ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard
Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.
- Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
- Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí.
- Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
- Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce.
- Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
- Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
- Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.
Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

Zatopených obcí, jimž stát pomůže se zajištěním krajských a senátních voleb, je podle ministra Víta Rakušana zatím 35, což představuje odhadem 200 okrsků.

Záplavy na Moravě mají čtvrtou oběť, nalezena byla seniorka z Kobylé nad Vidnavkou. Ženu strhl proud ze zbořeného domu, odešla z evakuačního centra.

Voličům, kteří přišli při záplavách o doklad totožnosti, chce ministerstvo vnitra zdarma umožnit zrychlené vydání občanského průkazu. O jeho vydání budou moci žádat občané s trvalým pobytem v zasažených oblastech. V tiskové zprávě ministerstvo uvedlo, že nový doklad doručí k příslušnému obecnímu úřadu do pátečního poledne. Volby do krajských zastupitelstev a Senátu začínají v pátek ve 14:00.
Technicky chce vnitro využít možnosti získání občanského průkazu ve zkrácené lhůtě do pěti pracovních dnů. Nové průkazy plánuje distribuovat „nestandardním způsobem“ na obecní úřady s rozšířenou působností, kde si o ně lidé předtím zažádají. „Distribuci budou provádět pracovníci ministerstva vnitra, čímž dojde ke zkrácení doby mezi náběrem a předáním dokladu,“ uvedlo ministerstvo.
Více informací se dozvíte v tomto článku: Otázky a odpovědi k volbám: Jak moc je ovlivní povodně?

Bez elektřiny zůstává v záplavami postižených oblastech Olomouckého kraje posledních zhruba 5000 odběratelů. Ve srovnání s úterým je to poloviční počet.
V době víkendových povodní byly především na Jesenicku dodávky elektřiny přerušeny přibližně 25 000 odběratelům.

Záplavy v Ostravě způsobily podle odhadů škody za několik miliard korun. Výrazné jsou hlavně na vodohospodářské i dopravní infrastruktuře. Do odhadů nejsou zahrnuty škody, které voda způsobila domácnostem nebo firmám. Obnova města do stavu před povodní bude trvat několik let. Novinářům to ve středu řekl primátor Jan Dohnal (ODS).
„Nebudu teď mluvit o škodách na soukromém majetku, který jde úplně mimo nás. Vůbec netušíme ani škody ve firmách. My ale budeme v jednotkách miliard korun, co se týče škod na infrastruktuře. Jenom škody na vodohospodářské infrastruktuře budou velké, takže se opravdu bavíme o škodách v miliardách,“ uvedl Dohnal. Voda poškodila například kanalizační síť, zatopila ičistírnu odpadních vod. „Samozřejmě velké opravy nás čekají i na dopravní infrastruktuře,“ řekl primátor.

Počet míst s povodňovým stavem v Česku ve středu dopoledne poprvé po víc než čtyřech dnech klesl pod stovku. Po půlnoci jich bylo zhruba o 20 víc a v úterý dopoledne téměř 150. Nejvyšší povodňový stupeň ohrožení je na 23 místech, v záplavami nejvíce zasaženém Moravskoslezském kraji už žádný.
Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před 11:00. Místa s povodňovým ohrožením byla tou dobou zejména na jihočeských řekách, na Dyji, dolním Labi a dolní Moravě. Hladiny už většinou klesají.

Operátoři stále kvůli vypnuté elektřině evidují výpadky mobilních vysílačů na Jesenicku, Opavsku, Bruntálsku, v Mikulovicích, Vidnavě nebo Krnově.

Český hydrometeorologický ústav aktualizoval ve středu dopoledne výstrahu.
#vystraha⚠️ Aktualizace výstrahy ČHMÚ:
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) 18. září 2024
ℹ️ Tato výstraha aktualizuje hydrologickou situaci a předpověď vývoje na zasažených tocích.
🌊 Nejvíce překročená úroveň pro 3. SPA bude i nadále na Lužnici, která je na svém středním a dolním úseku stále vysoko nad 3. SPA.
🌊 3. SPA bude… pic.twitter.com/dGKnBbJK00

Do Bohumína na Karvinsku ve středu přijel prezident Petr Pavel. Slezské město o víkendu výrazně zasáhla povodeň, jeho velká část je od té doby bez elektřiny. Mluvčí bohumínské radnice Jana Končítková řekla ČTK, že s prezidentem právě vyrážejí do terénu na obhlídku města. Podívat by se měl například do zničené části města Pudlov.
Prezidentův mluvčí Vojtěch Šeliga uvedl, že Pavel se rozhodl navštívit místa postižená povodní. „Cestu předem neavizoval, aby nezatěžoval záchranné složky, které v regionech zasahují. Navíc cestuje bez oficiálního doprovodu. Návštěva nemá konkrétní plán, na doporučení místních starostů a samospráv objíždí místa postižená povodní především na Moravě a ve Slezsku,“ uvedl Šeliga.
V úterý Moravskoslezský kraj navštívil premiér Petr Fiala (ODS) s některými ministry. Prohlédli si z vrtulníku některá povodní poničená místa, byli například v Opavě.

V Opavě s úklidem nepořádku po povodních pomáhali i členové Armády ČR.
V Opavě jsme včera vyklízeli bahno a nepořádek z místních školek, aby se do nich děti mohly brzy vrátit.
— Armáda ČR (@ArmadaCR) 18. září 2024
Čím dřív se znovu otevřou, tím dřív se můžou rodiče vypořádat s vlastním úklidem po povodních. A, samozřejmě, jsme připraveni pomoci i tam. #JsmeArmada #ArmadaPomaha… pic.twitter.com/YP4HsKkRi1

Hladiny rozvodněných řek v Olomouckém kraji v noci na středu dál klesly. Na řece Moravě v Olomouci díky tomu od rána platí druhý povodňový stupeň. Její hladina kulminovala v úterý na 492 centimetrech a od té doby setrvale klesá. Ráno se dostala pod 430 centimetrů, což je hranice pro vyhlášení třetího stupně. Druhý stupeň povodňové aktivity platí ještě na Romži v Polkovicích na Přerovsku. Podle dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMI) je na dalších osmi místech v kraji první stupeň, i tam hladiny klesají.
První stupeň povodňové aktivity hlásí čidla v řece Moravě v Raškově na Šumpersku, Vidnavce ve Vidnavě na Jesenicku, Vrbenském potoku ve Starém Městě pod Sněžníkem a Krupé v Habarticích na Šumpersku. Na Prostějovsku platí druhý povodňový stupeň na říčce Blata v Klopotovicích a řece Hloučela u vodní nádrže Plumlov, Brodečce v Otaslavicích a Velké Hané ve Vrchoslavicích.

„Písečtí policisté děkují občanům, kteří přivolali policisty ke skupině nezletilých. U Otavy, jen tak z nudy, demontovali zajišťovací šrouby povodňových zábran a házeli je do řeky,“ napsala na sociální síti Policie ČR.
Písečtí policisté děkují občanům, přivolali policisty ke skupině nezletilých. U Otavy, jen tak z nudy, demontovali zajišťovací šrouby povodňových zábran a házeli je do řeky. Policisté skupinu dětí (9 -12) let zadrželi a předali rodičům. Dospělému by hrozilo vězení! #policiejhc pic.twitter.com/b6tnbTNr9f
— Policie ČR (@PolicieCZ) 18. září 2024
Dospělým osobám by za takové jednání hrozilo vězení.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) ukončil k 12:00 stav nebezpečí pro Frýdlantský výběžek. Vyhlásil ho na žádost starostů v neděli v 17:00, aby usnadnil evakuaci lidí z oblastí nejohroženějších velkou vodou. Ve výběžku žije v 18 městech a obcích 24.000 obyvatel a v té době nebylo jasné, jaká bude v dalších hodinách situace na tamních tocích. Už v pondělí voda opadla a kolem 50 evakuovaných z Višňové, Bulovky a Raspenavy se mohlo vrátit domů.
„Situace je klidná, na území kraje není žádný stav povodňové aktivity, se stavem nebezpečí končí také krajská povodňová komise. Do pondělního večera mají obce a další instituce za úkol zmapovat škody na svém území, abychom se poradili, jak je budeme následně odstraňovat,“ doplnil hejtman. Škody jsou podle něj ale významně nižší než po bleskových povodních v roce 2010, a to i proto, že po nich infrastruktura prošla z velké části rekonstrukcí. Pokud jde o krajský majetek, jsou podle něj poškozené jen jednotlivé úseky silnic na Frýdlantsku.

Třetí stupeň povodňově aktivity zůstává v Jihomoravském kraji na řece Dyji a Moravě. Ve středu ráno klesla po několika dnech z třetího na druhý stupeň Svratka v Židlochovicích na Brněnsku. Na většině míst se očekává postupný pokles hladin, místy stagnace. Hladiny řek ovlivňuje i odpouštění z nádrží. Vyplývá to z dat Českého hydrometeorologického ústavu a Povodí Moravy.
„Většina nádrží již po transformaci přítoků uvolňuje své retenční prostory. Odtok z Víru byl snížený na 20 metrů krychlových za vteřinu. Přítok do nádrže klesl pod 20 a dále se snižuje. Odtok z nádrže v Brně je snížený na 45. Přítok nadále pomalu klesá. Hladina v nádrži v úterý kulminovala, Svratka v Brně zůstala po celou dobu povodně v korytě,“ uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

V oblastech postižených záplavami pomáhají i hasiči z Olomouce. „Od úterý pracuje v postižených oblastech náš psycholog spolu s armádními interventy a poskytují psychosociální pomoc. Pracujeme na obnově koryt řek ve všech poškozených obcích, řešíme průjezdnost komunikací s naší těžkou technikou, využíváme speciálů Záchranného útvaru HZS ČR a Armády ČR,“ uvedli na sociální síti hasiči.

Případná evakuace části Veselí nad Lužnicí ve středu podle starosty Víta Rady (BEZPP, za Jihočechy 2012) nehrozí. Voda v řece by mohla podle odhadů dosáhnout vrchol v noci nebo ve čtvrtek.
„Situace na řece se přes noc na dnešek nijak nezměnila a výška hladiny se nezvedla. Podle toho, jak Lužnice pomalu teče, můžeme vyloučit, že bychom museli lidi evakuovat během dneška,“ uvedl ve středu Rada.
Nejvíce vody by na Lužnici podle něj mohlo být v noci nebo ve čtvrtek. „Ale přesně to nikdo neví a budeme situaci přes den sledovat a podle toho postupovat,“ dodal Rada.

Cheb nabídl Moravskoslezskému kraji tři miliony korun na pomoc v zaplavených oblastech. Částku bude schvalovat ve čtvrtek zastupitelstvo. ČTK to ve středu řekl starosta Chebu Jan Vrba (ANO). Ten věří, že zastupitelé návrh pomoci podpoří.
„Domluvili jsme se na tom, že by ty peníze měly být využity pro malé obce do 5000 obyvatel. Pro takovou Opavu by tři miliony byly jen kapkou, protože bude potřebovat daleko větší pomoc. Ale pro malé obce mohou být i nižší částky, které rychle dostanou, významnou pomocí,“ řekl ČTK Vrba.
Moravskoslezský kraj je regionem nejpostiženějším víkendovými záplavami, naproti tomu Karlovarskému kraji se povodně zcela vyhnuly.

Kvůli záplavám, které jsou v Česku od minulého týdne, zůstává bez proudu přes 42 000 zákazníků. Počty ale klesají. V úterý ráno nemělo dodávky 61 000 míst. ČEZ odhaduje škody na 65 milionů korun.

Podnik Povodí Odry začne v pátek upouštět vodu z přehrad Slezská Harta a Kružberk na Bruntálsku. Vše bude bezpečné a pod kontrolou. Po středečním zasedání krizového štábu Moravskoslezského kraje to řekl hejtman Josef Bělica (ANO).
S výjimkou uvedených přehrad se podle něj manipulace na žádném jiném vodním díle neplánuje. „Začne se od pátku, aby se neohrozilo vůbec nic a řeky zůstaly v korytech. Bude se manipulovat i pod Slezskou Hartou tak, že chatové oblasti nebudou vystaveny žádnému nebezpečí ani nebudou odříznuty od okolního světa, takže nebude třeba dělat tam opatření, která se plánovala o víkendu, že by ta manipulace byla taková, že by to mohlo odříznout chatové oblasti těsně pod Slezskou Hartou. K tomu nedojde,“ řekl hejtman.
Zdůraznil, že celý proces bude bezpečný a kontrolovaný. „Může dojít k nějakému mírnému zvýšení hladin, ale vždycky zůstanou v korytech, tak jenom prosím, aby občané věděli, že se to děje řízeně, je to pod kontrolou a Povodí Odry celou situaci monitoruje,“ řekl Bělica.

Hladina Labe v Sasku dál pomalu stoupá. V Drážďanech dosáhla šesti metrů, a překonala tak hranici pro vyhlášení třetího povodňového stupně, vyplývá z informací zemského povodňového centra. Na ostatních tocích v Sasku se situace uklidnila, na Lužické Nise tu už žádný výstražný stupeň neplatí.
Hladina řek opadá také v Bavorsku s výjimkou Isaru. Na povodňovou vlnu se nyní připravují především v Braniborsku, kam Odra přinese vodu z Česka a z Polska. Větší škody povodně v Německu zatím nezpůsobily.

Pátrat po člověku, kterého lidé spatřili v Labi u Mariánského mostu v Ústí nad Labem, hasiči začali hodinu před půlnocí, zapojily se i jednotky dobrovolných hasičů a podniku Správy železnic. „Osobu jsme hledali za pomoci pozemního průzkumu na březích řeky, nasazením pěti člunů v úseku Ústí nad Labem – Horní Žleb a dronu s termokamerou,“ uvedli hasiči.
Policie využila pozemní hlídky, nasvítila na několika místech řečiště a použila k průzkumu policejní vrtulník v úseku Ústí nad Labem – Horní Žleb. Policejní hlídka, která spatřila osobu jako první, vhodila do řeky chemické světlo z důvodu sledování rychlosti proudu vody. Tato světelná značka byla naposledy spatřena v oblasti Těchlovic na Děčínsku. Osobu hasiči nenašli a zásah ukončili v 5:22. Dnes bude pátrací akce pokračovat.
Na mostech přes Labe je v době záplav větší množství lidí než obvykle. Benešův most v Ústí nad Labem využívají obyvatelé pro cestu do práce či školy, protože MHD jezdí objízdnou trasou a tvoří se dlouhé kolony. Mnoho lidí si chodí rozvodněnou řeku fotografovat.

Hasiči a policisté pátrají po osobě, která byla spatřena v Labi u Mariánského mostu v Ústí nad Labem. Využívají čluny, dron i vrtulník.

Ve Středočeském kraji platí podle aktuálních dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ve středu ráno třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení, pouze na Labi v Mělníku, voda už tam ale dál nestoupá. Labe v Kostelci nad Labem na Mělnicku je na druhém stupni a pozvolna klesá. Na dalších tocích je na osmi místech nejnižší povodňový stupeň, hladiny dál klesají.

Povodňových stavů v Česku dál ubylo blízko ke stovce, ještě po půlnoci jich bylo zhruba o 20 víc a v úterý ráno 160. Stupeň ohrožení zůstával dnes ráno na 26 místech, zejména na jihočeských řekách, Dyji, Moravě a dolním Labi. Hladiny již většinou kulminovaly, vzestup se ještě čeká na jihu Čech a Labi. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před 07:00.
Rozsáhlé a ničivé záplavy od víkendu sužují zejména Moravskoslezský kraj a sever Olomouckého kraje, s výjimkou západu a severozápadu Čech se ale toky rozvodnily v celé republice. Dnes před 07:00 bylo 104 míst s dosaženým povodňovým stupněm. V neděli odpoledne, kdy byla situace nejhorší, jich bylo více než 270. Nejvyšší povodňový stupeň ohrožení tehdy platil zhruba na 120 místech. Na desítkách měřicích míst se hladiny a průtoky dostaly na úroveň označovanou za extrémní povodeň, která odpovídá padesátileté vodě.

Na řece Opavě v opavské části Držkovice a v Děhylově u Ostravy stále platí třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení. Na dalších osmi místech v Moravskoslezském kraji je už jen nejnižší první stupeň povodňové aktivity – bdělost. Vyplývá to z informací podniku Povodí Odry.
Český hydrometeorologický ústav uvedl, že hladiny všech toků v povodí Odry klesají nebo jen mírně kolísají a během dneška pokles bude pokračovat. Podle předpovědi lze dnes v kraji jen ojediněle očekávat přeháňky nebo i bouřky.
Pokračuje uklízení spouště způsobené povodní a zjišťování škod. V některých místech ale úklid ještě ani nezačal, protože tam vznikly laguny a voda se tam stále drží. Jde například o jedno z nejpostiženějších míst v Ostravě, severní část obvodu Nová Ves, kde hasiči v noci instalovali čerpadlo a zahájili čerpání vody.
Ve zpustošených obcích zejména na Bruntálsku jsou lidé bez elektřiny, tepla i mobilního signálu. Například v Krnově, jednom z nejponičenějších měst, lidem teče z kohoutků jen užitková voda. Bez tepla je i většina lidí v Ostravě, kde voda o víkendu zaplavila teplárnu v Třebovicích. Kdy se teplárnu znovu podaří uvést do provozu, zatím není jasné.
Vlaky nejezdí v kraji na většině tratí. Na neurčito je přerušený provoz i na hlavním železničním koridoru z Prahy či Brna v úseku od Hranic přes Ostravu do Bohumína, zaplavena byla i dvě největší ostravská nádraží, ve Svinově a hlavní v Přívoze. Uzavřeny jsou stále i některé důležité silnice. Premiér Petr Fiala (ODS) v úterý večer v Ostravě řekl, že obnovení úplného provozu na všech komunikacích může v kraji trvat až do konce roku.
?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??
Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣