ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard
Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.
- Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
- Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí.
- Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
- Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce.
- Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
- Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
- Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.
Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

Podívejte se na nové snímky z Moravskoslezského kraje, kde je poškozená železniční trať v Malých Hošticích.

Bezpečnostní přeliv rybníku Rožmberk, kapacita rybníka se naplnila po extrémních deštích. Podívejte se na nové snímky.

Kam zmizeli tři cestující z auta, které v sobotu spadlo do rozbouřené řeky v obci Lipová – lázně? Měli vůbec v dravém proudu šanci na záchranu? Odborník na přežití v krizových situacích Amar Ibrahim by rád věřil v zázrak, ale šance bude zřejmě velmi malá…. Celý článek čtěte ZDE.

Počet mrtvých v souvislosti se záplavami se v Rakousku k dnešku zvýšil na pět. Policie oznámila, že záchranáři dnes objevili tělo 81leté ženy v jejím zaplaveném domě v obci Würmla nedaleko Tullnu. V pondělí úřady ohlásily smrt neznámého muže ve městě Klosterneuburg, v obcích Untergrafendorf a Höbersdorf pak zemřeli dva muži ve věku 70 a 80 let. Už v neděli zemřel nedaleko Tullnu hasič.

Litoměřicko čeká na kulminaci Labe. Příznivou situaci, kdy voda nezaplavuje obytné domy, může zhoršit povodňová situace na jihu Čech. Informovala o tom dnes na webu litoměřická radnice. V Lovosicích je voda v lesoparku Osmička, kvůli podmáčné půdě radnice upozorňuje na nebezpečí pádu stromů a větví. Labe na dolním toku je od neděle na nejvyšším povodňovém stupni, jeho hladina roste vlivem dotoku z horního úseku a přítoků, a to zejména Vltavy.

Technická závada na elektrárně v hrázi Brněnské přehrady snížila odtok z nádrže. Vodohospodáři očekávají, že odpoledne bude voda přetékat přes stavidla. Průtok by však měl být neškodný a neměl by ohrožovat obyvatele ani domy, řekl novinářům Antonín Tůma, ředitel pro správu povodí státního podniku Povodí Moravy. V 10:00 byla hladina nádrže v 228,94 metru nad mořem, kóta přelivu je 229,08. Kdy se podaří závadu odstranit, není zatím jasné.

Energetici opravují poškozené elektrické vedení v Temném Důle na Trutnovsku. Podívejte se na nové snímky.

„Aktuálně se nám podařilo zajistit náhradní autobusovou dopravu mezi Moravským Berounem a Bruntálem. Odpoledne chceme rozjezdit autobusy mezi Opavou a Krnovem. Autobusy už nyní také jezdí mezi Kouty nad Desnou a Petrovem nad Desnou. Do Petrova se pak dostaneme vlakem ze Zábřehu na Moravě,“ informovaly České dráhy na X.
🗺️🚆Aktuální přehled omezení provozu vlaků #CeskeDrahy v souvislosti s povodňovou situací.
— České dráhy (@ceskedrahy_) 17. září 2024
Během včerejšího večera, noci a dnešního dopoledne se nám podařilo obnovit provoz nebo zavést náhradní autobusovou dopravu hned na dalších tratích.
🚍Aktuálně se nám podařilo zajistit… pic.twitter.com/zuA4Nm3N1J

Zatím nelze říct, kdy bude v Ostravě obnovena dodávka tepla. Voda z rozvodněné řeky zatopila o víkendu Elektrárnu Třebovice, která dodává teplo a teplou vodu obyvatelům Ostravy, více než při ničivé povodni v roce 1997 a zaplavila více zařízení. Pracovníci společnosti Veolia Energie, jež elektrárnu provozuje, teď začínají vysoušet laguny a zjišťovat škody. Teplárna je zatím bez elektřiny, a kdy obnoví dodávky teplé vody pro více než 200.000 obyvatel, se zatím nedá říct. Mimo provoz je zatím také teplárna v Krnově na Bruntálsku. ČTK to dnes řekl ředitel regionu Morava společnosti Veolia Energie Kamil Vrbka.
„Kdyby úroveň vody byla stejná jako v roce 1997, odpovím, že najedeme v řádu několika dnů. Ona je ale vyšší, mnohem víc zařízení je zaplaveno,“ řekl Vrbka. Kdy bude možné dodávky obnovit, tak podle něj zatím není možné říct. Záležet bude na tom, jak rychle se podaří vysušit a zkontrolovat všechna zařízení. Voda v Třebovicích opadla v noci na dnešek.

Tam, kde budou kvůli povodním chybět lidé ve volebních komisích, budou je moct nahradit vyslanci stran, dobrovolní hasiči nebo úředníci.

Vojáci by měli začít pomáhat s likvidací škod po povodních dnes odpoledne. Nyní armáda jedná o potřebách zaplavených regionů s hasiči, uvedl Rakušan.

Podívejte se na video, kde je vyprošťován vůz, který byl na Jesenicku nalezen prázdný - tři lidé, kteří v něm byli, jsou stále pohřešovaní.

Nádrž Vranov zadržela dle Povodí Moravy dvousetletou povodeň. Vodohospodáři z ní pouštěli 220 metrů krychlových za vteřinu, v noci odtok snížili na 200.

V Široké Nivě na Bruntálsku voda při povodních strhla několik domů. Další jsou poškozené. Přesné počty představitelé obce zjišťují. Zničené jsou téměř všechny mosty. ČTK to řekl starosta Tomáš Spáčil (Pro obec 2022). Voda v obci řádila velkou silou po 27 letech. Rozsah současné povodně je ale podle starosty výrazně větší než v roce 1997.
Voda ničila majetky v částech Skrbovice, Pocheň a ve spodní části Široké Nivy. Ušetřeny byly jen domy v horní části obce. Ta nyní není schopna se sama vlastními silami ze zkázy dostat. „Potřebujeme pomoc armády,“ řekl Spáčil.

Město České Budějovice od dnešního rána začalo odstraňovat protipovodňové bariéry ze silnic a cyklostezek, aby nebránily běžnému provozu. Ostatní, které provoz nekomplikují, demontují později. Zároveň město nabízí lidem zdarma zapůjčení vysoušečů, informovala mluvčí radnice Jitka Brůha Welzlová.
„Pro tyto situace platí, že nejúčinnější je přirozené větrání. Pokud to situace neumožňuje a použití vysoušečů je nutné, dovolujeme si připomenout, že při jejich zapnutí musí být v místnosti uzavřená okna, dveře, případně další prostory, kudy proudí vzduch, aby byla zajištěna jejich účinnost. Používají se pouze ve vlhkých místnostech, při vzedmuté hladině vody nemají žádný efekt,“ řekl náměstek českobudějovické primátorky Lubomír Bureš (ODS).

Povodňová situace v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy se začíná uklidňovat, voda na řadě míst opadá, řekla hejtmanka. Na odhad škod je zatím brzy.

Na Jesenicku se volby v řadě volebních místností v základních školách uskutečnit nemohou. Místnosti byly zaplavené, na mnoha místech nejde elektřina ani internetové připojení, které je nutné pro odesílání dat. Obce tak budou muset najít náhradní prostory, zjistila ČTK. Příkladem je Základní škola v České Vsi na Jesenicku, kterou voda zaplavila až do výšky půl metru, její budova zvenčí odolávala až dvoumetrové hladině rozbouřené řeky Bělé.

Dnes bude kulminovat soutok Vltavy a Labe u Mělníka, někde ještě po extrémních deštích, které postihly Česko o víkendu a v pondělí, hladiny porostou do středy. Několik dnů pak budou místy přetrvávat třetí, tedy nejvyšší stupně povodňové aktivity. V oblastech, které zasáhly záplavy, začne likvidace následků. Po dnešním zasedání Ústřední povodňové komise to uvedl její předseda ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Komise se podle něj sejde ještě ve středu. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na tiskové konferenci doplnil, že situace je pod kontrolou i na jihu Čech, kde by významně nemělo působit ani odtékání z rybníku Rožmberk. V Olomouci podle něj v noci zafungovala protipovodňová opatření.

Situace v Jihomoravském kraji se zlepšuje, přítok do nádrží na území kraje je menší, většina řek už kulminovala. Jediné místo, kde se očekává vzestup hladiny, je okolí Lanžhota, kde se stéká Morava a Dyje. Celý článek čtěte ZDE.

Hasiči se při povodních setkávali také s odmítáním evakuací, podívejte se na video.

Škody po povodních v Moravskoslezském kraji budou enormní. Jejich rozsah zatím není přesně stanoven, ale dosahovat by mohl i desítek miliard korun. Novinářům to po dnešním jednání krajského krizového štábu řekl hejtman Josef Bělica (ANO). V Moravskoslezském kraji bylo dosud evakuováno zhruba 15.000 lidí a povodně mají zatím tři oběti. Dva lidé se stále pohřešují.

Vůz, který spadl do rozbouřené vody na Jesenicku, našli policisté v pondělí, avšak bylo bez posádky. Jeli v něm tři lidé. Podívejte se na aktuální snímky nalezeného auta.

Rybník Rožmberk na Jindřichohradecku začal dnes před 10:00 přetékat bezpečnostním přelivem. Voda se volně rozlévá do krajiny. Bude trvat několik hodin, než se řekou Lužnice dostane do první obce, kterou je Lužnice. ČTK to dopoledne řekla její starostka Tereza Širhalová.
Rožmberkem, který je největším českým rybníkem a patří Rybářství Třeboň, protéká Lužnice. Stoupání hladiny pod rybníkem bude pozvolné. „Dnes by se k nám voda dostat neměla. Spíš to odhadujeme na noc nebo na středu,“ řekla starostka. Dále po proudu Lužnice se nachází větší město Veselí nad Lužnicí, jehož části za určitých podmínek při velkém stoupání hladiny hrozí evakuace. Dnes dopoledne zasedá povodňová komise města.

„Vážení Pražané, začnu dnes dobrou zprávou: Problémové přítoky se v Praze zklidňují! Dochází k postupnému snižování hladin malých vodních toků na území Prahy. Na 1. stupni povodňové aktivity jsou teď Rokytka (Praha Libeň), Botič (Průhonice), Botič (Kocanda). Také u Sázavy už jsme za vrcholem,“ upozornil exprimátor Prahy Zdeněk Hřib.
„Co se týče Vltavy, platí včerejší informace o tom, že po skokovém snížení průtoku pro úlevu u Mělníka dochází opět k plánovanému zvýšení hladiny. Je nicméně stále v plánu udržet průtok Vltavy pod 1000 m3/s, aby nepřekročila 1. stupeň povodňové aktivity," uvedl.
Vážení Pražané, začnu dnes dobrou zprávou: Problémové přítoky se v Praze zklidňují! 👍
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) 17. září 2024
Dochází k postupnému snižování hladin malých vodních toků na území Prahy. Na 1. stupni povodňové aktivity jsou teď Rokytka (Praha Libeň), Botič (Průhonice), Botič (Kocanda). Také u Sázavy už… pic.twitter.com/ol6i9vv1Up
?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??
Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣