ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard
Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.
- Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
- Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí.
- Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
- Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce.
- Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
- Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
- Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.
Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

Ústecký kraj by mohla zasáhnout povodňová vlna až po intenzivních srážkách
Ústecký kraj se připravuje na příchod možné povodňové vlny od Labe, a to zřejmě na začátku příštího týdne. Pršet podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nebude na severu Čech tolik jako v jiných regionech. Z plánovaných velkých akcí pořadatelé preventivně zrušili oslavy pětiletého výročí zápisu Krupky na seznam UNESCO. Možný nápor vody by měla vydržet před několika dny dostavěná lávka přes Labe v Ústí nad Labem, řekl vedoucí odboru dopravy krajského úřadu Jindřich Franěk po dnešním zasedání povodňové komise.
Kraj by podle informací zástupců Povodí Labe a Povodí Ohře mohla zasáhnout až povodeň způsobená dotokem vody Labem. „Spojili jsme se s obcemi, povodňové komise jsou informovány, kontrolují se sklady a podobně. Lidé se bát nemusí, zatím to vypadá, že to bude pro náš kraj zvládnutelné,“ řekl Českému rozhlasu a ČTK hejtman Jan Schiller (ANO). Krajská povodňová komise se znovu sejde v pondělí.
Nová lávka přes Labe je projektována podle Fraňka tak, aby vydržela případnou povodeň. „Pracovníci dodavatele odvezli čluny, které používali při výstavbě, čistí koryto Labe tak, aby tam nezůstalo něco, co by mohla řeka odnést,“ uvedl Franěk.

Lesy ČR nedoporučují kvůli dešťům a větru vstup do lesů, hrozí vývraty stromů
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) nedoporučuje lidem při očekávaných silných deštích spojených s větrem vstup do lesů. Kvůli počasí hrozí vyvrácení stromů z podmáčené půdy, ve svažitých oblastech sesuvy půdy. Menší toky se mohou rozvodnit. Lesníci a vodohospodáři podniku budou do neděle držet pohotovost. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v Česku.
Předpověď meteorologů na vydatné srážky platí do neděle pro celou Českou republiku. Nejvíce pršet má v Jeseníkách, kde by do konce týdne mohlo spadnout až 400 litrů vody na metr čtvereční, což představuje více než stoletou vodu.
„Upozorňujeme a žádáme, aby lidé důkladně zvážili, zda se v takovém počasí vydat do lesa, a zejména do svažitého terénu, kde může dojít během těchto dní k sesuvu půdy. O víkendu se navíc očekává silný vítr, takže se mohou podmáčené stromy snadno vyvrátit,“ uvedl generální ředitel LČR Dalibor Šafařík.
Kromě lesníků jsou v pohotovosti i vodohospodáři podniku, protože i na drobných vodních tocích spravovaných Lesy ČR mohou nastat bleskové povodně. „Pohybovat se v blízkosti koryt toků a sledovat zvyšování hladiny například z mostů, břehů nebo propustků rozhodně není bezpečné,“ uvedl výrobně-technický ředitel LČR Libor Strakoš.
⚠️ Pohotovost drží až do neděle kvůli aktuálnímu počasí lesníci a vodohospodáři z Lesů ČR. Veřejnost upozorňují kvůli očekávaným extrémním srážkám na riziko sesuvu půdy, zejména ve svažitých oblastech, bleskové rozvodnění i menších potoků a stromy vyvrácené z podmáčené půdy.… pic.twitter.com/POxRIUv8C6
— Lesy České republiky (@LesyCR_) 12. září 2024

Zlínský kraj kvůli předpovědi silných dešťů zrušil sobotní Den Zlínského kraje
Zlínský kraj kvůli předpovědi silných dešťů zrušil na sobotu plánovanou akci Den Zlínského kraje. Konat se měl v centru Zlína. S ohledem na počasí veškerý program rušíme, sdělil dnes ČTK hejtman Radim Holiš (ANO). Tajemník povodňové komise kraje je od středy ve spojení s povodňovými komisemi obcí s rozšířenou působností a společně koordinují přípravy na přívalové deště, uvedla mluvčí hejtmanství Soňa Ličková.
„Jsem v kontaktu se starosty a situaci sledujeme. Včera (ve středu) jsme na online jednání se zástupci vlády řešili opatření k minimalizaci rizika povodní. Zítra (v pátek) zasedne povodňová komise Zlínského kraje, která bude vyhodnocovat aktuální situaci a plánovat další kroky,“ uvedl hejtman. Vyzval obyvatele regionu, aby dbali zvýšené opatrnosti, sledovali aktuální informace a řídili se pokyny místních úřadů.
Zlínský kraj se připravuje na extrémní deště, které zasáhnou region od dnešního dne až do nedělního večera. Výstraha před povodněmi je od pátku vyhlášena pro celou východní část republiky. Den Zlínského kraje 14. 9. se ruší ▶️ https://t.co/ognV9CZ9JF pic.twitter.com/WzMbHIQYLb
— Zlínský kraj (@zlinskykraj) 12. září 2024

Vinaři prožívají další katastrofu, snaží se urychlit sklizeň
Vinaři na jihu Moravy se už od středy snaží kvůli předpovědi silného deště zrychlit sklizeň hroznů. Dnes ještě mají možnost sklízet, v dalších dnech ale hrozí, že do rozmoklých vinohradů nebude možné vjet se stroji. Po vydatných deštích navíc mohou začít bobule praskat a hnít, řekli oslovení zástupci vinařů i vinařských sdružení.
„Je to jednoznačně katastrofa a mimořádně náročná situace pro všechny vinaře a vinohradníky. Takovéto výkyvy počasí enormně zvyšují náročnost plánování sběru a zpracování hroznů. Vinaři nyní čelí situaci, kdy je jasné, že nestihnou včas posbírat vše a musí se rozhodovat, které odrůdě a které trati dají při sklízení přednost,“ řekl prezident Svazu vinařů Martin Chlad.
Doplnil, že výhodu budou mít v dalších dnech majitelé vinohradů s kamenitým podložím, odkud voda lépe odtéká, naopak na jílovitých půdách a v kopcovitém terénu nebude možné do vinohradů s těžkými stroji vjet. Nejhorší situace bude tam, kde ještě nemají kompletně zatravněné meziřadí, tedy prostor mezi řádky keřů révy.
„Sklizenou máme přibližně polovinu hroznů, ještě dnes se snažíme sklízet, co stihneme. Tak daleko jsme se sklizní díky dřívějšímu začátku, obvykle je polovina hroznů posbíraná až na konci září,“ konstatoval ředitel vinařství Chateau Valtice David Šťastný.
Podobná situace je také ve vinohradech skupiny Bohemia Sekt. „Plán sklizně ale neměníme, protože s vzhledem k velkému objemu sklízených hroznů, nedokážeme tak rychle reagovat. Navíc, pokud se naplní předpovědi a do vinic spadne extrémní množství srážek, půda se podmáčí a nebudeme moci vyjet s traktory. Musíme situaci přečkat a doufat, že se nenaplní nejčernější scénáře,“ konstatoval ředitel vinohradnictví Bohemia Sekt Libor Výleta.

!Připomínáme, co má obsahovat evakuační zavazadlo!
Evakuační zavazadlo se připravuje pro případ opuštění bytu v důsledku vzniku mimořádné události, očekává-li se vyhlášení evakuace. Připravuje se pro každého příslušníka rodiny. Při jeho zabalení je nutno přihlédnout ke specifickým potřebám jeho uživatele; zvláštní pozornost je nutno věnovat přípravě zavazadla pro děti.
Jako evakuační zavazadlo poslouží například cestovní taška, batoh nebo kufr. Zavazadlo je potřebné označit visačkou s jménem a adresou majitele.
Evakuační zavazadlo má obsahovat:
- osobní doklady
- peníze a platební karty
- doklady od vozidel, pojistné smlouvy a jiné drobné cennosti
- léky a brýle, užíváte-li je
- náhradní prádlo, oděv, obuv, pláštěnku,spací pytel nebo přikrývku,
- pitnou vodu na dva dny
- základní trvanlivé potraviny nejméně na 24 hodin: nejlépe stravu v konzervách a dobře zabalený chléb
- předměty denní potřeby, jídelní misku, nůž, otvírák na konzervy, příbor,ručník, toaletní a hygienické potřeby
- mobilní telefon s nabíječkou, powerbanku
- přenosnou svítilnu, nebo svíčky a zápalky
- psací potřeby, trhačku, sešit nebo volné papíry, knihy, pro ukrácení času karty, drobné společenské hry pro děti, drobné hračky, pexeso, omalovánky apod., malým dětem plyšovou hračku na spaní
- Pokud se bude jednat o evakuaci krátkodobou, vzít s sebou pouze doklady, peníze a léky.

Lidé z povodňových oblastí by měli zabezpečit své nemovitosti, třeba pytli s pískem, a hlídat kanalizace, kudy může vytéct spodní voda. Dále by měli vyklidit drahé věci ze sklepů a připravit si dokumenty i evakuační zavazadlo, pokud se naplní nejhorší predikce. Po jednání povodňové komise to novinářům řekl ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán. Povodí Moravy zvýší odtok z přehrad, v Brně z 16 krychlových metrů vody za vteřinu na 40, dodal ředitel podniku Václav Gargulák.
Hasiči od středy plní pytle na stavění hrází, pro Brno jich mají pro začátek připravených 5000. „Kritický den bude sobota, kdy situaci zhorší nárazový vítr. Pokud se půda nasákne vodou, mohou povolit kořeny stromů a hrozí jejich pád. Chci tedy všechny vyzvat, aby se nepohybovali v blízkosti vysokých stromů. Dále hrozí i vyplavení kanalizací, lze je tedy případně ucpat. Lidé, kteří tohle znají, ať si raději vyklidí cennosti ze sklepů a jsou připraveni na to, že opustí své domovy. Nechceme nikoho evakuovat násilím, jako tomu bylo v roce 1997,“ řekl Pelikán.
Gargulák dodal, že by lidé také měli odklidit věci vedle vodních toků. Nárůsty hladin řek mohou být rychlé a předměty odplavit, což rovněž zhorší průtočnost, uvedl.

Liberecký kraj doporučil po dnešním jednání krajské povodňové komise zrušit kulturní a společenské akce v obcích od pátku až do konce víkendu. Povolil také mimořádné odpouštění vody z přehrad a rybníků v Povodí Labe a Povodí Ohře na území kraje. Povodňovým komisím obcí kraj doporučil jednat s vlastníky o možnosti mimořádného odpouštění vody z rybníků. Novináře o tom po jednání komise informoval hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
„Ten cíl je jednoduchý - zvýšit možný zádržný prostor před srážkami, které nás pravděpodobně o víkendu neminou, tak aby se minimalizovaly dopady do povodí pod nádržemi,“ doplnil Půta. Všechny modely meteorologů podle něj počítají se srážkami nad 100 milimetrů na metr čtvereční, nejsilnější budou asi v Jizerských horách a Krkonoších na severním návětří hor. Nejvíce by tak mělo být ovlivněno povodí Smědé, Jeřice a Lužické Nisy, kde byly největší škody už o bleskových povodních v roce 2010.

V Jeseníkách může spadnout až 400 mm deště, v řekách hrozí stoletá voda!
V Jeseníkách do konce týdne naprší až 400 milimetrů, tedy 400 litrů vody na metr čtvereční, a v řekách a potocích kvůli tomu hrozí i stoletá voda. Situace se podobá roku 1997, kdy Olomoucký kraj po vydatném dešti zasáhly katastrofální záplavy. Tehdy v Jeseníkách zhruba za tři dny spadlo 410 až 480 milimetrů dešťových srážek a voda z rozlitých řek postupně zaplavila značnou část kraje. Po jednání krajské povodňové komise to dnes novinářům řekli ředitel ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Petr Tušil a technicko-provozní ředitel Povodí Moravy David Fína.
Města a obce v kraji se už připravují na případné záplavy. Samosprávy aktivovaly povodňové plány, v pohotovosti jsou hasiči i policisté.

Na povodně se připravují i na Slovensku
Slovensku v souvislosti s očekávaným vydatným deštěm hrozí záplavy hlavně v povodí řeky Moravy na západě země, zvýší se také hladina Dunaje. Úřady na některé kritické úseky osadí mobilní protipovodňová hrazení a doporučí preventivní evakuaci lidí z ohrožených oblastí pro případ zhoršení situace. Ta by mohla nastat o víkendu a trvat tři dny. V pohotovosti je také jeden z útvarů slovenské armády. Novinářům to dnes po jednání krizového štábu řekli ministři životního prostředí, vnitra a zástupce hasičů.
„Situace nyní vypadá relativně klidně, ale to se rychle změní. Nyní je v řece Morava 30 metrů krychlových vody za sekundu, za několik dnů to bude podle našich odhadů 1400 metrů krychlových. Pokud to dosáhne 1500, tak se Morava vyleje,“ varoval slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Podle něj nelze zajistit 80 kilometrů dlouhý slovenský úsek Moravy proti jejímu rozvodnění například pomocí pytlů s pískem.
Taraba řekl, že situaci na řece Moravě může zhoršit zvýšení hladiny Dunaje, do kterého se Morava vlévá na okraji Bratislavy. Tam je také přirozené záplavové území, kde se řeka při vyšším průtoku vylévá. Naopak, případnou záplavovou vlnu na Slovensku by podle něj mohlo zmírnit vylití řek na českém území. Dodal, že Česko a Rakousko místy očekávají až 300 litrů srážek na metr čtvereční.

Brněnský dopravní podnik bude ode dneška sledovat situaci v problematických místech, kde se hromadí při větších deštích voda. Dohlédne i na místa, kde se vodní toky mohou vylít z břehů a působit komplikace veřejné dopravě. Zároveň dnes omezil provoz lodní dopravy jen do zastávky Rokle, protože Povodí Moravy upouští Brněnskou přehradu, aby zvýšilo retenční prostor pro zachycení povodňových průtoků. ČTK o tom informovala mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.
Rizikové tramvajové podjezdy, které se plní vodou obvykle pří letních přívalových deštích, jsou například v Modřicích, pod viaduktem u hlavního nádraží či v Purkyňově ulici. Pro autobusy bývá problematický podjezd na Kolišti a také úseky kolem Svitavy v Husovicích a Maloměřicích.
Kvůli kolísání hladiny Brněnské přehrady bylo nutné stáhnout nástupní můstky do přístaviště. Jak bude vypadat lodní doprava v dalších dnech, se teprve rozhodne. Zatímco dnešní srážky ještě nemají působit zásadní potíže, páteční a sobotní úhrny již mají být extrémní, v sobotu se má navíc přidat silný vítr.

Kvůli nepříznivému počasí se neuskuteční festival Táborské setkání
Kvůli nepříznivému počasí se neuskuteční festival Táborské setkání, který měl začít v pátek. Třídenní akci město posouvá na příští rok. ČTK to řekl táborský starosta Štěpán Pavlík (Tábor 2020). Táborská setkání jsou největší akcí ve městě, jejíž rozpočet se pohybuje kolem osmi milionů korun. Akce se neuskuteční kvůli očekávanému silnému dešti a větru.
„Čekali jsme s naším rozhodnutím do poslední chvíle. Nechtěli jsme se ukvapit. Festival Táborská setkání se připravuje řadu měsíců, je finančně náročný. Chtěli jsme, aby náš výsledný verdikt byl uvážlivý. Rozhodnutí jsme konzultovali s radními města a krizovým štábem. Teď víme, že festival by nebyl přívětivý a možná ani bezpečný, návštěvníci by si ho v zimě, dešti a větru neužili,“ uvedl Pavlík.

Horská služba Krkonoše kvůli počasí nedoporučuje od pátku hřebenové túry. Také pro Krkonoše platí od čtvrtka do neděle výstraha na extrémně vydatný déšť, informovala dnes na webu horská služba. V nejvyšších českých horách může podle předpovědi napršet za 12 hodin více než 70 milimetrů srážek, za 24 hodin 90 a za 48 hodin 120 milimetrů. Ochlazení dnes přineslo do nejvyšších částí Krkonoš první sněžení nadcházející zimy, upozornila na webu Správa Krkonošského národního parku (KRNAP).
„V období od čtvrtka 12. září do neděle 15. září předpokládáme extrémní srážky, doplněné silným větrem. Z tohoto důvodu nedoporučujeme od pátku 13. září hřebenové túry,“ uvedla horská služba.
Na vrcholu nejvyšší české hory Sněžky dnes poprvé po zimě sněžilo. „Mráz je téměř jistý. V 06:00 na Sněžce bylo jen 0,2 stupně Celsia a teplota neustále klesá. Na zářijové Sněžce to však není nic neobvyklého,“ uvedla Správa KRNAP.
Před rokem tam v tomto období poprvé sněžilo 8. října a v roce 2022 18. září. V roce 2021 dorazil první sníh na hřebeny Krkonoš 12. října, o rok dřív 14. října a například první sníh zimy 2018/2019 napadl v Krkonoších 24. září.

V Bechyni na Táborsku dnes postaví protipovodňovou zeď, která má zabránit případnému vylití řeky Lužnice. Val je přibližně 250 metrů dlouhý a 2,5 metru vysoký. Hasiči jej instalují v místní části Zářečí. „Chceme se připravit na případné zvýšené hladiny řek. Naposledy nám zde Lužnice způsobila výrazné škody při povodních v roce 2013. Přejeme si, aby se situace nyní neopakovala,“ uvedl starosta Bechyně Štěpán Ondřich.

Povodí Odry: Povodeň podobná té z roku 1997 nyní v kraji nehrozí
V horských oblastech Moravskoslezského kraje naprší podle odhadů od pátku do neděle celkem 210 až 240 milimetrů srážek, tedy až 240 litrů vody na metr čtvereční. Vyplývá to z aktualizované prognózy Povodí Odry. Co konkrétně takové množství srážek může způsobit a jaká rizika v regionu hrozí, nyní pracovníci státního podniku počítají. První přesnější odhady budou mít dnes odpoledne. Nyní už je ale podle nich jasné, že tak katastrofické povodně jako v roce 1997 aktuálně v Moravskoslezském kraji nehrozí. Tehdejší úhrny srážek byly totiž výrazně vyšší, až stovky milimetrů za jediný den. ČTK to řekla mluvčí povodí Šárka Vlčková.
„Od pátku do neděle 15. září by mělo v Jeseníkách celkem v úhrnu spadnout 210 milimetrů srážek na metr čtvereční, a v Beskydech ještě dokonce 240 milimetrů,“ uvedla. Správci podle ní v posledních dnech intenzivně upouštějí vodu ze sedmi největších přehrad v povodí. Ve středu měli k dispozici prostor na zachycení 70 milionů metrů krychlových vody. „Aktuálně to je 100 milionů. A vypouštějí přehrad bude pokračovat až do pátečního večera. Předpokládáme, že v nádržích bude prostor na 120 milionů metrů krychlových,“ řekla.

Pracovníci městského úřadu v Ostravě-Porubě ve čtvrtek dopoledne vytvořili hráze z pytlů na nejkritičtějších místech toku Porubky. „Přes víkend bude držet pohotovost četa zaměstnanců odboru technických služeb a zeleně. Budou mít k dispozici nákladní auto a potřebnou techniku, například pily. Budou připraveni podle potřeby pomáhat složkám integrovaného záchranného systému,“ uvedl mluvčí obvodu Martin Otipka.

Vodohospodáři regulují stav vody v rybnících, počasí ovlivní také sezonu výlovů
Řada jihočeských přehrad a rybníků snižuje svou hladinu. Vodohospodáři tím chtějí připravit kapacitu vodních děl na případné extrémní srážky. Novinářům to dnes řekl před zasedáním krajského zastupitelstva jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS), který svolal zasedání povodňové komise.
„Děláme všechna opatření, která připraví všechna vodní díla na to, aby měly maximální volný prostor. Upouští se voda z Lipenské přehrady a z Orlíku, a vytváří se tak velká retenční zásoba. U vodní nádrže Lipno v současné době prostor až pro 104 milionů krychlových metrů vody, u Orlíku pak 194 milionů krychlových metrů,“ uvedl hejtman.
Kuba uvedl, že problémy ale mohou vzniknout například na řece Malši, která teče z Novohradských hor. Její součástí je vodní dílo Římov, které však funguje jako zásobárna pitné vody pro velkou část Jihočeského kraje. „Není možné nádrž preventivně vypouštět obdobně jako třeba Lipno nebo Orlík. Do vodní nádrže Římov jsou očekávané přítoky přibližně 150 krychlových metrů za vteřinu, což představuje dvacetiletou vodu. Proto by až pak bylo nezbytné operativně zvyšovat odtok z Římova,“ uvedl Kuba.
Vodu regulují i rybáři na některých velkých rybnících. Jedná se především o soustavu, kterou protéká Lužnice. Kvůli tomu začalo Rybářství Třeboň snižovat hladinu na největším českém rybníku Rožmberk. „Upouštíme vodu také na dalších rybnících jako třeba Bošilecký, Horusický nebo Dvořiště,“ uvedl předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha. Dodal, že v polovině září pravidelně začíná sezona výlovů rybníků. Letos však bude zřejmě harmonogram jiný. „Vzhledem k současné situaci to není aktuální. Termíny výlovů asi budeme muset posunout,“ uvedl Malecha.

Kvůli hrozbě povodní se o víkendu neuskuteční akce plánované na pražských náplavkách. Organizátoři zrušili na Rašínově nábřeží farmářské trhy, které měly být v sobotu, i nedělní akci Maďarské dny. Na protilehlém Hořejším nábřeží se v sobotu nebude konat ani gastrofestival Street food. Vyplývá z informace na webu Pražské náplavky, které spravuje městská organizace Trade Centre Praha (TCP).

Meteorologové rozšířili výstrahu na extrémní srážky a záplavy o další oblasti Vysočiny či jižní část Šumavy. Situaci bude na celém území Česka komplikovat silný vítr.
Výstraha rozšiřuje včerejší (11. 9.) výstrahu o silný vítr, a to s výjimkou Plzeňského kraje pro celé území Česka. Výstraha na dešťové srážky se upravuje a to tak, že se do extrémních srážek přidávají i další oblasti na Vysočině a některé oblasti v jižní části Šumavy. Dále se výstraha na srážky rozšiřuje nepatrně na západ a to do Ústeckého a Plzeňského kraje. Nová výstraha upřesňuje i hydrologickou odezvu na předpovídané srážkové úhrny.
„Během následujících dní - minimálně do neděle - bude počasí u nás ovlivňovat tlaková níže Boris spojená s frontálním rozhraním, které bude na většinu území přinášet výrazné srážkové úhrny, v jihovýchodní polovině Česka a místy i na návětří výše položených míst až extrémní,“ uvedli meteorologové.
Silný vítr dorazí do republiky v pátek večer. V nárazech dosáhne rychlosti až 90 kilometrů v hodině, na horách na severu a severovýchodě země kolem 110 kilometrů v hodině.
⚠️Aktualizace výstrahy ČHMÚ ℹ️ Tato výstraha rozšiřuje včerejší (11. 9.) výstrahu o silný vítr a to s výjimkou Plzeňského kraje pro celé území Česka. Výstraha na dešťové srážky se upravuje a to tak, že se do extrémních srážek přidávají i další oblasti na Vysočině a některé… pic.twitter.com/nc7oyfoIg7
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) 12. září 2024

Nepříznivé počasí a vysoké úhrny srážek, které má doprovázet i silný vítr, může ovlivnit i provoz na železnici. České dráhy proto upozorňují cestující, aby sledovali aktuální situaci.
‼️ Vzhledem k výstraze @CHMU o extrémních srážkách a hrozícím povodním jsme už od ranních hodin v pohotovosti.
— České dráhy (@ceskedrahy_) 12. září 2024
Společně se @Spravazeleznic bedlivě sledujeme aktuální vývoj počasí.
Pro naše cestující máme přichystané dostatečné zásoby vody a občerstvení pro případ, že nastane… https://t.co/sWcubhQDjS

Potápěči pražských hasičů preventivně vyčistili okolí vrat Čertovky.
Naši potápěči preventivně vyčistili kolejnici vrat Čertovky. pic.twitter.com/zgeslRiiao
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) 12. září 2024

Letiště Praha vyzývá cestující, aby sledovali informace na webu případně na síti X. Extrémní počasí, které má zasáhnout celou republiku, může ovlivnit letový provoz.
Letiště se dopředu připravuje na extrémní srážky 🌧️☔️ Ve zvýšené pohotovosti budou během výstrahy např. letištní hasiči s technikou pro odčerpávání vody. Ačkoli činíme maximum, v případě velkých přívalových dešťů nelze vyloučit dopad situace na provoz. Sledujte nás pro další… pic.twitter.com/fxYQbsfmAR
— Prague Airport (@PragueAirport) 12. září 2024

Extraliga baseballu ruší finálový zápas
Baseballová extraliga o nadcházejícím víkendu kvůli nepříznivé předpovědi počasí neskončí. Ve finálové sérii, v níž Draci Brno vedou nad městskými rivaly Hrochy 3:0 a jediná výhra je dělí od obhajoby titulu, se sobotní čtvrtý zápas hrát nebude, stejně jako případné nedělní pokračování. Informoval o tom svazový web.
Baseballová asociace (ČBA) zrušila kompletní víkendový program všech soutěží. „Sportovně technická komise na základě výstrah vydaných českou vládou ohledně očekávané extrémní předpovědi počasí rozhodla o zrušení všech naplánovaných zápasů a mládežnických turnajů, které měly proběhnout od pátku 13. září do neděle 15. září,“ uvedla ČBA. Náhradní termíny zatím nestanovila.

Bohumín na Karvinsku se podobně jako další obce a města v regionu připravuje na extrémní déšť. Dobrovolní hasiči kontrolovali stav vodních toků a dnes ráno ve městě zasedla povodňová komise. Novinářům to sdělila mluvčí radnice Jana Končítková. Bohumín patřil při záplavách v roce 1997 k výrazně zasaženým městům.
„Jde o preventivní opatření. Nechceme nic podcenit, jsme v úzkém kontaktu s Povodím Odry, které bude podle aktualizovaných dat průběžně přepočítávat hydrologické modely, aby zpřesnilo dopady předpovídaných srážek. Od toho se bude odvíjet další postup. Vzhledem ke geografické poloze našeho města se překročení limitů u vodních toků očekává, nejdříve však v neděli. O jaký stupeň povodňové aktivity půjde, je v tuto chvíli předčasné spekulovat,“ uvedl starosta Petr Vícha (SOCDEM).
Hasiči už ve středu prověřovali opatření na vodních tocích. „Ověřovali funkčnost zpětných klap a zjišťovali, jestli v řekách a potocích nejsou žádné překážky,“ uvedla mluvčí.
Bohumín leží na soutoku Odry a Olše. Dlouhotrvající deště v roce 1997 rozvodnily Odru a další toky natolik, že byla zaplavena velká část města.

Olomoucká radnice kvůli předpovědi extrémních dešťů aktivovala povodňové plány, aby stotisícové město bylo včas připraveno na očekávané přívaly vody. V pohotovosti jsou hasiči i pracovníci vodohospodářské společnosti, technických služeb, dopravního podniku a policisté. Po jednání povodňové komise to dnes novinářům řekl primátor Miroslav Žbánek (ANO), podle kterého však není důvod k panice. Povodňová komise města znovu zasedne v sobotu, kdy už by mělo být jasné, jak moc vydané deště region zasáhly a jak se promítly do průtoků vodních toků.
„Aktivovali jsme povodňové plány, které má město připravené a průběžně je aktualizuje. V pohotovosti jsou všechny klíčové složky, které mají na starost městkou infrastrukturu, abychom byli schopni operativně reagovat na vzniklou situaci,“ uvedl Žbánek. Podle vedoucího odboru ochrany magistrátu Jana Langra má město dostatek času se na případnou záplavovou vlnu připravit a v případě nutnosti v ohrožených oblastech zorganizovat včasnou evakuaci obyvatel a automobilů do bezpečných částí Olomouce.

Připravují pytle s pískem
Blansko kvůli hrozícím záplavám nachystalo pytle s pískem, s hasiči vedení města domluvilo případné osazení mobilních zábran. Radnice o tom informovala na svém webu. Blanskem protéká Svitava a dva potoky. Počínaje dneškem bude podle meteorologů silně pršet, což může v následujících dnech výrazně zvednout hladiny řek.
V Blansku o situaci jednali ve středu pozdě odpoledne. „Všechny složky IZS jsou v pohotovosti, v kontaktu jsme s hasiči i Policií ČR, v pohotovosti je městská policie, ale také Technické služby a Služby Blansko i pracovníci odboru Správy a rozvoje města. Vyčištěná jsou všechna koryta vodních toků a pravidelně je budeme monitorovat, nelze ale vyloučit lokální vylití, proto už preventivně připravujeme pytle s pískem a domlouváme s hasiči případné osazení mobilních zábran,“ uvedl starosta Jiří Crha (ODS).
?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??
Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣