ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard
Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.
- Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
- Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí.
- Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
- Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce.
- Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
- Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
- Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.
Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

Zvýšila se i hladiny Vydry, která v Modravě dosáhla na druhý stupeň. Dnes dopoledne na druhý stupeň, což je stav pohotovosti, stoupla i hladina Křemelné, na prvním stupni je Ostružná. Všechny tyto toky jsou v povodí Vltavy. Voda ze šumavských kopců tak bude pokračovat do jižních Čech.
Stoupla ale i hladina Klabavy na Rokycansku, jejíž voda vtéká do Berounky. Dosahuje tam v Hrádku už druhého stupně. Zatímco ještě v pátek Klabavou v Hrádku protékalo 0,3 krychlového metru vody za sekundu, dnes dopoledne už řekou teklo 30 krychlových metrů vody, tedy 100krát více než v pátek ráno. Podle předpovědi hydrologů by Klabava v Hrádku mohla v noci na pondělí dosáhnout až na třetí stupeň, stav ohrožení. Na stupni bdělosti je Klabava i ve Strašicích.

Starosta Špindlerova Mlýna doporučil návštěvníkům, aby dnes opustili toto známé krkonošské horské středisko. Existuje riziko, že se Labe mezi Špindlerovým Mlýnem a Vrchlabím vyleje z koryta a hlavní přístupová silnice do střediska bude obtížně průjezdná. Labe ve Špindlerově Mlýně by mohlo kulminovat v neděli ráno, řekl dnes ČTK starosta Špindlerova Mlýna Martin Jandura (Špindlerův Mlýn - město s vizí). Labe v největším krkonošském středisku přesáhlo hranice třetího stupně povodňové aktivity, tedy stavu ohrožení a dál stoupá.

Česko má dnes nejen přesnější modely a tím i varování, ale také výrazně lépe fungující systém reakce na krize než při velkých povodních v letech 1997 a 2002. Na síti X to dnes uvedl prezident Petr Pavel. Vyjádřil uznání vládě, hejtmanům, starostům, složkám integrovaného záchranného systému, pracovníkům v energetice, dopravě a všem ostatním, kdož se podílejí na zvládnutí povodní.
„Jejich profesionalita, nasazení, ale také solidarita a vzájemná pomoc nás všech je důležitým předpokladem, že si i s touto krizí poradíme a vyjdeme z ní opět o něco silnější. Přeji všem hodně sil, odhodlání a dobré vůle, abychom nadcházejících několik dní zvládli s co nejmenšími škodami,“ uvedl prezident.
Asi jako všichni v naší zemi, sleduji už několik dní velmi pozorně varování hydrometeorologů, aktuální vývoj situace, stejně jako všechna opatření přijímaná ke zmírnění dopadů extrémních srážek a následných povodní. Na rozdíl od předchozích velkých povodní v letech 1997 a 2002…
— Petr Pavel (@prezidentpavel) 14. září 2024

Rozvodněná Vřesina. Dopravní podnik v Ostravě vyzývá lidi, aby necestovali, pokud nutně nemusí. MHD je ve městě kvůli dešti komplikovaná. Více čtěte ZDE

Tiskový mluvčí Městské policie v Brně Jakub Ghanem sdílel na sociální síti X fotografie z města, kde Svratka pomalu zaplavuje cyklostezky u řeky.

Lidé evakuovali domy v okolí říčky Porubky v Ostravě, dohlíží tam policie. Někteří ještě zabezpečují budovy pomocí pytlů s pískem.

„Podle předpovědi se zatím Karlovarskému kraji vyhýbá množství srážek, vyplnilo se ale varování na jev velmi silný vítr. V průběhu pátku až do aktuálních ranních hodin zasahovali hasiči v kraji u 122 událostí. Z toho ve 102 případech se jednalo o technickou pomoc, v 90 případech šlo o popadané stromy na vozovky,“ uvádí místní hasiči na sociální síti facebook.

„Co se týče Labe, tak v Přelouči je predikce do 600 kubíků a nemusí být dosaženo třetího stupně,“ uvedla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). U Jizery je zatím vše v pořádku, dodala také na tiskové konferenci. Předpovědi jsou poměrně přívětivé. „Bohužel jsme byli upozorněni, že srážky, které měly skončit v neděli, se protáhnou do pondělí a úterý, takže situace se ještě může měnit.“
V povodí Vltavy se situace potkává s predikcemi a přítok do Orlíku roste. V odpoledních hodinách by se měla přehrada začít plnit. „Vltava vystoupá nad 200 metrů krychlových za sekundu a bude dosažen první stupeň, ale řízeně,“ uvedla také Pecková.

Situace je vážnější v Libereckém kraji, především v obci Višňová. Povodňová komise na tiskové konferenci informovala, že během posledních 24 hodin řešili místní hasiči 390 událostí a rozvezli do terénu přes 4 tisíce pytlů s pískem a dalších více jak 6 tisíc pytlů je připravených v používání. Zatím na 10 místech je vyhlášen 3. povodňový stupeň. V následujících hodinách se očekává déšť hlavně na severní straně Jizerských hor.

Hasiči Plzeňského kraje sdíleli na sociální síti mapu Záplavových území České republiky. „Na tomto odkazu je MODEL záplavových území. Rozsah území je možné zobrazit v modelech pro 5letou, 20letou a 100letou vodu,“ uvádějí. Zdůrazňují rovněž, že se nejedná o strašení, ale o snahu, aby se lidé mohli lépe připravit.
Řeka Novohradka v Luži u Chrudimi je na třetím stupni a blíží se hranici pro extrémní povodeň. Lidé si zabezpečili pozemky pytli s pískem a čekají, zda to postačí.

V Brně nastaly podmínky 2. stupně povodňové aktivity, uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková. Nejhorší scénáře o vylití Svratky a Svitavy by se podle ní nemusely naplnit. To potvrdil i ředitel pro správu povodí Antonín Tůma. Ve většině profilů by se měly toky dostat do třetího stupně.
„Pokud lidé ze záplavových oblastí mají možnost odjet ze záplavových oblastí, ať toho využijí. Nechci ale šířit paniku a chci říct, že jsme připraveni,“ dodala pak primátorka na tiskové konferenci. Více čtěte ZDE

Podle hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha (KDU-ČSL) je zatím situace v kraji poměrně klidná. „I kdyby přišla stoletá voda, měla by to pojmout přehrada Vír. Je teda pravda, že kolem Dalečína jsou další srážky a počasí se tam zhoršuje, ale mělo by to být bez závažnějších rizik,“ řekl na dnešní tiskové konferenci. „Zatím všechno držíme v přehradách a korytách řek,“ dodal.
Preventivně se bude evakuovat Nemocnice Milosrdných bratří v Brně. Hejtman vysvětlil, že je to kvůli tomu, že se voda dostala do sklepení, kde jsou i zdroje energie a nemocnice by možná nemusela fungovat, pokud by voda poničila vedení.

Vysušená půda vstřebala velké množství vody, po vydatných deštích je už ale téměř nasycená a odtéká. Hlavní roli v zachycení povodní přebírají přehrady, uvedl dnes na síti X portál Intersucho. Po mimořádně horkém a suchém přelomu srpna a září dorazily koncem týdne do Česka intenzivní, místy až extrémní deště, které rozvodňují řeky ve velké části země.
„Vysušená půda absorbovala velké množství vody, ale už je prakticky nasycená. Naprostá většina vody půjde nyní do odtoku. Hlavní roli v zachycení povodně přebírají přehrady,“ uvedli autoři projektu.
Vysušená půda absorbovala velké množství vody, ale už je prakticky nasycená. Naprostá většina vody půjde nyní do odtoku. Hlavní roli v zachycení povodně přebírají přehrady. pic.twitter.com/Q7Y1YjyoVN
— www.intersucho.cz (@Intersucho) 14. září 2024

„Lidé, kteří bydlí v domech kolem řeky Bělé už byli i včera vyzváni, že mohou být evakuováni,“ uvedla pro ČT starostka Jeseníků Zdeňka Blíšťanová. V Bělé by se měla brzy vylít voda z koryta, dodala také starostka. Olomoučtí hasiči sdíleli video řeky z Písečné, kudy rozbouřená řeka rovněž protéká. Právě Bělá, Písečná a Mikulovice jsou nyní nejvíce ohrožené záplavou.

Turisté se dnes nedostanou do Sloupsko-šošůvských jeskyní v Moravském krasu. Opatření platí do odvolání, řekl ČTK mluvčí Správy jeskyní ČR Pavel Gejdoš. „Punkevní jeskyně jsou otevřeny jen v suché části, bez vodní plavby,“ doplnil Gejdoš. Další jeskyně v Moravském krasu zatím provoz podle svých webových stránek neomezily.

Asi 30 obyvatel Široké Nivy na Bruntálsku muselo opustit své domovy. Hrozí vylití řeky Opavy. Deset lidí policie evakuovala ve Vřesině u Ostravy. Vylitá je i Odra v Polance nad Odrou (video).

Nejvážnější situace je zatím na Jesenicku v Olomouckém kraji a Frýdlantsku v Libereckém kraji, kde se řeky vylily z koryt.

V 9:30 platil povodňový stupeň na 169 místech Česka. Nejvyšší stupeň, který znamená ohrožení, byl na 38 místech.

Hladina Labe v Drážďanech dál stoupá, v současnosti je na 2,7 metru. Vyplývá to z dnešních informací saského povodňového centra.
První části mostu Carolabrücke, který se zřítil v noci na středu, jsou už pod vodou, informoval web listu Sächsische Zeitung. Trosky na souši se hasiči snaží dál odstranit. Bourací práce na mostě Carolabrücke podle ranního prohlášení mluvčího drážďanských hasičů Michaela Klahreho postupují na plné obrátky. „Daří se nám postupovat opravdu dobře,“ řekl na tiskové konferenci.
Most Carolabrücke, jedna z nejvýznamnějších dopravních tepen v saské metropoli, se skládal ze tří částí označených A, B a C. Po částech A a B jezdily automobily, na části C byly tramvajové koleje a chodník. Ve středu se nečekaně zřítil asi stometrový úsek mostní části C. V pátek se pak při demolici zřítila další část úseku C. Právě trosky druhého úseku, které nespadly do Labe, ale na zem, se snaží nyní hasiči odstranit. Pomáhají při tom i dva vyprošťovací tanky bundeswehru.
Podle Klahreho chtějí hasiči odstranit co největší množství trosek do neděle, kdy se čeká povodňová vlna, jež má přijít po Labi z Česka. Podle nynějších informací zemského povodňového centra by mohlo Labe dosáhnout prvního povodňového stupně v sobotu večer na vodočtu v Schöně na hranici s Českem, v neděli ráno už podobně zvýšená hladina bude v Drážďanech.

Hasiči v celé republice od půlnoci do dnešního rána vyjížděli kvůli mimořádně nepříznivému počasí k 1127 událostem. Nejvíc zásahů měli zatím v Moravskoslezském a Pardubickém kraji. V Česku už desítky hodin intenzivně prší, vydatný déšť prudce zvedá hladiny řek, do toho fouká silný nárazový vítr.
„Od půlnoci do dnešních 8:00 jsme v souvislosti s aktuální meteosituací zasahovali u 1127 událostí, z toho 1067 technických pomocí, nejvíce v Moravskoslezském a Pardubickém kraji,“ uvedl na síti X Hasičský záchranný sbor ČR.
🚒 Od půlnoci do dnešních 8:00 jsme v souvislosti s aktuální meteosituací zasahovali u 1127 událostí
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) 14. září 2024
🛠️ z toho 1067 technických pomocí
⬆️ nejvíce v Moravskoslezském a Pardubickém kraji

Na třetí stupeň povodňové aktivity stoupla v noci na dnešek Otava na jihu Plzeňského kraje. Na stupeň ohrožení vystoupala Otava v Rejštejně a v Sušici. Zatímco před týdnem řekou protékalo okolo čtyř až pěti metrů krychlových za sekundu, dnes nad ránem v Sušici Otavou teklo 136 krychlových metrů za vteřinu. Hladina řeky stoupla ze 40 centimetrů před pár dny na 177 centimetrů. Uvádí to data Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zvýšily se i hladiny Vydry, která v Modravě dosáhla na druhý stupeň, Křemelné a Ostružné, kde je zatím první stupeň povodňové aktivity. Všechny tyto toky jsou v povodí Vltavy. Voda ze šumavských kopců tak bude pokračovat do jižních Čech.

Pražská zoologická zahrada zůstane celý víkend zavřená. Podle ředitele Miroslava Bobka kvůli podmáčené půdě a větru hrozí pád stromů. více čtěte ZDE

Pardubice očekávají v některých částech města povodně. Informovaly o nich obyvatele ohrožených míst městským rozhlasem. Možná evakuace se týká částí Nemošice, Drozdice a Mnětice, kudy protéká Chrudimka. Vinou počasí jsou v Pardubickém kraji poruchy na vedení elektrického napětí, záplavy uzavřely některé úseky silnic. Hasiči měli v noci mnoho výjezdů.
Služby města Pardubic začaly stavět protipovodňová opatření v Bubeníkových sadech a v okolí Automatických mlýnů. Uzavřeny byly cyklostezky podél řeky Chrudimky na obou březích. Zavřena je místní komunikace mezi Židovským hřbitovem a skautským centrem na Vinici a oblast Červeňáku. Jádro Pardubic a sídliště jsou ochráněna protipovodňovými hrázemi na stoletou vodu, uvedla Alexandra Tušlová z kanceláře primátora.
Aktuální události v Pardubickém kraji ve spojitosti s deštěm. Hasiči v kraji mají plné ruce práce. V rozmezí od včerejší 18. hodiny do 6. hodiny ranní (14.9) evidujeme celkem 176 událostí . js pic.twitter.com/jxY7iHjtO7
— HZS Pardubický kraj (@HZS_Pardubice) 14. září 2024
?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??
Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣