Neděle 13. června 2021
Svátek slaví Antonín, zítra Roland
Oblačno 19°C

Zeman podepsal jmenování 81 profesorů. Nejvíce je lékařů, hojně i chemiků a techniků

Autor: ČTK - 
8. května 2021
18:00

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal jmenovací dekrety 81 profesorů. ČTK to sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Dekrety předá novým profesorům ministr školství Robert Plaga (za ANO). Na seznamu je například ústavní právník Jan Wintr a biochemik Marek Petřivalský.

Mezi 81 novými profesory je desítka žen. Nejvíce kandidátů měla tentokrát Masarykova univerzita, a to 23. Dalších 19 návrhů předložila Univerzita Karlova, sedm nových titulů navrhla Univerzita Palackého v Olomouci, po šesti návrzích podaly Vysoké učení technické v Brně a Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava a s pěti přišla Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. Nové profesory navrhla i další skoro desítka vysokých škol.

Zastoupeni jsou už tradičně především lékaři, kteří tvoří kolem čtvrtiny seznamu. Zhruba desetina kandidátů jsou chemici, podobně je také techniků. Zastoupení mají rovněž například výtvarníci, ekonomové, geologové, botanici, teologové a filozofové.

Prezident Zeman na jaře 2015 odmítl podepsat jmenovací dekrety tří tehdy navržených kandidátů, což zdůvodnil jejich prohřešky z minulosti. Soud loni pravomocně rozhodl, že nejmenování fyzika Ivana Ošťádala a historika umění Jiřího Fajta profesory nebylo v souladu se zákonem. Zeman pak neuspěl ani se svými kasačními stížnostmi u Nejvyššího správního soudu, ale své rozhodnutí zatím nezměnil. Třetí nejmenovaný, Jan Eichler z Vysoké školy ekonomické v Praze, vzal již v roce 2016 žalobu na prezidenta zpět.

Video Zeman jmenoval druhou generálku, šéfa BIS Koudelku ale ani napošesté ne. - ČTK

Od začátku kauzy se k Zemanovi dostalo několik seznamů kandidátů na profesorský titul, které schválila vláda. Nikoho dalšího neodmítl.

rednapkin ( 9. května 2021 22:16 )

Makal,Zeman makal jako Stakanovec,a ted nevyleze celej tejden z pelechu! Toho posledniho uz dodelaval v pyjamku.

Citronel ( 8. května 2021 19:50 )

A k čemu je toto dobré, jaký to má přínos pro zemi?

Zobrazit celou diskusi
Další videa