Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

35 let od nálezu relikviáře sv. Maura: Kriminálka ho vyfoukla hledači pokladů z USA

Autor: zb - 
5. listopadu 2020
10:45

Stačilo málo a druhá nejcennější památka Česka - hned po korunovačních klenotech, relikviář sv. Maura, navždy skončila v cizině skryta v soukromé sbírce. Dnes je tomu právě 35 let, co tým kriminalistů vzácnou schránku objevil a vyzvedl z úkrytu na zámku v Bečově nad Teplou na Karlovarsku.  

Příběh jako z detektivního románu se začal odvíjet v létě 1984. Na československé velvyslanectví ve Vídni přišel americký podnikatel a hledač pokladů žijící v Rakousku Danny Douglas a nabídl Čechům obchod.

„Řekl jsem jim, že chci vyzdvihnout a vyvézt ze země památku, kterou stát nebude postrádat, protože mu nikdy nepatřila a byla ukryta za 2. světové války. Za to jsem nabídl 250 tisíc dolarů,“ vzpomínal před 15 lety Douglas, když navštívil Bečov.

Vyzrazené tajemství       

Úřady s ním začaly vyjednávat, ale zároveň pověřily kriminalisty, aby věc našli. Ti ale netušili, co mají přesně hledat. Až do okamžiku, kdy jinak opatrný Douglas vyzradil, že jde o předmět 1,5 metru dlouhý, který má být ukrytý 100 až 150 km od Norimberka. Policisté tak vytipovali tři šlechtické rody, na jejichž panství v západních Čechách by starožitnost měla být ukryta.  

Zlom nastal, když Douglas řekl, že k vyzdvihnutí předmětu je potřeba tří čtyř lidí, lopaty a detektor kovu. „Zeptal jsem se ho, kam to máme dopravit a on se chytil. Řekl Karlovy Vary.  Bylo nám jasné, že poklad je v Bečově,“ popsal v minulosti šéf speciálního týmu kriminalistů František Maryška (†68).

Bouřlivá noc s lopatičkami

Relikviář policisté objevili pod podlahou kaple bečovského hradu. „Byla noc, venku bouřka, lezli jsme po zemi a lopatičkami jsme dřevěnou schránku se soškami světců bohatě zdobenou drahokamy, stříbrem a zlatem vyhrabávali,“ svěřil se v minulosti Maryška. Stalo se tak těsně před tím, než stát uzavřel smlouvu s Douglasem.

Ten, jak se později ukázalo, jednal na žádost syna posledního majitele panství, Christiana Beauforta – Spontina. Relikviář v Bečově zakopal v květnu 1945 jeho otec Heinrich Beafourt – Spontin, který byl členem NSDAP. Jeho majetek tehdy propadl českému státu.

Zlato, stříbro a drahokamy

Relikviář sv. Maura pochází z Belgie z první čtvrtiny 13. století. K výzdobě bylo použito 2 kg stříbra a 50 g zlata. Zdobí ho 500 drahokamů. Některé jsou staré 2000 let. Uvnitř relikviáře jsou uloženy na starých textiliích z 8. až 13. století ostatky svatého Maura, sv. Timoteje a svatého Jana Křtitele.

Stěhování relikviáře

Relikviář sv. Maura by se příští rok měl přestěhovat do nové muzejní expozice. Ta vzniká v tzv. Pluhovských domech, což je renesanční palác, který se teď opravuje. Je hotová fasáda, střecha i vnitřní omítky. Teď se dokončují vnitřní prostory budoucí expozice.

„Ta, oproti té stávající, bude zabírat větší výstavní plochu a budou zde vystavené předměty, na které doteď nebyl prostor,“ řekl kastelán Bečova Tomáš Wizovský.

Tekutý poklad

Celkem 133 lahví vína a koňaku bylo zakopáno hned vedle relikviáře sv. Maura. Jsou staré kolem 130 let. Mezi nejcennější vína patří láhve burgundského z  vinařství Chateau d' Yquem, které stále ještě existuje. Většina lahví má cenu kolem 200 tisíc Kč. Některé by se ale daly prodat i za 750 tisíc Kč. Poklad má hodnotu odhadem přes 30 miliónů Kč. Hodnota relikviáře je nevyčíslitelná.

VIDEO: V Bečově nad Teplou nebyl jen relikviář svatého Maura. Našli tam i drahé víno!

Video  V Bečově nad Teplou nebyl jen relikviář svatého Maura. Našli tam i drahé víno!  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi