ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard
Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.
- Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
- Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí.
- Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
- Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce.
- Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
- Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
- Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.
Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku
Na řece Opavě v Opavě a na Odře v Ostravě-Svinově je stále extrémní povodeň. Na dalších šesti místech v Moravskoslezském kraji je 3. povodňový stupeň.
Prognóza pro Troubky se zlepšila, průtok v Bečvě je oproti předpokladu nižší, voda již kulminovala. Na severu katastru se zatápí slabá místa.
Povodňová vlna dorazila z Jeseníků do střední části Olomouckého kraje. Morava zaplavila část Litovle, v Přerově kulminovala Bečva bez rozlití do ulic.
„Upozorňujeme, že čerpání vody nebude prováděno z důvodu bezúčelnosti až do doby poklesu hladiny toku nebo spodní vody. Žádáme občany, aby těmito požadavky nezatěžovali složky IZS,“ uvedlo město Litovel na facebooku.
Na jihu Čech stále platí nejvyšší, třetí povodňový stupeň na 13 místech. Hladina nadále pozvolna stoupá na Lužnici i jejím přítoku Nežárce.
Voda opadává také v Krnově. První obrázky odhalují zkázu – bahnem, sutí a větvemi zanesené ulice, vytrhané dlažební kostky. „Nejde elektřina, není teplá voda a někteří budou i bez studené,“ uvedl na facebooku jeden z obyvatel a přidal noční fotografie ze zaplaveného města.
Město před přerušením dodávek vody varovalo občany už v noci.
„Prameniště je zaplavené. V celém městě neteče voda. Pitná voda bude v cisternách a techniku, která je rozveze, zajišťujme. V nejbližší době poteče užitková voda. Pitná voda by měla být pravděpodobně do týdne,“ uvedlo v noci město na stránkách.
Moravskoslezský kraj spolu s hasiči po půlnoci přivezl do města první humanitárlní pomoc – zejména balenou pitnou vodu.
Voda klesá také v Opavě, nicméně opad a návrat řeky do jejího koryta je pozvolný. Začínají se odhalovat první škody.
Na webu města Přerov se těsně před pátou ranní objevily informace k aktuálnímu stavu: „Dle předpokladu nedošlo k rozlití řeky do ulic města a voda zůstala v obytné části ve svém korytě. Zaplavena byla zahrádkářská kolonie pod nemocnicí, garáže u Prechezy, lokalita lagun včetně okolních zahrádek a areál Ornisu a Biosu. Všechny hlavní silniční komunikace v Přerově zůstaly průjezdné. Poprvé byla využita veškerá protipovodňová opatření v ostrém provozu a svou úlohu ochrany města splnila. Předpokládá se, že Bečva bude nadále postupně klesat.“
Právě v těchto chvílích by měla kulminovat řeka Bečva, jejíž hladinu s hrůzou sledují obyvatelé Přerova, ale také Troubek.
Během noci se rozpršelo opět téměř na většině území, velké úhrny lze očekávat zejména na horách, uvedla pro ČT meteoroložka Milada Křížová. „Zítra se bude vyskytovat déšť pouze místy, a to zejména na jihozápadě našeho území,“ uvedla.
Ve Varšavě dnes ráno mimořádně zasedne kvůli záplavám polská vláda. Situace je velmi vážná především v Dolnoslezském vojvodstvím na jihu země. Na kulminaci Odry se připravuje Vratislav. Dramatická situace je však i na některých menších tocích. Podle serveru deníku Gazeta Wyborcza si silné deště a záplavy zatím vyžádaly čtyři životy.
Během noci se situace zhoršila na Pilchowické přehradě, která byla postavena na řece Bobr. Polská média s odkazem na videa ze sociálních sítí uvedla, že voda se začala přelévat přes hráz přehrady, což ohrožuje nedaleké město Wleń s 2000 obyvateli. Na nejhorší se podle serveru deníku Gazeta Wybrocza začalo připravovat i nedaleké město Jelenia Góra (český název Jelení Hora), kde žije na 77 000 lidí.
Intenzivně se připravuje na kulminaci Odry správní středisko Dolnoslezského vojvodství Vratislav, kde žije přes 670 000 lidí. Starosta města Jacek Sutryk nechal v neděli večer vyhlásit protipovodňové varování ve městě. Podle něj předchozí předpovědi podhodnotily vývoj toku Odry. Kulminace řeky se očekává ve Vratislavi ve středu.
Počet míst, na kterých platí některý z povodňových stupňů se za posledních 24 hodin snížil zhruba o 40. Kolem dnešních 2:30 hlásilo některý z povodňových stupňů 222 míst, z toho zhruba na třetině platil nejvyšší, třetí stupeň, nebo stupeň, který Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) označuje jako extrémní povodeň. Na horních tocích se situace uklidňuje, čeká se vzestup na nižších tocích.
Interaktivní mapu najdete zde>
Obyvatelé části Veselí nad Lužnicí se zatím evakuovat ráno nemusí. Stále ale hrozí růst hladiny na úroveň 50leté vody, proto možnost evakuace trvá.
Kulminace na soutoku Lužnice a Nežárky by podle vodohospodářů měla proběhnout v pondělí kolem 15.–16. hodiny, uvedl 1. náměstek jihočeského hejtmana František Talíř.
K aktuální situaci v Bohumíně se pro ČT vyjádřil místostarosta Igor Bruzl. Ve městě nejde elektřina a vypadává mobilní signál, uvedl. V řadě domů zejména v okrajových částech, jako je Starý Bohumín, Kopytov či Šunychl je stále přes metr vody.
Vojáci s vrtulníkem W-3A Sokol v neděli z rozbouřené Bělé zachránili 25 lidí, uvedlo na síti X ministerstvo obrany. Záchranné práce popisuje pilot vrtulníku kapitán Vlastimil Baudyš. Podle něj trvá jedno vyzvednutí zhruba 10 minut, část zabere upevnění osoby do šátku, aby mohla být na ocelovém laně vytažena do vrtulníku. Při bleskové evakuaci, kdy je v ohrožení život zachraňovaného, je vyzvednutí pouze s podramenním pásem otázkou 20 vteřin.
Obzvlášť náročná byla evakuace rodiny s několika dětmi. „Strávili jsme tam skoro 45 minut. Jen čtvrt hodiny je náš záchranář přemlouval, aby se nechali zachránit. A to na nás mávli, že chtějí,“ podivuje se. I tím se podle kapitána Baudyše letošní povodně od těch minulých liší – lidé skoro v polovině případů evakuaci odmítli.
Primátor Přerova Petr Vrána komentoval aktuální situaci, kdy město a okolí očekává kulminaci řeky Bečvy, že se v obci Troubky odmítlo evakuovat 805 lidí. Reportérka ČT s odkazem na místní hasiče uvedla, že mezi osobami, které Troubky opustily, byly především matky s dětmi, muži měli zůstat v obci, aby hlídali domy a majetek. „Všichni novináři jsme si tady všimli takového nešvaru, že zahrádka místní hospody v Troubkách je plná lidí, kteří zde popíjejí,“ uvedla reportérka. „Tohle mi nepřísluší komentovat,“ uvedl primátor Přerova. „Celé Česko zná příběh obce Troubky, kdy tu v roce 1997 zemřelo několik lidí. Místní tedy vědí, co řeka Bečva dovede. Proto mě překvapuje, že lidé nemají strach,“ dodal.
Časosběrné video z Opavy ukazuje, jak voda ve městě stoupala.
Opava - kolega z práce udělal tohle odpoledne časosběr z okna.
— 🇺🇦Ondřej Šebestík🇺🇦 (@OndrejSebestik) 15. září 2024
Asi kilometr zastavěné oblasti od řeky.
Ten konec byl rychlý. 😢 pic.twitter.com/0wgzrfWMzN
Kdyby už fungovala připravovaná přehrada v Nových Heřminovech na Bruntálsku, ochránila by Krnov a Opavu před nynější povodní a škody by tam byly výrazně menší. Na síti X to uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Obě města v neděli zasáhla povodeň a zatopila rozsáhlá území.
„Nechal jsem dnes přepočítat data od Povodí Odry a ze známých průtoků je na 99 procent zřejmé, že by Nové Heřminovy výrazně pomohly. Ochránily by jak Krnov, tak Opavu, kde by současná protipovodňová opatření nebyla překonána a škody by byly výrazně menší!“ uvedl před nedělní půlnocí Výborný.
Na to, že přehrada dosud nebyla postavena, v neděli upozornil i bývalý ministr Drobil. „To, co se aktuálně děje v Opavě a Krnově, je i důsledkem neexistence přehrady v Nových Heřminovech. Proč stále není?“ uvedl Drobil na svém profilu na síti X. Podle něj stavbu blokují obce a ekologičtí aktivisté.
Starosta zatopeného Krnova se ohradil vůči večerním slovům generálního ředitele Hasičského záchranného sboru Vladimíra Vlčka, že evakuační centra nebyla ve městě dobře zvolena, protože některá z nich byla zatopena.
„Přiznám se, že tomu vůbec nerozumím, slyším to teď poprvé a asi bych to vůbec nekomentoval. Ještě nemáme pořádně zajištěné ani dodávky elektrické energie, jsme v krizové situaci a na takové věci teď ani reagovat nebudu,“ řekl starosta Tomáš Hradil.

Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v desetitisícovém městě už zaplavila několik ulic. Podle prognózy by hladina řeky Moravy měla v Litovli kulminovat dnes kolem poledne.
„Všechny předpovědi se prozatím naplňují dle odhadu. V následujících hodinách ještě očekáváme nárůst hladiny řek,“ uvedl na sociálních sítích starosta Litovle Viktor Kohout. Kritické budou ranní hodiny.
Voda z řeky Moravy v Litovli postupně zaplavuje například sídliště Vítězná či ulice Kollárova, Frištenského, Kysucká či Šargounská. Podle starosty voda dál postupuje a lze očekávat zatopení ulic Dukelská a Palackého. Radnice v neděli kvůli riziku záplav vyzvala obyvatele z ohrožených oblastí k evakuaci, evakuační centrum funguje například v místní sokolovně.

Po vypjatém víkendu je tu pondělí. Rovněž vláda Petra Fialy (ODS) dnes bude řešit povodně. Kabinet se kvůli záplavám způsobeným extrémními dešťovými srážkami zejména na severu Moravy či na Frýdlantsku sejde mimořádně dnes večer v 18:00.
Premiér Petr Fiala (ODS) v neděli uvedl, že škody budou mimořádné. Stát se chce na jejich odstraňování podílet ve spolupráci s obcemi a kraji. Ministři zřejmě proberou spuštění programů pro pomoc při nápravách infrastruktury. Kabinet by mohl probrat také možnosti Správy státních hmotných rezerv nebo výraznější nasazení armády.
Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) se na vládě budou probírat možnosti, jak získat větší objem peněz z evropského fondu solidarity a jak využít prostředky z Národního plánu obnovy. Čeká i debatu o možnosti využití mostních provizorií.

Ostrava zveřejnila přehled, jak budou v následujících dnech fungovat školy ve městě.
?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??
Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣