Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno 24°C

Bití a ponižování: Dokument přinese zpověď obětí, které týrali vlastní rodiče

Autor: ula - 
15. listopadu 2022
06:20

Česká televize uvede dnes na ČT2 ve 21:40 další dokument z cyklu Z lásky nenávist. První se věnoval pětici týraných žen, druhý týraným mužům, třetí poukázal na násilí na seniorech, na které vztáhli ruku vlastní děti. Čtvrtý díl představuje situaci zcela opačnou -  zachycuje výpovědi tří dospělých žen a jednoho muže, kteří v dětství zažívali zažívali psychické i fyzické násilí ze strany vlastních či nevlastních rodičů.

Snímek volně navazuje na předchozí tři epizody série Z lásky nenávist o domácím násilí na ženách, mužích a seniorech. Předchozí epizody cyklu vzbudily diskuzi napříč mnoha platformami, na obrazovce ČT patřily k mimořádně sledovaným.

I u nejnovějšího snímku je záměrem tvůrců, stejně jako u předchozích, vzbudit zájem laické i odborné veřejnosti. Dokument zachycuje výpovědi dospělých vybraných prostřednictvím castingu na obrazovce ČT, kteří pocházejí z různých prostředí i měst, a přesto prožívali velmi podobné situace. Ačkoliv jejich dětství vypadalo navenek idylicky, za zavřenými dveřmi se odehrávalo peklo. Dnes už tři dospělé ženy a jeden muž vypráví, jak v dětství zažívali psychické i fyzické násilí ze strany vlastních či nevlastních rodičů. V dokumentu mluví i o následcích, které si z dětství do života nesou. 

„Záměrem filmu je jednak upozornit na fakt domácího násilí a jednak představit jeho strukturu. Rozklíčovat role agresora a oběti a upozornit na znaky, které můžou být pro okolí identifikovatelné. Stejně jako dát naději, že lze násilí nejen přežít, ale i vyjít z něj jako vítěz osobní odvahy, i když s nenávratnými a celoživotními následky,“ říká produkční ČT Kateřina Kovářová, která se na projektu Z lásky nenávist podílí od začátku.

Děti - neviditelné oběti domácího násilí

Odborným poradcem při vzniku dokumentu je Centrum LOCIKA, které se dlouhodobě věnuje dětem, které zažívají domácí násilí v rodině.

„Jsem moc ráda za tento dokument, který dokazuje jedno. Že je třeba začít u dětí, aby se koloběh násilí přenášený z generace na generaci zastavil. Dítě ovlivněné domácím násilím může vyrůst v dospělého, který se stejně chová nejen ke svým dětem a partnerovi, ale později i ke svým rodičům. Děti často přebírají násilí jako jediný možný prostředek řešení jakýchkoliv problémů. Následně nedokáží řešit konflikty v rodině, práci, ale i celkově v životě jinak, než agresí. Násilí se proto týká všech vztahů v rodině, rodičovství, vztahu k dětem i seniorům. Mělo by být proto primární odpovědností nás dospělých včas vyhledat pomoc. Pokud budeme mluvit o tom, že násilí na dětech - ať už v jakékoliv formě - není v pořádku, pokud se ve společnosti ustálí norma nulové tolerance k násilí na dětech, máme šanci na snížení počtu ohrožených dětí a dopadu na jejich vývoj. Chceme, aby děti už nebyly neviditelné oběti domácího násilí, ale aby byly nejen vidět, ale i slyšet. I k tomuto dopomáhá tento dokument,“ řekla Petra Wünschová, ředitelka Centra LOCIKA.

Dokument Z lásky nenávist uvede ČT2 ve 21:40.

Násilí v rodinách zabíjí

V České republice je zasaženo násilím v rodině zhruba 14 % dětí, což jsou pro představu 2-3 děti v každé školní třídě. To znamená, že každý z nás ve svém bezprostředním okolí může mít děti nebo celé rodiny, které se s takovou situaci potýkají. V důsledku domácího násilí v České republice za posledních sedm let zemřelo jen podle statistiky Ministerstva práce a sociálních věcí 39 dětí a dalších 700 má trvalé následky. Dohromady 304 dívek otěhotnělo v důsledku znásilnění a 12 500 dětí potřebovalo péči psychologa.

Československý happening proti násilí na dětech

18. listopadu 2022, den po státním svátku, se republikou opět rozezní mezi 10. - 11. hodinou dopolední bubny v rámci československého happeningu  Bubnovačka, který má symbolicky upozornit na důležitost prevence a komunikace tématu násilí na dětech.

Do Bubnovačky se zapojí školy po celé republice, instituce státní i místní samosprávy, firmy, neziskové organizace, ale i jednotlivci a známé osobnosti.

Stejně jako při prvním ročníku je pro akci klíčové zapojení Policie České republiky, která téma vnímá podobně palčivě a vyšle své preventisty po školách v republice, aby s dětmi o násilí hovořili. Za loňský rok eviduje Policie ČR 8131 případů domácího násilí. Přitom děti byly přítomny u 1053 incidentů. „V každém kraji policejní preventisté ve třetím listopadovém týdnu zabubnují společně s dětmi a podpoří šíření důležité myšlenky, že každé dítě má právo na život bez násilí a říci si o pomoc není žádná ostuda,“ dodává plk. Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia ČR.

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud