Pondělí 29. listopadu 2021
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno, sněžení 1°C

Zdražení plynu prodraží až o tisícovku i pohřby. Krach Bohemia Energy zasáhl krematoria

Autor: ČTK - 
19. října 2021
13:30

Rychle rostoucí ceny energií, především plynu, způsobí i zdražení kremací. Zvýšení ceny oznámila už minimálně jedna pohřební služba, další tak učiní ještě do konce roku. ČTK to dnes řekl předseda spolku Sdružení pohřebnictví v ČR Ladislav Kopal. Podle něj půjde o zdražení ve výši maximálně kolem 1000 korun.

V Česku je 28 krematorií. „Firmy vyčkávají. Zjišťujeme, kam až cena plynu může vystoupat. Spotřeba plynu je v krematoriích vysoká,“ uvedl Kopal. Dodal, že například ještě v srpnu v jeho krematoriu platil za megawatt 460 korun. „Dnes už to je přes 2000, pětinásobně víc, a to se mluví, že cena stoupne i na 4000 za megawatt,“ řekl. Dodal, že v jeho případě situaci komplikuje i fakt, že mu plyn dodávala zkrachovalá společnost Bohemia Energy.

Zdražování kremací se podle něj firmy v budoucnu nevyhnou. „Bude se zdražovat. U firem, které měly fixaci, běží tříměsíční výpovědní lhůta. Jakmile se ceny zastaví, bude se zdražovat. Očekávám navýšení cen na konec roku,“ řekl. Zdražení okolo 1000 korun za jeden žeh se podle něj nijak dramaticky neprojeví na celkové ceně za pohřeb, která se nejčastěji pohybuje okolo 25 000 korun. „Pokud si lidé objednají o jednu kytici méně, na ceně se jim to ani neprojeví,“ doplnil.

Video Krach Bohemia Energy: Co se stane, když dodavatel končí - Videohub

Pohřeb si můžete předplatit

Jako první oznámila zdražení společnost Důstojné rozloučení, která od loňského roku nabízí na českém trhu předplacené pohřby. Podle zakladatele firmy Petra Hejdy ale zdražování v pohřebnictví vyvolané inflací se nedotkne klientů, kteří si své budoucí pohřby smluvně zajistili v minulosti. „U nových klientů musíme reagovat na vývoj cen na trhu, kde v důsledku globálních vlivů dochází k enormnímu tlaku na ceny pohřebních služeb, zvyšují se ale také rychle ceny smutečního mobiliáře či komodit, ze kterých je vyráběn. Třeba u rakví je to způsobeno i růstem ceny kvalitního dříví,“ řekl Hejda.

Společnost Důstojné rozloučení nabízí pohřby ve třech kvalitativních předplacených standardech, čtvrtou možností je individuální možnost v případě specifických přání zákazníků, kdy je cena vždy kalkulována samostatně. Například u nejoblíbenější nabídky s názvem Standard, která klientovi zajišťuje pohřeb s obřadem s kvalitním smutečním sortimentem a výzdobou, roste cena na 59.900 korun, tedy asi o 20 procent.

jardavozembouch ( 19. října 2021 17:55 )

kde mam jistotu, ze kdyz si predplatim funus, ze pohrebni sluzba dostoji svym zavazkum a udela vse podle smlouvy? mne je srdecne jedno, jestli jednou skoncim ve zlate rakvi, okenku na hrbitove nebo mne rozprasi na polë. asi bych dal prednost posledni moznosti, aspon bych byl na cerstvem vzduchu

tomik007 ( 19. října 2021 17:35 )

HNUTI si mne pracky 🙈

jardavozembouch ( 19. října 2021 15:05 )

to je jednoduche, tak holt neboztici budou ponechani v marnicich a nakonec je budou muset pohrbit na statni utraty. jinak pohrebni sluzby jsou hned po energetickych gigantech nejvetsi .......

Zobrazit celou diskusi
Další videa