Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Smartwings udělaly klíčový krok k záchraně. Za obří úvěr jim bude ručit stát

Aktualizováno -
26. března 2021
12:57
Autor: ČTK, for - 
26. března 2021
10:05

Letecká společnost Smartwings získala úvěr za dvě miliardy korun, 80 procent z něj pokryje státní záruka. Úvěr poskytnou čtyři tuzemské banky. Celkově financování dopravce přesáhne sedm miliard korun, další peníze zajistí čeští akcionáři, podpora leasingových firem a restrukturalizace. Uvedly to dnes aerolinky Smartwings. Celkové financování by tak mělo převýšit závazky společnosti, které jsou kolem 6,6 miliardy korun.

Další tuzemská letecká společnost ČSA, která je dceřinou firmou Smartwings, v minulých týdnech naopak kvůli dluhům skončila v úpadku.

Podle mluvčí Smartwings Vladimíry Dufkové je úvěr přesně dvě miliardy korun. Upřesnila tak původní informaci serveru zdopravy.cz o částce 1,92 miliardy korun. Splatnost úvěru je šest let. Největší část poskytla UniCredit Bank, zapojily se také Komerční banka, ČSOB a Česká spořitelna. Většinu úvěru ovšem bude garantovat státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Smartwings za to státnímu podniku zaplatí 200 milionů korun.

Součástí transakce je podle Smartwings také dohodnutá podpora od českých akcionářů, zejména firmy Unimex Group. Společnost dále počítá s pomocí od leasingových společností a s postupující restrukturalizací podniku. To vše by mělo aerolinkám zajistit dalších pět miliard korun. Tyto zdroje by spolu s úvěrem měly převyšovat všechny závazky společnosti a zároveň vytvořit rezervu pro obnovování provozu.

„Jedná se klíčový milník pro společnost Smartwings po ročním boji s dopady pandemie koronaviru. Čerpání půjčky završuje proces moratoria a umožňuje Smartwings pokračovat v provozu v následujícím období. Vážíme si důvěry, kterou v této složité době v nás mají tuzemské banky ve spolupráci s EGAP,“ řekl předseda představenstva Smartwings Jiří Šimáně.

Krize donutila Smartwings už vloni k propouštění. Firmu opustilo 481 pracovníků, další odešli na neplacené volno. Dosud byla firma pod ochranným moratoriem, to dnes vypršelo.

Na státní záruky naopak nedosáhly ČSA. Společnost tak na rozdíl od mateřské firmy nedosáhla na komerční úvěr a soud na její vlastní návrh v závěru února zahájil insolvenční řízení. ČSA jsou nyní v úpadku, jejím insolvenčním správcem je společnost INSKOL z Karviné. Aerolinky dluží 1,8 miliardy korun, její vlastníci deklarovali snahu o její reorganizaci a záchranu.

Skupina Smartwings, do které patří i ČSA, v minulých týdnech a měsících žádala o pomoc stát, poukazuje přitom na pomoc aerolinkám v zahraničí. Letos navrhovala například zřízení kompenzačního programu v hodnotě půl miliardy korun za zrušené lety z loňského jara. Stát však speciální pomoc pro leteckého dopravce odmítl.

Smartwings a ČSA patří do skupiny Smartwings Group. Ta patří do skupiny Unimex Group, kterou vlastní podnikatelé Šimáně a Jaromír Šmejkal. Téměř poloviční podíl ve skupině drží čínská investiční společnost Citic Europe.

Video  Petříček vysvětluje nová pravidla pro cestování: Jak je to s testy při návratu do Česka?  - abl
Video se připravuje ...

Matos7 ( 26. března 2021 18:18 )

Je to tunel Šimáňeho na daňového poplatníka, neboť on nic splácet nebude, on vse pouze rozkrade. Úvěr zaplatí stát, co by ručitel. Nehlede ze ČSA tento týden propustila další letecký personální. Už tam zůstali pouze kancelářský a management a Zloděj ŠIMÁŇE

Prema M ( 26. března 2021 13:08 )

Asi neumíte číst. Píše se tu že za půjčku ručí stát. Ale tu pseudopodporu Letecká společnost nedostala oproti jiným dopravcům. Když autobusové společnosti dostali podporu, vlaky dostali podporu, taxikáři dostali podporu, dokonce sem můžete počítat i vlekare. Další podporu ve formě 75% slevy pro důchodce a děti které dostávají opět jen dopravci na zemi.
A jestli si myslíte že volby něco vyřeší tak to se pletete.

blamal ( 26. března 2021 11:27 )

No to si snad Bures dela srandu!! Proc ma stat rucit za cinsko cesky obchodni subjekt? Neumis Simane podnikat, tak to prodej, vsak on to nekdo rad koupi! To je neskutecny tohle. Statisice zivnostniku a podnikatelu nemuzou pracovat, ma pseudopodporu statu nedosahnou, a on bude cpat do chrtanu nenazraneho kamose? Lidi, probudte se a spocitejme jim to, smejdum zlodejskejm!

Zobrazit celou diskusi