ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard
Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.
- Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
- Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí.
- Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
- Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce.
- Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
- Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
- Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.
Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

Ve Středočeském kraji bude nejhorší stav na Sázavě, možná překročí stoletou vodu
Na většině území Středočeského kraje aktuálně hrozí třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Stále platí, že nejhorší situace bude na řece Sázavě, průtok by tam podle nynějších informací mohl překonat stoletou vodu. Po zasedání středočeského krizového štábu v Praze to dnes novinářům řekla hejtmanka Petra Pecková (STAN). Oproti čtvrtku je podle ní současná předpověď horší.
Nejvyšší stupeň povodňové aktivity podle Peckové nyní platí pro 23 z 26 obcí s rozšířenou působností. Nevztahuje se na Kladno, Slaný a Rakovník. „Ta situace opravdu není dobrá. Nejhorší situaci pravděpodobně zažije řeka Sázava. Může zažít situaci, která v novodobé historii řeky Sázavy není známá a nenastala,“ doplnila.
Na povodí Vltavy se podle ní zatím situace zvládá. „Protože povodí Vltavy pracuje s kaskádami na Vltavě. Povodí Labe, tam by situace měla být nejhorší asi na středním Labi a povodí Ohře by mělo být zcela v pořádku,“ uvedla hejtmanka.

Policisté uzavírají kvůli velké vodě cyklostezku u mostu Závodu míru v pražské Zbraslavi.

„Vzhledem k dramatickému poklesu venkovních teplot a přívalovým dešťům skupina Veolia Energie operativně zahájila topnou sezonu v téměř všech lokalitách své působnosti,“ uvedla skupina Veolia Energie. Loni zahájila dodávky tepla až 9. října a ukončila je 15. května, je to nejdřívější start topné sezony za posledních sedm let.
„Oproti začátku září aktuálně zažíváme propad průměrných teplot o více než 15 stupňů Celsia a prognózy meteorologů nenaznačují oteplení v nejbližších dnech. My si nemůžeme dovolit nechat naše zákazníky na holičkách a v zimě, a proto jsme přistoupili k zahájení dodávek tepla o dost dříve, než bývá obvyklé. Samozřejmě pokračujeme v pečlivém sledování vývoje venkovních teplot a v případě dlouhodobějšího oteplení budeme pružně reagovat,“ uvedl obchodní ředitel skupiny Veolia Jakub Tobola.
OBRAZEM: Na hřebenech Krkonoš napadl první sníh nadcházející zimní sezony, na snímku zasněžená krajina a Josefova bouda (vpravo).
„Nad hranicí 1300 metrů nad mořem padá sníh, na nejvyšších hřebenech hor je bílo,“ uvedla na webu Správa KRNAP. Sněžení v tomto období není na hřebenech Krkonoš nic výjimečného, zpravidla ještě roztaje.
Po poledni má v nejvyšších partiích Krkonoš intenzivně sněžit, v nižších polohách silně pršet.

Zatímco se kvůli stoupající hladině Vltavy a hrozícím povodním v Praze uzavírají náplavky a staví protipovodňové zábrany, vydala řeka u zčásti zatopené smíchovské náplavky své tajemství - vyplavila mužské tělo! Na místě zasahují policisté, kteří zjišťují jeho totožnost i okolnosti jeho úmrtí.

Krize na Sázavě
Na většině území Středočeského kraje se čeká třetí stupeň povodňové aktivity. Sázava může podle hejtmanky Petry Peckové zažít situaci, která ještě nenastala.
Meteorologové rozšířili výstrahu na extrémní povodně na téměř celou zemi. I Středočeský kraj se musí připravit na víc než padesátiletou vodu. Nejvíc se mají řeky rozvodnit o víkendu, uvedla na síti X hejtmanka.

Další evakuace v Jihomoravském kraji
Hasiči evakuaovali dětský tábor v oblasti Pod Templštýnem u Hrubšic na Brněnsku.

Malše v Římově na Českobudějovicku překonala dnes před polednem první stupeň povodňové aktivity. Vzestup hladiny způsobilo zvýšení odtoku z římovské přehrady, řekla Kateřina Štěrbová z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.
„Jedná se o řízenou regulaci. Povodí (Vltavy) upouští vodu z přehrady, protože očekáváme, že právě na Malši by mohla být kvůli trvalému dešti situace nejvážnější,“ řekla Štěrbová. Podle ní srážky způsobí největší komplikace na jihovýchodě kraje. Jde o část, do níž proudí toky z Novohradských hor. Kromě Malše tak půjde o řeky Lužnici a Nežárku a jejich přítoky. „U Malše se dá očekávat, že v oblasti pod římovskou přehradou se řeka dostane z koryta. Například to asi bude v okolí obce Plav,“ uvedla.
Hydrometeorologové předpokládají, že v Českých Budějovicích by Vltava měla dosáhnout maximálního průtoku 650 krychlových metrů za vteřinu.

V Mělníku se staví protipovodňové zábrany
Starosta Mělníka Tomáš Martinec (ODS) dnes rozhodl o zahájení stavby protipovodňové hráze. Důvodem jsou aktualizované informace meteorologů ohledně množství deště, informoval dnes mluvčí mělnické radnice Jan Denemark Nováček.
Vedení Mělníka rozhodlo na základě předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu a po konzultaci s velitelem zásahu hasičů Martinem Legnerem a s vedoucí mělnického odboru životního prostředí Lenkou Tomanovou. „Ve 14:00 se sejde povodňová komise, nicméně jsem rozhodl o tomto kroku již s předstihem, aby hasiči měli dostatek času na vybudování hráze. Vzhledem k aktuální situaci a konzultacím s některými členy komise je jisté, že při jednání ve 14:00 dospějeme ke stejnému závěru,“ uvedl starosta.
Stavba povodňové hráze začala půl hodiny po poledni.
Meteorologové rozšířili výstrahu na extrémní povodně na téměř celou zemi. I Středočeský kraj se musí připravit na víc než padesátiletou vodu. Nejvíc se mají řeky rozvodnit o víkendu. Krizový štáb Středočeského kraje zasedá dnes ve 12:00. O dalším průběhu vás budeme informovat na… pic.twitter.com/Uo55tZt1mu
— Petra Pecková (@PPeckova) 13. září 2024

Od pátečního dopoledne jsou mimo provoz všechny pražské přívozy. Přívoz P4 mezi Velkou Chuchlí a Modřany přestal plout již ve čtvrtek.

Praha začala s preventivní výstavbou protipovodňových zábran u Karlova mostu.

Zavírají některé zoologické zahrady v Jihomoravském kraji
Zoologická zahrada Brno od soboty dočasně zavře, a to kvůli hrozícím pádům stromů. Hodonínská zoo ani vyškovský zoopark uzavření areálů zatím nezvažují. ČTK to dnes řekli zástupci zařízení.
„Od soboty zavíráme především kvůli hrozbě pádu stromů. Jsou tu především duby, a ty jsou navíc teď obtěžkány žaludy,“ řekla mluvčí zařízení Věra Müllerová. Doplnila, že jde především o výstrahu před větrem, kvůli kterému by stromy mohly popadat. Zoo leží na kopci, obavy z případného zaplavení nejsou, případně jen spodních částí zahrady.
„Šelmy a velká zvířata při větru také budeme zavírat, všechny půjdou do vnitřních ubikací. Například kdyby nějaký strom spadl na elektrický ohradník, hrozilo by riziko útěku,“ uvedla mluvčí.
Zoo Hodonín bude mít podle mluvčího Ivo Cencingera otevřeno, zařízení ale zrušilo na sobotu plánovaný program.

Obce na Jesenicku finišují s protipovodňovými opatřeními, starostové se připravují na nejhorší situaci.
Extrémní srážky právě v této oblasti očekávají i meteorologové, déšť bude v následujících dnech ještě zesilovat. Podle Romana Volného z ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by mělo na Jesenicku spadnout v noci na sobotu dalších až 110 milimetrů srážek, během soboty se očekává až dvojnásobný úhrn. Ve Zlatých Horách za posledních 24 hodin napršelo už 60 milimetrů srážek. Toky však zatím zůstávají v kraji stále v korytech.
Podle starosty Bělé pod Pradědem Radomíra Neugebauera nejsou prognózy příznivé, obec dělá maximum proto, aby velké vodě odolala. „Čekáme, co přijde s vodou za problémy, děláme dopředu opatření včetně vyčistěných toků i přítoků, které navazují na hlavní tok řeky Bělé. Krizová místa ještě nyní čistíme, odstraňujeme překážky, které by mohly být splaveny. Ve čtvrtek jsme odstranili s hasiči také jednu lávku přes řeku Bělou, je hodně nízko usazená a už v minulosti při zvýšení hladiny nám způsobovala problémy. Počítáme s nejhorším, podle předpovědí se už dá věřit, že prognózy sedí, bereme to hodně vážně,“ řekl starosta obce.

DPP dnes posílil všechny dispečerské směny jak v centrálním dispečinku, tak i v ulicích Prahy. Rovněž monitoruje kritická místa, jako jsou drobné vodní toky Botič nebo Rokytka v Nuslích a Libni, podjezdy Těšnov, Bulhar, v Braníku pod železničním mostem a v Karlíně. „V metru byla prověřena všechna kritická místa a techničtí pracovníci metra jsou připraveni k instalaci ochranných zídek kolem vybraných vestibulů stanic. DPP je také připraven na vypravení autobusů pro potřeby krizového štábu hl. m. Prahy,“ uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková.

Pražský dopravní podnik přeruší dnes v 18:00 kvůli dešti provoz lanové dráhy na Petřín. Lanovka bude stát až do odvolání. „Vzhledem k nestabilitě petřínského svahu, zejména k problémům s jeho odvodněním, a s ohledem na očekávané množství srážek i technických stav samotné tratě lanovky, na které příští rok začne kompletní rekonstrukce, DPP preventivně z bezpečnostních důvodů do odvolání přerušuje provoz lanové dráhy,“ uvedla mluvčí podniku Aneta Řehková. Před obnovením provozu DPP zkontroluje stabilitu svahu a stav tratě.
Intenzivní déšť si vyžádal první omezení brněnské MHD. Kvůli zaplavení smyčky v Modřicích jezdí tramvajová linka 2 pouze k Ústřednímu hřbitovu, smyčka zůstává bez obsluhy. Mezi zastávkami Ústřední hřbitov a Modřice, Tyršova pendlují dvě obousměrné tramvaje, řekla mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková. Na frekventované křižovatce u Ústředního hřbitova navíc nefungují od rána semafory, dopravu tam řídí policisté.

!!Varování ústřední povodňové komise!!
Ústřední povodňová komise upozorňuje na extrémní ohrožení povodní na Českomoravské vrchovině, kde nelze vyloučit, že kumulační průtoky mohou přesáhnout úroveň stoleté vody na Sázavě, Svratce, Svitavě, Chrudimce a Novohradce. Po dnešním zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) to oznámil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Ústřední povodňová komise dále doporučila orgánům při přípravě na povodně zohlednit možnosti takto extrémní povodně i v dalších více ohrožených oblastech. „Zejména v oblasti Jeseníků nelze vyloučit podobně extrémní povodňovou odezvu,“ uvedl Hladík. Komise přijala usnesení per rollam, tedy na dálku.
V žádném případě nenastala nyní situace k preventivní evakuaci osob, podotkl Hladík. Výstrahu Ústřední povodňová komise komunikuje s hejtmany. Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček ale uvedl, že v obci Biskoupky v Jihomoravském kraji už hasiči evakuovali chatovou oblast, celkem 125 lidí.
Zatím podle Hladíka déšť absorbují půda a lesy. „Situace se změní zřejmě v průběhu dneška nebo dnešní noci,“ řekl ministr. Pořád se podle něj také odpouští voda z vodních děl, a tím se zvětšuje jejich retenční kapacita. Modely podle něj aktuálně počítají s průtoky i nad hranicí stoleté vody na Českomoravské vrchovině v neděli večer.

Kromě Bohumína se na silné deště připravují i další města a obce v regionu.
Například Karviná doporučila vlastníkům zahrádek a chatek v části Darkov, v lokalitě mezi obchvatem města a železniční tratí, aby si vzhledem k očekávaným extrémním srážkám odvezli zvířata a hodnotné věci do bezpečí.
V Třinci na Frýdecko-Místecku město od čtvrtka vydalo více než 300 protipovodňových pytlů. „Zásoby pytlů tohoto typu jsou sice vyčerpány, stále jsou však k dispozici univerzální šité látkové pytle, které taktéž dokáží ochránit majetek před velkou vodou,“ uvedl magistrát na svých webových stránkách. Zároveň upozornil, že by se odpoledne při případném zvýšení hladiny Olše mohla uzavřít provizorní lávka přes řeku.
Mluvčí ostravského magistrátu Gabriela Pokorná uvedla, že se ve městě kontrolovaly vodní toky, na nichž bývají při vyšších průtocích problémy. Jedná se o Porubku, Polančici, Starobělský potok, Antošovický potok či Podleský potok. V krajské metropoli je připravena těžká technika, mobilní hrazení, pytle s pískem i vrtulník. Posíleny jsou také hlídky hasičů, policie i strážníků, které sledují vybraná místa. „I nadále je zapotřebí dbát zvýšené opatrnosti, předpokládat možné potíže v průjezdnosti některých komunikací a stále není doporučován pobyt v lesních porostech s ohledem na možný pád stromů,“ doplnila mluvčí.

Kroměříž dnes uzavřela kvůli hrozbě povodní lávku pro pěší přes řeku Moravu. Zaměstnanci technických služeb na ní navíc odstraní zábradlí. Dobrovolní hasiči také kontrolují koryta řek a potoků a odstraňují naplaveniny, sdělil dnes mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek. V souvislosti s nepříznivým počasím se ve městě nepojede Rallye Kroměříž plánovaná na dnešek a sobotu.
„Pořadatelé se nakonec rozhodli vyhovět argumentům povodňové komise, a rallye zrušili. Je to správný a zodpovědný krok, za který jim děkuji. Lidé jsou ve stresu, nevědí, co mají čekat. Není vhodné, aby za této situace byla v centru dopravní omezení a aby lidé nemohli do středu města přeparkovat své automobily,“ uvedl kroměřížský starosta Tomáš Opatrný (ANO).
Do odvolání se také v Kroměříži nebude platit za parkování. Povodňová komise přijala i další opatření.

„Zatím je situace relativně klidná, vše ale monitorujeme a uvidíme, co přinese další vývoj,“ uvedl starosta Vrbna pod Pradědem Petr Kopínec. Právě Vrbno pod Pradědem bylo prvním městem v podhůří Jeseníků, které doplatilo na povodně z roku 1997. Voda likvidovala domy i fabriky, jakou byl například Dřevosloh nebo sklárna. Obyvatelé města si mohou chodit vyzvedávat písek, aby uchránili majetek před případným vzestupem hladin vodních toků.

!!!První evakuace lidí v Jihomoravském kraji!!!
Hasiči evakuuji z chatové oblasti u Jamolic na Brněnsku 125 lidí přes zaplavený most, z toho je 120 studentů. Hrozilo, že by se z místa nedostali, upozornil po zasedání krizového štábu Vladimír Vlček, generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR.
Událost je zatím bez zranění, řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. „Jde o 120 studentů plus pět vedoucích. Převádíme je přes zaplavený most, následně je přesuneme na bezpečné místo, odkud už mají zajištěný vlastní transport,“ popsal mluvčí. Doplnil, že skupinu evakuují pomocí vodícího lana. „Jde o místo, odkud se dá nejjednodušším způsobem dostat přes ten most a ten je zaplavený. Požádali proto o pomoc. Místo jako takové není zaplavené, ale hrozilo, že by se od tam neměli jak dostat,“ popsal mluvčí.
Podle Petra Hladíka (KDU-ČSL), ministra životního prostředí, v žádném případě nenastala nyní situace k preventivní evakuaci osob, uvedl po zasedání krizového štábu a dodal, že výstrahu Ústřední povodňová komise komunikuje s hejtmany.

Pražští hasiči apelují na veřejnost: "Prosíme vás. Nevolejte na naše operační středisko o písek a pytle! Obracejte se prosím na jednotlivé městské části Prahy. Pro ty jsou pytle zajištěny. Děkujeme za pochopení."

ČTK: Vedení hlavního města uzavře náplavky v Praze 1, 2 a 5 a preventivně nechá na některých místech vystavět protipovodňové zábrany v centru města, na Zbraslavi a v Libni. Náplavky budou uzavřeny dnes okolo 19:00. Kvůli zavření náplavek budou muset od Vltavy zmizet všechna auta. Pokud s nimi řidiči do dnešních 19:00 neodjedou, město nechá vozidla odtáhnout.

Zasedání krizového štábu: V pohotovosti vrtulníky, armáda, týmy pro vyhledávání a vyprošťování osob, potápěči a 100 tisíc hasičů
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po jednání krizového štábu připomněl, že Česko je ve srovnání s roky 1997 a 2002 mnohem lépe připraveno na povodně.
„Hasiči plní pytle s pískem, aktivizovaly se sbory dobrovolných hasičů. V pohotovosti jsou policisté převážně z pořádkových jednotek, kromě dvou vrtulníků v Praze a Brně jsou v těchto městech k dispozici další tři vrtulníky. Jsou připraveny i výjezdové skupiny potápěčů, dále skupina pyrotechniků pro odstřel zábran. Téměř 100 tisíc hasičů je připraveno o víkendu se účastnit záchranných a pomocných akcí,“ vyjmenoval opatření Rakušan s tím, že v pohotovosti je také tým pro vyprošťování osob a tým USAR pro vyhledávání osob.
Kromě toho je podle ministra připravena těžká technika a záchranářské týmy. Armáda může nasadit ženisty a další dva vrtulníky. Rakušan dále připomněl, že je nutné se nepřibližovat k rozvodněným vodních toků, omezit vstup do lesů a parků. Ministr dále varoval, že lidé v záplavových oblastech by měli zvážit přípravu evakuačního zavazadla a případné vystěhování věcí do vyšších pater domů.

Extrémní povodně se očekávají na Českomoravské vrchovině, vyplynulo ze zasedání krizového štábu
Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se predikce Českého hydrometerologického ústavu nemění, data napovídají tomu, že se do pondělí očekávají vysoké úrny srážek, a to na Českomoravské vysočině, Šumavě, v Jeseníkách, v Krkonoších a dalších oblastech. „Mimořádné vzestupy hladin se očekávájí na řekách Sázavě, Svratce, Svitavě, Chrudimce a Novohradce. Na některých tocích je vyhlášen první stupeň povodňové aktivity a zítra očekáváme, že řeky budou dále stoupat. Vytváříme proto ve vodních nádržích kapacity, ale nelze to všude udělat. Data neumožňují přesně zjistit, jaká situace nastane. Jednání krizového štábu budou proto pokračovat, jsme připraveni zasednout kdykoli,“ upozornil po jednání krizového štábu premiér.
⚠️ Aktualizace výstrahy ČHMÚ ℹ️ Tato výstraha rozšiřuje varování před povodňovým ohrožením a v některých oblastech přidává výstrahu před extrémním povodňovým ohrožením (více než 50letou vodou). Varování před deštěm je rozšířeno o Krušné hory (nízký stupeň nebezpečí) a výstraha… pic.twitter.com/c6coysoxEQ
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) 13. září 2024
?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??
Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣