ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard
Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.
- Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
- Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí.
- Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
- Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce.
- Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
- Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
- Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.
Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

Moravu a Slezsko čeká poměrně složitá noc, jaký je aktuální stav povodní v Česku? Nejhůř je na tom východ republiky. Na Blesk.cz vám přinášíme rychlý přehled:
- Povodňová situace na jižní Moravě se v neděli zhorší. V Rajhradicích a Opatovicích na Brněnsku hrozí zaplavení nemovitostí a první evakuace obyvatel.
- Extrémní povodňové stupně v Olomouckém kraji platí na čtyřech místech Jesenicka a Šumperska. Na dalších 16 měřících stanicích je třetí stupeň.
- Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) napadlo za posledních 24 hodin na Šumavě, v Jizerských horách, v Krkonoších a Jeseníkách od 100 do 200 milimetrů srážek. Srážky podle něj mají postupně ustávat v noci na úterý a v úterý. Nutné je podle něj i nadále počítat se silným větrem.
- Na 256 stanicích Českého hydrometeorologického ústavu je podle Hladíka hlášen nějaký stupeň povodňové aktivity, v 59 případech jde o třetí stupeň.
- „Na pěti stanicích je v současné době překročena padesátiletá voda, nicméně už tuto noc bude překročena zřejmě na 14 stanicích,“ upozornil Hladík. Na mnoha stanicích, především v Moravskoslezském kraji, podle něj povodeň překročí hranice stoleté vody. V neděli ráno podle Hladíka znovu zasedne Ústřední povodňová komise.
- Moravskoslezský a Olomoucký kraj dnes vyhlásily stav nebezpečí, což jim umožní rychleji a lépe reagovat na přírodní pohromu. Liberecký kraj ani další kraje zatím stav nebezpečí podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vyhlásit neplánují.

Ministr vnitra Rakušan věří, že se ve spolupráci s jednotlivými kraji a městy podaří příští týden zajistit řádný průběh krajských a senátních voleb.
Složky integrovaného záchranného systému aktuálně v souvislosti s počasím zasahují u 1637 mimořádných událostí, za poslední tři dny řešily téměř 6000 událostí. Nejčastěji jde o čerpání vody, odstraňování spadlých stromů a budování protipovodňových opatření, uvedl Rakušan. Evakuováno podle něj dosud bylo 793 lidí, další evakuace ale nyní pokračují, například v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Ústřední krizový štáb se znovu sejde v neděli večer.
„Probíhá instalace protipovodňových stěn a dalších prostředků zabraňujících šíření vody,“ uvedl Rakušan. Hasiči a Státní správa hmotných rezerv (SSHR) mají podle ministra dostatek lehátek a spacích pytlů pro všechny evakuované. Policie podle něj zajišťuje plynulost provozu na silnicích, pomáhá i s evakuací. Do pomoci se zapojila i armáda.
Ministr vnitra znovu vyzval občany, aby se řídili pokyny hasičů a dalších členů integrovaného záchranného systému. „I přes mnohá opakovaná varování a prosby z naší strany docházelo k excesům typu sjíždění rozbouřené vody na kánoi, paddleboardu a podobně,“ řekl Rakušan.

Bezprostřední ohrožení Prahy povodní nehrozí, potvrdil po jednání krizového štábu ministr Výborný. Retenční kapacita nádrží je podle něj dobře využívána.

Moravskoslezskému regionu na pomoc přiletěly večer dva vrtulníky, které budou moci využívat hasiči. Policisté mají přislíbenu výpomoc z dalších, méně postižených, regionů. Aktuálně jich je v kraji pouze v souvislosti se záplavami nasazeno asi 400.
Z 390 jednotek hasičů se na řešení záplav podílí asi 120. Hejtman Bělica zatím nežádal o pomoc armádu, hasiči a policisté situaci v kraji zvládají. „Kulminaci řek očekáváme v neděli kolem poledne až do odpoledne a musíme se připravit na evakuaci mnoha dalších míst,“ řekl moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel.
Dodal, že kvůli možnému upouštění Slezské Harty a Kružberku, které by mohlo nastat v neděli, by od komunikací mohly být odříznuty některé oblasti. Policisté se proto chystají informovat obyvatele dotčených lokalit. Jedná se o místa přímo pod vodními nádržemi.
„Nejsou ohrožené objekty, ale s největší pravděpodobností dojde na nějakou dobu k odříznutí těch přístupových komunikací,“ řekl hejtman. Lokality by nemusely být přístupné až pět dnů.

O evakuaci po dnešním jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje promluvil hejtman Josef Bělica (ANO).
„Kromě oblasti Karviná lidé většinou domovy opouštět nechtějí. Přesto bych je vyzval, aby se evakuovali. Probíhá evakuace zhruba tisíce lidí ze sídliště Opava-Kateřinky, probíhají evakuace v Kravařích-Dvořisku, Bohuslavicích. Nejdramatičtější situace byla v oblasti Nový Jičín kolem 18:00, kde došlo i k tomu, že evakuovaní lidé se v naprosté většině vrátili do svých domovů a teď se v druhé vlně musí evakuovat znovu a už na loďkách,“ uvedl Bělica.
Kdyby obydlí opustili všichni vyzvaní k evakuaci, bylo by nyní podle hrubých odhadů evakuovaných lidí zhruba 5000. Podle ředitele moravskoslezských hasičů Radima Kuchaře je i s ohledem na další předpověď jasné, že mnozí lidé, kteří se odmítli evakuovat, budou následně hasiče žádat, aby se pro ně vrátili. I na tyto situace se v noci budou hasiči připravovat. „Nejsme za to rádi, ale dalo se to předpokládat a bohužel se to naplňuje,“ uvedl Kuchař.

Štefanie a Josef Bergerovi s dcerou Sylvií byli mezi prvními, kdo dnes večer dorazil do evakuačního centra v Opavě. Bydlí v přízemí domu přímo u řeky, poznali už, co velká voda dokáže, a tak ani neuvažovali o tom, že by v domě zůstali. Když situaci srovnávají s ničivou povodní z roku 1997, je podle nich výrazný rozdíl v informovanosti.
„Prožil už jsem povodeň v devadesátém sedmém. Tehdy jsme neměli informace, nebyly tlampače a tak. Přišel jsem v šest ráno domů a hlásili, že Krnov je pod vodou. A ve 12 byla pod vodou Opava, to bylo smutné. Teď víc informovali lidi, takže se to zlepšilo,“ řekl Berger.
Jeho žena zažila povodeň v roce 1997 ve vsi Lichnov. „Jednou požár, jednou povodeň v devadesátém sedmém v Lichnově. Je to katastrofa. Člověk se fakt bojí. Když vidíte tu vodu a ještě bydlíte přímo u vody, tak se bojíte, že vás to chytne, že se ráno vzbudíte... nebo ani se nevzbudíte, budete mrtví,“ řekla Bergerová.
Chystat na evakuaci se Bergerovi začali, hned když se objevily první informace o blížící se velké vodě. „Počítali jsme, že se něco bude dít, tak už jsme si chystali věci, nachystali jsme zvířata. V Krnově máme rodinu, už nám hlásili, že jsou zatopení,“ dodal Berger.

Návštěvníci se o víkendu nedostanou do Sloupsko-šošůvských jeskyní v Moravském krasu. Důvodem jsou deště a zvýšená hladina vody. Opatření platí do odvolání, řekl ČTK mluvčí Správy jeskyní ČR Pavel Gejdoš. Zavřené budou od neděle také Punkevní jeskyně. Ze dna propasti Macocha tam natekla voda.
„Hladina dvou jindy malých jezírek na dně Macochy se spojila v jedno, vystoupala a přetekla přes turistické plato do Punkevních jeskyní. S vodou se naplavil také nepořádek a bahno na turistickou trasu,“ řekl Gejdoš. Znovuotevření zatím nechtěl odhadovat. „Těžko říct, kdy voda opadne a jak dlouho potrvá úklid i bezpečnostní kontrola, zda není něco poškozené,“ dodal.
Z vyhledávaných turistických cílů jižní Moravy je kvůli počasí uzavřená také například brněnská zoologická zahrada, a to do odvolání. „Termín znovuotevření bude jasnější po pondělním zhodnocení stavu zahrady,“ informovali pracovníci zoo na sociálních sítích.

Hladina řeky Otavy klesla dnes večer v Plzeňském kraji pod třetí povodňový stupeň ohrožení na obou místech, kde tento stupeň byl. Příčinou byly ustávající srážky na Šumavě. Otava na horním toku klesla na druhý povodňový stupeň v Rejštejně a v Sušici na Klatovsku. Po 21:00 tak v Plzeňském kraji nebyl žádný tok na třetím povodňovém stupni.

„Ostravská univerzita pozorně monitoruje situaci zejména v centru Ostravy a blízkosti řeky Ostravice. Prioritní je pro nás zdraví a bezpečnost našich zaměstnanců a studujících,“ hlásí Ostravská univerzita na sociální síti X. „Provedli jsme řadu preventivních opatření včetně kontroly rizikových míst. V případě zhoršení situace budeme reagovat dalšími opatřeními,“ doplnil kvestor univerzity Jan Fux.

Potok Petrůvka na Karvinsku se proměnil v dravou řeku. K dnešním 21:00 platil některý z povodňových stupňů na 256 místech v ČR, za poslední čtyři hodiny jich přibylo 12.
Nejhorší situace bude podle hydrometeorologů nadále na tocích, které odvodňují Jeseníky a také na Ostravsku. Nepříznivý vývoj předpokládají odborníci také v povodí horní Moravy a tocích, jež odvodňují Beskydy. Dál stoupá řeka Opava.
V Moravskoslezském kraji bylo zatím evakuováno asi 3000 lidí. Mnozí své domovy opustit odmítají. Hasičům komplikují práci, musí se pro ně vracet.

Město Opava zveřejnilo detaily k evakuaci, která se má týkat tisícovek lidí, rovněž na facebooku. „Pokud si nejste jisti, jestli se evakuace týká právě vás, využijte tuto aplikaci, kde zadáte adresu a ukáže se vám, zda patříte mezi ty, kteří mají nařízen odchod z domu. Připomínáme, že tato povinnost se týká obyvatel přízemních bytů, popřípadě bytů, kam může dosáhnout voda. Pokud bydlíte výše, můžete se rovněž dobrovolně přesunout do bezpečí evakuačního centra,“ uvádí profil města.
„Evakuace probíhá v červené i modré oblasti. Doporučujeme vám zajistit si majetek a zvířata, vzít si s sebou nejpotřebnější osobní věci, jako např. léky, doklady, nabitý telefon, spacák, deku nebo karimatku. Rovněž je vhodné vzít si na dnešní večer stravu, třeba studenou, momentálně není Krizový štáb schopen stravu zajistit z důvodu práce členů v různých místech Opavy a okolí. Pokud víte o seniorovi nebo nemocném, který žije sám, zkuste ho kontaktovat, zda nepotřebuje pomoc,“ vzkazuje město.

Hladina řeky Svitavy v Bílovicích nad Svitavou na Brněnsku vystoupala po 20:30 na třetí stupeň povodňové aktivity. Kulminovat má řeka v neděli večer.

Armádní vrtulník W-3A Sokol dnes večer odletěl kvůli povodním na pomoc s vyprošťovacími a záchrannými pracemi do Ostravy. Na facebooku to uvedla 24. základna dopravního letectva v pražských Kbelích. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) dnes ČTK zopakovala, že armáda může prakticky okamžitě nasadit dva vrtulníky.

„Jsme nad vodou,“ předvádí dokumentační skupina Generálního ředitelství HZS ČR svou techniku na Twitteru. „Monitorujeme ze vzduchu rozvodněné toky a zaplavená území. Využíváme k tomu dron se speciální ochranou proti vodě.“
Jsme nad vodou. Dokumentační skupina Generálního ředitelství HZS ČR poskytuje od včerejška podporu štábu @hzsjhm. Monitorujeme ze vzduchu rozvodněné toky a zaplavená území. Využíváme k tomu dron se speciální ochranou proti vodě. pic.twitter.com/bmBP7hxVaM
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) 14. září 2024

Na dvou tocích ve Zlínském kraji platil dnes večer třetí stupeň povodňové aktivity. Nad jeho spodní hranici se na Vsetínsku dostaly Bystřička nad stejnojmennou nádrží a také Juhyně v Kelči. Nakrátko na nejvyšší povodňový stupeň - ohrožení vystoupala večer Rožnovská Bečva ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, postupně však klesla na druhý stupeň, který znamená pohotovost, vyplývá z informací zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).
Povodňová situace ve Valašském Meziříčí a okolí není podle starosty města Roberta Stržínka (ANO) dobrá. „Doteď jsme chystali pytle s pískem a zásoby jídla a pití. Řešíme ubytovací kapacity pro lidi, pokud by se jejich obydlí stalo neobyvatelným a byla by nutná evakuace. Věřím, že to snad nebudeme potřebovat. Čekáme, co bude,“ řekl večer ČTK starosta.
Zatímco Rožnovská Bečva ve Valašském Meziříčí zůstala v korytě, z břehů se v místních částech vylily některé potoky. „V Hrachovci a v Bynině zatopily zahrady i některé sklepy a spodní části několika domů. V Podlesí se to daří zatím regulovat, ale není tam také situace dobrá,“ řekl Stržínek. Napjatá situace podle něj panuje i v některých okolních obcích. „V sousední Poličné se potok vylil a je tam víc domků pod vodou. Mám informaci, že potok nadělal paseku i v Krhové,“ doplnil starosta.

Řeka Opava zaplavila pole a příjezdovou silnici do opavské městské části Držkovice.

„Na noc je díky Vězeňské službě a Hasičskému záchrannému sboru Středočeského kraje připraveno cca 700 pytlů. Zítra v 9 hodin by mělo přijít 52 vězňů pokračovat v pytlování dle aktuální potřeby,“ děkuje na Twitteru středočeská hejtmanka Petra Pecková za Říčany.
Aktuálně z Říčan. Na noc je díky @vezenskasluzba a @HZS_STC připraveno cca 700 pytlů. Zítra v 9 hodin by mělo přijít 52 vězňů pokračovat v pytlování dle aktuální potřeby. Děkuju. ❤️ pic.twitter.com/kPEkpWFjk5
— Petra Pecková (@PPeckova) 14. září 2024

„Aktuálně jsme již na 3. stupni povodňové aktivity-extrémní povodeň - 367 cm,“ hlásí radnice obce Osoblaha na stejnojmenné řece v Moravskoslezském kraji. „Déšť neustává, naopak bude celou noc pršet.“

„Vážná situace začíná panovat také na Šumpersku. I zde dochází k uzavírkám silnic a evakuaci osob především na Hanušovicku. Nevjíždějte do zatopených oblastí a dbejte pokynů složek Integrovaného záchranného systému,“ vybízí Policie ČR.
Vážná situace začíná panovat také na Šumpersku. I zde dochází k uzavírkám silnic a evakuaci osob především na Hanušovicku. Nevjíždějte do zatopených oblastí a dbejte pokynů složek IZS. #policieolk pic.twitter.com/6QdndQawDo
— Policie ČR (@PolicieCZ) 14. září 2024

Obcím a krajům pomáhá při záplavách i 173 odsouzených vězňů, připraveno jich je až 800, uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Nejčastěji pytlují písek.

Mobilní operátoři evidují lokální výpadky signálu v desítkách lokalit kvůli přerušeným dodávkám elektřiny kvůli stromům spadaným na vedení v důsledku silného větru a deště. Ze severovýchodních a jižních Čech se výpadky více přesunuly do Moravskoslezského kraje.
„Naše síť je stabilní, aktuálně řešíme pouze lokální výpadky v oblastech s delším přerušením dodávek elektrické energie. Naši technici se nyní zaměřují především na Bruntálsko, Ostravsko a Rychnovsko, které byly výrazně zasaženy nepříznivým počasím a povodněmi,“ řekla ČTK mluvčí Vodafonu Kateřina Šantorová.
T-Mobile evidoval dopoledne podle mluvčí Patricie Šedivé problémy způsobené výpadky energie mimo města v regionech Vrchlabí, Ústí nad Labem, Jáchymova a na Liberecku. „Jinak je situace ve většině regionů stabilní. Uvidíme, jak se situace vyvine na Jesenicku,“ uvedla mluvčí Patricie Šedivá.
Také O2 měla přes den lokální výpadky kvůli přerušení dodávek elektřiny zejména v oblasti Krkonoš, Krušných hor a Šumavy. „Stav je nadále s ohledem na počasí relativně dobrý. Kolegové se snaží všechny problémové lokality v rámci možností co nejdříve vyřešit, část z nich je pokryta z okolních základnových stanic. I nadále situaci bedlivě monitorujeme a reagujeme na aktuální stav a hlášení. Pokračovat v tom budeme tak dlouho, dokud to bude potřeba,“ sdělila mluvčí Veronika Zachariášová ČTK.

„Přes 2500 povodňových pytlů, 2 krizové štáby, 150 dobrovolnîků, armádní ženisté,“ bilancuje Petr Kunc, starosta městské části Brno-Židenice, a přidává obrovský dík všem za pomoc - a také fotografii svatby v kulisách protipovodňových opatření.

„Práce pokračují a čeká nás náročná noc,“ avizují na Facebooku hasiči Špindlerova Mlýna. „Stále jsme v pohotovosti se třemi družstvy a zasahujeme po Špindlerově Mlýně i jeho okolí. 3. stupeň povodňové aktivity pořád trvá.“
?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??
Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣