Pondělí 23. května 2022
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno 23°C

Další jed v Bečvě? Hasiči opět řeší únik neznámé látky, už potřetí

Autor: ČTK - 
24. listopadu 2020
14:57

Do Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince dnes znovu unikla neznámá látka. Informaci serveru iDNES.cz potvrdil ČTK starosta města Robert Stržínek (ANO). Na hladině řeky se podle něj podobně jako 27. října vytvořila pěna, testy tehdy ve vodě odhalily zvýšené množství niklu. Odborníci na místě odebrali vzorky. V září Bečvu pod Valašským Meziříčím otrávil kyanid.

Neznámá látka se dnes podle starosty do řeky opět nejspíše dostala z vyústění kanálu, který k Bečvě vede z areálu někdejší Tesly v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Jde o výpusť, kudy se podle dřívějšího vyjádření ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) mohl do řeky dostat i kyanid. „Na místě jsou nyní lidé z vodoprávního úřadu. Mám informaci, že jsou tam také hasiči, kriminálka a Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) a odebírají vzorky,“ uvedl Stržínek.

Hasiči ze stanice ve Valašském Meziříčí k Bečvě zamířili krátce před 12:00. „Po příjezdu na místo potvrdili, že se na řece nachází neznámá látka, a odebrali vzorky. V době jejich zásahu už ale látka přestala z výpusti vytékat. Hasiči nyní vzorky převážejí do laboratoře ve Frenštátu pod Radhoštěm,“ řekla ČTK po 14:00 mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Vzorky vody odebrali také inspektoři ČIŽP, potvrdila ČTK mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. „Vodoprávní úřad nás kontaktoval s tím, že pění Bečva. Naši lidé případ konzultovali, vyjeli na místo. Mám potvrzené, že už odebrali vzorky,“ uvedla Nastoupilová. Podle krajské policejní mluvčí Lenky Javorkové je nyní událost v gesci vodoprávního úřadu.

Kyanid v září zahubil 40 tun ryb

Zpráva o zpěněné hladině Bečvy se k valašskomeziříčskému starostovi dostala dnes po poledni. „Vypadá to, že je to podobná situace jako zhruba před měsícem, kdy se na hladině řeky také objevila pěna. Vzorky potom prokázaly ve vodě nadlimitní výskyt niklu,“ řekl Stržínek. Nikl není podle ČIŽP pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem.

Informaci o úniku neznámé látky do řeky zveřejnila odpoledne valašskomeziříčská radnice na svých webových stránkách. „Na základě rozhodnutí velitele zásahu Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje od úterý 24. listopadu důrazně nedoporučujeme veřejnosti až do odvolání vstup do řeky Bečvy, ani koupání zvířat či jakýkoliv odběr vody od mostu do místní části Juřinka směrem dále po toku řeky,“ uvedli zástupci města.

Kyanid vypustil do řeky Bečvy neznámý pachatel 20. září, případ stále vyšetřují vsetínští kriminalisté. Ekologická havárie postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři více než 40 tun ryb ze zasažené oblasti Přerovska.

tomik007 ( 24. listopadu 2020 22:48 )

DOPORUCUJI: Adam Vrbas - "krmeni rybjenek kyanidem"

hafblaf ( 24. listopadu 2020 19:25 )

Viník stále uniká, kolik úniků ještě bude muset uniknout, aby se úřady rozhýbaly.

Milan Šmid ( 24. listopadu 2020 18:40 )

ŽE BY TO TAM MOHL NALIT NEJAKÝ PRAVIC?VÝ MANIAK, NEBO PI?ÁT KDO VÍ ??????

denisz ( 24. listopadu 2020 18:29 )

Ach jo,další únik do řeky Bečvy.Tak z toho se Babiš
nevyhrabe, označen už za "sprostého podezřelého".
Nemá to se zlomyslnou opozici lehké, zase to
přiblble svedou na něj : Bláha (ODS), Ferjenčik
(Piráti) bude pobíhat s cedulí "HLÁŘ", Pekarová
(TOP09) vyrukuje s výzvou, Kalousek s demagogii aj.
Přidají se novináři Deníku Referendum, deníku
Forum24 aj. Dost bych se teď přikláněl k domněnce,
že za tím bude nějaký zblbnutý darebný jednotlivec,
aby uškodil Babišovi. Nechme to ale na policii.
Trvalý záchvat vzteku není ideální východisko k
objektivnímu hodnocení.

tomik007 ( 24. listopadu 2020 16:19 )

MYSLIM ze se prislo a ted uz to szumi

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa