ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard
Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.
- Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
- Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí.
- Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
- Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce.
- Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
- Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
- Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.
Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

Bez elektřiny je v Česku kvůli extrémním dešťům a větru přes 63.000 domácností. ČTK o tom informovali mluvčí ČEZ Soňa Holingerová a E.ON Roman Šperňák. Problémy jsou hlavně na severu Čech.
ČEZ eviduje nejvíce poruch v Ústeckém kraji, kde je bez dodávek přes 20.000 domácností. V Libereckém a také v Královéhradeckém kraji nemá elektřinu shodně přes 13.000 domácností, uvedl ČEZ.

Kvůli popadaným stromům či z preventivních důvodů s ohledem na extrémně nepříznivé počasí nejezdily dnes ráno vlaky na zhruba desítce tratí v Česku. Drážní hasiči zasahovali od pátečního večera do dnešních 06:00 u 28 událostí, nejvíc v Libereckém a Královéhradeckém kraji, všechny se obešly bez zranění. Novinářům to dnes ráno sdělil mluvčí hasičů Správy železnic Martin Kavka.
Pětkrát vyjížděli drážní hasiči k najetí vlaku do stromu, v 18 případech odstraňovali z železničních tratí padlé či nahnuté stromy. Dvakrát čerpali vodu a třikrát pomáhali složkám integrovaného záchranného systému s likvidací následků počasí, shrnul Kavka.

Rozvodněná je řeka Jihlava, která se vylila z koryta v rekreační oblasti Stříbský Mlýn u Ivančic na Brněnsku.
V Jihomoravském kraji zůstává třetí povodňový stupeň značící ohrožení na Svratce v Židlochovicích a Bělé v Boskovicích. Druhý stupeň, jenž značí pohotovost, eviduje několik stanic na Dyji.

Mikulovický starosta Roman Šťastný (STAN) uvedl, že voda z přítoků řeky Bělé zaplavila některé domy, možnost evakuace však nikdo z jejich obyvatel nevyužil.
„Nebude jich úplně mnoho, ale jsou. Samozřejmě není to tak, že by tam voda byla třeba tři metry vysoko, ale těch 20, 30, 40 centimetrů to zaplavené je. Bohužel tam, kde teď voda stojí nebo se vylila, je laguna. Není možné odtamtud vodu nějak rychle dostat. Bude se muset počkat, až klesne,“ řekl starosta.
Obec podle něj nabídla lidem, kteří zaplavené domy obývají, evakuaci do předem přichystaných prostor. „Zatím to nikdo využít nechce. Lidé zůstávají doma, mají většinou vystěhovaný nábytek a další majetek do patra a čekají, co bude dál,“ uvedl Šťastný.

Také hasiči v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy byli od pátečního večera povoláni ke 160 zásahům, zejména kvůli škodám působeným bouřkami, řekl agentuře APA mluvčí zemského velení Klaus Stebal.
Situace se podle něj zhoršila a v několika obcích byly zřízeny mobilní protipovodňové zábrany. Nejvyššího stavu by hladiny vodních toků měly dosáhnout převážně v noci na pondělí. Dnes brzy ráno byl preventivně přerušen provoz na několika železničních tratích. Toto opatření dnes začne platit také v regionální autobusové dopravě na levém břehu Dunaje v oblasti Wachau.
Na Dunaji se očekává 30letá voda. Na řece Kamp by měla být až stoletá voda. V některých obcích již v pátek večer začaly evakuace. Nástup zimy na horách a bouřka již v pátek způsobily dopravní potíže a uzavřely několik silnic. Kvůli počasí musely být zpožděny některé lety na vídeňském letišti Schwechat.

V Ústeckém kraji je Labe na prvním stupni v Litoměřicích, hladina řeky tam dosahuje 255 centimetrů. Z dalších toků v kraji je stav bdělosti i na Mandavě ve Varnsdorfu na Děčínsku, ostatní se zatím drží v normálu. Vyplývá to z údajů na webech Povodí Labe a Povodí Ohře.
Povodí Labe očekává, že hladina největší české řeky stoupne výrazněji poté, co do ní přiteče voda z dalších částí Česka. „Prognóza je, že bude kulminovat v Ústí nad Labem na 6,5 metrech, já čekám, že to bude ještě o metr víc,“ řekl v pátek novinářům Jiří Mach z Povodí Labe.
V Ústí nad Labem je hranice pro první stupeň 450 centimetrů, dnes v 7:00 byla na 414 centimetrech. Nad šest metrů stouplo Labe naposledy na začátku letošního roku. Přestože bylo na nejvyšším povodňovém stupni, žádné větší škody voda nenapáchala.

Na východě Čech je bez elektrické energie asi 14 000 domácností, z toho 13 000 v hradeckém kraji. Poruchy působí polámané a popadané stromy a větve.

V Pardubickém kraji je na nejvyšším třetím povodňovém stupni Novohradka v Luži, Třebovka v Ústí nad Orlicí a další menší toky. Přehrady se plní. Stav ohrožení platí na Třebůvce v Hraničkách, Jevíčce v Chornici, na Žejbru v Rosicích a Podolském potoce v Barchově.
Podle Povodí Labe je přehrada Pastviny na Divoké Orlici zaplněna z 21 procent, Hamry na Chrudimce z 63 procent, Seč na téže řece z 47 procent. Dnes dopoledne se čeká trvalý a vydatný déšť, na části území ale může přechodně slábnout.

Ve Středočeském kraji je zatím povodňový stupeň na šesti místech, z toho na třech platí druhý stupeň. Týká se Pitkovického potoka a Botiče.
Hasiči vyráželi v noci na zásahy hlavně v důsledku větrného počasí, odstraňovali spadlé stromy. Několikrát odčerpávali vodu ze sklepů, obdobně jako i jindy při větších deštích.
Komplikace spojené se zvýšením hladiny řek mohou nastat v následujících hodinách a v neděli, objevit se mohou třeba na Sázavě, řekl dnes ráno ČTK mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora. „Povodňová vlna je na hranicích kraje,“ uvedl Sýkora.
Počet událostí, které řešilo KOPIS HZS STC 18-6 h
— HZS Středočeského kraje (@HZS_STC) 14. září 2024
❌263 mimořádných událostí
🌊55 událostí spojených s povodněmi (čerpání vody a preventivní opatření)
💨188 událostí spojených se silným větrem (nejčastěji odstraňování padlých stromů)
Nejvážnější situace: MB, PZ, PY a PB. pic.twitter.com/Ny0vmm2rdN

Na několika tocích v Moravskoslezském kraji stouply v noci na dnešek hladiny na třetí povodňový stupeň, což je stav ohrožení. Hasiči čerpají vodu ze sklepů a nejvíce zásahů zatím mají na Ostravsku. V Povodí Odry byly dnes ráno zvednuté hladiny toků na více než dvaceti místech a byl tam v platnosti některý z povodňových stupňů.
V Moravskoslezském kraji je stav ohrožení na Stružce v Rychvaldu na Karvinsku, Polančici v Polance nad Odrou nebo Porubce ve Vřesině. „V povodí řeky Opavy se očekává průtok dvaceti až padesátileté vody, na Odře se počítá zatím deseti až dvacetiletá voda a v Bohumíně se čeká pěti až desetiletá voda,“ řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková

Na Vysočině vystoupala Svratka v Dalečíně na Ždársku na třetí povodňový stupeň. Po deštích se dnes zvyšují i hladiny jiných toků, jako jsou Sázava, Jihlava nebo Jankovský potok.
V Dalečíně stoupla Svratka za posledních 24 hodin o metr. V pátek ráno byla na úrovni 100 centimetrů a dnes ráno přesáhla 200 centimetrů. Ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku se v posledních hodinách začala rychle zvedat i Sázava. Ještě v pátek večer byla na 100 centimetrech a dnes ráno už výška hladiny překonala 175 centimetrů.

Obec Višňová je odříznutá od zbytku Frýdlantska na Liberecku. Voda z rozvodněné Smědé zaplavila silnice a dopravu zajišťuje evakuační tatra hasičů. Do domů se zatím voda nedostala.
„V současné chvíli jsme odříznutí od zbytku světa. Uzavřené jsou obě komunikace z Předlánc do Višňové, silnice z Poustky do Minkovic a také z Minkovic do Vísky,“ uvedl starosta Michal Scheidl. Před 7:30 byla hladina Smědé ve Višňové-Předláncích ve výši 273 centimetrů, k dosažení extrémního stavu, tedy padesátileté vody, tam chybělo 63 centimetrů.

Na jihu Čech dvě řeky překonaly po intenzivních deštích nejvyšší třetí povodňový stupeň. Jde o Blanici na Prachaticku a Černou na Českokrumlovsku, které přivádějí vodu z horských oblastí. Na mnoha dalších tocích v kraji hladiny vystoupaly na nižší povodňové stupně.
Nejvyšší povodňový stupeň platí na Blanici ve stanicích Podedvory a Blanický mlýn. V případě Černé, jež pramení v Novohradských horách, naměřila třetí povodňový stupeň stanice Ličov.

Řeka Bělá se v Mikulovicích a České Vsi na Jesenicku vylila z koryta. Hasiči tam spolupracují s policií na uzavření částí silnic, stavěli také hráze z pytlů s pískem. Vyčlenili navíc 60 profesionálních a dobrovolných hasičů s čluny pro záchranu a evakuaci lidí. Vyžádali si též těžkou techniku, sdělila dnes ráno novinářům mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.
Hasiči v oblastech zasažených povodněmi spolupracují s místními dobrovolnými jednotkami. „Prosíme obyvatele území, aby byli obezřetní a nechodili monitorovat stav toku, může jim hrozit nebezpečí. Zároveň žádáme všechny, aby spolupracovali se složkami IZS (integrovaného záchranného systému) a uposlechli jejich rozkazy, především v případě evakuace. Život je důležitější než majetek,“ uvedla mluvčí.

Dnes kolem 6:30 byl některý z povodňových stupňů na 145 místech Česka. Třetí stupeň, tedy stav ohrožení, byl na 27 místech dvou desítek toků. Extrémní povodňové ohrožení je podle meteorologů například na Frýdlantsku, Jesenicku, Bruntálsku, Karvinsku, na horním toku Labe a také na jihu Čech. Hladiny řek budou na mnoha místech ještě stoupat, uvedl v aktuální výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Třetí stupeň povodňové aktivity znamenající ohrožení platil dnes ráno na třech tocích v Olomouckém kraji. Problémy působí velká voda především na Jesenicku. V noci na dnešek tam vystoupaly na nejvyšší povodňový stupeň Černý potok ve Velké Kraši a Vidnavka ve Vidnavě, jejich hladiny dál stoupají. Třetí stupeň je i na Bělé v Mikulovicích, jejíž hladina je nyní setrvalá.
Hladina Černého potoka ve Velké Kraši dosahovala v 06:00 úrovně 334 centimetrů. Třetí stupeň povodňové aktivity tam začíná platit od 260 centimetrů, na začátku týdne byla zhruba na 80 centimetrech. Říčka Vidnavka ve Vidnavě měla v 06:00 hladinu na 306 centimetrech, třetí povodňový stupeň platí při 240 centimetrech. Hladina Bělé v Mikulovicích byla ve stejném čase na úrovni 284 centimetrů, ohrožení na ní vstupuje v platnost při 250 centimetrech.

Z polské vesnice Glucholazy v Opolském vojvodství, blízko hranice s ČR, bylo evakuováno 400 lidí. Z břehů se tam vylila řeka Biala Glucholaska. Místo navštívil i polský ministr vnitra Tomasz Siemoniak, který na platformě X zveřejnil fotografie zachycující práci záchranářů.
Ciężka noc w Głuchołazach. Przed godziną 3 wobec podnoszącego się stanu Białej Głuchołaskiej i po naradzie z @MSWiA_GOV_PL i @KGPSP burmistrz podjął decyzję o ewakuacji mieszkańców kilku ulic przylegających do rzeki. Do akcji ruszy 60 policjantów, a miasto i rzekę zabezpiecza w… pic.twitter.com/iLHMhvwknW
— Tomasz Siemoniak (@TomaszSiemoniak) 14. září 2024

Za posledních 24 hodin nejvíce napršelo v Jeseníkách a Krkonoších. Ve Zlatých Horách na Jesenicku spadlo za tu dobu 164 milimetrů vody, tedy 164 litrů na metr čtvereční. Na Labské boudě naměřili 152 milimetrů a v Jeseníku 130.
Kromě měřicích stanic v Jeseníkách a Krkonoších zaznamenaly vysoké srážky také některé lokality na Liberecku, v jižních Čechách a na severní Moravě. V Hejnicích na Liberecku spadlo 107 milimetrů, v Pohorské Vsi na Českokrumlovsku a v Bohumíně 104 milimetrů.

Stav ohrožení byl k dnešním 5:30 v Libereckém kraji na šesti tocích včetně Jizery a Smědé. Větší škody zatím nejsou hlášeny. Od pátečního ráno napršelo místy skoro 140 milimetrů, nejvíce v Jizerských horách. Vlaky nejezdí v kraji na čtyřech tratích, hasiči měli za pátek 350 zásahů.
Nejvíce rozvodněných toků je v kraji ve Frýdlantském výběžku. Na třetím stupni je Smědá ve Frýdlantě, Raspenavě, Hejnicích a ve Višňové. Uzavřené jsou obě silnice, jež vedou z Předlánc do Višňové. V 5:30 byla hladina Smědé v Předláncích ve výší 270 centimetrů, k dosažení extrémního stavu, tedy padesátileté vody, tam chybělo 66 centimetrů.

Kvůli pádu stromů způsobenému extrémními dešti a větrem je v Česku mimo provoz šest tratí, uvedla na webu Správa železnic. Většinu z nich chce během rána zprovoznit. Trať mezi Křižany a Rynolticemi na Liberecku, která byla nesjízdná kvůli pádu stromu, již železničáři zprůjezdnili.
Zhruba do dnešních 9:00 nepojedou kvůli pádu stromů vlaky na trati mezi Ostroměří a Novou Pakou na Jičínsku, mezi Železným Brodem a Semily, mezi Českou Lípou a Bakovem nad Jizerou a mezi Jilemnicí a Rokytnicí nad Jizerou. Do 7:00 má být zastaven provoz na trati z Oseku na Teplicku do Moldavy v Krušných horách a do dnešního poledne nepojedou vlaky z Františkových Lázní na hraniční přechod s Německem ve Vojtanově na Chebsku. Až do pondělí nepojedou kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám vlaky v úseku Boří les - Lednice na Břeclavsku.

Dobrý den, vážení čtenáři. Hladiny řek v Česku stoupají. Některý ze tří povodňových stupňů platil v 5:00 ráno na 123 místech, zatímco před půlnocí jich bylo 80. Počet míst s nejvyšším stupněm povodňové aktivity, tedy ohrožením, vzrostl na 20 na 17 tocích.
Stupeň ohrožení přibyl na Stružce v Rychvaldu na Karvinsku, na Černé Opavě v Mnichově u Vrbna pod Pradědem na Bruntálsku, na Třebůvce v Hraničkách na Svitavsku a na Svratce v Dalečíně na Žďársku. Od pátku ohrožení vodou trvá na Smědé na Liberecku. Ve Višňové a Předlánce její hladina vystoupala nad 2,5 metru, tedy vysoko nad běžný stav. Třetí povodňový stupeň na Smědé platí i ve Frýdlantu, situaci ve městě v noci začal komplikovat přítok Řasnice, jehož průtok aktuálně přesáhl nejvyšší stupeň povodňové aktivity.
V Krkonoších trvá třetí stupeň na Labi na vodním díle Labská ve Špindlerově Mlýně a ve Vestřevi. Od pátku je i na Svratce v Židlochovicích na Brněnsku a na říčce Černá v Ličově na Českobudějovicku.
?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??
Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣