Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Polojasno 23°C

Janouška propustil soud předčasně z vězení! „Za chyby se platí, snad jsem zaplatil dost,“ říká lobbista

Aktualizováno -
20. prosince 2022
17:47
Autor: ČTK, trm - 
20. prosince 2022
14:49

Soud dnes předčasně propustil na svobodu lobbistu Romana Janouška. Informaci ČTK potvrdil mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig. Janoušek si odpykával 4,5 roku vězení za nehodu způsobenou úmyslně a pod vlivem alkoholu. Obvodní soud mu žádost o podmíněné propuštění zamítl s tím, že se muž ještě dostatečně nepolepšil. Podnikatel proti tomu úspěšně podal stížnost. Ruzyňskou věznici Janoušek opustil krátce před 16.30.

„Bez dalších podrobností mohu potvrdit, že soudem byl příslušné věznici zaslán příkaz k propuštění jmenovaného na svobodu,“ uvedl Wenig.

Video  Roman Janoušek opouští ruzyňskou věznici. (20.12.2022)  - Blesk
Video se připravuje ...

Bezprostředně po podmíněném propuštění z výkonu trestu soud vydal příkaz k propuštění odsouzeného. Janoušek opustil brány ruzyňské věznice odpoledne. Na soě měl jen kraťasy a tričko. „Za chyby se platí, tak snad jsem zaplatil dost,“ řekl novinářům. Na další dotazy už nereagoval.

Janouškův právní zástupce Martin Sadílek ČTK řekl, že zatím nemá informace o tom, jakou zkušební dobu či další opatření soud muži stanovil.

Janoušek si odpykal celkem zhruba 2,5 roku. Brněnská justice mu dříve výkon trestu opakovaně přerušovala na základě lékařských posudků, podle nichž muži po operaci hlavy hrozí těžké poranění mozku, potřebuje dohled a musí se při chůzi opírat o berli.

Sledování ale poté lobbistu zastihlo na plovárně, na kole nebo v galerii. Média navíc zveřejnila snímky, na nichž byl Janoušek bez hole v Alpách.

Lobbista byl původně obžalován za pokus o vraždu, soudy ho ale uznaly vinným z ublížení na zdraví a z řízení pod vlivem návykové látky.

Video  Městské kamery zachytily Janouška, jak utíkal před policisty.  - Policie ČR
Video se připravuje ...

Život a kauzy Romana Janouška přehledně

 • Někdejší lobbista a podnikatel Janoušek byl v minulosti označován za šedou eminenci pražské politiky.
 • Začínal jako číšník a trenér tenisu, podnikal v realitách. Média se později rozepisovala o jeho kontaktech s politiky včetně někdejšího pražského primátora Pavla Béma (ODS).
 • V roce 2012 způsobil Janoušek v opilosti dopravní nehodu, za niž byl odsouzen. Výkon trestu měl ale od května 2018 přerušený kvůli zdravotnímu stavu, soud tehdy rozhodl o dvouletém odkladu návratu za mříže.
 • Výkon trestu ze zdravotních důvodů se na jeho žádost opakovaně přerušoval. Ve vězení si doposud odpykal přes polovinu z trestu 4,5 roku odnětí svobody.
 • Janoušek byl odsouzen za to, že před deseti lety v Praze úmyslně srazil autem ženu. Čelil obžalobě z pokusu o vraždu, prvoinstanční soud jej v dubnu 2014 potrestal třemi lety za těžké ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. V září téhož roku vrchní soud trest zpřísnil na 4,5 roku. V červenci 2015 odmítl Nejvyšší soud dovolání Janouška i žalobce.
 • Janoušek požádal o nové projednání kauzy. Pražský městský soud žádosti nevyhověl už v roce 2016. Ústavní soud (ÚS) mu ale loni nařídil, aby se lépe vypořádal s jeho argumenty. Janouškův advokát opíral požadavek na obnovu trestního řízení o to, že vnímání jeho klienta mohla v době incidentu ovlivnit závislost na alkoholu a také hematom na mozku. Soud v květnu 2020 Janouškovu žádost o nové projednání nehody znovu zamítl. Janoušek proti tomu nejprve podal stížnost k Vrchnímu soudu v Praze, později ji ale stáhl.
 • Janoušek nastoupil v listopadu 2014 do věznice. Zůstal v ní do března 2016, kdy byl dočasně propuštěn ze zdravotních důvodů. Do vězení se měl vrátit na jaře 2017. Následně neúspěšně žádal o upuštění od výkonu zbytku trestu. Pražský vrchní soud v létě 2019 při projednávání stížnosti mimo jiné uvedl, že při jím nařízeném sledování se zjistilo, že Janoušek chodí bez doporučeného doprovodu na plovárnu, vyjel si v tropickém horku na kole a navštívil galerii.
 • Podle lékařských posudků Janoušek trpí nevyléčitelnou nemocí a při chůzi se musí opírat o francouzskou hůl. Po operaci mozku má podle lékařů v hlavě implantát, který by se pohybem mohl uvolnit a Janouška tak zabít.
 • Server Seznam Zprávy ale koncem února 2021 zveřejnil fotografie z přelomu let 2019 a 2020, na kterých se Janoušek bez hole pohybuje na zasněžených svazích rakouských Alp.
 • Janoušek začal podnikat brzy po listopadu 1989. Zaměřil se na reality, vyhrál například výběrové řízení na provozování kina Blaník na Václavském náměstí v Praze, kde se mimo jiné pořádaly protidrogové přednášky. V té době se také seznámil s pozdějším primátorem Bémem, který byl odborníkem na drogovou problematiku. O nadstandardních vztazích mezi lobbistou Janouškem a politikem Bémem spekulovala média řadu let.
 • V březnu 2012 zveřejnila Mladá fronta DNES odposlechy, které byly pořízeny již v roce 2007 a na nichž Janoušek hovoří zejména s Bémem (oslovovali se „Mazánku“ a „Kolibříku“). Podle deníku měl Janoušek tehdy velký vliv na rozhodování o důležitých obchodech na pražském magistrátu.
 • Kromě Béma měl Janoušek kontakty i na další významné lidi z politiky a byznysu. Byl například jedním z účastníků výletu na golf do Dubaje počátkem roku 2011, kam letěli i tehdejší šéf elektrárenské firmy ČEZ Martin Roman, předseda vlivného rozpočtového výboru Sněmovny Pavel Suchánek (ODS), generální ředitel Českých drah Petr Žaluda, ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák a ředitel plzeňské Škody Transportation Tomáš Krsek.
 • Janoušek měl podle médií blízké vztahy také s bývalým náměstkem pražského vrchního žalobce Liborem Grygárkem, jenž byl obžalován ze zneužití pravomoci právě v souvislosti s Janouškem. Podle dřívějšího obvinění nedal Grygárek pokyn k objasnění podezření na praní špinavých peněz v zahraničí (o pomoc žádalo Švýcarsko). Grygárkovo stíhání ale v červenci 2019 zastavil pražský městský soud, rozhodnutí nedlouho poté potvrdil také Vrchní soud v Praze a v září Nejvyšší soud odmítl dovolání nejvyššího žalobce Pavla Zemana.
 • V minulosti Janoušek zasedal v orgánech řady společností, a to včetně firmy Ora Print, v níž působil jako šéf představenstva bývalý předseda Věcí veřejných (VV) Radek John. Na společnost média upozornila kvůli podezřelým zakázkám od VZP a Lesů ČR. Podle spekulací médií Janoušek před lety rodící se VV finančně podpořil, on sám i představitelé strany to ale popírali. Nyní Janoušek podle obchodního rejstříku v orgánech žádné firmy nefiguruje.

Video  Janoušek u soudu: 4 roky basy!  - Lukáš Červený, Vera Renovica
Video se připravuje ...

Uživatel_5361278 ( 21. prosince 2022 02:12 )

Mne uz blokli na saznamu a to jsem toho moc ani nenapsala, ze takovy lidsky h......o se smeje a obycejnej clovek by tam shnil v tom vezeni, a kolik to stalo?? To je vysmech vsem normalnim lidem!!!A klidne si me smazte znovu !!

1pravda1 ( 20. prosince 2022 23:58 )

životopis - z číšníka - právník - na jaké univerzitě to asi bylo

1pravda1 ( 20. prosince 2022 23:54 )

to je zajímavé, že se podle mě účelově rozříznutá kůže na hlavě považuje za implantát... - nebo byly kontrolní vyšetření jestli ho tam fakt má, nebo jen u spřízněných lékařů - na tv prima bylo, že vytuneloval z vzp 900 milionů korun... aha

1pravda1 ( 20. prosince 2022 23:52 )

tak bacha Janoušku - tu helmu budeš nosit už pořád, nebo si z nás zase budeš dělat... tedy ze soudu, a to kulhání na lyžích asi taky nebude třeba k- chata po ukrajincích je uklizená a ještě možná s Rédlem a Hlubučkem stihnete vánoční sezonu ods přece zná stan

UFO1 ( 20. prosince 2022 23:06 )

Propuštění=ostuda,v ČR norma

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa