Středa 29. května 2024
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno, bouřka 21°C

Prodělání covidu-19 jako riziko pro srdce, ukázala studie: Potíže mají i Češi, potvrdil lékař

Autor: ula - 
12. února 2022
05:00

Lidé, kteří prodělali covid-19, mají zvýšené riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění během prvního měsíce až roku po nákaze. Uvedla to americká studie, jejíž výsledky uveřejnil časopis Nature Medicine. Mezi komplikace patří např. arytmie, zánět srdce, krevní sraženiny, mrtvice, ischemická choroba srdeční, infarkt, srdeční selhání, nebo dokonce smrt. Blesk Zprávy oslovily předního českého kardiologa MUDr. Jiřího Linharta, aby výsledky studie zhodnotil. Ten potvrdil, že problémy po prodělání covidu-19 se objevují i u českých pacientů, ale podle něj také nelze všechna onemocnění srdce a cév přičítat jen infekci.

Problémy po prodělané nemoci se objevují dokonce i mezi dříve zdravými jedinci a těmi, kteří měli mírný průběh, jak uvádí studie vědců z Washington University School of Medicine.

„Chtěli jsme navázat na výsledky našeho minulého výzkumu dlouhodobých dopadů covidu-19 tak, že se podíváme, co to dělá s lidským srdcem,“ uvedl vedoucí studie lékař Ziyad Al-Aly. „To, co jsme zjistili, není dobré. Covid-19 může vést k závažným kardiovaskulárním komplikacím, a dokonce k smrti. Poškozené srdce se neregeneruje a ani snadno nenapraví. Jedná se tedy o onemocnění, které ovlivní zdraví lidí na celý život,“ dodal.

Od vypuknutí pandemie se covidem-19 na celém světě nakazilo více než 380 milionů lidí. „To znamená, že nákaza covidem-19 stojí za 15 miliony nových případů srdečních chorob po celém světě. To je významné číslo. Pro každého, kdo infekci prodělal, je nezbytné, aby zdraví srdce bylo nedílnou součástí postcovidové péče,“ řekl Al-Aly.

Srdeční onemocnění jako častá příčina úmrtí

Kardiovaskulární onemocnění je termín, který označuje různá srdeční onemocnění, tedy i trombózu a mrtvici, která je hlavní příčinou úmrtí v USA a ve světě. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) odhaduje, že každý čtvrtý Američan zemře každý rok na srdeční onemocnění. Péče o nemocné se srdečními chorobami navíc stojí USA ročně asi 363 miliard dolarů.

 „Naše údaje ukázaly zvýšené riziko poškození srdce u mladých lidí a starých lidí; mužů i žen; černochů, bělochů a všech ras; lidí s obezitou a lidí bez ní; lidí s cukrovkou a lidí bez; lidí s předchozím srdečním onemocněním a bez předchozího srdečního onemocnění; lidé s mírným průběhem nemoci i s těžším průběhem, kteří museli být hospitalizováni,“ uvádí Al-Aly. 

Jak uvedl pro Blesk Zprávy prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., FESC, FCMA – předseda České kardiologické společnosti, americká studie je podle něj skutečně velmi robustní co do počtu zařazených nemocných.

„Jde o data z amerického registru veteránů, která jsou většinou poměrně spolehlivá, i když často ne dost detailní. Ukazují na nárůst prakticky všech srdečních komplikací u nemocných s prodělaným covidem-19 ve srovnání s velkou kohortou pacientů bez covidu,“ řekl Linhart k výzkumu.

Po covidu-19 o polovinu vyšší riziko mrtvice

„Ukazuje se, že lidé, kteří byli už před infekcí SARS-CoV-2 ohroženi nějakou srdeční chorobou, jsou po prodělání covidu-19 v ještě větším riziku,“ pokračuje vedoucí výzkumu Al-Aly. Nejpozoruhodnější je podle něj ale fakt, že u pacientů, kteří před proděláním nemoci neměli žádné problémy, se nyní také rozvíjejí srdeční komplikace.

Vědci sledovali srdce pacientů jeden rok. Srdeční onemocnění, včetně srdečního selhání a úmrtí, se vyskytlo u o 4 % více lidí než u těch, kteří covidem-19 neonemocněli. „Někteří lidé si mohou myslet, že 4 % jsou malé číslo, ale není tomu tak, vzhledem k rozsahu pandemie,“ řekl Al-Aly. „To znamená, že v USA jsou 3 miliony lidí, kteří trpí kardiovaskulárními komplikacemi v důsledku prodělání covidu-19, vysvětluje vedoucí výzkumu. 

Ti, kteří onemocněli covidem-19, měli o 72 % vyšší pravděpodobnost, že budou trpět ischemickou chorobou srdeční, o 63 % vyšší pravděpodobnost srdečního infarktu a o 52 % vyšší pravděpodobnost, že prodělají mrtvici.

Český kardiolog: Každé zánětlivé onemocnění je riziko

„Data potvrzují to, co jsme tušili, a to že prodělání klinicky závažného onemocnění covid-19 s sebou může nést dlouhodobé následky. To ale není neočekávaný výsledek, každé zánětlivé onemocnění s sebou toto riziko může nést,“ komentuje výsledky amerických kolegů MUDr. Aleš Linhart a pokračuje: „ když se zvýšení srdečních komplikací ukázalo u všech skupin nemocných, je důležité upozornit, že opravdu významné riziko měli pacienti, kde si covid-19 vyžádal hospitalizaci, a zejména ti, kde bylo potřeba intenzivní péče.

Problémy se srdcem mají i Češi

Přední kardiolog Blesk Zprávám potvrdil, že i u nás je hodně pacientů, kteří mají po prodělaném covidu-19 problémy se srdcem.

„Ale všechna tato onemocnění srdce a cév nelze připsat jen na vrub samotné infekce. Choroby kardiovaskulárního systému patří mezi nejčastější onemocnění vůbec, a část jich tak vznikne i bez covidu. To, že covid riziko zvyšuje, je dnes nepochybné. Proto by nemocní, kde si covid-19 vyžádal hospitalizaci, měli být dále sledováni svými praktickými lékaři pečlivě a tam, kde je podezření na kardiovaskulární riziko, případně i kardiologem,“ doporučuje MUDr. Linhart.

Xeen ( 12. února 2022 12:47 )

" že každý čtvrtý Američan zemře každý rok na srdeční onemocnění."

WOW. Umřít každé čtyři roky, to musí ty Američany asi fakt bavit. Vstávání z mrtvých je tam asi hodně rozšířeno.

apoho ( 12. února 2022 12:42 )

no ne, pan Jan Novák má maturitu odboráře a diplom na zdi z VUML-u, takže ten ví, která bije.
To je ten, co vede ruku a myšlenkové pochody ministra Válka

jan_novak-sasa ( 12. února 2022 11:32 )

Já dávám jen na RADY diskusních EXPERTŮ

Co na tom, že jich většina nemá ani MATURITU

apoho ( 12. února 2022 10:51 )

Je prokázáno, že zvýšený výskyt kuřích ok a hemoroidů. Měla by být k tomu být provedená studie souvisu s Covidem.
Ono to EU zaplatí

Jirik-ta ( 12. února 2022 10:44 )

lhát a podvádět

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa