ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard
Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.
- Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
- Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí.
- Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
- Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce.
- Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
- Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
- Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.
Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

Obyvatelům povodní zasaženého Krnova na Bruntálsku už zase z kohoutků teče voda, i když zatím pouze užitková. Na obnovení dodávek elektřiny si na velké části území musejí ještě počkat. Pracovníci společnosti ČEZ vysušují zaplavenou rozvodnu a zjišťují rozsah škod. ČTK to řekli místostarosta města Miroslav Binar (ANO) a mluvčí ČEZ Vladislav Sobol. Binar škody ve městě odhaduje na několik miliard korun. Je téměř kompletně zničená infrastruktura. Na mnoha místech chybějí silnice i chodníky.
Brněnští strážníci na svých člunech pomáhají s odklízením kmenů a velkých větví z hladiny Brněnské přehrady. V práci budou pokračovat zřejmě až do středečního večera. „Jsme připravení i na variantu, že by bylo potřeba odstraňovat polámané a vyvrácené dřeviny také v dalších dnech tohoto týdne,“ uvedl mluvčí Jakub Ghanem.

Povodeň zasáhla přírodní rezervaci Meandry Lužnice, která se nachází u Majdaleny na Jindřichohradecku. V rezervaci žije několik divokých koní a praturů. Novináře o tom informoval Dalibor Dostál z projektu Česká krajina.

Minutou ticha uctila Sněmovna v úvodu dnešního jednání oběti nynějších záplav, které zasáhly především sever Moravy. Vyzvala k tomu předsedkyně dolní parlamentní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Podle dosavadních informací připravily záplavy o život tři lidi. Dalších sedm je podle policie pohřešováno.

Tři hodiny zbytečně pátrali v pondělí večer záchranáři po dvou dívkách, jejichž údajný pád do rozvodněné Moravské Sázavy nedaleko vlakového nádraží v Zábřehu na Šumpersku oznámil na tísňovou linku opilý muž. Do rozsáhlé pátraní se ihned zapojily policejní hlídky, strážníci i psovod se psem. Přivolán byl také vrtulník s termovizí. Po dívkách nakonec pátralo celkem pět desítek záchranářů. Posléze se ukázalo, že muž si vše vymyslel. Za šíření poplašné zprávy mu u soudu hrozí až osm let vězení. ČTK to dnes sdělila policejní mluvčí Marie Šafářová.

Prozatím nejsou podle hlavní hygieničky Barbory Mackové informace o tom, že by povodeň poškodila některou z vodáren dodávající vodu do velké oblasti nebo měla dopad na kvalitu dodávané vody. Řekla to dnes před polednem ČTK, Českému rozhlasu a České televizi. Přesto by podle ní měli lidé vodu z kohoutku, pokud jim teče, před pitím převařit. Místo vody z vlastních studní by měli využívat balenou nebo z dovezených cisteren.
„V této chvíli nemáme informace, že by byl někde nějaký problém,“ uvedla. Zatím podle ní v žádném kraji nezaznamenali ani vyšší výskyt některého z infekčních onemocnění. „Ale samozřejmě v rámci zkušeností s povodněmi se mohou objevit infekce, ať už je to leptospiróza, nebo třeba žloutenka typu A,“ řekla. Dodala, že také začíná sezona respiračních nemocí.

Nynější záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ekonomické ztráty až za miliardy eur, myslí si analytici. Na přesnější odhady je podle nich brzy, protože v některých oblastech voda ještě nekulminovala. Ratingová agentura Morningstar DBRS v pondělí odhadla, že ztráty se budou pohybovat od několika stovek milionů do více než jedné miliardy eur (více než 25 miliard Kč).
Viceprezident oddělení globálního ratingu pojištění a penzí ve společnosti Morningstar DBRS Mario De Cicco agentuře Reuters sdělil, že pojistné ztráty v České republice budou vyšší než v Polsku, protože v Česku je pojištění častější.
Podle společnosti Gallagher Re, která se specializuje na zajišťovací trh, je ale na konkrétní odhady brzy. V některých oblastech totiž v pondělí stále pršelo a hladiny řek ještě nedosáhly kulminace. I tak se ale dá předpokládat, že ekonomické ztráty půjdou do miliard eur.

Minimálně 95 milionů korun lidé dosud poslali do sbírek, které na pomoc lidem postiženým nynějšími záplavami v Česku zorganizovaly nevládní organizace. Více než polovinu uvedené částky k dnešku vybrala organizace Člověka v tísni a téměř 20 milionů Charita ČR. Vyplynulo to ze zjištění ČTK.

Česká advokátní komora (ČAK) zveřejnila na svém webu seznam advokátů, kteří bezplatně pomohou lidem postiženým povodněmi. V tiskové zprávě to dnes sdělila mluvčí komory Iva Chaloupková. Právní pomoc podle ní nemusí být ještě v těchto dnech aktuální, může ale být později potřeba.

Primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO) z lidského hlediska nechápe rozhodnutí vlády neodložit krajské a senátní volby, které připadají za pátek a sobotu tohoto týdne. Lidé se podle něj z některých lokalit, které povodně odřízly, často k urnám vůbec nedostanou, dalším velká voda odnesla doklady. Navíc je podle něj absurdní volbami zaměstnat vojáky a hasiče, když mohou pomáhat s likvidací škod. Město nicméně udělá vše pro to, aby se volby uskutečnily. Podobně situaci vnímá i místostarosta Krnova na Bruntálsku Miroslav Binar (ANO). Je přesvědčen, že lidé mají jiné starosti a volební účast bude minimální.
„S volbami mají pomáhat vojáci a hasiči. To mají opravdu stát ve volebních místnostech? Místo toho, aby pomáhali s likvidací škod, třeba s odstraněním naplaveného kontaminovaného bahna, které ohrožuje zdraví lidí?,“ ptá se Navrátil. Rozhodnutí ho překvapilo. „Respektujeme ho a uděláme vše, aby volby proběhly,“ řekl Navrátil.

Města a obce v Pardubickém kraji, kde již opadla voda, začínají uklízet následky záplav a sčítat škody. Povodně místy zaplavily sklepy i přízemí domů a poškodily silnice či mosty. Nikdo z vyplavených ale nepotřebuje náhradní ubytování, po evakuaci se vrátili do svých domovů. Žádný dům se zřejmě nebude muset zbourat.
Nejvážněji bylo postiženo městečko Luže na Novohradce na Chrudimsku. Povodňová vlna, která zvýšila hladinu řeky během hodiny na více než stoletou vodu, zaplavila několik desítek domů i průmyslový areál. Podle starosty Ladislava Peterky (Nestraníci) většinou vnikla do sklepů a přístavků, obytnou část s nábytkem, koberci a osobními věcmi poškodila asi ve 20 objektech. Škody utrpěla i strojírenská firma, kde do výrobní haly nateklo asi deset centimetrů vody. Místy jsou také podemleté krajnice silnic.

V Moravskoslezském a Olomouckém kraji zůstává neprůjezdných pět úseků silnic první třídy a dálnice vedoucí přes Ostravu na hranici s Polskem. V oblasti Jesenicka a Ostravska musí Ředitelství silnic a dálnic zkontrolovat 21 mostů. Uvedlo to dnes ministerstvo dopravy.

„Už nikdo nemusí mít strach. A velké, opravdu velké díky hasičům, Povodí, místním povodňovým komisím, starostům, a všem, kteří se připravovali. Smekám, naplánovat to tak, aby se naším krajem prohnala 100letá, v některých místech i 200letá, voda, bez velkých záplav a problémů, to si zaslouží potlesk,“ zhodnotil situaci ohledně Jihomoravského kraje jeho hejtman Jan Grolich.
Prosím o sdílení v rámci uklidnění, už nikdo nemusí mít strach.🙏
— Jan Grolich (@JanGrolich) 17. září 2024
👉 A velké, opravdu velké díky hasičům, Povodí, místním povodňovým komisím, starostům, a všem, kteří se připravovali.
Smekám, naplánovat to tak, aby se naším krajem prohnala 100letá, v některých místech i… pic.twitter.com/GOXFxZi0CF

„V ulici Přístaviště v Ústí nad Labem stavíme protipovodňovou hráz,“ oznámili hasiči Ústeckého kraje.
V ulici Přístaviště v Ústí n. L. stavíme protipovodňovou hráz. pic.twitter.com/K9IPycoIzl
— HZS Ústeckého kraje (@HzsUlk) 17. září 2024

Ostrava zvládne připravit nadcházející krajské a senátní volby. Největším problémem bude zajištění volebních komisí, město je ale připraveno využít úředníky. Náklady na volby ale budou vyšší než za běžné situace. ČTK to dnes řekl primátor Jan Dohnal (ODS).
„Řešíme to, věděli jsme, že to visí ve vzduchu. Samozřejmě technicky jsme ty volby schopni určitě zajistit, tedy volební místnosti, materiál, i když nás to bude stát nějaké peníze navíc. Největší problém jsou opravdu volební okrskové komise. Je třeba si férově říct, že člověk, který má třeba ve Svinově zaplavený dům, si na víkend nepůjde sednout do volební komise. Máme v Ostravě několik tisíc zaměstnanců, spoustu úředníků, kteří prostě budou připraveni a budou schopni volební komise doplnit tak, abychom udrželi zákonné normy,“ uvedl Dohnal.

Některá opatření, která platila v Pardubicích kvůli záplavám, magistrát postupně odvolává. Krajské město vodní živel tolik nezasáhl a vyšlo z něj s minimálními škodami. Zavřené ale zůstávají například cyklostezky podél Labe a městské parky, uvedla radnice v tiskové zprávě. Městem protéká Labe a Chrudimka.

Čisticí a dezinfekční prostředky, kyblíky, rukavice, smetáky, lopaty a další věci na úklid shání nyní Zlínský kraj pro oblasti postižené povodněmi. Do materiální sbírky, kterou hejtmanství vyhlásilo spolu s Potravinovou bankou, lze přispívat i trvanlivými potravinami, jako jsou balené vody, balené pečivo nebo konzervy. Poptávka je též po tekutých mýdlech, vlhčených ubrouscích a kapesníčcích, sdělila dnes ČTK mluvčí hejtmanství Soňa Ličková.

Vojáci v Opavě odstraňují škody v místních školkách, v Olomouci je připraveno 70 ženistů s bagry a nákladními auty. Armáda o tom dnes informovala na sociální síti X. Vláda v pondělí na mimořádné schůzi schválila nasazení až 2000 vojáků a techniky k likvidaci následků povodní. Vojáci se zapojovali do pomoci už o víkendu, armádní vrtulníky se podílely na evakuaci lidí z nejhůře zasažených oblastí či na zásobování.

Záchranné týmy na zaplaveném Jesenicku od soboty pomocí vrtulníků evakuovali do bezpečí 54 lidí, jejichž životy ohrožoval rozbouřený vodní živel. V souvislosti s extrémním počasím hasiči v celém Olomouckém kraji zasahovali u více než 2000 událostí, při více než 200 z nich zachraňovali lidské životy. Z ohrožených oblastí evakuovali často i celé rodiny s domácími zvířaty. Záchranné práce už skončily a hasiči se nyní pustili do likvidace následků záplav. ČTK to dnes sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Přes nespočet starostí a úkolů, které musí po povodních splnit vedení obce Sazovice na Zlínsku, bude obec na víkendové volby připravená. Lístky jsou roznesené, v pondělí se ještě roznášel zbytek, volební místnost budou připravené, řekla dnes ČTK starostka Michaela Vajdíková (BEZPP). Otázkou však je, zda budou mít lidé na volby čas a myšlenky. V obci se intenzivně uklízí, voda postihla zhruba třetinu obce.
„Volební místnost připravíme, nemám v komisi nikoho, kdo byl v zatopené oblasti,“ uvedla starostka. Pod vodou se octil i obecní úřad, volební místnost je však v patře. „Jen nepojede výtah, nebude bezbariérový přístup,“ doplnila.

Před likvidací následků povodní by si lidé měli preventivně zkontrolovat očkování proti tetanu. U odstraňování škod se mohou poranit a hrozí jim poté riziko infekce, uvedla na tiskové konferenci po jednání Ústřední povodňové komise hlavní hygienička Barbora Macková. Doporučila také, aby lidé měli rukavice, respirátory a roušky. Zaschlé bahno a stojatá voda mohou být kontaminované, a existuje tak riziko přenosu infekčních chorob.
„Je potřeba dodržovat v maximální možné míře hygienická pravidla. Mezi ně patří vhodné oblečení, do čehož počítáme i obuv, která by měla být pevná a zavřená. Je mimo jiné důležité mít rukavice a ochranu obličeje v podobě roušek nebo respirátorů, protože ve vodě, která protekla a odpařila se, ale i ve stojatých vodách je vysoké riziko infekce,“ řekla Macková.
?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??
Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣