ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard
Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.
- Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
- Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí.
- Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
- Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce.
- Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
- Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
- Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.
Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

Radnice v Šumperku vyzvala obyvatele míst, které mohou zasáhnout očekávané povodně, aby se připravili na možnou evakuaci. ČTK to dnes sdělil mluvčí radnice Bohuslav Vondruška. Voda z rozvodněné řeky Desné může ve městě zaplavit více než 50 ulic. Jejich seznam zveřejnila radnice na webových stránkách. Po 13:00 byla Desná v Šumperku na prvním stupni povodňové aktivity znamenající bdělost, její hladina však bude podle meteorologů v příštích hodinách rychle stoupat.

Hasiči evakuují pacienty z nemocnice Milosrdných bratří v Brně. Evakuace se dotkne více než 180 pacientů, většina už je v jiných zařízeních v Brně a na jižní Moravě. Hrozí, že se do areálu nemocnice dostane voda. Evakuace začala v pátek, dnes skončí. „Pacienti jsou v bezpečí,“ řekl novinářům ředitel nemocnice Pavel Piler. Šlo podle něj o těžké rozhodování, nemocnice se však ocitla v bezprostředním ohrožení. Při převozech pacientů pomáhala záchranná služba i hasiči.

Sedm desítek lidí v Moravskoslezském kraji už v souvislosti s povodněmi muselo opustit své domovy. Evakuaci v Ostravě-Porubě, Široké Nivě na Bruntálsku a Vřesině na Ostravsku, Rychvaldu na Karvinsku či Vrbně pod Pradědem na Bruntálsku zajišťovali úředníci, policie či hasiči. Lidé našli dočasné ubytování u příbuzných, ale i na vysokoškolských kolejích či v tělocvičně. Vyplývá to ze zjištění ČTK.
Hasiči podle svého mluvčího Jakuba Kozáka aktuálně zasahují v celém kraji. Evakuaci zajišťovali i v Široké Nivě na Bruntálsku, kde voda z řeky Opavy ohrožuje domovy čtyř desítek lidí. Jde o část obce podél řeky Opavy ve směru na Skrbovice. Domov museli opustit také obyvatelé několika domů ve Vřesině u Ostravy. „Evakuace se týkala asi deseti lidí. Jde o obyvatele několika domů,“ řekla ČTK mluvčí moravskoslezské policie Eva Michalíková. Z břehů se tam vylil potok Porubka.

Dnes od 6. hodin ranní do 12:00. hodin evidují hasiči Pardubického kraje 231 událostí.„Většinu výjezdů tvoří odstranění spadlých stromů ze silnic, toků řek, dále pak čerpání vody, výstavba protipovodňových zábran i monitorování vodních toků. Obrovský kus práce a nasazení odvádějí nejen hasiči terénu, ale také na Krajském operačním a informačním středisku,“ uvádějí na facebooku.

„Od ranních 6:00 řešíme stovky dalších událostí spojených s trvalým deštěm. Evakuovali jsme už několik desítek osob, především v souvislosti s hrozbou zaplavení obydlí - v Žilině u Nového Jičína jsme zachránili dvě osoby z korby zaplaveného automobilu,“ informují na facebooku hasiči Moravskoslezského kraje.

Uherské Hradiště plánuje spolu se sousedním Starým Městem instalaci mobilních zábran proti velké vodě. Města k tomu přistoupí nejspíše v neděli ráno. Ve zprávě zveřejněné na webu města to dnes uvedl uherskohradišťský starosta Stanislav Blaha (ODS). Druhého stupně povodňové aktivity, který znamená bdělost, by podle něj měla řeka Morava protékající městem dosáhnout v noci ze soboty na neděli.

Moravskoslezský hejtman Bělica (ANO) vyhlásil v regionu stav nebezpečí. Vyzvala ho k tomu i Ústřední povodňová komise. Dál má v kraji silně pršet.

Pokud Moravskoslezský kraj stav nebezpečí vyhlásí, pravděpodobně večer zhruba v 20:00 zasedne Ústřední krizový štáb, řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „V tu chvíli jsme už v režimu krizové legislativy a je potřeba na to reagovat i na centrální úrovni,“ řekl. Krizový štáb případně zasedá dohromady s Ústřední povodňovou komisí na ministerstvu vnitra. Hladík uvedl, že i kdyby štáb nezasedl, komise se ve 20:00 sejde.
Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček uvedl, že vyhlášení stavu nebezpečí krizovým orgánům dá možnost například vydat zákaz vstupu, pobytu či pohybu osob na vymezeném místě či nařídit evakuaci obyvatelstva. Dále lze uložit bezodkladnou stavbu či terénní úpravy pro zmírnění nebezpečí, nařídit pracovní povinnost, výpomoc či poskytnutí věcného prostředku. Opatření se mohou týkat také například přednostního zásobování nebo nasazení vojáků.

Na jihu Čech na některých místech napršelo za posledních 24 hodin 100 milimetrů vody. Na snímku jsou povodňové zábrany z pytlů s pískem před centrem Českých Budějovic.

Obec Višňová je odříznutá od zbytku Frýdlantska na Liberecku. Voda z rozvodněné Smědé zaplavila silnice a dopravu zajišťuje evakuační tatra hasičů. Do domů se zatím voda nedostala. ČTK to řekl starosta Michal Scheidl.
„V současné chvíli jsme odříznutí od zbytku světa. Uzavřené jsou obě komunikace z Předlánc do Višňové, silnice z Poustky do Minkovic a také z Minkovic do Vísky,“ uvedl dnes ráno starosta. Voda nadále pozvolna stoupá, v 11:00 byla hladina Smědé ve Višňové-Předláncích ve výší 280 centimetrů. Extrémní povodeň, tedy padesátiletá voda nastává při 336 centimetrech.

V Praze voda zalila náplavky, zastaven je lodní provoz. Kvůli nárazovému větru jsou zavřeny mnohé parky i Střelecký ostrov, dál se staví protipovodňové hráze.

Kvůli extrémním srážkám vodohospodáři zvýší odtok z římovské přehrady na Malši na Českobudějovicku. V následujících hodinách se tak zvýší hladina v některých obcích u řeky. Jedná se především o Plav a Roudné na Českobudějovicku. Novinářům to dnes po zasedání krizového štábu řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).
„Kvůli silnému dešti se zásadně bude dál zvyšovat přítok do Římova. Nyní tam přitéká přibližně 90 krychlových metrů za vteřinu a z přehrady dál do Malše teklo jenom 40 krychlových metrů za vteřinu. Rozhodli jsme se, že navýšíme odpouštění na 60 a následně na 80 krychlových metrů, protože v noci začne do přehrady přitékat ne 90, ale 230 krychlových metrů,“ uvedl Kuba.

Na případné vylití řek a potoků se chystají i v Jihočeském kraji, kde se v některých místech vylévá Vltava.

Rozvodněná Vltava ve Středočeském kraji: Kraj se zatím nepotýká s většími problémy, jak zmínila hejtmanka Petra Pecková (STAN). Přesto jsou hasičské složky připravené reagovat na případné vylití řek z koryt.

Bez elektřiny bylo dnes dopoledne v Česku kvůli extrémním dešťům a silnému větru přes 46.000 domácností. Jejich počet se podařilo dodavatelům snížit, ráno jich bylo na 63.000, nejvíc na severu Čech. Situace se ale komplikuje kvůli sílícímu větru na Moravě. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytli mluvčí ČEZ Distribuce Soňa Holingerová a E.ON Roman Šperňák.
ČEZ evidoval k 11:00 zhruba 44.000 míst bez dodávek elektrického proudu, v distribuční síti EG.D to bylo zhruba 2300 odběratelů.

Ústřední povodňová komise vyzvala hejtmana Moravskoslezského kraje Josefa Bělicu (ANO) k vyhlášení stavu nebezpečí podle krizového zákona. Po dnešním jednání komise to oznámil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

„Od sobotní sedmé hodiny ranní zasedá štáb Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. Jeho činnost bude nepřetržitá, a to až do odvolání. Vzhledem k aktuálnímu vývoji počasí je složen z menšího počtů příslušníků. Jeho činností je nyní řešit připravenost a monitoring meteorologické situace,“ uvádí HZS Zlínského kraje na sociální síti.
Během pátečního dne přijalo krajské operační středisko hasičů přes 160 událostí. Většina z nich se týkala protipovodňových opatření, jako například chystání pytlů s pískem a jejich následný rozvoz, stavění protipovodňových hrází, rozmístění pytlů s pískem na vytipovaná místa, třeba k historickým budovám v Kroměříži či ke školám u řeky Dřevnice ve Zlíně a na mnohá další místa, kde hrozí jejich zatopení.

Silný déšť komplikuje dopravu na silnicích v celém Moravskoslezském kraji. Problémy jsou především na Ostravsku, ale silnice jsou neprůjezdné i v dalších okresech regionu. Uzavřeny jsou například oba hraniční přechody v Petrovicích u Karviné. Ze zatopeného osobního auta v podjezdu v Ostravě museli policisté vyprošťovat řidičku, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Eva Michalíková.
Uzavřená je rovněž ulice Rudná ve směru z Ostravy na Havířov na Karvinsku, zatopená je oblast kolem Šenova, zaplavená je podle policejní mluvčí také silnice mezi obcemi Háj ve Slezsku a Hrabyně a uzavřena musela být i silnice z Města Albrechtic na Linhartovy.

Déšť bude ustávat až v pondělí, případně v noci z pondělí na úterý, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). I v pondělí někde spadne až 50 milimetrů srážek.
V neděli by mělo podle predikce pršet méně než dnes, nicméně například v Jeseníkách stále může spadnout 80 až 100 milimetrů srážek. Nejen celé Jesenicko, ale také Ostravsko a Opavsko bude dnes zasaženo velmi vydatnými dešti, řekl také po jednání Ústřední povodňové komise ministr.
Dobrou zprávou podle ministra je, že Sázava podle posledních předpovědí nakonec dosáhne zhruba dvacetileté, možná někde padesátileté vody, ale situace nebude tak dramatická, jak se čekalo v pátek.

V Jihomoravském kraji se připravují na případné vylití Svratky z koryta. Lidé stavějí zábrany z pytlů s pískem.

Stav ohrožení byl k dnešním 10:30 v Libereckém kraji na sedmi tocích včetně Jizery a Smědé. Větší škody zatím nejsou hlášeny. Od pátečního rána napršelo místy přes 170 milimetrů, nejvíce v Jizerských horách. Problémy působí i silný vítr, bez proudu bylo dnes dopoledne v kraji asi 13.000 domácností. Hasiči měli za pátek 390 zásahů, a z toho bylo 245 k popadaným stromům, řekl dnes novinářům krajský ředitel hasičů Jan Hadrbolec.
Nejvíce rozvodněných toků je v kraji ve Frýdlantském výběžku. Na třetím stupni je Smědá ve Frýdlantě, Raspenavě, Hejnicích a ve Višňové, která je odříznutá od okolí. Před 11:00 byla hladina Smědé v Předláncích ve výší 281 centimetrů, k dosažení extrémního stavu, tedy padesátileté vody, tam chybělo 47 centimetrů.

Praha preventivně uzavřela Střelecký ostrov. Radnice lidem doporučují, aby nechodili do parků. Kvůli podmáčení půdy hrozí, že se vyvrátí stromy. Uzavřena jsou i dětská hřiště v některých parcích. V hlavním městě pokračuje výstavba protipovodňových zábran, bezprostřední ohrožení městu zatím nehrozí.
Vltava je hlavně kvůli odpouštění přehrad na prvním povodňovém stupni. Stejný stupeň je v hlavním městě i na Dalejském potoce a Rokytce. Botič v Petrovicích stoupl na druhý stupeň.

Záplavy a extrémní počasí řeší i na dalších místech v Evropě. Švýcarsko hlásí první oběť bouří. V pátek větve padajících stromů těžce zranily ženu, která po převozu do nemocnice zemřela, uvedla policie.
Slovensko očekává zhoršení povodňové situace na Dunaji, v Bratislavě proto budou postaveny mobilní protipovodňové bariéry. „Nemělo by dojít k vylití řeky Morava. Věříme, že situace zůstane nejbližší tři dny pod kontrolou. Horší zpráva je, že komplikovanější situace bude na Dunaji. To jsme původně neočekávali,“ uvedl ministr životního prostředí Tomáš Taraba.
Nejméně čtyři lidé zahynuli na jihovýchodě Rumunska v důsledku záplav způsobených silnými dešti. Oznámily to dnes podle agentury AFP rumunské úřady. S lijáky a zvýšenými hladinami řek se potýkají i další země střední a východní Evropy včetně Česka.
?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??
Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣