ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard
Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.
- Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
- Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí.
- Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
- Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce.
- Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
- Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
- Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.
Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

„Rozhodnutí rektorů či děkanů o posunutí začátku výuky považuji za moudré nejen s ohledem na studenty přímo zasažené povodněmi, ale také s ohledem na dopravní komplikace, které lze počátkem týdne očekávat v řadě regionů,“ tweetuje ministr školství Mikuláš Bek (STAN).

V Šumperku Desná kulminovala v poledne, těsně stav vody překročil hranici 336 cm pro extrémní povodeň. Odpoledne už spadla na druhý stupeň, podvečer kolísala kolem hranice druhého a prvního, vyplývá z dat ČHMÚ.

Policie ve Zlínském kraji eviduje za 48 hodin na 400 oznámení různých události v souvislosti se záplavami. Muže, který spadl do potoka, zatím nenašla.

Po půlnoci přijde povodňová vlna po Bečvě, orgány proto všem nařídily evakuovat Troubky.

Řeka Opava v Opavě a také v Krnově na Bruntálsku dosáhla svého maxima. V Opavě už několik hodin výška hladiny stagnuje, v Krnově, který byl z 80 procent zaplaven, začala klesat. ČTK to řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Než se řeka vrátí do svého koryta, podle ní ještě nějakou dobu potrvá.
Krnov i Opava patří k městům, které jsou v Moravskoslezském kraji povodní postiženy nejvíce. V Opavě se řeka vylila na několika místech. Zaplavila velkou část sídliště Kateřinky. Krnov je pod vodou téměř celý. Jeho vedení už není schopno účelně koordinovat pomoc.

Počet domácností, které se kvůli počasí a záplavám ocitly bez elektřiny, do nedělních 18:00 hodin výrazně klesl - na přibližně 135 000. Je to zhruba polovina proti dnešnímu ránu, kdy bylo bez proudu okolo 260 000 odběratelů.

Mobilní sítě v Moravskoslezském a Olomouckém kraji mají stále lokální výpadky kvůli přerušeným dodávkám proudu. Bez elektřiny jsou stále stovky vysílačů a k některým se aktuálně nejde dostat s dieselovými agregáty nebo naftou do nich.
„Na Moravu se přesouvají dieselagregáty z Čech. Žádáme naše dodavatele o další. Do některých míst však v tuto chvíli nepovolují bezpečnostní složky kvůli ohrožení životů přístup, proto nemusí být možné ani pracovat na obnovení dodávek elektrického proudu ani doplňovat palivo do agregátů,“ uvedla na síti X společnost CETIN.

„V následujících dnech a pravděpodobně po celý následující týden nebude možné zajistit dopravu do Ostravy a do celého ostravského železničního uzlu, to znamená, že pro cesty z Ostravy do Olomouce, do Prahy nebo do Brna bude nutné volit jiný způsob dopravy než po železnici. A zároveň bude nutné sledovat informace o tom, jak bude vypadat doprava na silnicích,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
Železniční provoz je nejvíce omezený vedle Ostravska na Opavsku, v oblasti Jeseníků a Šumperku. Nová omezení mohou přibýt v souvislosti s posunem záplavové vlny na jih Moravy.

„Přestože jsme stejně jako starostové okolních obcí neustále vyhlašovali, aby lidé z ohrožených částí dobrovolně opustili domovy nebo že je mohou odvézt hasiči nebo městská policie, tak řada lidí to neudělala. Když ráno vystoupala do půl hodiny řeka do rozlivu po celém městě a nebylo úniku, přišly nám naráz desítky telefonátů, že se lidé potřebují z domu dostat, protože se o sebe bojí,“ popsala starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem). „Hasiči však už pro ně nemohli přijet, proud byl tak silný, že hasičskou tatru to táhlo směrem k vodě. Proto jsme povolali na pomoc vrtulníky,“ vylíčila. Pro některé zase museli přes prudkou vodu hasiči se člunem či na laně.

Veselí nad Moravou je připravené na stoletou vodu, v posledních hodinách se hladina blíží této hranici. Případná evakuace záleží na tom, kolik přiteče v Moravě vody od Uherského Hradiště. Nejvíce ohrožené jsou ulice Rybáře, Rybníček nebo Kožešnická v historické části města, řekl novinářům po zasedání povodňové komise starosta Petr Kolář (Společně pro Veselí). „Doufáme, že nebudeme muset přikročit k evakuaci části našeho města,“ řekl Kolář.
Koryto Moravy v centru města je viditelně zaplněné na maximum, voda se místy rozlévá na cyklostezku, do zahrádek, ale taky na dvůr jedné z budov městského úřadu. Místy chybí pár centimetrů, aby se voda dostala ještě dál. Z mostů pozorují kalnou a prudce tekoucí vodu desítky místních lidí, hovoří o tom, že některým se do bytů dostala voda z kanalizace, jiní mají zatopené zahrádky nebo museli zabezpečit lodě.
Neděle, podvečer. Řeka Svratka v brněnské ulici Poříčí, kde zatím není dokončena výstavba protipovodňových zábran.

„V Doubravčanech na Kolínsku jsme evakuovali 18 klientů z domova pro osoby se zdravotním postižením a 7 členů personálu,“ hlásí hasiči Středočeského kraje.
V Doubravčanech na Kolínsku jsme evakuovali 18 klientů z domova pro osoby se zdravotním postižením a 7 členů personálu. Všichni byli přemístěni do sokolovny v Zásmukách. pic.twitter.com/l4tStm2pPM
— HZS Středočeského kraje (@HZS_STC) 15. září 2024

„Asi je možná bohužel načase upozornit všechny ty, kteří se chystají obohacovat na úkor postižených povodněmi, že v takovém případě trestní zákon počítá s vyššími tresty za majetkové delikty, než za 'běžných' okolností,“ tweetuje ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Povodeň v Kroměříži zasáhla i lokalitu Altýře, která je nyní odříznutá od ostatních částí města. Na silnici je nejméně půl metru vody, není průjezdná. Obyvatelé Altýřů byli proto vyzváni k evakuaci. Zhruba deset jich poslechlo, evakuovali je hasiči a policisté. Čtyři lidé evakuaci odmítli a zatím zůstávají ve svých domovech, uvedl dnes odpoledne v tiskové zprávě starosta Tomáš Opatrný (ANO). Lokalita je podle něj včetně průmyslové zóny zaplavená.
Hasiči se v Kroměříži nadále potýkají s rozvodněnými menšími vodními toky. Říčka Kotojedka se rozlila v místních částech Vážany a Kotojedy i v Altýřích, potok Zacharka zaplavil část sídliště Zachar. „Hasiči čerpají vodu i z Wolfova splávku, jehož rozlití by ohrozilo část Dolní Zahrady. Hladina stoupá, hasiči se snaží pomocí pytlů s pískem navyšovat břeh. Zaplaveny byly rodinné domy v ulicích Seifertova a Tomečkova,“ uvedl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

„Vypadá to tak, že na limnigrafu v Dluhonicích bude dosaženo skoro 700 metrů krychlových, což pravděpodobně doteče i do Troubek a voda se vylije, uvidíme, kde se to případně zastaví,“ hlásí špatnou prognózu starosta Troubek Martin Frgal. „Obava panuje od Bečvy, od Moravy má být dotok pozdější,“ řekl starosta. V deset kilometrů vzdálené přerovské místní části Dluhonice nyní voda dosahuje 567 centimetrů, což je 37 centimetrů nad stavem ohrožení.

První úmrtí kvůli těmto povodním v Polsku: Muž utonul v obci Krosnowice asi 30 kilometrů přes hranici od českého Náchoda, v Kladském okrese. V něm v noci na dnešek přetekla přehrada.
„Bitvu jsme prohlásili, město je zaplaveno,“ řekl polským médiím starosta Kladska Michal Piszko

Trocha vody ostravské řidiče nerozhodí, snad jen trochu zpomalili.

Armáda České republiky ukazuje záběry svého vrtulníku Mil Mi-8 v akci při vyzvedávání osob ze střechy.
Pomáháme s evakuací obyvatel z izolovaných oblastí zasažených povodněmi. #JsmeArmada #ArmadaPomaha #SpolecneToZvladneme pic.twitter.com/Sn63XYWRhp
— Armáda ČR (@ArmadaCR) 15. září 2024

Na Chrudimce v Hamrech u Hlinska platí podle meteorologů extrémní stupeň nebezpečí. Podle Povodí Labe tam průtok překročil úroveň padesátileté vody. Přehrada Hamry je zcela zaplněná.
„Zatím se řeka vylila jen v místní části Blatno, kde je několik ulic pod vodou. Jsou zatopené zahrady a některé sklepy, hasiči čerpají vodu, máme tam pytle s pískem,“ řekl ČTK starosta Miroslav Krčil (nezávislý). V Hlinsku dosud není ohrožen skanzen Betlém, který stojí u řeky, na konci města u mostu v části Kouty bagr z řeky odstraňuje naplavené kmeny a dříví. Podle Krčila by řeka měla již kulminovat.

Královéhradecký kraj: Řeka Stěněva zaplavila Broumov či silnici spojující Jetřichov a Ruprechtice.

Energetici na východě Čech, tedy v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, evidují 28 poruch na vedení vysokého napětí, což znamená 11.300 domácností bez energie. Ráno bylo na východě Čech bez proudu 30.000 domácností a v sobotu odpoledne 9500 domácností.

Řada linek MHD v Ostravě jezdí odklonem, do některých úseků se nedostanou ani autobusy. Pro veškerou dopravu byla uzavřena část páteřní Rudné ulice.

Hejtman Libereckého kraje Půta vyhlásil stav nebezpečí pro Frýdlantský výběžek. Umožní to hlavně evakuovat lidi z míst nejohroženějších záplavami.
Od 17:00 jsem vyhlásil pro ORP Frýdlant stav nebezpečí. Další vývoj povodňové situace na Frýdlantsku je v následujících hodinách nejistý, proto je nutné, abychom byli v případě potřeby připraveni na všechny možné varianty.
— Martin Půta (@MartinPuta) 15. září 2024

Po deštích hrozí v Krkonoších zemní laviny. Sesuvy půdy a popadané stromy uzavřely turistické cesty do některých údolí, třeba do Obřího dolu.

Silnice první třídy 14 mezi Poniklou na Semilsku a Harrachovem na Jablonecku byla dnes odpoledne několik hodin uzavřená. Voda zaplavila úsek v Jablonci nad Jizerou na Semilsku. Znovu průjezdná je zhruba od 16:00.
?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??
Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣