Středa 1. května 2024
Dnes je Svátek práce, zítra Zikmund
Polojasno 22°C

Podplukovník Ivo Zelinka o misi v Afghánistánu: Ztratil jsem tam kamaráda

Video se připravuje ...
Autor: Jakub Kopřiva - 
4. září 2021
05:00

Po dvaceti dlouhých letech česká armáda symbolicky ukončila své působení v Afghánistánu. Slavnostního nástupu na pražském Vítkově se účastnilo 800 vojáků i politické špičky. Součástí ceremonie byl přelet letecké techniky i pietní akce za 14 mužů, kteří na misích položili život za svoji zemi. Podplukovník Ivo Zelinka, který velel druhé výsadkové rotě, v rozhovoru pro Blesk popsal nejsložitější okamžiky, které během mise zažil, ale i to, jak se vypořádává se ztrátou kamaráda.

Jak byste zhodnotil působení českých vojáků v Afghánistánu?

„Hodnocení můžeme dělat toho, co jsme měli za úkoly. Ty byly tři. První byl potlačit sofistikovaný islámský terorismus, který tam v roce 2001 rozhodně byl. Bylo tam pokrevní spojenectví Tálibánu a al-Káidy. My jsme tam přišli podpořit naše spojence, kteří nás o to požádali, protože jednou třeba budeme žádat o pomoc my. Třetí důvod, ten je důležitý pro mě osobně jako vojáka, je, že schopnosti armády napříč druhy vojsk vzrostly exponenciálně. Každý důstojník mé generace byl vystaven několika nasazením v Afghánistánu… A je určitý limit, kde končí výcvik a začíná operační nasazení, některé věci se prostě na cvičáku nenaučíte.“

Co se vám osobně vybaví při slově Afghánistán?

„Mně se vybaví ty zkušenosti, které jsem tam společně s 43. výsadkovým plukem načerpal. Ať to bylo v těch čarokrásných horách na severu Afghánistánu, nebo při vrtulníkových patrolách v provincii Logar… A v neposlední řadě ten výcvik afghánské armády, který jsem dělal v roce 2011 v provincii Vardak. To se mi vybaví jako celek.“

Co byl takový nejkrizovější zážitek, který jste zažil?

„Asi by toho bylo hodně, zejména v té poslední misi neuběhl týden, kdy bychom nebyli v nějakém bojovém kontaktu. To už se bere skoro jako rutina, zejména když bohudík bojové schopnosti Tálibánu nebyly úplně na výši. Rozhodně si vybavím ze svého druhého nasazení situaci, kdy jsme se po třech dnech vysazení v horách vraceli vrtulníky nazpět. Bohužel jeden ze strojů se při přistání poškodil a já najednou musel nacpat ten samý počet lidí do polovičního počtu vrtulníků, což se mi podařilo, ale vypadalo to jak přeplněná tramvaj. Ale dokázali jsme se dostat zpět na základnu.“

Jak silný byl pro vás okamžik při pietě za padlé vojáky? Říkal jste si, že jste měl štěstí, že jste vyvázl z misí živ a zdráv?

„Z těch podobizen, tak pět těch kluků jsem znal osobně a jeden z nich byl můj kamarád z druhé výsadkové roty, které jsem tehdy velel. Pokaždé mě mrzí, když si na to vzpomenu, že nemohl v té naší jednotce pokračovat dál. Všichni, kdo k výsadkářům vstupují, tak byť si nemyslí, že by se to mohlo týkat zrovna jich, ale počítají s tím, že ta šance, že ten život položí pro svoji vlast v nějakém zahraničním nasazení, tam je.“

Jak se voják vlastně vyrovná se ztrátou kamaráda?

„V kolektivu. Máme ohromnou výhodu, že tam nejsme nikdy sami za sebe. Ať už při tom nasazení, nebo při tom truchlení. Ten kolektiv vás podrží, to jsou lidé, kteří jsou s vámi dlouho, sdílíte podobné zážitky, pravděpodobně jsou podobného mentálního nastavení. V tom kolektivu se to dá celkem dobře zvládnout.“

Desterz ( 4. září 2021 14:09 )

Super. Teď už můžeš můj příspěvek smazat, už je bezpředmětný

zahradkarka ( 4. září 2021 13:06 )

Co nám tímto chceš dokázat. Bezcharakterní žoldáku!

Desterz ( 4. září 2021 12:58 )

Plesku!! Oprav si prosímtě toho PODPUKLOVNÍKA...

gabreta ( 4. září 2021 11:16 )

Kdyby ztratil jen Kamaráda. V první řadě ztratil iluze o smyslu tam vůbec lézt!!

krapotkin ( 4. září 2021 11:08 )

Podplukovníku, za ty prachy, co nás stál váš vejlet do tramtárie, si mohli dětičky v Klokánku žít jako cikáni po dávkách.

Zobrazit celou diskusi