Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Největší finanční pasti: Na co si dát na dovolené v zahraničí pozor?

Autor: Radka Růžičková - 
9. července 2023
05:00

Vyrážíte na dovolenou do zahraničí? Vezměte si s sebou platební kartu, trochu hotovosti a hlavně informace, jak nenaletět při výběru, placení nebo výměně peněz.

„Je dobré držet se určitých zásad, které vám mohou ušetřit hodně peněz,“ říká Irena Jandíková z Max banky. Mezi ně mimo jiné patří odmítání dynamické měnové konverze (viz. Jak vybírat z bankomatu). „Její nevýhodnost si mnoho lidí neuvědomuje,“ upozorňuje.

Vyplatí se i zjistit, jak to v zemi, kam míříte, bude s hotovostí. „V některých státech jsou již bezhotovostní platby preferovaným způsobem placení, kdy se tak hradí i minimální útraty u obchodníků. S touto praxí se setkáte ve Velké Británií, Švédsku, Dánsku či Norsku,“ vysvětluje Tomáš Hládek z České bankovní asociace. Jinde se zase dá platit jen některými typy karet nebo dokonce placení kartami není vůbec běžné. Podle Hládka je tak nutné si před odjezdem zjistit aktuální informace o placení v cíli vaší dovolené.

Bankomaty

 • Ještě před cestou se zajímejte o to, jaké podmínky nabízí vaše banka pro výběr z bankomatu v cílové destinaci.
 • Pokud to jde, vybírejte bezkontaktně. Zabráníte tím riziku zneužití, tzv. skimmingu (zkopírování karty v bankomatu), a nehrozí, že karta zůstane v bankomatu při chybně zadaném PIN.
 • Před výběrem si zkontrolujte, zda provozovatel bankomatu neúčtuje navíc poplatek. „Pro výběr hotovost z bankomatů doporučujeme zvolit bankomaty, u kterých je zřejmé, že jsou provozovány bankami. Ostatní provozovatelé bankomatů si často za svoje služby účtují další poplatky, které mohou výběr hotovosti prodražit,“ potvrzuje Tomáš Hládek.

Platební karty

 • Včas zkontrolujte platnost karty, aby platila i během dovolené. Vystavení nové platební karty trvá zhruba 14 dní.
 • Ověřte si limity, které máte na vaší kartě nastaveny, i to, jak fungují. V on-line bankovnictví zprovozněte notifikace realizovaných plateb.
 • Zvažte pojištění proti ztrátě nebo krádeži platební karty.
 • Uložte si telefonní číslo vaší banky pro případ blokace ztracené či odcizené karty. U zablokování karty totiž bývá rychlost rozhodující. Nejrychleji kartu zablokujete v mobilní aplikaci.
 • Platební kartu nedávejte nikdy z ruky a každou transakci provádějte sami. Ke zneužití stačí si ji na chvilku vypůjčit a pomocí tzv. skimmovacího zařízení okopírovat.
 • Pokud máte kreditku, přibalte si ji jako rezervu pro případ nouze. Navíc ji v zahraničí vyžaduje i řada autopůjčoven a některá ubytovací zařízení. Pokud ale něco kreditkou platíte, vraťte peníze v bezúročném období. A zapomeňte na výběry kreditkou z bankomatu. Bývají zpoplatněné.

Směnárny

Při cestování je někdy nezbytná i hotovost. Odborníci doporučují směnu ještě v Česku. „Stejně jako banky a směnárny v ČR nenabízejí všechny zahraniční měny, nemusí ani zahraniční banky a směnárny přijímat české koruny. Pokud se chystáte do země, jejíž měnu směnárny v České republice nenabízejí, je vhodné si předem obstarat dolary nebo eura, které pak můžete na místě směnit za místní měnu,“ doplnil Tomáš Hládek.

 • Před směnou peněz v zahraničí je dobré znát alespoň přibližný kurz dané měny vůči koruně (aktuální devizové kurzy zveřejňuje Česká národní banka na svých webových stránkách).
 • Předem si zjistěte, jak bankovky a mince dané měny vypadají, aby vás směnárníci či obchodníci nemohli podvést.
 • Nevěřte extrémně dobrým kurzům. Některé směnárny si totiž účtují skryté poplatky. Před směnou se tak ptejte, kolik přesně dostanete.

Mobily

 • Pokud máte chytrý telefon s aplikací mobilního bankovnictví a citlivými daty, důkladně ho zabezpečte.
 • Nepřihlašujte se do mobilního nebo internetového bankovnictví pomocí veřejné wi-fi např. v kavárně nebo restauraci. Nikdy nevíte, jak moc je bezpečná, ani kam proudí vaše data.
 • K internetu se připojujte jen s využitím svých mobilních dat nebo přes zabezpečenou wifi síť.
 • Nechlubte se na sociálních sítích fotkami z dovolené. Jen tím »bytařům« a dalším zlodějů, sdělujete, že právě nejste doma.

Výběr se může prodražit: Chyták jménem DCC

Výběr z bankomatu se může prodražit nejen kvůli poplatkům. Při výběru peněz nebo placení u obchodníků je možné se setkat s možností směny pomocí tzv. dynamické měnové konverze (Dynamic Currency Conversion – DCC). Bankomat nebo platební terminál rozpozná, že platební karta byla vydána v jiné zemi, než ve které ji právě používáte, a nabídne možnost výběru nebo platby: s konverzí nebo bez konverze (with conversion/ without conversion). Jenže platba s konverzí je lákavá jen na první pohled. „Měnová konverze DCC mívá nevýhodný kurz a může stát i další poplatky u obchodníka. Nákup se tak může prodražit až o pětinu,“ popisuje Irena Jandíková. Pokud ale zvolíte variantu bez konverze, bude vždy použit aktuální kurz naší domácí banky. V rámci Evropské unie jsou provozovatelé bankomatů a platebních terminálů povinni informovat klienta před provedením platby o příslušném kurzu a poplatcích spojených s transakcí. Mimo EU ale tato pravidla neplatí.

Proč platíme kartou

Více než tři čtvrtiny Čechů budou na dovolené platit kartou nebo digitální peněženkou. Nejčastějším důvodem pro tento druh platby je pohodlí.

 • Pohodlí 65 %
 • Rychlost 55 %
 • Bezpečnost, bez rizika ztráty hotovosti 46 % 
 • Relativně dobré směnné kurzy 35 % 
 • Lepší přehled o výdajích 32 %     

Zdroj: Visa

Jak vybírat z bankomatu Jak vybírat z bankomatu | Blesk

Video  Turecko versus Chorvatsko: Expert řekl, co vyjde levněji. Dovolenkový ráj Čechů zdražil  - Andrea Ulagová
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Zobrazit celou diskusi