Neděle 11. duben 2021
Svátek slaví Izabela, zítra Julius
Oblačno 17°C

Smrt Kellnera (†56) a jeho parťáků na Aljašce: Vdova poprvé promluvila o pohřbu

Autor: mav - 
6. dubna 2021
11:30

„Přátelé, mám pár zpráv o organizaci pohřbu.“ S takovou zprávou přišla na facebooku Géraldine Dupontová Larochaixová. Její manžel Benjamin Larochaix (†50) zahynul společně s českým miliardářem Petrem Kellnerem (†56) a třemi Američany na Aljašce při nehodě vrtulníku. Zmínila data 10. a 12. dubna.

„Vím, že někteří z vás cítí potřebu a chuť přijet osobně. Obřad bude jen pár kroků od našeho domova v Saint-Laurent-de la Côte,“ přiblížila místo a přidala fotku kostelíka sv. Vavřince (Laurenta) v jejich vesnici. Benjamina aljašská policie označila za rezidenta České republiky, ale byl Francouzem ze Savojska. Konkrétně z vesnice Saint-Laurent-de la Côte, jež je součástí obce Les Belleville v okrese (arrondissement) olympijského Albertville.

„Bohužel vám momentálně nemůžu dát přesné datum, ještě to potrvá dlouho, 10., 12. dubna, možná dokonce ještě později. Odevšad dostáváme úžasné a milé projevy podpory, hřejí nás u srdce,“ zakončila Géraldine Larochaixová příspěvek na facebooku.

S Benem má dvě děti: Dcera Thalie (22) i syn Noé (19) zdědili otcovu sněžnou vášeň, odmala je trénoval na snowboardu. A nejen je, jako trenér založil mládežnické družstvo Team PPF, které patrně podporoval jeho přítel, nejbohatší Čech Petr Kellner. Zda je název odvozen od Kellnerovy skupiny PPF (První privatizační fond), nebo si miliardář snowboardistů všiml díky shodě jmen, není jasné; tým zkratku prezentoval jako „Pour plus de freestyle“ („Pro víc volného stylu“).

Své děti a svěřence bral Larochaix i do Špindlerova Mlýna, kde mj. Kellner investoval a kde mladé talenty trénoval také další účastník - a jediný přeživší - aljašské expedice, někdejší snowboardový šampion David Horváth.

Larochaix každopádně jezdil s Kellnerem na hory častěji, včetně horské chaty Tordrillo Mountain Lodge na Aljašce, kam už se z vrtulníkového lyžování nevrátili. Stopy na sociálních sítích ukazují, že přátelské vztahy pojily i rodiny obou mužů, například vdova Géraldine sleduje na instagramu Annu Kellnerovou (24) - nejstarší ze čtyř dětí zesnulého miliardáře.

Kellnera pohřbí v rodinném kruhu

Vrtulník se šesti muži se zřítil v sobotu 27. března v podvečer aljašského času. Ještě v noci jiná helikoptéra vzala zraněného Horvátha do nemocnice. „Pátrací a záchranné operace nejsou samy o sobě nebezpečné, ale rizika jsou, provádějí je trénovaní profesionálové, aby se minimalizovalo zbytečné riziko,“ přiblížil Blesk Zprávám velitel zásahu Jim Mullin z dobrovolné horské služby Alaska Mountain Rescue Group (AMRG). Těla pěti mrtvých vyzvedli záchranáři další den, putovala k místnímu koronerovi. Další informace, například o převozu Petra Kellnera a Benjamina Larochaixe do Evropy, zatím nejsou.

Co se týče pohřbu Petra Kellnera, mluvčí skupiny PPF už při smutečním oznámení avizovala, že nepůjde o velkou záležitost: „Zatímco jeho pracovní život byl plně ve znamení neuvěřitelné pracovitosti a kreativnosti, jeho soukromý život patřil jeho rodině a dětem. Pohřeb proto proběhne v úzkém rodinném kruhu,“ stojí na webu PPF.

Video Kellner (†56) očima ekonoma a politologa. Jak jeho nečekaná smrt zamíchá kartami? - Blesk

Další videa