ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard
Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.
- Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
- Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí.
- Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
- Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce.
- Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
- Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
- Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.
Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

Podívejte se na nové snímky, kde dobrovolníci společně s hasiči plní pytle pískem na brněnském výstavišti.

Nejprve je nutné pomoci s infrastrukturními věcmi, jako je obnova signálu, dodávek elektřiny či komunikací, řekl na návštěvě Jeseníku premiér Fiala.
„Povodňové stavy dnes ráno platily na 207 místech v Česku. Ve srovnání s minulými dny je deště méně, reakce toků může být ale při současném maximálním nasycení půdy okamžitá. Nejproblematičtější situace je nyní v jižních Čechách, na Lužnici, Malši a Blanici,“ napsal kromě toho Fiala na X.
Velmi těžké dny pro množství lidí, bohužel, i nadále pokračují. Dnes ráno proběhla další Ústřední povodňová komise, ze které vám přináším aktuální informace:
— Petr Fiala (@P_Fiala) 16. září 2024
➡️ V neděli večer a ze začátku noci na pondělí srážek přechodně ubylo, deště byly slabší, lokální a častější na západě… pic.twitter.com/438KbTVVbX

Města a obce by mohly na odstraňování povodňových škod využít víc veřejně prospěšné práce. Ministerstvo práce nyní přezkoumává finanční zdroje, z nichž by se pracovníci mohli platit. Na dotaz ČTK to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj by o tom dnes večer měla debatovat na svém mimořádném zasedání i vláda. Pracovníci na veřejně prospěšných pracích se využívali už dřív při odstraňování následků přírodních pohrom, a to třeba po záplavách či rozsáhlém lesním požáru v Českém Švýcarsku. Stát na ně přispívá.
„Na tuto variantu se připravujeme, abychom byli schopni ve větší míře starostům nabídnout využití lidí přes veřejně prospěšné práce. Tady prozkoumáváme variantu, že bychom mohli mít další finanční zdroje,“ řekl ministr. Podrobnosti představí na jednání kabinetu.

Kvůli povodním je zastavený provoz téměř na 60 úsecích železnic včetně hlavního koridoru, informovala dnes v tiskové zprávě Správa železnic. Nejkritičtější je situace v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Ráno bylo mimo provoz asi osm desítek železničních úseků. Škody na infrastruktuře dosahují podle předběžných odhadů stovky milionů korun.
„Nejvážnější situace je v Moravskoslezském kraji, a to zejména na Ostravsku a Opavsku, v Olomouckém kraji pak v podhůří Jeseníků. Nejezdí se také v dalších horských a podhorských oblastech prakticky napříč celou republikou,“ uvedla Správa železnic. V některých případech jsou tratě uzavřené preventivně.

Bečva v Přerově již klesla na první povodňový stupeň, ve městě se otevírají uzavřené silnice. Olomouc naopak čeká třetí stupeň v noci na úterý.

Města a obce v Česku mohou na webu Obce-sobe.cz žádat či nabízet pomoc v souvislosti s povodňovou situací v Česku. Platforma umožňuje samosprávám vkládat nabídky či poptávky po technice, pomoci lidí či materiální pomoci. Cílem je propojit zasažené obce s těmi, které naopak mají možnost pomoc nabídnout. ČTK o tom dnes informoval Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR), který sdílenou platformu spolu s firmou Fleet Consulting zřídil.
„Chápeme, že v současné době mají představitelé obcí plné ruce práce v terénu a nemají čas číst dlouhé e-maily. Proto se snažíme poskytovat potřebné informace co nejefektivněji,“ sdělil předseda SMO ČR a starosta města Kyjov František Lukl (STAN). Sdílená platforma podle něj umožňuje nabídky pomoci a poptávky po ní vkládat snadným způsobem.

Z Ostravy-Přívozu, kde dopoledne začala evakuace, hasiči zachránili už 250 lidí včetně dětí. Stále zasahují. Pomáhá několik člunů a vrtulník.

„Centrum Krnova dnes ráno. Škody budou v miliardách,“ napsal starosta Krnova Tomáš Hradil na sociální síť X.
Centrum Krnova dnes ráno. Škody budou v miliardách. pic.twitter.com/3e8NoN07X7
— Tomáš Hradil (@TomasHradil79) 16. září 2024

Obyvatelé z Višňové a Bulovky ve Frýdlantském výběžku na Liberecku, kteří byli v neděli evakuovaní kvůli záplavám, se mohli dnes vrátit do svých domů. ČTK to řekli starosta Višňové Michal Scheidl (Devítka) a starostka Bulovky Romana Šidlová (Za obec krásnější a živější). Své domovy muselo opustit 49 lidí. Rozsah škod budou obce teprve zjišťovat.
Ve Višňové kvůli rozbouřené Smědé muselo v neděli z 15 domů odejít 33 lidí. „Už jsou všichni doma,“ řekl Scheidl.

Napjatá a místy kritická situace panuje v jihozápadním Polsku zasaženém záplavami. Městu Nisa hrozí druhá povodňová vlna, protože několik kilometrů nad ním nápor vody nevydržela nádrž. Starosta Opole kvůli zhoršující se situaci na Odře v noci na dnešek vyhlásil povodňový poplach. Záplavy si podle dosavadních informací vyžádaly životy zřejmě pěti lidí.

Hladina vody v zaplavené Litovli již stagnuje a místy klesá, situace by se podle vedení města měla postupně zlepšovat. Řeka Morava město zaplavila místy až do výšky jednoho metru, cestu si voda našla ulicemi, ale i přes zahrady či dvory, na mnoha místech se dostala také do domů. Pod vodou se ocitlo nádraží i koleje, místy jsou podemleté. Napříč Litovlí neprojdou lidé ani v holinkách, oblíbeným dopravním prostředkem se zde staly hlavně traktory, zjistila na místě ČTK. Řada lidí se evakuovala na poslední chvíli, střechu nad hlavou našli v místní sokolovně.
„Začalo to už kolem 22:00, voda se začala hrozně rychle zvedat. Na začátku byla v Palackého ulici a za hodinu už to bylo na zastávce,“ řekl dnes ČTK třicetiletý Jan. Řeku v ulicích města sledoval na okraji Litovle směrem na Nasobůrky. K rodičům bydlícím o pár desítek metrů dále už se nedostal. „Poslední rameno, co tady teče, se hrne sem přes pole. Do města to nateklo zezadu. Proud vody poté míří na Chořelice,“ doplnil muž.

Povodňová situace v Praze je stabilní, povodňová opatření se však v současné době měnit nebudou, rozhodla magistrátní povodňová komise. Vedení města rovněž nabízí pomoc ostatním krajům postiženým velkou vodou. ČTK to po dnešním zasedání komise sdělil mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník. V centru jsou uzavřeny náplavky i vrata na Čertovce a vystavěna je část protipovodňových opatření. Mimo provoz je lanovka na Petřín i přívozy a zastavena je lodní doprava. Povodňová komise se znovu sejde v úterý v 11:00.
„Povodňová situace v Praze je stále pod kontrolou a nehorší se. Znovu apeluji na všechny, aby dodržovali opatření a doporučení, která vydáváme. Všechny složky integrovaného záchranného systému (IZS) jsou v plném nasazení, prosím, nepřidělávejme jim práci nezodpovědným jednáním,“ uvedl primátor Bohuslav Svoboda.

Opavská radnice nechala pro auta i pěší dočasně uzavřít většinu mostů a lávek přes řeku Opavu ve městě i v městských částech. Používat se budou až po kontrole, zda je povodeň nepoškodila. Kdy to bude, zatím není jasné. ČTK to řekl mluvčí města Roman Konečný.
Týkat se to může desítek mostních konstrukcí. Už v neděli policie uzavřela most v Ratibořské ulici. Ten je viditelně poškozený. Nyní jej prohlíží pracovníci Ředitelství silnic a dálnic a statik.

Postižení povodní mohou případně získat mimořádnou dávku až 72 900 korun. Podporu by mohly od úterka v terénu začít vyřizovat mobilní týmy úředníků. Peníze bude možné vyplatit přímo na místě. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Lidé, kteří se nedostanou do práce kvůli povodním, zajištění domovů a odklízení škod, mají nárok na neplacené volno. Rodiče předškoláků a školáků do deseti let, jejichž školy zůstanou kvůli záplavám zavřené, mohou dostat ošetřovné. Důchody si bude možné vybrat v případě zavřené pošty i v jiné poštovní pobočce, uvedli zástupci rezortu.
„Jsme schopni reagovat na tři hlavní potřeby a poskytnout bezprostřední pomoc, když člověk je bez prostředků, přišel o střechu nad hlavou nebo jeho nemovitost je neobyvatelná,“ uvedl Jurečka.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nevylučuje možnost novely zákona o státním rozpočtu na letošní rok kvůli škodám způsobeným povodněmi. Řekl to dnes novinářům po jednání s prezidentem Petrem Pavlem. Podle Stanjury bude záležet na celkové výši škod, odhaduje je v řádu desítek miliard korun. Debatu o případné úpravě letošního rozpočtu zahájí podle Stanjury vláda na dnešním večerním mimořádném zasedání.
„Logicky nemůžeme mít v této chvíli vyčíslené veškeré škody na státním, krajském a obecním majetku. Ty škody budou obrovské, to je evidentní,“ řekl Stanjura. „Žádný státní rozpočet nemá dopředu alokované peníze v tak obrovském rozsahu,“ dodal. Nyní schválený státní rozpočet počítá se schodkem 252 miliard korun, v rezervě je ale podle Stanjury nyní jen kolem jedné miliardy korun.

Podívejte se na nové snímky z evakuace obyvatel v Ostravě. Více o situaci se dozvíte ZDE.

Voda v Litovli na Olomoucku už stagnuje, v některých místech už klesá. Záplavy nejhůře odnesly okrajové části města, místy bylo až metr vody.

I přes povodňovou situaci kvalita pitné vody v oblastech, které zásobují Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), zůstává výborná. Extrémní počasí ji nijak nepoznamenalo. Na několik míst ale musela firma dovézt vodu cisternami. ČTK to dnes sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

Voda z Orlice zaplavila chatové oblasti v H. Králové ve Svinarech. Uzavřené jsou náplavky v centru a stezka u Labe. Řeka je od rána na 3. stupni.

Hasiči vyjeli od pátku do neděle kvůli záplavám, které zasáhly velkou část Česka, k více než 17 200 událostem. Nejvíce zásahů, 7719, měli v sobotu. Důvodem byla zhoršující se povodňová situace v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, kde zachránili přes 130 lidí a několik domácích zvířat. V tiskové zprávě o tom dnes informovali mluvčí hasičů Martin Kavka a Lucie Pipiš. Podle nich je v terénu kvůli počasí od pátku 5500 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů.

Hasiči v noci na dnešek z přehrady Bystřička na Vsetínsku vytahovali tři utržená mola, dvě šlapadla a tři pramice. Na sociální síti to uvedla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Na říčce Bystřičce nad nádrží dnes odpoledne nadále platil třetí stupeň povodňové aktivity, který znamená stav ohrožení, vyplývá z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pod přehradou byla Bystřička na druhém stupni, který značí pohotovost.

Pro dolní tok Labe v Ústeckém kraji je příznivější předpověď, řeka se udrží v korytě. Kulminace v Ústí nad Labem se čeká v úterý večer, uvedl hejtman.

V evakuačních centrech v Opavě je 114 lidí. Mohou zůstat celou dobu, co budou opravovat své domovy. Město jim chce zajistit náhradní bydlení.


Povodňová situace v Praze je stabilní, opatření se ale nyní měnit nebudou, rozhodla povodňová komise. Praha nabízí pomoc krajům postiženým povodní.
?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??
Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣