ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard

Aktualizováno -
20. září 2024
07:00
Autor: ČTK, red, lig - 
12. září 2024
05:00

Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.

  • Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
  • Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí. 
  • Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
  • Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce. 
  • Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
  • Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
  • Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.

Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

Extrémní deště a povodně v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
11:45
13. 9. 2024

Slovensko očekává stoletou vodu na svém úseku řeky Moravy, výhled povodňové situace se tam zhoršil.
Úřady se v zájmu ochrany majetku lidí připravují na možnost řízeného vypuštění vody z toku mimo obydlené oblasti. Po dnešním jednání slovenské ústřední povodňové komise to novinářům řekl ministr životního prostředí Tomáš Taraba. První vlna srážek už zasáhla západní část Slovenska, kde do příštího pondělí platí nejvyšší výstraha před deštěm a záplavami.

Podle Taraby by řeka Morava měla v příštích dnech kulminovat na 6,39 metru, přičemž při výšce hladiny zhruba 6,1 metru dochází k jejímu vylévání. Nejvíce ohroženým místem je vesnice Moravský Svatý Ján, kde hladina Moravy dnes dopoledne vystoupala na 2,7 metru z dřívějších zhruba 80 centimetrů.

„Vývoj povodňové situace bude záviset na tom, co se stane v Česku. Uvidíme, kolik vody tam bude drženo v korytu řeky nebo zda dojde k jejímu přetlaku do území. Děláme všechno pro to, aby k vylití nedošlo,“ řekl Taraba.

Slovenský ministr životního prostředí řekl, že vývoj na Dunaji, který protéká Bratislavou a do kterého se na okraji slovenské metropole Morava vlévá, nebude pro Slovensko představovat problém.

11:40
13. 9. 2024

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) upozornil, že hlavní město preventivně postaví protipovodňové zábrany v centru, na Zbraslavi a v Libni. Uzavřeny budou náplavky v Praze 1, 2 a 5.

„Za všech nejrůznějších okolností může být vyhlášen mimořádný stav, zatím ale neplatí, vyhlašuje se, až když hrozí reálné riziko,“ dodal Svoboda s tím, že metropole se na povodně připravuje a připustil, že v pátek dopoledne už bylo jasné, že hladiny vodních toků v Praze budou stoupat. 

V Praze platí varování před velmi vydatným deštěm a od 15:00 bude vyhlášená povodňová pohotovost, tedy druhý ze tří stupňů výstrahy.

 

Turisté s deštníky procházejí po Karlově mostě, 13. září 2024, Praha. Tisková konference k roku práce pražské koalice za účasti členů Rady hl. m. Prahy včetně primátora, 26. února 2024, Praha.
11:23
13. 9. 2024

Jižní Morava čeká stoletou vodu: Brno není připraveno

Alarmující zpráva zazněla v pátek na jednání krizového štábu Jihomoravského kraje v Brně. Obce se mají připravit na stoletou vodu, přičemž moravská metropole chráněna není! Na nebezpečí upozornil hejtman Jan Grolich (40, KDU – ČSL) a ředitel pro správu Povodí Moravy Antonín Tůma.

Hejtman Jan Grolich (40, KDU - ČSL) a ředitel HZS JMK Jiří Jelikán upozornili na nebezpečí stoleté vody na jižní Moravě. Hejtman Jan Grolich (40, KDU - ČSL) a ředitel HZS JMK Jiří Jelikán upozornili na nebezpečí stoleté vody na jižní Moravě.
11:21
13. 9. 2024

Na vzestup hladiny Vltavy se připravuje i Národní divadlo 

Mluvčí divadla Tomáš Staněk řekl, že budova má protipovodňová vrata v zásobovacím tunelu v suterénu, kde vedou přímo k hladině Vltavy. Všechny dveře, které spojují technologický tunel a historickou budovu, jsou vodotěsné.

„Výduchy vzduchotechniky, kterými by hrozil průnik vody do budovy, se v případě rizika povodní vodotěsně uzavírají. Suterény pod komplexem budov ND jsou odizolovány proti prosakování spodní vody. V případě průniku vody jsou v suterénech umístěny speciální jímky, ze kterých lze vodu odčerpat,“ vysvětlil mluvčí. Divadlo má podle něj vlastní čerpadla.

Národní divadlo, ilustrační foto.
11:05
13. 9. 2024

!!!Meteorologové rozšířili výstrahu na extrémní povodně na téměř celou zemi s výjimkou západu Čech!!!

Na víc než padesátiletou vodu se musí připravit nejen východ, jih a sever země, ale i Praha či většina Středočeského kraje. Nejvíc se mají řeky rozvodnit o víkendu. Vydatně pršet má minimálně do noci na pondělí, situaci ještě zhorší silný vítr, který hrozí podle aktuální prognózy v celé republice.

„V důsledku vydatných srážek očekáváme od pátečního večera výrazné vzestupy hladin vodních toků. Nejvyšší vzestupy s četným překročením třetího stupně povodňové aktivity předpokládáme až během soboty a neděle,“ uvedl Český hydromeorologický ústav (ČHMÚ).

Nejvážnější situace má být na řekách, které odvodňují Jeseníky a další severovýchodní pohoří a také Českomoravskou vrchovinu.

Aktuální situaci ohledně vývoje počasí můžete sledovat na radaru Blesku v tomto odkazu.

Přehradní vodní nádrž Vrané nad Vltavou Přehradní vodní nádrž Vrané nad Vltavou Turisté s deštníky procházejí po Karlově mostě, 13. září 2024, Praha.
10:52
13. 9. 2024

Zrušeny fotbalové zápasy první a druhé ligy!

Kvůli silným dešťům a hrozícím povodním v Česku odložila Ligová fotbalová asociace (LFA) celý program 8. kola první ligy i 9. kola druhé nejvyšší soutěže. Náhradní termíny zápasů, které se měly hrát o víkendu, zatím neurčila. LFA o tom informovala v tiskové zprávě.

Rozhodnutí bylo přijato v souladu s rozpisem celostátních soutěží, na základě nepříznivé předpovědi počasí a především kvůli bezpečnosti hráčů, fanoušků i všech ostatních osob podílejících se na organizaci zápasů. Dalším klíčovým faktorem při rozhodování byla rovněž společenská odpovědnost. Členové integrovaného záchranného systému, kteří běžně asistují při organizaci zápasů, budou nezbytně potřební v terénu při pomoci obyvatelstvu,“ uvedl výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta.

10:50
13. 9. 2024

Kvůli extrémním dešťům a očekávanému silnému větru by lidé o víkendu neměli chodit do lesů šumavského národního parku. Hrozí pád zlomených nebo vyvrácených stromů. Vedení parku také doporučuje návštěvníkům, aby vynechali túry kolem řek, které se mohou rozvodnit. NP Šumava také na sobotu a neděli zrušil splouvání Teplé Vltavy.  ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.

„Lámání a vyvrácení stromů, které hrozí, může ohrožovat lidské životy. Proto nabádáme návštěvníky, aby o víkendu nechodili do lesů na území parku i CHKO,“ řekl Dvořák. Šumava je na rozdíl od hospodářského lesa specifická v tom, že některé její lokality se ponechávají přirozenému vývoji. Mohou se tam tak nacházet stromy, které budou vzhledem ke svému stavu náchylnější k polomům nebo vývratům.

Na splouvání Teplé Vltavy, které podléhá přísnějšímu režimu, bylo na víkend zaregistrováno 20 lidí. „Všem vrátíme registrační poplatek. Nechceme, abychom případnými komplikacemi způsobili potíže a další práci integrovanému záchrannému systému,“ uvedl Dvořák. 

10:43
13. 9. 2024

Zavřená vrata Čertovky, o dalších opatřeních v Praze se rozhodne dopoledne 

Praha kvůli hrozbě záplav před 10:00 zavřela protipovodňová vrata na Čertovce. Mají se začít stavět protipovodňové bariéry v některých částech města, podle Povodí Vltavy na Zbraslavi a v Divadelní ulici u Národního divadla. O dalších opatřeních, jako je uzavření náplavek, zastavení přívozů a plavby lodí, se rozhodne během dopoledního jednání pražské povodňové komise.

Potápěč kontroluje okolí bezpečnostních protipovodňových vrat na Čertovce před jejich uzavřením z
10:41
13. 9. 2024

Pytle s pískem pro potřebu obyvatel
Opava bude mít na ochranu před velkou vodou k dispozici 6 500 pytlů s pískem. Určené jsou pro městské části i na ochranu škol či energetických zařízení. Dnes se pytle plní v areálu Technických služeb Opava či u požární zbrojnice v Kylešovicích, řekl Martin Kůs z tiskového oddělení magistrátu. 

„Na kritická místa se připravují další pytle s pískem. Ke stávající zásobě 1 500 pytlů město zajistilo dalších 5 000 pytlů, které se nyní plní na dvou místech. Jednak v Technických službách Opava a v areálu ‚hasičárny' v Kylešovicích,“ uvedl.

Řekl, že část pytlů je určena pro ohrožené městské části, hlavně Držkovice, Vávrovice a Palhanec, kde o jejich využití rozhodnou starostové městských částí. „Další budeme podle požadavků rozvážet k ochraně škol, energetických zařízení, zdravotnických zařízení, ale třeba také domovů pro seniory. V případě oprávněných potřeb budou poskytnuty i obyvatelům města,“ doplnil Kůs.

Podle něj už je připraveno i evakuační centrum v budově magistrátu v Krnovské ulici. 

Pracovníci městského úřadu v Ostravě-Porubě vytvořili hráze z pytlů na nejkritičtějších místech toku Porubky. Pracovníci městského úřadu v Ostravě-Porubě vytvořili hráze z pytlů na nejkritičtějších místech toku Porubky.
10:21
13. 9. 2024

Povodně i na Slovensku

Západ Slovenska zasáhla první vlna očekávaných vydatných srážek.Výrazněji stoupla především hladina řeky Morava, v regionu nadále platí nejvyšší výstraha před silným deštěm a záplavami. Vyplývá to z údajů slovenských meteorologů. Podle dřívějších informací slovenských úřadů by se situace v souvislosti s deštěm a silným větrem měla v zemi zhoršit o víkendu, největší riziko vylití hrozí právě Moravě.

Na západním Slovensku od čtvrtka do dnešního rána spadlo zhruba 40 až 61 litrů vody na metr čtvereční. Ve čtyřech okresech sousedících s Českem či Rakouskem by během stávající vlny srážek mohlo podle odhadu meteorologů napršet do pondělí až 200 litrů vody na metr čtvereční.

10:11
13. 9. 2024

V Olomouci uzavřeli podzemní parkoviště u nádraží

Technické služby města Olomouce dnes kvůli vydatnému dešti a riziku záplav uzavřely rozlehlé podzemní parkoviště u hlavního vlakového nádraží. Vedení technických služeb vyzvalo řidiče, aby zaparkovaná vozidla z parkoviště odvezli co nejdříve, sdělila Lenka Jedličková z tiskového oddělení olomoucké radnice. V Olomouci byly na přístupových cestách do parků instalovány cedule, že vstup je v těchto dnech na vlastní nebezpečí. V Prostějově byly už ve čtvrtek uzavřeny městské parky i hřbitovy.

„Vzhledem k předpovědi počasí a předpokládané nepříznivé povodňové situaci uzavřely Technické služby města Olomouce preventivně od dnešního dne podzemní parkoviště u olomouckého hlavního nádraží. V nejbližších dnech bude možné z parkoviště pouze vyjíždět,“ uvedla Jedličková. Radnice vyzvala obyvatele, aby automobily neparkovali pod vzrostlými stromy, a to zejména u vodních toků. „V nejbližších dnech by se neměli v blízkosti stromů a vodních toků ani zdržovat, protože vlivem povodňových stavů a zaplavení území může docházet k vývratům a pádům stromů,“ upozornil vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka.

10:04
13. 9. 2024

Mimořádná zpráva od pražských policistů! „Aktuálně evidujeme drobné výpadky linky 158 v Praze. Prosím, využívejte pro tísňová volání linku 112. Obnova funkčnosti je pro nás v současnosti priorita a pracujeme na tom," uvedli policisté na sociální síti X. Jak dlouho výpadky budou trvat a zda souvisí s počasím, neuvedli.

10:03
13. 9. 2024

Pražští hasiči v pátek 13. září krátce před 10. hodinou informovali o tom, že se zavřela protipovodňová vrata v Čertovce. Asistovali u toho hasičští potápěči. V Praze silně prší. 

Video  
Video se připravuje ...
09:59
13. 9. 2024

Vydatné srážky ve Zlínském kraji přetrvávaly také dnes ráno. První stupeň povodňové aktivity značící bdělost zůstává na Velké Stanovnici pod nádrží v Karolince na Vsetínsku. Souvisí s preventivním upouštěním přehrad, ke kterému přistoupili vodohospodáři. Hladiny ostatních toků v kraji s výjimkou Moravy v Kroměříži a Spytihněvi na Zlínsku zatím výrazněji nestoupají, vyplývá z informací zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).

Srážkové úhrny za posledních 24 hodin se na většině území v povodí Moravy pohybují do 40 milimetrů, tedy 40 litrů na metr čtvereční. V západní části Zlínského kraje však překročily hodnotu 50 milimetrů, sdělil dnes ráno ČTK mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Například v Bělově na Zlínsku napršelo za 24 hodin 69 milimetrů, v Kroměříži 53 milimetrů. „Hladiny vodních toků stoupají, vlivem předpouštění vodních nádrží jsou pod vodními díly dosaženy první stupně povodňové aktivity,“ uvedl Chmelař.

Upozornil, že dnešní srážkové úhrny mají podle předpovědi ČHMÚ dosáhnout 30 až 80 milimetrů, ojediněle i kolem 100 milimetrů srážek.

09:55
13. 9. 2024

Povodí Vltavy kvůli zvýšenému přítoku do Vltavské kaskády po 7:30 razantně zvýšilo odtok z přehrad.  Za posledních 24 hodin vodohospodáři v nádržích kaskády uvolnili přes 10,2 milionu metrů krychlových, napsalo povodí. Některá města v Jihočeském kraji už staví protipovodňová opatření, preventivně je budou stavět i v Praze.

„Volný objem v nádržích Vltavské kaskády je v Lipně 104 milionů m3 a v Orlíku 207 milionů m3,“ informovalo povodí. Podle něj za posledních 24 hodin spadlo na horním toku Sázavy mezi 20 a 30 mm srážek a stejné úhrny evidují i v povodí Malše a v Novohradských horách. Nikde zatím není žádný stupeň povodňové aktivity.

09:52
13. 9. 2024

Praha se připravuje na velkou vodu. Potápěči zkontrolovali okolí bezpečnostních protipovodňových vrat na Čertovce před jejich uzavřením. Na fotografiích je vidět současný stav vody u náplavky na Rašínově nábřeží. 

Náplavka na Rašínově nábřeží, 13. září 2024, Praha se vzhledem k silným dešťům připravuje na zvyšující se hladinu Vltavy. Potápěč kontroluje okolí bezpečnostních protipovodňových vrat na Čertovce před jejich uzavřením z Potápěč kontroluje okolí bezpečnostních protipovodňových vrat na Čertovce před jejich uzavřením z Náplavka na Rašínově nábřeží, 13. září 2024, Praha se vzhledem k silným dešťům připravuje na zvyšující se hladinu Vltavy.
09:37
13. 9. 2024

Sníh na hřebenech Krkonoš a silný vítr

Na hřebenech Krkonoš napadl první sníh nadcházející zimní sezony. Silný vítr nebo výstraha meteorologů zastavily některé lanovky. Horská služba nedoporučuje v Krkonoších hřebenové túry a také Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) nabádá turisty vzhledem k předpovědi počasí ke zvýšené opatrnost při pohybu v lesích kvůli riziku pádů stromů, vyplynulo z informací od zástupců zmíněných organizací. Na hřebenech Krkonoš začal déšť přecházet ve sněžení ve čtvrtek, to se ale ještě sníh nedržel. Většinu Česka by o víkendu měly zasáhnout extrémní dešťové srážky spojené se silným větrem.

„Nad hranicí 1 300 metrů nad mořem padá sníh, na nejvyšších hřebenech hor je bílo,“ uvedla na webu Správa KRNAP. Sněžení v tomto období není na hřebenech Krkonoš nic výjimečného, zpravidla ještě roztaje.

Po poledni má v nejvyšších partiích Krkonoš intenzivně sněžit, v nižších polohách silně pršet. „Cesty mohou být kluzké a namrzlé. Vítr může dosahovat rychlosti 120 až 140 km/h.

 

 

09:32
13. 9. 2024

Na jihu Čech se staví preventivní protipovodňové zábrany, konkrétně v Českých Budějovicích. 

V Českých Budějovicích zahájili stavbu protipovodňových bariér, 13. září 2024. Na snímku je pytlování v Havlíčkově kolonii u Malého jezu na řece Malši. V Českých Budějovicích zahájili stavbu protipovodňových bariér, 13. září 2024. Na snímku je stavba na Dlouhé louce u řeky Vltavy. V Českých Budějovicích zahájili stavbu protipovodňových bariér, 13. září 2024. Na snímku je stavba na Dlouhé louce u řeky Vltavy. V Českých Budějovicích zahájili stavbu protipovodňových bariér, 13. září 2024. Na snímku je stavba na Dlouhé louce u řeky Vltavy.
09:19
13. 9. 2024

Povodí kvůli zvýšenému přítoku do Vltavské kaskády po 7:30 razantně zvýšilo odtok z kaskády, uvedl ministr Výborný. V Praze se budou stavět bariéry.

09:08
13. 9. 2024

České dráhy budou vracet peníze za víkendové jízdné 

Vnitrostátní i mezinárodní jízdenky Českých drah (ČD) platné pro cesty ode dneška do neděle budou moci cestující vrátit beze srážky i v den platnosti. Mimořádné opatření zavádějí ČD v souvislosti s očekávaným extrémním počasím, informoval mluvčí Českých drah Filip Medelský. 

„V souvislosti s očekávanými extrémními srážkami v následujících dnech, které mohou mít negativní dopad na železniční dopravu, zavádí České dráhy mimořádné opatření. V případě, že se cestující rozhodne svou plánovanou cestu neuskutečnit z důvodu výstrahy před nepříznivým počasím a jeho jízdenka by již byla v den plánované cesty nevratná, bude mu jízdné přesto vráceno v plné výši,“ uvedl mluvčí.

Mimořádné opatření se týká cest na dnešek, sobotu a neděli. Platí u vnitrostátních i mezinárodních jízdenek ČD zakoupených na pokladnách, v e-shopu nebo mobilní aplikaci Můj vlak a výhradně na jízdní doklady zakoupené v tarifu Českých drah. Mluvčí podotkl, že standardně České dráhy vracejí vnitrostátní jízdenky zakoupené v on-line prodejních kanálech podle tarifu ČD do 15 minut před cestou.

08:41
13. 9. 2024

Ministerstvo obrany je připraveno v případě potřeby podpořit Integrovaný záchranný systém při řešení následků vydatných dešťů, informovalo o tom na sociální síti X. 

08:35
13. 9. 2024

 Za poslední den v Povodí Odry nejvíce pršelo v Jeseníkách, kde to bylo až 70 milimetrů na Biskupské kupě nebo 69 milimetrů na Rejvízu v Olomouckém kraji. V dalších částech povodí je úhrn srážek okolo 35 milimetrů a v Beskydech zatím od dvou do deseti milimetrů. Moravskoslezští hasiči v souvislosti s deštěm mají přes 70 zásahů. Většinu z nich ale tvoří preventivní plnění pytlů s pískem, které se do statistiky rovněž započítává. ČTK to dnes řekly mluvčí povodí Šárka Vlčková a mluvčí hasičů Kamila Langerová.

„Máme první stupně povodňové aktivity pod vodními díly Morávka a Olešná,“ uvedla Vlčková. Vzestup vodní hladiny je tam ale způsoben řízeným odpouštěním vody z nádrží, které se povodí snaží připravit a uvolnit v nich prostor. Sedm nádrží je nyní schopno zachytit 120 milionů metrů krychlových vody. „Průtoky se nyní na celém povodí pohybují od třiceti do devadesátidenní vody a mají vzestupný trend. To znamená, že průtoky už jsou zvýšené a stále budou stoupat,“ řekla Vlčková.

Podle Langerové evidují hasiči za posledních 24 hodin k dnešní 06:00 celkem 72 událostí. „Převažují ale události dobrovolných jednotek a s tím spojené plnění pytlů pískem,“ uvedla Langerová. Jen v některých případech hasiči odstraňovali spadlé větve a stromy z vozovek a koryt potoků.

08:28
13. 9. 2024

Na tocích na jihu Moravy přibývají povodňové stupně, vesměs jde ale o manipulace vodohospodářů, kteří z vodních děl upouštějí více vody, aby přehrady mohly zachytit pozdější očekávané povodňové průtoky. Na zatím nejvyšším, třetím povodňovém stupni je říčka Bělá pod boskovickou přehradou. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od čtvrtka prší, což podle meteorologů může v následujících dnech výrazně zvednout hladiny řek. Na některých místech Česka může spadnout i více než 300 litrů vody na metr čtvereční.

Na druhém povodňovém stupni, který značí pohotovost, je Malá Haná u vodního díla Opatovice. I zde se hladina vody drží setrvale mírně nad hranicí povodňového stupně, tedy nad 120 centimetry. Na prvním povodňovém stupni, který značí bdělost, jsou například Dyje u vodního díla Vranov či ve Znojmě, následně Dyje u Nových Mlýnů a v Břeclavi. Na prvním povodňovém stupni je i Svratka v Židlochovicích na Brněnsku.

08:25
13. 9. 2024

V Libereckém kraji prší, srážky zatím nejsou extrémní.

Podle údajů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) spadlo za poslední dva dny v kraji do 30 milimetrů srážek, nejvíc na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Potoky a řeky se zatím v kraji drží v normálu, a to i tam, kde preventivně odpouštějí nádrže nebo rybníky. Povodí Labe snížilo na některých nádržích hladiny i o více než dva metry a z přehrad stále víc vody vypouští, než do nich přitéká.

08:23
13. 9. 2024

Hladiny dvou řek v Pardubickém kraji byly dnes ráno po vytrvalém dešti nad svými běžnými stavy. Druhý povodňový stupeň ze tří platí na Chrudimce v Padrtech na Chrudimsku, nejnižší první stupeň na Třebovce v Třebovicích na Orlickoústecku, vyplývá z údajů podniku Povodí Labe.

Vodohospodáři preventivně odpustili vodu z vodních nádrží v regionu. Uvolnili tak zásobní prostor v přehradách Seč, Hamry a Křižanovice na Chrudimce, Pařížov na Doubravě a Pastviny na Divoké Orlici. Méně vody je i v rybníku Hvězda na Třebovce.

Podle pardubického hejtmana Martina Netolického (3PK/SOCDEM) se situace může zhoršit dnes a zvláště v sobotu, kdy v kraji meteorologové předpovídají velké srážkové úhrny, což může vyústit ve zvýšení hladin až na nejvyšší povodňový stupeň. Nejvíce se deště mohou projevit na Novohradce.

Video  Blesk: Víte, že... Povodně! Co má obsahovat evakuační zavazadlo?  - Bára Holá/Blesk
Video se připravuje ...

Jan Kocián ( 20. září 2024 01:55 )

?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??

Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣

Uživatel_5313099 ( 19. září 2024 18:48 )

Evakuační centra, co to je? Pro naše občany tělocvična a pro placené turisty z východu se najdou vybavené byty a luxusní hotely. Proč to nejde naopak. Aha náš občan na posledním místě.

Jan Kocián ( 19. září 2024 04:44 )

"Na Lužnici nebude 50letá povodeň," ubezpečovali starostové občany.

Už ji tam mají!

Jan Kocián ( 19. září 2024 02:12 )

ČHMÚ původně předpovídal maxima do 23 °C, ale včera ve středu bylo skoro 28 °C, což je dost mimo předpovídaných hodnot. V Jeseníkách se vyskytly bouřky s bílými radarovými odrazy (v předpovědi byly jen přeháňky, ale nejedná se o chybnou bouřkovou předpověď, bylo to v toleranci).

Dnes ve čtvrtek již před polednem budou v Čechách vznikat osamocené slabé supercely. Další slabé bouřky v pondělí. Silné bouřky v ČR až 26. a 27. září, s možností lokálních bleskových povodní 27. nebo 28. září! ❤️‍

Tom C. ( 18. září 2024 22:43 )

A Darbujan pandrhola na to jenom zira ... 🙂

Zobrazit celou diskusi