Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Dva pohřby za 24 hodin! Nejdřív tajné rozloučení s Kellnerem (†56), potom pochovali jeho kamaráda!

Autor: David Polák, VaB - 
13. dubna 2021
05:00

V úzkém kruhu, v přírodním stylu a za zvuků skladby Knockin‘ on Heaven‘s Door (Klepání na nebeskou bránu) od zpěváka Boba Dylana. Tak se rodina a pár blízkých o víkendu naposledy loučili s nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem (†56). Ten tragicky zahynul před 17 dny na Aljašce při pádu vrtulníku. V pondělí dala rodina a blízcí ve Francii sbohem jeho příteli, trenérovi snowboardingu Benjaminu Larochaixovi (†50).

Poslední rozloučení s Petrem Kellnerem, jehož majetek odhadl časopis Forbes na 382 miliard korun, bylo velmi jednoduché a skromné. Vše se odehrálo v parku u jeho vily Na Hanspaulce v Praze 6. Rakev s ostatky byla nesena mezi břečťanem porostlými stromy, které zdobily mech, bílé růže, hortenzie a orchideje.   

Pod jedním z obrazů miliardáře leží tři věnce. Jsou na nich dojemné vzkazy, patrně od jeho nejbližších. Svůj význam mají i květiny, které se na pohřbu objevily. Podle květomluvy všechny tyto vesměs bílé květiny vyjadřují úctu a obdiv. Ale právě po kmenech se vinoucí břečťan, který kvítky zdobily, vyjadřoval dojemný vzkaz: „Nic na světě nás nemůže rozloučit.“

Nejsmutnější cestu pro rakev, která pod zelenobílou záplavou nebyla téměř vidět, lemovaly ohromné bílé svíčky. Na pietním místě pak byly vystaveny také dvě černobílé fotografie usměvavého miliardáře a pod ním ležely dvě desítky květin od účastníků obřadu. 

Pouze pro nejbližší

Možnost zúčastnit se obřadu a uctít památku Petra Kellnera, jehož ostatky byly soukromým letadlem dopraveny do Česka v pátek v půl třetí ráno, měl pouze omezený počet lidí. Veřejnost mohla položit květiny a zapsat se do kondolenční knihy jenom v sídle PPF v Dejvicích. Samotný nedělní akt, jak si přála Kellnerova rodina, tedy manželka Renata (53) a čtyři jeho děti, byl vyhrazen jen pro nejbližší přátele a spolupracovníky z jeho rozsáhlého impéria.

Pohřbívalo se i ve Francii

Poslední sbohem dali nejbližší v pondělí také další oběti neštěstí, snowboardistovi a trenérovi Benjaminu Larochaixovi (†50). Pohřeb se konal na hřbitově Saint-Laurent-de-la-Côte v obci Belleville. „Krásné vzdání úcty. Taková síla.  Buďte nadále šťastní, to není konec, jak bylo dnes řečeno. Hodně štěstí jeho rodině a přátelům,“ kondolovala pozůstalým na sociálních sítích jedna z rodinných známých.

Tragická souhra náhod

V sobotu 27. března se s Petrem Kellnerem a dalšími pěti lidmi nečekaně zřítil vrtulník na americké Aljašce, nedaleko ledovce Knik. Zatím je známo, že helikoptéra narazila do svahu těsně pod hřebenem, načež se po srázu zřítila asi o 250 metrů níž. 

Nehodu přežil pouze jeden pasažér, a to český snowboardista David Horváth (48). Ten už se před několika dny probral z umělého spánku a vyšetřovatelům poskytl první informace o možné příčině pádu.

Podle ředitele pro vztahy s veřejným sektorem skupiny PPF Vladimírem Mlynářem (55) nic z jeho slov nenasvědčuje technické poruše vrtulníku. „Zřejmě šlo o souhru nešťastných náhod,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas. První závěry  vyšetřování mají být podle amerických úřadů známy tento týden. 

Video se připravuje ...
Další videa