ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard

Aktualizováno -
20. září 2024
07:00
Autor: ČTK, red, lig - 
12. září 2024
05:00

Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.

  • Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
  • Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí. 
  • Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
  • Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce. 
  • Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
  • Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
  • Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.

Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

Extrémní deště a povodně v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
16:26
12. 9. 2024

Český hydrometeorologický ústav vydal novou výstrahu, ve videu níže v odkazu si můžete s výkladem projít dnešní aktualizaci výstrahy včetně map a výhledu situace.

16:07
12. 9. 2024

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli silným dešťům a riziku povodní vyhlásilo maximální pohotovost. K okamžitému zásahu budou připravená všechna Střediska správy a údržby dálnic (SSÚD). Průchodnost a funkčnost odvodňovacích prvků podél vozovek kontrolují pracovníci ředitelství preventivně už dnes, v případě potřeby je vyčistí, informoval mluvčí ředitelství Jan Rýdl.

Na všech směnách SSÚD budou podle Rýdla sloužit čtyři zaměstnanci, na větších i více. „Lze předpokládat, že se mohou vyskytnout stavy, kdy na úseku jednoho SSÚD bude nutné zasahovat u více událostí nebo řešit více problémů,“ podotkl Rýdl. K nástupu do služby budou připravení také další zaměstnanci mimo plánované směny.

Dispečeři SSÚD dnes podle Rýdla dostávají informace o kritických místech na svěřeném území, kde hrozí zatopení vozovky nebo její zalití bahnem z polí. „Tato místa budeme pravidelně monitorovat kontrolní jízdou asistence,“ uvedl Rýdl. Dispečeři budou všechny mimořádné události hlásit Národnímu dopravnímu informačnímu centru (NDIC).

16:03
12. 9. 2024

Fotbal v ohrožení kvůli dešti

Lijáky, které se mají zintenzivnit především o víkendu, ruší plánované události napříč Českem. Samosprávy doporučují kvůli silně nepříznivému počasí a hrozbě záplav nepořádat venkovní akce. Reagovat bude i fotbal, pokud si to situace bude vyžadovat. Ligová fotbalová asociace (LFA), která řídí obě profesionální soutěže v tuzemsku (Chance Liga a Chance Národní Liga), je s kluby v komunikaci.

„Vzhledem k nepříznivé předpovědi počasí bude ze strany Ligové fotbalové asociace probíhat pečlivé monitorování situace a zástupci LFA také budou v pravidelném kontaktu s kluby Chance Ligy i Chance Národní Ligy. V případě nutnosti odložení zápasů, bude LFA veřejnost s předstihem informovat,“ stojí na oficiálním účtu LFA na platformě X.

Podle dnešních informací deníku Sport a webu iSport.cz se ve vedení LFA diskutuje varianta zrušení kompletního víkendového kola. Naposledy se tak stalo během covidové pandemie, která dokonce zastavila veškeré sportovní dění ve světě.

15:59
12. 9. 2024

V Brně se opět rozpršelo a řeka Svratka pozvolna stoupá. Dopravní podnik omezil provoz lodní dopravy jen do zastávky Rokle, protože Povodí Moravy upouští Brněnskou přehradu, aby zvýšilo retenční prostor pro zachycení povodňových průtoků.

Řeka Svratka v Brně ve čtvrtek 12. září pomalu stoupala. Řeka Svratka v Brně ve čtvrtek 12. září pomalu stoupala.
15:54
12. 9. 2024

Města v Olomouckém kraji zřizují kvůli informovanosti obyvatel v souvislosti s výstrahou meteorologů před extrémními srážkami krizové linky či speciální webové stránky. V pohotovosti jsou také hasiči, chystají zásoby pytlů s pískem a prověřují svá velkokapacitní čerpadla, sdělila dnes ČTK mluvčí hasičů Lucie Balážová.

„Ve Vikýřovicích využíváme pro přípravu pytlů protipovodňovou soupravu s kontejnerem, která je schopná během hodiny poloautomaticky naplnit až 800 pytlů s pískem. Do příprav jsou zapojeny desítky profesionálních i dobrovolných hasičů,“ uvedla mluvčí hasičů.

Město Jeseník, v jehož okrese meteorologové očekávají extrémní srážky, kvůli zajištění informovanosti týkající se aktuální situace, zřídilo stabilní webovou stránku, na které bude pravidelně aktualizovat veškeré důležité informace. Radnice také rozhodla o tom, že od dnešních 15:00 do 19:00 a následně také v pátek bude v areálu Technických služeb Jeseník vydáván občanům města písek pro plnění do pytlů.

Na případný třetí povodňový stupeň na řece Bečvě se chystá také Přerov, který podle aktuálních meteorologických modelů Českého hydrometeorologického ústavu očekává dosažení prvního povodňového stupně v sobotu odpoledne a v podvečerních hodinách dosažení třetího povodňového stupně. Zástupci města vyzývají Přerovany, aby zabezpečili a chránili svůj majetek. „Doporučujeme občanům z rizikových lokalit přeparkovat svá vozidla do výše položených oblastí. Například na Horní náměstí, do ulic Dvořákova, Želatovská,“ uvedl náměstek primátora Tomáš Navrátil (ANO). „Zřizujeme také informační krizovou linku, na kterou se občané mohou v případě potřeby obracet. Linka bude fungovat na čísle 581 268 471, v pracovní dny do 16:00 a od sobotní 09:00 nepřetržitě do opadnutí krizového stavu,“ uvedl primátor Petr Vrána (ANO).

V pohotovosti jsou kvůli riziku povodní u řeky Desná také v Šumperku, extrémní srážky mohou podle radnice dosáhnout až padesátileté vody. „Hasiči mají připravené zásoby pytlů na písek a vyzývají občany k přijetí preventivních opatření. Vodohospodářská zařízení také posílila ochranu infrastruktury a zabezpečila zásoby pitné vody,“ sdělil mluvčí radnice Bohuslav Vondruška. Město nabádá občany k obezřetnosti a sledování oficiálních komunikačních kanálů, v případě ohrožení je jim k dispozici tísňová linka 112.

Dobrovolní hasiči z Olomoucka plnili ve skladu magistrátu pytle pískem pro případné použití proti velké vodě, 12. září 2024 Dobrovolní hasiči z Olomoucka plnili ve skladu magistrátu pytle pískem pro případné použití proti velké vodě, 12. září 2024 Dobrovolní hasiči z Olomoucka plnili ve skladu magistrátu pytle pískem pro případné použití proti velké vodě, 12. září 2024 Náplavka na břehu řeky Moravy, 12. září 2024, Olomouc. Náplavka na břehu řeky Moravy, 12. září 2024, Olomouc.
15:49
12. 9. 2024

Kvůli extrémním srážkám je ve vodních dílech všech povodí v České republice prostor pro 751 milionů kubíků vody. Po dnešním zasedání Ústřední povodňové komise v Praze to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V hlavním městě se podle něj uzavřou protipovodňová vrata na Čertovce, počítá se i s dalšími opatřeními na náplavkách a zastavením plavby na dolní trati vltavské vodní cesty.

V Povodí Vltavy je podle Výborného aktuálně volný prostor pro 297 milionů kubíků vody. „Tady chci také připomenout, že jsme dnes operativně navýšili mimořádný odtok z vodního děla Orlík, v tuto chvíli z Orlíku odtéká zhruba 220 kubíků za sekundu,“ řekl Výborný.

V Povodí Labe je podle něj volný necelý milion kubíků, v Povodí Odry pak 120 milionů kubíků. „V případě Povodí Ohře přesto, že to se zdá být nejméně ohrožené, tak i tam provádíme preventivní opatření na vodních dílech Skalka, Jesenice, Nechranice, Chřipská a Stráž pod Ralskem v rozsahu asi 85 milionů kubíků,“ uvedl dále ministr. V Povodí Moravy podle něj volný prostor činí 155 milionů kubíků. „Částečně jsme schopni zachytit povodňovou vlnu z Vysočiny, která poteče na město Brno na vodním díle Vír,“ řekl Výborný.

Briefing ministerstva životního prostředí po skončení jednání Ústřední povodňové komise,12.9.2024
15:47
12. 9. 2024

Praha zavře v pátek kvůli hrozbě povodně vrata na Čertovce. Na Rohanském ostrově bude automatická pytlovačka písku, úřad vyzval zrušit akce u vody.

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) v souvislosti s hrozícími povodněmi zmínil po jednání protipovodňové komise Prahy, že hasiči vyčistili vrata na Čertovce, aby je Praha mohla dnes večer uzavřít. „Zatím platí, že co napršelo, země vsákla. Kvůli zhoršenému výhledu počasí jsou připraveni dobrovolní hasiči, kteří plní pytle s pískem, dále jsme do metropole dovezli zásoby zdravotnických a komunikačních potřeb. Pokud by voda vystoupala, což lze očekávat z pátku na sobotu, tak v sobotu by se dostala na úrovni Karlova mostu o 60 cm výše,“ popsal pražský primátor. Podle něj jsou v Praze nejohroženější místa Nebušické údolí a Chuchle, kde hrozí rozlití řeky. „Ochranu v podobě pytlových staveb a pevných hrazení, kdy jsme schopni vytvořit třímetrovou zeď, bychom v případě potřeby měli nachystanou zítra a stavět bychom začali během večera,“ doplnil Svoboda. Dodal také, že Zoo Praha přijala opatření a přestěhovala zvířata, která by byla případnou povodní ohrožena, do horních částí zahrady. 

Hasiči kvůli hrozbě povodní preventivně vyčistili kolejnici vrat Čertovky. Hasiči kvůli hrozbě povodní preventivně vyčistili kolejnici vrat Čertovky. Hasiči kvůli hrozbě povodní preventivně vyčistili kolejnici vrat Čertovky.
15:25
12. 9. 2024

„Počasí, které k nám právě přichází a pravděpodobně bude mít velké dopady na majetky, potažmo zdraví a životy lidí, je nestandardní v tom, že se nám tady střetává přehřátý, velmi vlhký vzduch z Jaderského moře, které v letošním létě dosahovalo rekordních teplot, a zároveň od severu jde výduch studeného arktického vzduchu, který tradičně zůstával kolem pólu - nicméně takzvané tryskové proudění se nabouralo a už nefunguje jako dřív, takovéto úniky chladného vzduchu jsou častější,“ vysvětlil pro Blesk Zprávy Tomáš Jungwirth Březovský, vedoucí Klimatýmu Asociace pro mezinárodní otázky. „Že se to teď střetává zrovna někde nad územím Česka, vede k tomu, že ten velmi vlhký vzduch se z velké části na poměrně malém území vyprší, a to samozřejmě vytváří podmínky pro takhle extrémní meteorologickou situaci, která může kulminovat až nějakými destruktivními povodněmi.“

Dlouhodobě pozorované klimatické vzorce přestávají fungovat. „Vstupují do toho častější extrémy a souvisí to samozřejmě prostě i s celkovým oteplováním těchto zeměpisných šířek. Standardně bychom toto považovali za jev, který nastává třeba jednou za stovky let, ale najednou zjišťujeme, že se nám to děje podezřele častěji,“ dodal Jungwirth Březovský.

15:23
12. 9. 2024

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) sdělil, že česká strana je připravena poskytnout pomoc saské straně v souvislosti s pádem mostu v Drážďanech. „Ohledně situace v Drážďanech  po zborcení mostu jednáme se saskou stranou a nabídli jsme pomoc s odstraněním této překážky. Německo nabídku zvažuje, v 18:00 se dozvíme, zda vyšleme tým do Drážďan,“ řekl Vladimír Vlček, generální ředitel Hasičského záchranného sboru s tím, že saská strana přepokládá, že odstranění této překážky se uskuteční v průběhu soboty.

Briefing ministerstva životního prostředí po skončení jednání Ústřední povodňové komise,12.9.2024 Briefing ministerstva životního prostředí po skončení jednání Ústřední povodňové komise,12.9.2024 Briefing ministerstva životního prostředí po skončení jednání Ústřední povodňové komise,12.9.2024
15:18
12. 9. 2024

Ústřední povodňová komise doporučuje občanům, aby od pátečních 18:00 nevstupovali do lesů a parků kvůli riziku pádu stromů.

15:11
12. 9. 2024

Informace po jednání Ústřední povodňové komise

Městům a obcím doporučujeme, stejně tak jako organizátorům kulturních a společenských akcí, aby zvážili jejich zrušení, a to od pátku od 12 hodin do odvolání,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).  „Doporučujeme také všem občanům, aby využili období do nástupu povodně k individuální přípravě,“ podotkl. „My jsme stále ve fázi příprav na očekávaný stav povodní na území ČR. Co se týká stavu počasí, předpovědi se zásadním způsobem nemění, byly upraveny v tom slova smyslu, že hlavní srážková činnost se více přesouvá směrem na Moravu. Zatím nebyla zásadním způsobem ani upravena místa, která se týkají větru. Měl by být o něco slabší, ale nepatrně. Ta výstraha je z nějakých 100 km/h na 90 km/h. Intenzita srážek opravdu může být velká,“ varoval Hladík.

14:47
12. 9. 2024

Část zříceného mostu Carolabrücke v Drážďanech bude nutné kontrolovaně strhnout. Na tiskové konferenci to dnes uvedl mluvčí hasičů Michael Klahre. Ve středu nad ránem se do Labe zřítila zhruba stometrová část betonového mostu, na němž se nacházela stezka pro pěší, cyklostezka a tramvajová kolej. Podle Klahreho není reálné, aby se stihlo odstranit trosky z Labe před možnou víkendovou povodní.

Pozornost se k mostu nyní upíná i v souvislosti s hrozícími povodněmi, při kterých by mohla zřícená konstrukce představovat hráz a způsobit zaplavení drážďanského historického centra. V Sasku má pršet od pátku do pondělí, zatím není ale jasné, jak vydatně. Podle aktuální předpovědi Německé meteorologické služby (DWD) by mohlo napršet mezi 20 a 70 litry na metr čtvereční. Větší obavy mají němečtí meteorologové ze srážek v Česku, odkud Labe do Drážďan teče. Varování před povodněmi pro saskou metropoli ale zatím DWD nevydala.

Český ministr zemědělství Marek Výborný ve středu uvedl, že Česko nevyhovělo žádosti Němců o snížení průtoku na Labi kvůli spadlému mostu. Dodal, že vodohospodáři naopak průtok v Labi zvýší, aby uvolnili kapacitu pro zachycení vody po případných extrémních srážkách.

V Drážďanech se částečně zřítil most přes Labe. (11.9.2024) V Drážďanech se částečně zřítil most přes Labe. (11.9.2024) V Drážďanech se částečně zřítil most přes Labe. (11.9.2024) V Drážďanech se částečně zřítil most přes Labe. (11.9.2024)
14:43
12. 9. 2024

Hasiči v Olomouckém kraji ve spolupráci s místními dobrovolnými jednotkami připravují kvůli hrozbě povodní zásoby pytlů s pískem. Budou sloužit pro případné nasazení při zásazích v nejvíce ohrožených oblastech.

Hasiči v Olomouckém kraji připravují zásoby pytlů s pískem. Hasiči v Olomouckém kraji připravují zásoby pytlů s pískem. Hasiči v Olomouckém kraji připravují zásoby pytlů s pískem.
14:40
12. 9. 2024

Hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO) po zasedání povodňové komise zmínil, že všechny složky IZS jsou připraveny. „Čekáme na rozsah srážek, věřím, že dopady nebudou tak dramatické. Hasičský záchranný sbor má v kraji připraveno 390 jednotek pro zásah,“ řekl Bělica.  

Ředitel Petr Tušil z ostravské pobočky ČHMÚ vysvětlil, že model stále počítá s vysokými úhrny srážek, a to hlavně v Jeseníkách. „Každých 6 hodin se srážkové modely přepočítávají, pršet bude na celém území Moravskoslezského kraje. Nejvíc srážek spadne v oblasti Horní Odry, na Opavsku a Vítkovsku, kde naprší až 250 litrů na metr čtvereční,“ upřesnil Tušil. Podle něj dojde s největší pravděpodobností na horních úsecích toků k překročení 3. stupně povodňové aktivity a budou překročeny také stoleté průtoky vody.   

14:00
12. 9. 2024

Městská policii Brno posílí od pátku až do noci na pondělí výkon služby o deset dvoučlenných až tříčlenných autohlídek, řekl mluvčí Jakub Ghanem.  Poříční a pořádková jednotka budou standardně vybaveny motorovými pilami, které brněnští strážníci často používají pro odklízení škod po silném větru a vytrvalých srážkách. Strážníci z poříční jednotky se budou prioritně pohybovat kolem Brněnské přehrady a k dispozici budou pro zásahy na vodních tocích. 

13:47
12. 9. 2024

Středočeský kraj čeká v souvislosti s očekávaným víkendovým přívalem dešťů relativní klid na řece Berounce, a naopak nejhorší situaci na Sázavě a středním Labi. Upouštějí se přehrady na Vltavské kaskádě, Želivka jako zásobárna pitné vody s malými retenčními schopnostmi ne, uvedla po zasedání středočeské povodňové komise hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Vzhledem k horší situaci v dalších krajích počítá s případnou pomocí dalším regionům. Možné povodně hrozí ve Středočeském kraji podle nynější předpovědi jen v blízkosti toků, v některých z obcí s rozšířenou působností. Kulminaci toků očekává region v pondělí, někde až v úterý, a to na druhém stupni povodňové aktivity ze čtyř, kdy se voda nevylévá z břehů. Další zasedání komise naplánoval kraj na pátek, čeká na další predikce.

Ještě podle středeční předpovědi hrozilo největší riziko Poděbradům. Podle dnešní upravené vystoupají hladiny nejvýš v Kladně, Slaném a Rakovníku, a to na druhý stupeň, shrnula Pecková.

13:44
12. 9. 2024

Botanická zahrada v Troji ruší víkendové vinobraní, a to bez náhradního termínu. „Osobně je mi velmi líto, že jsme z důvodu nepříznivého počasí byli nuceni upustit od konání oblíbeného vinobraní na Vinici sv. Kláry. Nicméně bezpečí návštěvníků a jejich pohodlí je pro nás na prvním místě,“ uvedl její řeidtel Bohumil Černý. Expozice zahrady včetně skleníku Fata Morgana budou pro návštěvníky otevřené během standardní otevírací doby od 9 do 19 hodin.

13:40
12. 9. 2024

Petr Fiala (ODS) v návaznosti na nepříznivé predikce Českého hydrometeorologického ústavu na sociální síti X oznámil, že se v pátek v 10:00 uskuteční zasedání Ústředního krizového štábu. 

13:14
12. 9. 2024

Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru sídlící v Hlučíně na Opavsku připravuje kvůli blížícím se extrémním srážkám a hrozbě rozsáhlých povodní ve velké části země potřebnou techniku. Vyčlenil například nákladní automobily s hydraulickou rukou vhodné pro evakuaci osob i přepravu materiálu, vyprošťovací automobilové jeřáby a tanky, sací bagr, mobilní čerpací stanice a úpravny vody, elektrocentrály a další potřebné vybavení. ČTK to dnes sdělila mluvčí útvaru Jana Urbancová.

„Vzhledem k přívalovým dešťům a povodním s nimi spojenými vyčleňujeme aktuálně techniku vhodnou pro evakuaci a přepravu osob z těžko přístupných míst a zaplavených oblastí. Primárně se jedná o nákladní automobily s hydraulickou rukou, které jsou schopny v případě potřeby přepravit nejen osoby, ale také materiálně technické zabezpečení a humanitární pomoc do zasažených oblastí,“ uvedla Urbancová.

Kvůli možným sesuvům půdy záchranný útvar vyčlenil také zemní stroje pro úpravu podmáčeného terénu, zprůchodnění zanesených koryt řek či odtokových kanálů. Jde například o univerzální dokončovací stroje, pásová rypadla a nakladače, které jsou pro odvoz nánosů zeminy a naplavenin doplněny o sklopné automobily. Speciální kolovou technikou je pak sací bagr, který je schopen díky nasávání mokrých i suchých materiálů odstranit kaly, kapaliny, zeminu i zdivo, poznamenala mluvčí.

Záchranný útvar hasičů může nasadit také čtyři mobilní čerpací stanice vhodné pro velkokapacitní čerpání vody ze zaplavených oblastí. 

V případě plošného výpadku elektrické energie mají hasiči k dispozici elektrocentrály, a to jak přenosné, tak velkokapacitní v kontejnerovém provedení. „Tyto jsou schopny napájet objekty bez přívodního vedení elektrickou energií v řádu několika hodin i dnů,“ dodala Urbancová. 

13:11
12. 9. 2024

V Libereckém kraji zveřejnili krizovou linku kvůli sesuvům půdy

Na možné povodně se připravují města i obce v Libereckém kraji. „Už ve středu byli informováni velitelé jednotek dobrovolných hasičů zřizovaných městem. Zajistí dostatečný počet členů svých jednotek pro řešení mimořádných událostí. Provedou kontrolu všech kritických míst, propustků a podobně. Jsme tedy připraveni,“ řekl liberecký primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).

Hasiči ve Frýdlantu a na dalších místech preventivně připravují pytle s pískem. „Prosíme všechny majitele vozidel, aby v nejbližších dnech přeparkovali svá vozidla mimo ohroženou oblast vyznačenou na mapě. Počítáme s náporem zaparkovaných vozidel mimo označenou oblast, proto budeme shovívaví k těm, kteří nebudou stát úplně správně, pokud tím nebudou blokovat nebo omezovat někoho jiného, popřípadě vytvářet nebezpečnou překážku provozu,“ uveda na sociálních sítích frýdlantská radnice.

Krajská společnost Silnice LK zřídila pro případ náhlých sesuvů půdy na krajských cestách krizovou linku 777 511 255. Koordinátor dopravy Korid LK se kvůli počasí rozhodl zrušit turistické linky na Zlaté Návrší a Ještěd.

Přibývá měst a obcí, které ruší akce, neuskuteční se tak v pátek Den integrovaného záchranného systému ve Frýdlantu, Semily zrušily program dožínkové slavnosti Semilský pecen. 

13:01
12. 9. 2024

Informace po zasedání povodňové komise Olomouckého kraje


Hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek (STAN) prohlásil, že predikce počasí pro kraj se nelepší. „Doufám, že v Olomouckém kraji jsme na tuto věc připraveni, nejhorší situaci očekáváme spíše zítra a v sobotu. Intezita povodní je srovnávána s povodněmi 1997, ale nebudeme na tom tak zle, protože jsme začali s přípravami s předstihem dvou dnů a aktivovali jsme komise na celém území kraje," sdělil po zasedání povodňové komise Suchánek a doplnil, že jsou připraveny Hasičský záchranný sbor, policie ČR a také armáda.

Podle Petra Tušila z ČHMÚ Ostrava se srážky v Jeseníkách předpokládají ve výši až 400 mm, pro srovnání v roce 1997 byly až 470 mm. „Na tocích v jižní části Jeseníků dojde k třetímu stupni povodňové aktivity,“ dodal Tušil.

David Fína, technický ředitel Povodí Moravy, poznamenal, že na Jesenicku se očekává nejhorší situace. „Od úterka upouštímě všechna vodní díla, abychom měli volné kapacity. Lidé z provozu kontrolují riziková místa vytipovaná podle předchozích let. Proběhla také kontrola stavebních činností v okolí vodních děl," uvedl Fína po zasedání povodňové komise Olomouckého kraje.  
Ředitel HZS Olomouckého kraje, Karel Kolařík, prohlásil, že situace v kraji je vážná, protože výstaha platí pro celé území kraje. Hasičský sbor od večera posiluje operační střediska.  

12:40
12. 9. 2024

Jihomoravští hasiči vyzývají: Připravte si evakuační zavazadlo

Lidé z povodňových oblastí by měli zabezpečit své nemovitosti, třeba pytli s pískem, a hlídat kanalizace, kudy může vytéct spodní voda. Dále by měli vyklidit drahé věci ze sklepů a připravit si dokumenty i evakuační zavazadlo, pokud se naplní nejhorší predikce. S tímto doporučením se po jednání povodňové obracení na veřejnost jihomoravští hasiči.

12:35
12. 9. 2024

Povodí Moravy od úterý upouští přehrady, aby zvýšilo jejich zásobní prostor. U Brněnské přehrady odtok od dnešního poledne ještě zvýší. „Nařídili jsme zhotoviteli protipovodňových opatření v řece Svratce, aby odstranil překážky, které snižovaly průtok v korytě. Díky tomu můžeme z Brněnské přehrady upouštět až 40 vteřinových kubíků. Hladinu tím chceme snížit ještě o dva metry. Aktuálně nejvíce odpouštíme z Vranova, a to 70 vteřinových kubíků,“ sdělil ředitel podniku Povodí Moravy Václav Gargulák.

Podle hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha (KDU-ČSL) se predikce neustále zpřesňují. Ačkoli podle posledních zpráv nevypadá situace tak vážně, je třeba připravit se na nejhorší. „Co se reálně stane, zjistíme až v pátek v noci, respektive v sobotu ráno. Máme ale k dispozici data, díky kterým se můžeme připravit. Je to na úplně jiné úrovni než před 20 lety,“ řekl Grolich.

Navzdory opatřením je podle něj nutné počítat s tím, že následky velké vody lze pouze zmírnit a zpomalit, nikoliv zastavit. „Každé území má povodňový plán a lidé sami nejlépe vědí, zda se jich to týká. Měli by zabezpečit své věci a být připraveni na evakuaci. Organizátoři akcí by jejich pořádání i kvůli větru měli zvážit. V neposlední řadě vyzývám lidi, aby si nejezdili fotit a natáčet rozvodněné řeky, může je to ohrozit. Co se týče dobrovolníků, prosím, aby vyčkali impulzu ze strany kraje nebo od starostů,“ dodal hejtman.

Pracovníci stavebních firem, kteří staví protipovodňové hráze na řece Svratce v centru Brna odstraňují provizorní přejezdy a jiné překážky v korytu. Pracovníci stavebních firem, kteří staví protipovodňové hráze na řece Svratce v centru Brna odstraňují provizorní přejezdy a jiné překážky v korytu. Pracovníci stavebních firem, kteří staví protipovodňové hráze na řece Svratce v centru Brna odstraňují provizorní přejezdy a jiné překážky v korytu. Pracovníci stavebních firem, kteří staví protipovodňové hráze na řece Svratce v centru Brna odstraňují provizorní přejezdy a jiné překážky v korytu. Pracovníci stavebních firem, kteří staví protipovodňové hráze na řece Svratce v centru Brna odstraňují provizorní přejezdy a jiné překážky v korytu. Pracovníci stavebních firem, kteří staví protipovodňové hráze na řece Svratce v centru Brna odstraňují provizorní přejezdy a jiné překážky v korytu.
12:29
12. 9. 2024

Další zrušené akce na Táborsku

Nebude se konat výstup na horu Kleť v sobotu 14. září, který několik let pořádá organizace ROSKA České Budějovice na podporu lidí s roztroušenou sklerózou. Účastníci se měli sejít pod Kletí, obdržet startovní čísla a vyrazit na vrchol. Teď si na Kleť vyjdou individuálně kdykoli do konce září. „Zájemci si na parkovišti u Kletě načtou QR kód, to bude start, a pak si ho načtou v cíli nahoře, vyplní kvíz, a tím se zúčastní a zařadí do slosování o ceny,“ řekla Věra Švábová, předsedkyně ROSKY České Budějovice.

Menší změnu v programu udělali i organizátoři Čihovice Festu v Týně nad Vltavou, kterým běžně projde v pátek a v sobotu kolem 1000 lidí. „Většina našeho programu je uvnitř v areálu statku, pódium je v bývalé konírně. Zrušili jsme aktivity pro děti venku na hřišti. Místo toho budou tvořivé dílny v konírně a v přilehlých objektech včetně trhů,“ řekla Zdenka Burešová z obecně prospěšné společnosti Domov sv. Anežky, která akci pořádá.

Nebude se konat setkání rodáků a bohoslužba u Stadelbauerova kříže v Novém Údolí na Prachaticku. Pořadatelé informovali na internetu, že náhradní termín posunou až na 9. listopadu.

12:24
12. 9. 2024

V pohotovosti jsou i energetici

Na extrémní počasí na konci týdne, kdy meteorologové čekají trvalý déšť a silný vítr, se připravují energetici i telekomunikační operátoři. Firmy mají zvýšenou pohotovost a posílily poruchové čety v terénu i dispečinky a telefonní centra. Vyplývá to z informací firem.

Meteorologové varují před povodněmi na většině území, zejména ve východní polovině s extrémním stupněm nebezpečí. Nejvíc pršet má v oblasti Jeseníků, kde má do neděle spadnout i víc než 300 milimetrů srážek, tedy přes 300 litrů vody na metr čtvereční. Situaci bude komplikovat i silný vítr. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ)

ČEZ Distribuce se připravuje na možné poruchy a výpadky elektřiny z důvodu povodní a silného větru, který by měl foukat především v sobotu. Podle platné výstrahy meteorologů přijala společnost řadu opatření, která mají pomoci rychleji obnovit dodávky elektřiny našim zákazníkům.

„Posíleny budou jak poruchové čety v terénu, tak i pracoviště dispečinku i call centra. Po povodních v roce 2013 energetici řadu distribučního zařízení, jako jsou distribuční trafostanice, venkovní i kabelové vedení a podobně, přemístili ze záplavového území do míst, kam voda nedosáhne. Přijali také řadu protipovodňových opatření, která by měla eliminovat zatopení distribučního zařízení v povodí vodních toků. Větší starosti nám dělá silný vítr, který zpravidla láme stromy a větve. Ty pak padají do vedení a způsobují poruchy. Při vytrvalém dešti pak dochází k podmáčení terénu a do vedení nám často padají celé vyvrácené stromy. I na tuto situaci se nyní připravujeme,“ sdělila ČTK mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Video  Blesk: Víte, že... Povodně! Co má obsahovat evakuační zavazadlo?  - Bára Holá/Blesk
Video se připravuje ...

Jan Kocián ( 20. září 2024 01:55 )

?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??

Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣

Uživatel_5313099 ( 19. září 2024 18:48 )

Evakuační centra, co to je? Pro naše občany tělocvična a pro placené turisty z východu se najdou vybavené byty a luxusní hotely. Proč to nejde naopak. Aha náš občan na posledním místě.

Jan Kocián ( 19. září 2024 04:44 )

"Na Lužnici nebude 50letá povodeň," ubezpečovali starostové občany.

Už ji tam mají!

Jan Kocián ( 19. září 2024 02:12 )

ČHMÚ původně předpovídal maxima do 23 °C, ale včera ve středu bylo skoro 28 °C, což je dost mimo předpovídaných hodnot. V Jeseníkách se vyskytly bouřky s bílými radarovými odrazy (v předpovědi byly jen přeháňky, ale nejedná se o chybnou bouřkovou předpověď, bylo to v toleranci).

Dnes ve čtvrtek již před polednem budou v Čechách vznikat osamocené slabé supercely. Další slabé bouřky v pondělí. Silné bouřky v ČR až 26. a 27. září, s možností lokálních bleskových povodní 27. nebo 28. září! ❤️‍

Tom C. ( 18. září 2024 22:43 )

A Darbujan pandrhola na to jenom zira ... 🙂

Zobrazit celou diskusi