Středa 29. března 2023
Svátek slaví Taťána, zítra Arnošt
Zataženo 8°C

Další dobrá zpráva pro Janouška: Propuštěného lobbistu osvobodil soud pravomocně i v jiné kauze

Autor: ČTK - 
7. února 2023
13:41

Osvobození podnikatele a lobbisty Romana Janouška a dalších čtyř lidí v kauze úhrad pro společnost Chambon je pravomocné. Dnes o tom rozhodl Vrchní soud v Praze, který zamítl odvolání státního zástupce. Žalobce tvrdí, že pětice podvodně vylákala od zdravotních pojišťoven přes 239 milionů korun a dalších 77 milionů korun se získat snažila. Všichni obžalovaní vinu od počátku odmítají.

Podle předsedy odvolacího senátu Radka Hartmanna z důkazů nevyplynulo, že by společnost Chambon před pojišťovnami cokoli zakrývala.

Obžaloba tvrdí, že společnost Chambon, ve které většina obžalovaných působila, prováděla v letech 2009 až 2011 nejprve přes jinou laboratoř a pak i sama vyšetření na přítomnost extrahumánního genomu, což jsou zejména infekční viry či bakterie.

Protože k tomu neměla oprávnění, účtovala pojišťovnám za analýzu lidské DNA, která je dražší. Státní zástupce Alexandr Dadam kvůli tomu obžaloval lékařku Soňu Pekovou, doktora Tomáše Kozáka a podnikatele Petra Ullricha a Luboše Paška z podvodu.

Janoušek, který byl akcionářem Chambonu, se podle Dadama nechal ve společnosti formálně zaměstnat jako ekonomicko-právní poradce. Od června 2009 do ledna 2011 si nechal vyplatit 62,5 milionu korun. Byl obžalován z podílnictví, protože si podle žalobce nechal posílat peníze z trestné činnosti.

Právníci obžalovaných už dříve uvedli, že v případu nevznikla žádná škoda. Dnes ve vyjádření k odvolání státního zástupce například řekli, že v trestním řízení nebyl zjištěn záměr někoho poškodit nebo uvést v omyl.

Rozsudek pražského městského soudu, který všechny obžalované loni na jaře osvobodil, je podle nich správný. Dadam v odvolání žádal, aby byl případ znovu vrácen soudu prvního stupně.

Janoušek loni v prosinci opustil vězení, kde si odpykal zhruba polovinu z trestu 4,5 roku vězení za nehodu způsobenou úmyslně a pod vlivem alkoholu. Soud mu stanovil sedmiletou zkušební dobu. K dnešnímu soudu nepřišel.

Video  Roman Janoušek opouští ruzyňskou věznici. (20.12.2022)  - Blesk
Video se připravuje ...

 

Petr KIíč ( 7. února 2023 18:33 )

Měl jste dát podnět.

9876543 ( 7. února 2023 17:19 )

Tak je stále znát, jak prohlásila kdysi Kristla Kočí, že justici drží dál pod palcem ODS.Ano drží.

1pravda1 ( 7. února 2023 17:17 )

skoro 300 mega se probírat tedy mělo v médiích....

Petr KIíč ( 7. února 2023 16:11 )

1p1, nerozebíralo se to proto, že Janoušek jednak seděl a jednak není ve vysoké politice a nehrozila jeho kandidatura do ještě vyšší politiky. Jinak mně ten rozsudek taky štve, nechápu ho ze stejného důvodu jako vy, ale to je tak všechno, co můžeme.

1pravda1 ( 7. února 2023 15:19 )

přesně tak - proč se to nerozbíralo veřejně, než je nyní pravomocný rozsudek... že by se nad tím mohl někdo pozastavit? nyní je evidentní, že antibabiš neustále dělaný médií za každou blbost měl jen přehlušit ostatní věci... co je s dozimetrem? co je s ROP Severozápad a rozkradenými miliardami korun dotací?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa