Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Polojasno 21°C

Problém s mluvením i psaním: Co je afázie, kterou trpí Bruce Willis, a jaké jsou možnosti léčby?

Autor: ula - 
5. dubna 2022
05:15

Rodina herce Bruce Willise (67) minulý týden na sociálních sítích oznámila, že slavný herec odchází do důchodu. Důvodem je, že Willisovi byla diagnostikována afázie. Veřejnost tento stav příliš nezná, proto se vynořily otázky, co to vlastně obnáší. Jak uvádí český Klub afasie, jedná se o nejvážnější a nejkomplikovanější poruchu komunikace.  Příčinu Willisova rodina nespecifikovala, nicméně diagnóza většinou vzniká po poškození mozku, např. po mrtvici nebo úrazu hlavy. Dá se afázie léčit?

Členové hercovy rodiny zveřejnili na sociálních sítích společné prohlášení, v němž se uvádí, že Willis „měl určité zdravotní problémy a nedávno mu byla diagnostikována afázie, která ovlivňuje jeho kognitivní schopnosti. V důsledku toho po dlouhých úvahách Bruce končí s kariérou, která pro něj tolik znamenala.“

 „Pro naši rodinu je to opravdu těžké období a velmi si vážíme vaší  lásky, soucitu a podpory. Procházíme tím jako silná rodina a chtěli jsme do toho zapojit i jeho fanoušky, protože víme, jak moc pro vás znamená, stejně jako vy pro něj. Jak Bruce vždycky říká: 'Žijte naplno', a to máme v plánu společně dělat.“ pokračovalo prohlášení s tím, že rodina neposkytla žádné podrobnosti o příčině vzniku afázie.

Co je afázie a jak vzniká?

Příčina afázie je zpravidla poškození levé mozkové hemisféry, kde je centrum řeči. To vede k problémům s mluvením, čtením a psaním, ale i chápáním či počítáním.

Afázie může být způsobena mrtvicí, nádorem, úrazem hlavy nebo jiným poškozením jazykových center v mozku. Může být také vyvolána mozkovou infekcí.

„Afázie bere lidem slova z hlavy, není snadné říct ta pravá, rozumět jim, číst, psát. Někdy není snadné ani pojmenovat vlastní děti nebo požádat o čaj. Vyprávět příběh z mládí je neskutečná námaha s nejistým výsledkem,“ uvádí český Klub afasie.

Národní asociace pro afázii odhaduje, že v Americe jsou diagnostikovány 2 miliony lidí a každý rok tato porucha postihne 180 000 lidí.

Problémy vybavit si jména vlastních dětí

Lidé, kteří trpí afázií, mohou mít problémy s mnoha záležitostmi, které pro ně před nemoci byly normální. U každého se poškození řeči projeví jinak a budou ho trápit jiné situace, namáhavé nebo nemožné může být mimo jiné:

  • Konverzace, běžný rozhovor s rodinou nebo přáteli, velmi obtížný může být rozhovor ve společnosti nebo v hlučném prostředí
  • Čtení knihy, novin nebo časopisu, někdy i jen nadpisů a jednotlivých slov
  • Vedení telefonních hovorů
  • Chápání a vyprávění anekdot
  • Pochopení programů v televizi a v rádiu
  • Psaní dopisu, vzkazu nebo vyplnění formuláře
  • Počítání, zapamatování si čísel nebo peněžní transakce
  • Vyjádření základních potřeb nebo i uvedení svého vlastního jména nebo jmen členů rodiny

 

Lidé s afázií nejsou pomatení

„Pro herce může afázie představovat velký problém v závislosti na tom, jak je závažná,“ uvedla pro portál The Guardian kognitivní vědkyně Brenda Rappová z Univerzity Johnse Hopkinse, která pracuje s lidmi s tímto onemocněním.

„Dokážete si představit, jak je to frustrující, když nemůžete najít slova, když nemůžete uspořádat slova do vět, když nemůžete přimět ústa, aby vydávala zvuky, které chcete,“ říká Rappová. „Pořád jste sami sebou... ale možná nezníte jako vy.“

Klub afasie upozorňuje, že lidé, kteří trpí afasií, mají potíže s řečí, ale nejsou pomatení. „Neschopnost slovo vybavit, či mu rozumět samo o sobě neznamená narušení mentálních schopností,“  uvádí zástupci Klubu afasie.

Jak se afázie léčí?

Na počátku onemocnění jsou pacienti hospitalizování na neurologickém oddělení. Už od počátku je třeba logopedická péče. Seznam logopedických pracovišť najdete např. zde.  Pacient by měl také zůstat v péči neurologa.

„Cvičit je třeba krátce a často. Pokud není v možnostech logopeda pracovat s afatikem několikrát týdně, měl by o postupech terapie zaškolit někoho z rodiny, kdo bude s osobou s afázií pravidelně cvičit,“ radí odborníci z Klubu afasie.

Na počátku může být stav dramatický, v akutní a subakutní fázi ale dochází ke spontánní úpravě. Ke zlepšení však (vlivem cvičení) může dojít i mnoho let od vzniku onemocnění.

Jaká je prognóza? Je to o vůli

Prognóza závisí na rozsahu poškození mozku, věku, vhodnosti reedukačního postupu a intenzitě cvičení, ale hlavně na motivaci a vůli pacienta. Stav se zlepšuje postupně, léčba je dlouhodobá. Lehčí formy afázie mohou zůstat zcela bez následků. „Někdy se pokroky mohou zdát pomalejší, než bychom si přáli, což není důvodem pro ukončení logopedické péče. Naopak je třeba intenzivně pokračovat, každý pokrok je cenný,“ uvádí Klub afasie.

Video  Jak se pozná mrtvice?  - Bayer
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa