Úterý 9. březen 2021
Svátek slaví Františka, zítra Viktorie
Zataženo 3°C

Češi kolem sebe už zase vidí víc korupce. V žebříčku jsme se propadli o pět míst

Autor: ČTK - 
28. ledna 2021
09:05

Česko se na žebříčku organizace Transparency International (TI), která sleduje korupci, propadlo v roce 2020 oproti předchozímu roku o pět míst a ocitlo se na 49. příčce. Pokračuje tak negativní hodnocení České republiky, která na loňském indexu TI měla proti předchozímu období skóre horší o šest příček.

Ze 180 sledovaných zemí si podle TI nejférověji vedou Nový Zéland a Dánsko, které mají shodně 88 ze 100 hodnotících bodů, na opačném konci škály jsou Jižní Súdán a Somálsko s 12 body.

Ze souhrnného hodnocení vyplývá, že země, které jsou na žebříčku nejvýše, jsou schopné lépe obstát v době pandemie a souvisejících ekonomických problémů. Investovaly více do zdravotnictví, dokážou lépe zajistit univerzální zdravotní péči a méně tolerují porušování demokratických principů.

Generální finanční ředitelství.Generální finanční ředitelství. | Blesk:ROBERT KLEJCH / CNC Robert Klejch

Covid-19 není jenom zdravotní a ekonomická krize, je to také korupční krize, kterou v současné době nezvládáme,“ řekla šéfka TI Ferreira Rubiová. 

Spojené státy řadí TI na 25. příčku se 67 body, což je méně oproti 69 bodům z roku 2019 a také až za mnoha západními demokraciemi. 

ČR má na 49. místě 54 hodnotících bodů. Ze žebříčku je patrné, že západoevropské státy a země Evropské unie si v potírání korupce vedou z regionálního hlediska nejlépe, ale kvůli covidu-19 se ocitly pod mimořádným tlakem.

Ke špičce v tomto regionu patří Dánsko, Finsko, Švédsko a Švýcarsko, na opačný konec pak TI řadí Chorvatsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.

TI k tomuto regionu uvádí, že pandemie covidu-19 vytvořila nečekaný tlak na soudržnost systémů v mnoha státech a také politickou krizi, jež „ohrožuje budoucnost liberální demokracie“.

Pandemie do krajnosti testuje, jak je Evropa schopná reagovat v nouzové situaci, přičemž v mnoha případech země v otázce korupce a odpovědnosti neobstály. Nejméně v 11 státech EU kvůli ní odložili volby a některé země kvůli nouzovému stavu značným způsobem zasáhly do lidských práv.

Piculinka1958 ( 28. ledna 2021 09:45 )

Zil jsem poslednich 16 let v UK a mohu rici, ze v CR jsou mantinely pro korupci velmi siroke. Napr.zbytecna instituce STK je zarny priklad. V UK nic takoveho neni i presto, ze tam vozidla musi na technickou kazdy rok. A stejne je kolem ojetych vozu v CR velmi podvodne prostredi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa