ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard
Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.
- Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
- Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí.
- Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
- Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce.
- Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
- Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
- Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.
Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

„Častěji se můžeme setkat s jevy jako aqua planning, auty mohou zahýbat poryvy větru,“ varuje řidiče ministr dopravy Martin Kupka před řízením v lijáku. „Víme, že nepatříme mezi nejdisciplinovanější národy v dodržování dopravních předpisů,“ dodal, na druhou stranu vychválil Čechy za solidaritu. „Složité situace nás stmelují,“ prohlásil v Interview ČT24.

„Aktuálně (13.09.2024) jsme znovu prověřili stav našich sil na oblastních spolcích, stav prostředků pro poskytování nouzového ubytování, poskytování zdravotnické pomoci a psychosociální podpory, vyhodnocujeme možnou potřebu humanitární pomoci,“ hlásí Český červený kříž (ČČK) na svém webu. Kontaktními místy pomoci jsou Oblastní spolky ČČK, kontakty naleznete ZDE.
„Věříme, že bude-li to potřeba, pomohou nám lidé, ať již jako dobrovolníci, nebo prostřednictvím finanční nebo i materiální sbírky, kterou jsme připraveni vyhlásit. Potřebu této pomoci a potřebné údaje zveřejníme zde a na našich sociálních sítích. Děkujeme za podporu a věříme, že bude-li to třeba, bude naše pomoc stejně účinná, jako např. v roce 1997 na Moravě nebo 2002 v Čechách,“ dodává ČČK.

Ne všude se vybudovala preventivní opatření, někdy mohli s plány nesouhlasit občané. „Proti protipovodňovým ochranám může stát jiný zájem. Někdy rozhodování mezi prioritami je složité, zejména když v paměti slábne obraz povodní,“ prohlásil v Interview ČT24 ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

„V průběhu dnešního večera bude probíhat informování občanů v rizikových oblastech města Jeseník. Strážníci a dobrovolní hasiči budou projíždět nejrizikovější oblasti, kde hrozí vylití vody. Hlídky budou upozorňovat obyvatele na možné ohrožení,“ oznámila radnice Jeseníku. Na Jesenicku byla kvůli hrozícím povodním zřízena přímá informační linka hasičů 950 791 234.

Povodí Odry snižuje kvůli vydatným dešťům hladiny nádrží v Moravskoslezském kraji, včetně Olešné ve Frýdku-Místku. Pod Olešnou tak už nastal první stupeň povodňové aktivity.

„Z bezpečnostních důvodů jsou zavřené cyklostezky ve Zbraslavi, která už je zčásti pod vodou, a u loděnic na Praze 8. Zastavuje se provoz přívozů a zavírají se náplavky,“ hlásí na Twitteru náměstek pražského primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti). „Po Praze probíhá výstavba mobilních protipovodňových zábran. Na fotce vidíte například uzavření podchodu pod ulicí K přehradám právě ve Zbraslavi. Počasí je samozřejmě do jisté míry nevyzpytatelné a nejde 100% předvídat, ale zatím to vypadá, že 3. povodňový stupeň v Praze nenastane.“
Přidává varování všem: „Řidiči by neměli podceňovat případné poryvy větru. V kombinaci s podmáčenou půdou mohou způsobovat pády stromů. Na pozoru by se měli mít i chodci v parcích nebo lesích,“ dodal Hřib.
V Praze jsme ostražití a zavádíme preventivní opatření k ochraně cestujících! 👍
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) 13. září 2024
Z bezpečnostních důvodů jsou zavřené cyklostezky ve Zbraslavi, která už je zčásti pod vodou, a u loděnic na Praze 8. Zastavuje se provoz přívozů a zavírají se náplavky.
Po Praze probíhá výstavba… pic.twitter.com/4vPaOOxRbV

„Od 6. hodiny ranní do 18. hodiny odpolední evidujeme celkem 128 událostí,“ tweetuje Hasičská záchranná služba Pardubického kraje. „Jedná se o technickou pomoc - čerpání vody, rozvoz a plnění pytlů s pískem, odstraňování spadlých větví a stromů z vozovek.“
Aktuální události v Pardubickém kraji ve spojitosti s deštěm. V rozmezí od 6. hodiny ranní do 18. hodiny odpolední evidujeme celkem 128 událostí . Jedná se o technickou pomoc - čerpání vody, rozvoz a plnění pytlů s pískem , odstraňování spadlých větví a stromů z vozovek. js pic.twitter.com/RjqCiVTL32
— HZS Pardubický kraj (@HZS_Pardubice) 13. září 2024

Kvůli počasí je přerušený provoz na osmi tratích v Česku, vyplývá z informací Českých drah kolem 17:45. Nejčastějším důvodem je pád stromu na koleje.

Spadlé stromy odpoledne zastavily tratě Jihlava-Třešť a Obrataň-Chýnov. Hasiči na Vysočině měli kvůli počasí desítky výjezdů, hlavně kvůli stromům.

„V Semilech v Jatecké ulici jsme již také preventivně zahájili stavbu protipovodňových stěn ve spolupráci s dobrovolnými hasiči ze Semil a Benešova,“ ukazují na videu hasiči Libereckého kraje.

V Libereckém kraji stále prší, srážky ale zatím nejsou extrémní. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) spadlo za poslední dva dny v kraji až 50 milimetrů srážek, nejvíc na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Potoky a řeky se zatím v kraji drží v normálu, a to i tam, kde preventivně odpouštějí nádrže nebo rybníky.
Povodí Labe snížilo na některých nádržích hladiny i o více než dva metry, odtoky z přehrad už se ale snížily, někde odtéká méně vody, než do nich přitéká.

Na jižní Moravě způsobují povodňové stupně zatím jen upouštěné přehrady. Další vzestup hladin se čeká v sobotu, hlavně na řekách tekoucích z Vysočiny.

Povodňová komise v Semilech vyhlásila dnes odpoledne pohotovost na řece Jizeře, i když hladina řeky ve městě zatím nedosáhla ani prvního povodňového stupně. Důvodem je opakující se výstraha meteorologů a zhoršující se výhled povodňové situace, řekla starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily). Hasiči už ve městě začali budovat protipovodňové zábrany v Jatecké ulici, koryto řeky musí uvolnit stavbaři, kteří pracují na novém mostě v Tyršově ulici.
Jatecká ulice slouží od května jako jediná objízdná trasa při rekonstrukci hlavního mostu přes Jizeru. Ulice vede ke druhému mostu, je ale nejnižším bodem a velká voda by ji mohla zaplavit. „Na druhou stranu řeky by se pak nedostali ani hasiči nebo záchranná služba, museli bychom je rozdělit,“ doplnila Mlejnková. Situace je podle ní o to náročnější, že koryto je ve městě zúžené stavbou. Firma ho proto musí uvolnit, aby situaci ještě nezhoršovala. „Mohlo by se stát, že protipovodňová hráz v Jatecké pak nebude stačit,“ dodala starostka.

Hasiči v Ústeckém kraji vyjížděli dnes v souvislosti s deštivým a větrným počasím hlavně ke spadlým stromům. Posílili operační středisko a zkontrolovali zásoby čerpadel a vysoušečů. Do příprav na ochranu před povodní se zapojily dobrovolné jednotky. V Děčíně staví protipovodňovou stěnu a lidé si mohou přijet k technickým službám pro pytle s pískem. V neděli by mohlo Labe dosáhnout nejvyššího povodňového stupně v Ústí nad Labem.
Větrno je v regionu od dnešního odpoledne, na některých místech se také silněji rozpršelo. Hasiči mají připravená kalová čerpadla, pytle na písek, vysoušeče, v kontaktu jsou s kolegy z dobrovolných jednotek. „Jsme připraveni, zatím je pro nás prognóza mírnější než pro zbytek republiky,“ řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Tomáš Kalvoda.
Povodí Labe očekává, že hladina největší české řeky stoupne výrazněji poté, co do ní přiteče voda z dalších částí Česka. „Prognóza je, že bude kulminovat v Ústí nad Labem na 6,5 metrech, já čekám, že to bude ještě o metr víc,“ řekl novinářům Jiří Mach z Povodí Labe.

Labe v Mělníku by podle predikcí mohlo prvního povodňového stupně dosáhnout v sobotu ráno, druhý stupeň může nastat kolem půlnoci a třetí stupeň v neděli.

Další srážka vlaku se stromem na Náchodsku: Sp 1864 Českých drah (Starkoč-Broumov). „I v tomto případě pomohly naše jednotky s evakuací asi 70 cestujících, událost byla bez zranění. Všechny osoby dorazily v pořádku k náhradní autobusové dopravě do Žďáru nad Metují,“ tweetují hasiči Královéhradeckého kraje.
I v tomto případě pomohly naše jednotky s evakuací asi 70 cestujících, událost byla bez zranění. Všechny osoby dorazily v pořádku k náhradní autobusové dopravě do Žďáru nad Metují. https://t.co/azac4poGG3 pic.twitter.com/5aoStVDqQT
— HZS Královéhradeckého kraje (@hzskhk) 13. září 2024

„Bohužel dneska žádné dobré zprávy. Předpověď se dost zhoršila a všichni starostové dostávají informaci, aby zapojili všechna protipovodňová opatření,“ hlásí jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). „Dnes jsme se bohužel bavili už o padesátileté, někde o stoleté vodě,“ řekl na videu na Facebooku. Českými Budějovicemi v sobotu odpoledne místo včera předpokládaných 350 poteče Vltavou skoro 530 kubíků, Otavou v Písku 370 místo 260.
Alespoň se s přípravami začalo dost brzo. „Máme dost času, abychom připravili všechna protipovodňová opatření,“ dodal přece jen jednu relativně dobrou zprávu. „Doufejme, že se ta předpověď nakonec nenaplní, ale teď si nemůžeme dovolit nic riskovat a musíme být maximálně připraveni.“

„Do Olomouce posíláme 15 000 pytlů na budování protipovodňových zábran. Tento materiál jsme nakoupili z fondu Klubu přátel Člověka v tísni,“ informuje nezisková organizace Člověk v tísni.
Do Olomouce posíláme 15 000 pytlů na budování protipovodňových zábran. Tento materiál jsme nakoupili z fondu Klubu přátel Člověka v tísni.
— Člověk v tísni (@CLOVEKVTISNI) 13. září 2024
Děkujeme tímto všem, kdo jsou jeho členy. 🙏
📷 ilustrační, archiv ČVT pic.twitter.com/qaN5JY9RQa

„Rozhodl jsem o vyhlášení 2.stupně povodňové aktivity téměř v celém Plzeňském kraji. Situace se velice rychle mění, proto jsem další jednání svolal ještě dnes večer,“ tweetuje hejtman Rudolf Špoták.

Středočeský kraj spustil krizovou linku s povodňovými informacemi a radami, jak se chovat.
Zprostředkujeme informace, poradíme, kam se obrátit. Až do odvolání jsme tu pro vás každý den, 24 hodin denně. pic.twitter.com/unHSbUo688
— Petra Pecková (@PPeckova) 13. září 2024

Bez elektřiny je v současnosti 27.000 domácností, které odebírají energii ze sítě ČEZ. Nejhorší je situace na Trutnovsku, Semilsku a v okolí Jičína.

„Intenzivně odpouštíme vltavskou kaskádu, aby se nesetkaly dvě povodňové vlny Vltavy a Sázavy,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný.

Vltava má v Praze kulminovat v noci ze soboty na neděli. Hladina se podle odhadů zvedne o 60 až 80 centimetrů a průtok nemá výrazně překročit druhý povodňový stupeň, tedy 1000 metrů krychlových za vteřinu. V současné chvíli protéká Prahou asi 380 metrů krychlových za sekundu a hydrologové upouštějí vodu na Vltavské kaskádě i z přehrady v Hostivaři. Novinářům to řekli primátor Bohuslav Svoboda (ODS), jeho náměstkyně Jana Komrsková (Piráti) a ředitel pražských hasičů Luděk Prudil.

Veselí nad Moravou zavřelo park
V roce 1997 byl z velké části pod vodou a spadlo v něm množství stromů. Radnice ve Veselí nad Moravou nechce riskovat a zavřela Zámecký park.
„Městský park ve Veselí nad Moravou bude od pátku 12:00 hod. do neděle 12:00 uzavřen. Platí zde zákaz vstupu z důvodu předpovědi extrémního počasí,“ řekla mluvčí radnice Olga Svoják.
?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??
Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣