit naplavené dřevo, které ohrožovalo lávku na Novosedly a u ní také hlavní přivaděč pitné vody do Jevišovky. Škody vznikají nyní na hrázích řeky Jevišovky, které jsou poškozené nutriemi a bobry a voda z Dyje je rozplavuje. „Voda zatím rozhodně neklesá, spíš naopak. Podle informací z krizového štábu s poklesem hladiny zatím nepočítáme, zejména kvůli přítoku Dyje z Rakouska, odkud přitéká stále hodně vody,“ dodala starostka.
Obec už má zkušenosti s povodněmi jarními i letními, podzimní ji v posledních letech postihly poprvé. Podle starostky je tak těžké odhadnout, kdy voda z polí a okolí obce definitivně zmizí. „Když začne hladina klesat, trvá tak měsíc, než odteče. Jak dlouho ale potrvá následné vysychání půdy na podzim, neumím odhadnout. Je dost možné, že bude půda podmáčená až do jara,“ konstatovala Bošiaková.

Zaplavené hřiště SK Slovanu v Poděbradech. „Povodeň nám na nějakou dobu přerušila sezónu na našem stadionu,“ uvedl klub ve facebookovém příspěvku.

Sběrné místo materiální pomoci, kterou potřebují lidé zasažení povodněmi na výstavišti Černá louka. Povodeň zasáhla i obce v Osoblažském výběžku v severovýchodní části Bruntálska. Poškodila mosty a zatopila desítky rodinných či bytových domů.

Hladina Labe v Drážďanech dnes kulminovala a v následujících dnech už bude jen klesat. Pod třetí povodňový stupeň by se měla dostat v noci na pátek, vyplývá z dopoledních informací saského zemského povodňového centra. Na záplavovou vlnu se nyní připravují hlavně v Braniborsku, kam z Česka a Polska přitéká řeka Odra. Saské úřady ale upozorňují, že hladina bude klesat jen velmi pomalu a na běžný stav by se mohla dostat až na konci září. Důvodem je upouštění vody z vltavské kaskády v Česku. V Drážďanech se nyní čeká snížení stupně povodňového nebezpečí z třetího na druhý v noci na pátek.
Na zvýšenou hladinu se připravují ve Frankfurtu nad Odrou, Eisenhüttenstadtu či vesničce Ratzdorf, která leží na soutoku Odry a Lužické Nisy a patřila k silně poškozeným při povodních už v roce 1997. Podle prognóz zde Odra dosáhne v příštích dnech nejvyššího, tedy čtvrtého povodňového stupně.

"Rozdělíme se i o poslední kousek chleba aneb vody není nikdy dost" 😉- velice a upřímně si vážíme všech, kteří nám v těchto perných dnech pomáhají svými dary.
— HZS Jihočeského kraje (@HZS_jihocesky) 19. září 2024
DĚKUJEME🫶🫶🫶 pic.twitter.com/slxsEdGf2j

Policejní potápěči ze Svratky v Brně vytáhli mrtvého muže. Policisté nyní budou zjišťovat okolnosti jeho úmrtí, tedy i zda je muž další obětí povodní. Potápěči tělo muže středního věku z řeky vytáhli ve středu před polednem poblíž Bauerovy ulice. „Kriminalisté nyní zjišťují, jak a kde se do vody tělo dostalo a o koho se konkrétně jedná,“ uvedl mluvčí. Doplnil, že je podle něj předčasné říci, zda je muž obětí povodní.
Policie žádá veřejnost o pomoc se ztotožněním muže. Muž s plnovousem byl oblečený v černém tričku s nápisem Kometa1953, černých kraťasech se zeleným pruhem na boku a na nohou měl tmavomodrou sportovní obuv zn. Crossroad. Poznat o koho se jedná, může pomoci i fotografie náramkových hodinek, náramků, prstenů či řetízku. Pokud někdo má informace, kdo je z řeky vylovený muž, volat má policistům na tísňovou linku 158. Nadále se podle něj pohřešuje osm lidí. Čtvrtou obětí se ve středu stala sedmdesátiletá žena, jejíž tělo nalezli policisté v Kobylé nad Vidnavkou na Jesenicku. Další tři mrtví jsou z Moravskoslezského kraje.

Jsme tady.
— Armáda ČR (@ArmadaCR) 19. září 2024
Jeseník, Opava, Strakonice, Brno, ženisté, psychologové, piloti, meteorologové, zdravotníci a stovky profíků i záložáků s lopatami.
Sanitky, náklaďáky, vrtulníky, bagry a speciály, pytle, skladovací prostory.
Monitorujeme situaci, rozvážíme humanitární pomoc,… pic.twitter.com/NCQZw4P96k

Veselí nad Lužnicí na Táborsku odvolalo dnes dopoledne evakuační pohotovost. Hladiny řek Lužnice a Nežárka, které mají ve městě soutok, by už neměly výrazně stoupat. Novinářům to dnes řekl starosta Veselí nad Lužnicí Vít Rada (BEZPP, za Jihočechy 2012). Evakuační pohotovost pro část města trvala několik dní, kdy hrozilo, že by voda zaplavila některé domy. Rada dodal, že hladina řek ve městě a okolí zůstane ještě několik dní na vyšší úrovni. Zvednutí toků způsobily intenzivní deště, kvůli nimž začal bezpečnostním přelivem přetékat rybník Rožmberk, kterým Lužnice protéká. Protipovodňová bariéra ve Veselí nad Lužnicí je postavena proti padesátileté vodě. Hrozilo však, že by povodně mohly tuto hranici překonat.
„Ve Veselí hladiny obou řek stagnují a masivnější přítok z Rožmberka se neprojevuje. Alespoň tedy v centru města se neprojevuje. Pravděpodobně je to tím, že Nežárka ztrácí sílu a vody je tam tím pádem méně. Nicméně v jižních partiích města v zahrádkářské kolonii pořád řeka stoupá a to asi o jeden centimetr za hodinu. Není tam ohrožení lidí, ale jedná se o ohrožení majetku, protože to zaplavuje zahrádky,“ uvedl Rada. Dodal, že ve městě však už nehrozí nebezpečí, že by se řeka dostala nad úroveň protipovodňové bariéry, která stojí u soutoku. Podle Rady také klesl přítok do Rožmberku, což se na výšce hladiny v Lužnici projeví. „Ale neznamená to, že voda hned opadne. Klesání hladiny bude pomalé a několik dní bude trvat,“ uvedl starosta.

Ničivé záplavy v Olomouckém kraji jen na silniční síti způsobily škody za několik miliard korun. Na Jesenicku a Šumpersku, kde po extrémních dešťových srážkách vodní živel o víkendu udeřil největší silou, je stále neprůjezdných zhruba 60 silnic. Celkové povodňové škody na státním, krajském, obecním a soukromém majetku se zatím sčítají a budou velmi vysoké. Novinářům to dnes řekl hejtman Josef Suchánek (STAN). Záplavy o víkendu zasáhly hlavně Jesenicko a část Šumperska, kde je s odstupem několika dní kvůli poničeným silnicím odříznuto od okolního světa několik obcí. Povodňová vlna se poté přesunula do střední části Olomouckého kraje, kde zatopila například Litovel na Olomoucku či Chomoutov u Olomouce.
„Jenom obnova silnic bez ohledu na to, zda jsou krajské nebo státní, tak ta si vyžádá řádově miliardy korun. A to se bavím jenom o cestách, celkové škody budou opravdu vysoké,“ uvedl Suchánek. Záplavy podle Suchánka zničily silnice na mnoha místech Jesenicka a Šumperska. „Některé úseky silnic vůbec nejsou,“ upozornil Suchánek, podle kterého rekonstrukce poničených silnic bude pro hejtmanství prioritou při obnově záplavami postižených oblastí.
Úředníci zatím celkové povodňové škody sčítají. Hejtmanství má povinnost je dát dohromady do sedmi dnů od skončení stavu nebezpečí, který v Olomouckém kraji stále platí. Obrovské škody jsou po záplavách na silnicích i vodohospodářském majetku. Na Jesenicku bude muset být zdemolováno několik desítek poškozených domů. V zaplavených oblastech pomáhají likvidovat škody stovky hasičů a vojáků, k dispozici mají několik desítek kusů těžké techniky. „Rozsah škod je mimořádně těžké odhadnout, stejně tak to, jak dlouho jejich likvidace potrvá. Myslím si, že pro nás tam nebude v nejbližších týdnech ani měsících činnost končit,“ podotkl ředitel Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Karel Kolářík.

Veselí nad Lužnicí odvolalo evakuační pohotovost. Hladiny na řekách Lužnice a Nežárka, které mají ve městě soutok, by už neměly výrazně stoupat.

Obce u Labe v Ústeckém kraji zkontrolují po poklesu hladiny zaplavená místa. Voda se dostala do parků na cyklostezku, na některá hřiště nebo do areálu koupaliště v Litoměřicích. Na podmáčeném terénu hrozí pády stromů, radnice proto lidem nedoporučují se na tato místa vydávat. O možném zrušení dopravních opatření, která výrazně komplikují dopravu v Ústí nad Labem, rozhodne magistrát dnes. Na dolním toku Labe kulminovalo ve středu odpoledne a hladina začala pozvolna klesat. „Po opadnutí vody v lesoparku Osmička budou provedeny revize dětského hřiště, mobiliářů a stromů. Do té doby prosím dbejte zvýšené opatrnosti a nejlépe na Osmičku vůbec nechoďte,“ uvedla lovosická radnice facebooku. „Dále prosím všechny občany, aby nikdo nechodili do prostor lesů a parků. Z důvodu vytrvalých dešťů (a tím pádem podmáčeného terénu) hrozí pády stromů,“ napsalo město.
Odvolání třetího stupně povodňové aktivity vodohospodáři čekají dnes večer. V Křešicích na Litoměřicku hasiči průběžně odčerpávají průsaky mezi jednotlivými hradidly a zpětnými klapkami. Čerpat zatopené sklepní prostory rodinných domů začnou hasiči po opadnutí povodňové vlny na Labi, uvedla obec na webu. Na opadnutí vody se čeká také v Litoměřicích. „Zatím je na úklid ještě brzo, musíme počkat, až bude hladina níž,“ řekla ČTK mluvčí litoměřické radnice Eva Břeňová. Město také nedoporučuje lidem chodit na místa, kde by mohl hrozit pád stromů. Na odpoledním jednání budou zastupitelé schvalovat návrh rady na finanční pomoc záplavami postiženým regionům.
Obyvatelé krajského města netrpělivě čekají na rozhodnutí vedení magistrátu ohledně dopravních opatření zavedeným po stavbě protipovodňových stěn. Od pondělí, kdy začala platit, stojí řidiči hlavně v ranní a odpolední špičce v dlouhých kolonách. Linky MHD jezdí po objízdných trasách a dojezd do cílové zastávky se zpožďuje i o hodinu. Úředníci z děčínského magistrátu odvezli ve středu do Dolního Žlebu vlakem věci potřebné pro volby. Dnes urnu, obálky a volební lístky převezli do Prostředního Žlebu, i tam pojede v pátek volební komise kvůli zaplavené silnici vlakem. Novináře o tom informoval mluvčí radnice Luděk Stínil. Pomoc v podobě vysoušečů a dalšího zařízení dnes Děčín poslal do Opavy.

S likvidací uhynulých zvířat budou po povodních v Moravskoslezském kraji pomáhat dobrovolní hasiči. Mršiny bude zdarma likvidovat kafilérie.

Škody v Bohumíně se odhadují na 500 milionů korun. Některé části jsou stále zatopené. Kde to jde, začíná úklid, město potřebuje úklidové prostředky.

Záplavy v Olomouckém kraji jen na silniční síti způsobily škody za několik miliard korun. Především na Jesenicku je stále neprůjezdných 60 silnic. Lopaty a holinky se staly v těchto dnech součástí výstroje několika desítek vězňů z olomoucké a mírovské věznice, zamířili na pomoc na Šumpersko.

Policie uzavřela v celém úseku důležitou silnici I/45 mezi Krnovem a Bruntálem. Komunikace je po ničivých povodních podemletá. Provoz na ní je momentálně nebezpečný. Kdy bude opět otevřena, není jasné. Novinářům to dnes řekl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.
„Mysleli jsme, že zůstane otevřena alespoň pro jednotky Integrovaného záchranného systému (IZS). Nakonec není možné ani to. Mohou tam jen osobní auta (IZS),“ uvedl Kužel. Následky povodní v kraji komplikují dopravu i na řadě dalších míst. Dálnice D1 je od středy zcela průjezdná v úseku mezi Ostravou a Prahou. Dál z Ostravy směrem k polským hranicím je stále zaplavená. Velmi omezeně funguje železniční doprava. Hlavní koridor Ostrava - Praha by mohl být podle Kužela otevřený znovu během víkendu. „Problém máme také na komunikaci mezi Karvinou, Chotěbuzí a Českým Těšínem. Policie tam řídí dopravu kyvadlově. Řidiči se musí připravit na silný provoz a kolony,“ uvedl Kužel. Problematická je situace i v Opavě, kde je uzavřeno několik mostů a tvoří se zácpy.

Hejtman Moravskoslezského kraje Bělica dále doplnil, že hasičům k dnešnímu dni zbývá dořešit 222 mimořádných událostí spojených s povodní. Jednotky prioritně řeší ty nejdůležitější a pak se postupně vracejí k těm méně důležitým. Původně měli v takzvaném zásobníku až 3000 událostí, uvedl Bělica. Na Bruntálsku a Jesenicku podle něj ve středu operovaly i vrtulníky, které pomáhaly distribuovat humanitární pomoc. „Celkem se jednalo o 18 tun pomoci. Šest tun bylo na území Moravskoslezského kraje,“ řekl hejtman a dodal, že do kraje míří pomoc armády. V Opavě ve středu bylo 130 vojáků, dnes přijelo dalších 140. „Dorazí také armádní rekognoskační skupina. Je potřeba v nejvíce postižených obcích Bruntálska zaměřit a navrhnout stavby nových mostů,“ řekl hejtman.
Aktuálně zasahuje v kraji 90 jednotek moravskoslezských hasičů. Působí tady ale i jednotky z Královehradeckého, Jihomoravského a nově také Plzeňského kraje. Některé přivezly velkokapacitní čerpadla. „Těch je momentálně nasazeno celkem devět, a to na Ostravsku a Bohumínsku,“ řekl šéf moravskoslezských hasičů Radim Kuchař. Každý den podle něj na Opavsko a do Ostravy přijíždějí i speciální skupiny sestavené vždy z členů několika jednotek dobrovolných hasičů z Novojičínska a Frýdecko-Místecka.

Na brífinku krizového štábu Moravskoslezského kraje hejtman Josef Bělica oznámil, že stav nebezpečí bude od deseti hodin odvolán. Celkově jsou v kraji evidovány tři případy rabování. „Řešíme tři případy rabování v Bohumíně na Karvinsku,“ uvedl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Podle něj jde o dvě krádeže jízdních kol. Ve třetím případě pachatelé ukradli ozvučovací techniku z bohumínské sokolovny. „Pachatelé jsou známí,“ uvedl Kužel. Z předchozích dnů policie vyšetřovala vyloupení čerpací stanice v Ostravě, krádež sudů ze společnosti Kofola v Krnově a vloupání do lékárny v Opavě.
Situace v krajských nemocnicích je stabilizovaná a to včetně nemocnice v Krnově. V evakuačních centrech po ničivých povodních zůstává 560 lidí, kteří se zatím nemohli vrátit domů. Z nich 400 je v Ostravě. V kraji bylo během povodní evakuováno přes 12.000 lidí, většina z nich šla k příbuzným. Policie v regionu zaznamenala další tři případy rabování, celkem jich už je šest. Bělica také prosil občany, aby nejezdily do postižených oblastí a zbytečně tak nekomplikovaly dopravu. V případě hmotné pomoci hejtman přesměroval občany na krajský sklad v Ostravě. Na závěr poděkoval policistům, vojákům a všem, kteří pomáhají.
?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??
Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣