Silné bouřky se brzy vrátí, sledujte radar Blesku. Jakou spoušť v Česku už napáchaly?
Sotva se část Česka vzpamatovala z bouřek s krupobitím a přívalovými dešti, hrozí další. Od dnešního večera do středečního rána hrozí na jihu Čech, na jižní Moravě a také v Moravskoslezském a částečně v Olomouckém kraji. Český hydrometeorologický ústav upozorňuje, že bouřky bude provázet silný vítr. Přívalové deště dorazily už v pondělí odpoledne a v noci, hasiči měli nejvíc práce na jižní Moravě, Vysočině a ve středních Čechách. Prakticky pod vodou se ocitla obec Dolní Bojanovice. Bouřky provázelo i 25 tisíc blesků, uvedla pro Blesk Zprávy meteoroložka Dagmar Honsová.
Sledujte počasí na radaru Blesku

















Přijel k nám Golem! Takto své nadšení sdílí poslankyně a obyvatelka Moravské Nové Vsi, Jana Krutáková (STAN). Všem děkuje za pomoc.
Přijel k nám Golem!
— Jana Krutáková (@janakrut) 30. června 2021
Speciální sanitka hlavního města Prahy, kterou nemají nikde jinde na světě.
A také se zřídila veterinární ordinace.
Záchranné akce pokračují, jedeme dál.
Všem mockrát děkuji ❤ pic.twitter.com/aVSCShk9Pg

Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) se po sítích šíří drobné požadavky na jídlo. „Vše ale máme ve skladových centrech. Když se šíří tyto zprávy, jezdí tam jednotlivá auta a navážejí drobné věci, ale ucpávají dopravu, takže potom čekáme půl hodiny na kontejner se sutí, protože se nevymotá v dopravě. Jeho naložení je přitom otázka deseti minut. A dobrovolníci pak nemají co dělat,“ uvedl Grolich.
Podle něj je potřeba nechat průjezdné cesty, aby se mohla odvážet suť a mohla projíždět těžká technika. „Pokud v obcích něco chybí, čeká se chvilku a hned se to tam ze skladů přiveze,“ řekl Grolich.

Zaměstnanci ČSAD Hodonín dostali týden dovolené navíc na vyřízení problémů spojených s tornádem. „Je jich zhruba 15. Pro provoz to není problém. Zatím mají týden dovolené navíc a dál se budeme domlouvat, podle toho, co budou potřebovat,“ poznamenal ředitel společnosti Miroslav Skřivan.
Událost se dotkla i zaměstnanců břeclavského výrobce chemikálií Fosfa. „Všichni naši zaměstnanci, které přírodní katastrofa postihla, dostali hned v prvních dnech mimořádné finanční příspěvky. Zaměstnancům a jejich rodinám, jejichž domovy byly zničeny, jsme hned poskytli náhradní firemní ubytování,“ sdělila ředitelka marketingu společnosti Klára Zemanová.

V oblasti zasažené tornádem se lidi postupně připojují k plynu, mělo by zde bez něj být méně než 1000 lidí.
👉Postupne se zase připojuji lidi na plyn. Dnes by mělo být méně než tisíc bez plynu.
— Jan Grolich (@JanGrolich) 30. června 2021

Po bouřkách a tornádu na Břeclavsku a Hodonínsku se musí strhnout 150 domů, řekl dnes po jednání krizového štábu v Podivíně ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán. Podle něj není číslo konečné, protože se zatím nepodařilo projít všechny domy. Do konce týdne chtějí hasiči vyklidit obce od suti, trámů a rostlinných zbytků, které se neustále objevují na ulicích a komplikují dopravu.
V Hodoníně je určeno k demolici 12 nemovitostí, v Lužicích osm, v Mikulčicích 53 a stejný počet i v Hruškách, 22 objektů má jít k zemi v Moravské Nové Vsi. „Tam jsme ale prohlédli zatím 60 procent objektů, takže číslo nemusí být konečné. Doufáme, že k demolici nebude více než 200 domů celkem,“ uvedl Pelikán.

Tornádo zasáhlo i domácí mazlíčky. Osud zraněných zvířat nezůstal lhostejný ani brněnskému veterináři Jiřímu Žákovi. Ve své ordinaci se nezištně postaral o vážnější případy. „Kolegové z brněnských laboratoří mi nabídli, že zdarma vyšetří vzorky krve. Volali mi i lidé, většinou mí klienti, ale i cizí, a nabízeli finanční podporu pro léčbu zvířat, ušití pelechů a podobně,“ prozradil solidaritou potěšený veterinář. V jeho péči skončili především psi a kočky. „Odchycený pejsek, ke kterému se nikdo nehlásil, má poraněnou páteř a byl vystresovaný. Vypadá to, že s ním tornádo zatočilo,“ popsal Žák. Právě psi snáší stres ze všech zvířat nejhůře. Více čtěte ZDE

Pojišťovny odhadují škody z bouřek, které zasáhly zemi v minulém týdnu, na 3,6 miliardy Kč. Z toho případy za 2,3 miliardy Kč už pojišťovny řeší. Pojistných událostí to bude až 25 000, nahlášeno jich je přes 11 000. Vyplývá to z odhadů, které dnes poskytla ČTK Česká asociace pojišťoven. Škody zahrnují i řádění tornáda na jižní Moravě.
Poškozených bude i hodně motorových vozidel, asi 6000. Celková škoda dosáhne podle asociace 240 milionů Kč, v průměru 40 000 na vozidlo. V pojištění podnikatelů jde především o pojištění majetku.
Červnové bouřky by se tak podle expertů pro pojišťovny mohly stát čtvrtou nejnákladnější živelní pojistnou událostí od vzniku ČR v roce 1993. „Odhady zatím máme jen hrubé. Ale pokud by byly pojištěné škody na majetku zhruba tři miliardy Kč, dostalo by se tornádo hned za troje rozsáhlé povodně a přeskočilo všechny orkány,“ řekla ČTK mluvčí asociace Veronika Nová.

Právě přijel plně naložený kamion s humanitarní pomocí pro postižené obce z města POLNÁ.

Desítky šatů dostala dnes s vysvědčením dívka z Mikulčic na Hodonínsku, jejíž rodina při čtvrtečních bouřích přišla o dům. ČTK řekla, že jí všechny padnou. Učitelům se v nich na chodbě předváděla. Do základní školy v Mikulčicích si přišlo pro vysvědčení asi třicet dětí ze 180.
Ředitel školy Michal Bešta uvedl, že i rodina dívenky přišla o dům a o všechno, dům je mezi těmi, které statici určili ke zbourání. Přesto si do školy přišla pro vysvědčení a učitelé jí věnovali šaty. „Je jich asi 20 nebo 30. Všechny mi pasují, nevím, jak se tak trefili,“ řekla ČTK dívka.

Osmnáctiletá Barbora Verbíková jela ve čtvrtek autobusem z Hodonína do Tvrdonic, v nichž bydlí, když autobus mezi Lužicemi a Mikulčicemi strhlo tornádo ze silnice. I když měla pohmožděné obě nohy a otevřenou zlomeninu ruky, došla k silnici a přivolala pomoc pro ostatní lidi na místě nehody. „První myšlenka byla zavolat pomoc,“ řekla dnes v rozhovoru pro ČTK.

Podle ředitele školy v Mikulčicích, kam si někteří žáci dnes přišli pro vysvědčení, dopadla škola lépe než školka. „Měli jsme několik rozbitých oken a na střeše byly problémy, které jsme ale vyřešili díky rychlému zásahu hasičů. Bez nich bychom nemohli fungovat v celé obci,“ řekl Bešta.
Podle něj si první stupeň převezme vysvědčení až v září, v jeho třídách našli provizorní ubytování hasiči, kteří v obci pomáhají. Hůř než škola dopadla školka. „Jsou tam rozbitá okna, pohnula se střecha a bylo potřeba ji sundat,“ dodal ředitel.

Starostka Mikulčic Marta Otáhalová Blesku řekla, že si v souvislosti s úterními bouřkami a silným větrem oddechli, že se nic závažnějšího nestalo.

Jan Vrána jezdí pomáhat obcím, které poničilo tornádo. Jak sám říká, nikdy nic tak hrozného neviděl. Na pomoc přijelo také 20 vězňů a několik středoškoláků.
Obec prochází jedna ze členek organizace Adra, která zjišťuje, co všechno je potřeba zařídit a koupit.
Pomoc dobrovolníků - důležitá vzpruha. Jan Vrána je přes den lékař, po práci dobrovolný hasič. Jako člen jednotky ochrany obyvatelstva uklízet hlavně popadané stromy - místo své páteční směny v nemocnici. pic.twitter.com/TKc037Zfhd
— Události Brno (@UdalostiBrno) 30. června 2021

Hasiči v Jihomoravském kraji v souvislosti s noční bouřkou a silným větrem zasahovali u 125 událostí. Šlo především o popadané stromy. Nejčastěji jezdili do okresu Blansko. V obcích zasažených tornádem hasiči nezasahovali, budou ale zjišťovat, zda není třeba vyměnit plachty na některých střechách, které poničilo čtvrteční tornádo. ČTK to řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Vysvědčení v obci poničené tornádem.
V Mikulčicích na Hodonínsku zasažených ve čtvrtek bouří si dnes přišla část žáků do školy pro vysvědčení. Převzaly ho tři desítky žáků. Ředitel Michal Bešta ČTK řekl, že škola měla poškozenu střechu a okna, ale díky hasičům se ji podařilo rychle opravit.
Pro vysvědčení si přišla i Adriana Koutná s bratrem Tomášem, jejichž dům zasáhlo tornádo. Prospěla s vyznamenáním, ale známky nepovažuje nyní za důležité. ČTK řekla, že bouřka poškodila jejich dům i střechu, ale nemusejí ho zbourat. „Je to hrozné, co se stalo,“ uvedla dívka z deváté třídy, které spadl do pokoje komín. S rodinou vyvázla bez zranění, bratr Tomáš, žák sedmé třídy, se zranil až při odklízení následků a má ovázanou ruku.
V obci šly v úterý k zemi první domy.

Dobré ráno, vážení čtenáři. I dnes vám budeme přinášet zpravodajství z oblasti, kde minulý týden tornádo napáchalo neuvěřitelné škody. Ty pomáhá odklízet celá řada dobrovolníků včetně terpve 14letého Vojty, který se vzdal volna po ukončení školního roku. Z Ratíškovic, kde bydlí, odjel na kole do Pánova - právě zde tornádo zabilo dědu a jeho teprve dvouletou vnučku. Vojta trosky hájenky a celou řadu dalších pozůstatků katastrofy odklízí s dospělými lidmi. Jeho příběh si můžete přečíst zde.

Osudného dne, kdy tornádo na jižní Moravě udeřilo, měli velké štěstí pasažéři autobusu pravidelné linky z Hodonína do Břeclavi. Vozidlo, v němž seděly celkem tři osoby, živel ze silnice odfoukl desítky metrů jako krabičku od sirek. Autobus se zastavil až za železničním náspem o drážní domek. V útrobách autobusu se vážně zranil řidič Robrert, Silva (14) i Bára (18).
Právě Bára z Tvrdonic byla jediná, kdo se dostala z vraku autobusu ven a přivolala pomoc, popsala dívka pro televizi Nova. A to i přes to, že měla rozbitou hlavu, pořezané končetiny a otevřenou zlomeninu. Studentka střední školy a dobrovolná hasička si zlomenou nohu zafixovala a máváním na sebe upozornila projíždějícího řidiče. Ten také neváhal a přivolal třem vážně zraněným rychlou zdravotnickou pomoc.
„Chtěla bych mu moc poděkovat, zachránil mě, a vlastně i ostatní,“ řekla skromně pro televizi Nova Bára. Ta se ze svých zranění zotavuje, z nejhoršího je venku. Robert a Silva nyní leží v kritickém stavu ve vídeňské nemocnici. Nebýt Báry, možná by ale už dnes nebyli mezi námi a šanci bojovat o život by ani nedostali...

Společnost Agromoravia v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, jejímž areálem i polnostmi se ve čtvrtek prohnalo tornádo, stále ještě sčítá škody. Zároveň se pokračuje s úklidem sutin, většina budov je určena k demolici, řekl ČTK ředitel společnosti Vladimír Mazuch. "Většinu budov tvořily betonové konstrukce z 50. let, všechno je to rozbité. Měli jsme tu statiky a podle nich většina budov nemůže zůstat stát," uvedl Mazuch. Díky technice zapůjčené hasiči jde podle něj úklid sutin dobře, ale ještě nějakou dobu potrvá. Vyprostit je třeba i techniku, kterou tornádo zničilo. A připravují se i podklady pro jednání s pojišťovnami.

Místo kapely a publika palety balené vody i dalších nápojů, hromady oblečení, hory toaletních a hygienických potřeb. Dům kultury v Hodoníně se od pátečního rána stal ústředním skladem pro materiální pomoc, kterou lidé začali posílat lidem, kterým zničila domovy čtvrteční bouře a tornádo. Lidé, ale i firmy, poslali tolik věcí, že už o víkendu přestali dobrovolníci stíhat přibývající věci třídit, řekla ČTK Lucie Lněničková, která od pátečního večera v centrálním skladu pomáhá. V úterý už stop stav na materiální pomoc kromě stavebního materiálu vyhlásil oficiálně i jihomoravský krajský úřad.

Holé zdi v domě zůstaly po bouřkách a tornádu rodině z Hrušek na Břeclavsku, která zachránila sebe, psa a morče. Když se žena s mužem dostali ven ze sklepa, všechno ostatní bylo zničené a zasypané. ČTK to řekla sestra ženy Vlasta Ujčíková, která sestře pomáhá se zařizováním všeho potřebného okolo zničeného domu. Azyl nabídla i bratrovi, kterému zase tornádlo sebralo střechu z domu. Bouřky, které zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko ve čtvrtek večer, poničily 1200 domů.

Záchranáři Jihomoravské záchranky stále pomáhají v Mikulčicích. „Zdravotníci se starají o pacienty, kteří mají potíže především interního rázu. Může jít například o kolapsy z horka, bolesti na hrudi či alergické reakce,“ napsali záchranáři na facebooku. Na místě zasahuje i trauma tým z Fakultní nemocnice v Brně, který ošetřuje lidi, kteří se zranili při stavebních a úklidových pracích. „Jedná se o řezné rány, odřeniny, ale i podezření na zlomené končetiny,“ stojí v příspěvku. Tým záchranářů zasahuje i v Moravské Nové Vsi. „V Moravské Nové Vsi pak stále stojí pražský Golem, ve kterém má nyní pro dopolední hodiny zbudovanou provizorní ordinaci místní lékař. Lidem v postižené oblasti totiž často chybí léky a ordinace jsou poničené.“

Tornádo, které ve čtvrtek zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko, se prohnalo také přes ovocné sady a pole. Zemědělský podnik Mikulčice eviduje poničených minimálně 700 hektarů z 1550. Co není vylámané, je zasypané kusy střech a dalším odpadem, řekl ČTK ředitel podniku Leo Balun. Škody evidují i další sadaři v okolí, spojené jsou především s krupobitím, které region zasáhlo začátkem minulého týdne, vyplývá ze zjištění ČTK.

Informace dobrovolníkům i lidem z obcí na Hodonínsku a Břeclavsku postižených tornádem poskytne nový web, který zřídil Jihomoravský kraj. Lidé z obcí na něm najdou informace, jak a kde sehnat pomoc, dobrovolníci zase vše potřebné k tomu, aby pomoc mohli poskytnout. Dnes o tom informovala mluvčí kraje Alena Knotková.
Odkaz na web nadjete ZDE

U Moravské Nové Vsi zasažené bouří hoří skládka s bioodpadem a sutí. Hasiči zabránili rozšíření požáru na sousední solární elektrárnu.
Hasiče v Moravské Nové Vsi kromě odklízecích prací zaměstnal i požár. Ten vznikl na skládce určené k navážení odpadů po likvidaci škod. Kvůli nebezpečí rozšíření musí hasiči přistoupit k jeho likvidaci. Na místo se sjelo sedm jednotek. pic.twitter.com/t4VrrnFES7
— Události Brno (@UdalostiBrno) 29. června 2021

Dobrovolní hasiči z Bruntálu pomáhali v minulých dnech v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku zasažené ničivým tornádem. Rozsah katastrofy je šokoval. Realita podle nich v mnohém předčila obrázek, který si o následcích udělali při sledování záběrů v televizi. Čtyři bruntálští dobrovolní hasiči na místě pomáhali dva dny. Dnes se vrátili domů. ČTK to řekl mluvčí města Jiří Ondrášek. Na jihu Moravy takto působilo sedm jednotek z Moravskoslezského kraje.
„Jedna věc je vidět tu spoušť v televizi. Ale druhá věc je vidět to na vlastní oči. Je to mnohem, mnohem horší. Shodli jsme se na tom všichni. Slovy se to popsat nedá,“ řekl po návratu velitel bruntálských dobrovolných hasičů Miroslav Sedláček.
„Přišli k nám místní a ptali se nás, kde budeme spát. Když jsme odpověděli, že ve vlaku, oni nám řekli: tak to ne, hoši, vy se vyspíte důstojně. Takže jsme nakonec spali v hezkém nezasaženém penzionu se sprchou a v pohodlí. Chování lidí bylo úžasné, i když byli sami v hrozné situaci,“dodal Sedláček

V Mikulčicích na Hodonínsku začaly dnes první demolice domů zasažených tornádem.
ČTK to potvrdila starostka Marta Otáhalová. Podle ní demolice obstarávají sami obyvatelé. Demolice řízené hasiči začnou podle Jihomoravského kraje až příští týden. V Mikulčicích dnes začali lidé pomocí těžké techniky demolovat čtyři domy. Slouží jim k tomu bagr a velký nakladač. Otáhalová uvedla, že někteří lidé se rozhodli pro demolici sami. Ze zákona je to možné. Řízenou demolici budou mít na starosti hasiči, kteří s ní ale začnou nejspíš až příští týden poté, co statici prohlédnou všechny objekty zasažené bouří a určí přesný počet ke zbourání. Zatím je k ní vyčleněno 115 domů ve všech zasažených obcích.
Otáhalová řekla, že do jednoho ze zasažených domů, který je na tom špatně staticky a musí jít k zemi, měl stále snahu vracet se jeden z obyvatelů. Proto se blízcí rozhodli pro demolici svépomocí.

„Od pátku přes svátky budou v terénu lidi z Ministerstva pro místní rozvoj, aby přímo v obcích na kontaktní místa řešili, co je potřeba. Víc info k tomu dáme postupně a hlavně v místech, aby se dostalo k lidem,“ uvedl na Twitteru Jan Grolich ( KDU-ČSL), hejtman Jihomoravského kraje.
👉 Od pátku přes svátky budou v terénu lidi z Ministerstva pro místní rozvoj, aby přímo v obcích na kontaktních místech řešili, co je potřeba. Víc info k tomu dáme postupně a hlavně v místech, aby se to dostalo k lidem.
— Jan Grolich (@JanGrolich) 29. června 2021

Ředitelství silnic a dálnic Jihočeského kraje nebude na jejich komunikacích v nadcházejících dnech dělat žádné úpravy. Chtějí tak pomoci plynulosti dopravy.
V zájmu zachování plynulosti dopravy při nadcházejících exponovaných dnech nebudou prováděny na komunikacích ve správě ŘSD žádné práce údržby, jejichž zajištění vyžaduje snížení počtu jízdních pruhů!https://t.co/qLW4Yh5j3Z pic.twitter.com/OeB3hXzwX5
— ŘSD Jihomoravský kraj (@RSD_JHMoravsky) 29. června 2021

Pod plachtou je 98 procent všech obejktů, jež poškodily bouřky. Zbývající jsou určeny k demolici, nebo se majitel nehlasí. Bouřky zničily 1200 domů

Policie prověřuje další tři případy podvodných účtů v souvislosti s bouřkami na Břeclavsku a Hodonínsku, které poničily 1200 domů. Novinářům to dnes po jednání krizového štábu v Podivíně řekl ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil. Vyzval veřejnost, aby posílala peníze na ověřené účty, má je například charita, kraj nebo obce. Už dříve policie řešila dva případy zneužití situace.
Například na transparentním účtu Jihomoravského kraje je dnes dopoledne 18,5 milionu korun. Do sbírek na pomoc jihomoravským obcím poslali lidé už přes 700 milionů korun.
Policie už dříve obvinila z pokusu o podvod muže, který u sbírky charity uvedl falešný QR kód. Hrozí mu pět až deset let vězení. Další muž uvedl na facebooku číslo účtu, které nesouviselo s lidmi zasaženými bouří.

Jihomoravský kraj vyhlásil stop stav materiální pomoci pro obce zasažené bouří. Podle hejtmana je všeho dost, poptávka je po stavebním materiálu.
Materiální pomoc se sešla ze všech koutů republiky. „Máme narvané obrovské haly a už není potřeba žádná drogerie, jídlo ani oblečení. Je to velké množství a krizové štáby jsou zatížené tím, že pro to hledají nové haly,“ řekl Grolich.
Podle něj se nevyužije všechno, co dosud lidé darovali. „Pokud budeme něco potřebovat, ozveme se. Nyní je poptávka po stavebním materiálu. Jsou to věci na střechy, protože většina domů má poškozenou střechu. Některé jsou ale poškozené více, takže budou potřebovat stavební materiál. Více než stovka domů půjde k zemi, tam se budou stavět nové,“ řekl hejtman.

Po bouřkách na Břeclavsku a Hodonínsku bude potřeba zdemolovat 115 domů, číslo nemusí být konečné. Novinářům to dnes v Podivíně po jednání krizového štábu řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Hasiči řízená demolice začne příští týden. Někteří lidé ale budou demolovat domy dříve na vlastní pěst.
Donedávna se mluvilo o demolici asi 70 domů, stále je ale procházejí statici. „Číslo se zvyšuje. Nyní je jich 115, ale domy se budou procházet do konce týdne, takže se to může zvýšit,“ uvedl Grolich.
Ministerstvo pro místní rozvoj jim do začátku poskytne 500.000 korun, uvedla ministryně Klára Dostálová (za ANO). Dotaci dostane každý majitel poškozeného domu, i když ho neměl pojištěný. Maximální dotace je dva miliony, další tři miliony může být úvěr.

V hodonínské nemocnici je hospitalizovaných 24 pacientů. V pondělí přibyla žena, kterou převezla sanitka z Uherského Hradiště, aby byla blíž rodině. „Žádný nový případ z terénu nevznikl. Na chirurgické jednotce intenzivní péče zůstávají tři pacienti v těžkém stavu, ale jsou stabilizovaní a mimo nebezpečí. Za poslední 24 hodin jsme ošetřili 19 pacientů na chirurgické ambulanci, což bylo především drobné šití, pohmožděniny nebo podvkrnutí. Na interní ambulanci jsme ošetřili sedm pacientů, často to byly dehydratace, popáleniny od slunce či vyčerpání,“ sdělil její ředitel Antonín Tesařík.
Situace se podle něj proti předchozím dnům mírně zlepšuje a počet nových případů klesá. V neděli zdravotníci ošetřili 37 pacientů, v sobotu 46. Vyzdvihl rovněž práci trauma týmů na místě, které tam ošetřují drobnější poranění.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy, bude nutné zdemolovat poničenou prodejnu jízdenek v Hruškách, ta je ale neobsazená.
Gavenda uvedl, že všechny objekty Správy železnic také prověřil statik. „Demolice bude po vymístění sdělovací a zabezpečovací technologie nutná pouze v případě neobsazené prodejny jízdenek v Hruškách. Poničenou výpravní budovu v Lužicích Správa železnic opraví do původní podoby,“ uvedl mluvčí.
Škody způsobené tornádem na železničním koridoru mezi Břeclaví a Hodonínem jsou aktuálně vyčísleny na 320 milionů korun. Převážná část, přibližně 200 milionů, připadá na zničené trakční vedení. Dále patří k nejvyšším především škody na protihlukových stěnách nebo nádražních budovách.

Nemocnice Břeclav stále ošetřuje další pomocníky, kteří se zraní při odstraňování následků škod po bouři na Břeclavsku a Hodonínsku. Jen za pondělí jich bylo 15, řekl dnes ČTK ředitel Petr Baťka. Celkově od čtvrtečního večera nemocnice ošetřila 213 zraněných v souvislosti s bouřkami nebo při pracích na odstraňování následků. V nemocnici je 19 zraněných.
Podle Baťky dál ale chodí se zraněním lidé, kteří pomáhají spravovat poškozené domy. „Řešili jsme pády ze střechy, ale také zlomeniny, odřeniny, propíchnuté nohy hřebíkem a podobně. Lidé by měli bát zvýšené opatrnosti, používat vhodnou obuv,“ zdůraznil Baťka.
Má někdo zájem na ME ve fotbalu soukromou Sessnou? Nasi fogbaloví bafunáři maji volná mista v letadle . A bez COVID testů !!