Středa 30. září 2020
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 14°C

Markétu pustili Turci z vězení: První selfie na svobodě a radost z testu na koronavirus

Aktualizováno -
24. července 2020
21:35
Autor: vei, ČTK, simao - 
24. července 2020
15:47

Dvojici Čechů Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase pustili po více než 3,5 letech z tureckého vězení. V pátek odpoledne oznámil posun v případu premiér Andrej Babiš (ANO), detaily pak následně na tiskovce ministr zahraničít Tomáš Petříček (ČSSD). Sama Markéta se pak v pátek večer přihlásila o slovo na sociální síti. Zaradovala se z negativního testu na covid-19 a přiblížila, jak šťastné chvíle prožívá.

Případ Markéty Všelichové a Miroslava Farkase, které v Turecku zadrželi v listopadu 2016, drželi ve vazbě a následně v roce 2017 odsoudili kvůli spolupráci s bojovníky syrských Kurdů YPG, má šťastný konec. Čechy Turci propustili z vězení, v pátek se vrátili zpět do vlasti.

Sama Všelichová pak přiblížila, co prožívá, na sociální síti, kde uveřejnila příspěvek, ve kterém avizovala, že toho zažila tolik, že „možná jedna knížka nebude stačit“. „Tak, drazí přátelé, je to tady, trestný čin boj proti islámské státu mi byl nakonec přeci jen odpuštěn,“ uvedla na úvod.

Všelichová po návratu: Prozření i negativní test

„Ano, vždycky jsem přesně věděla co dělám a proč, taky jsem věděla jaká jsou rizika a byla připravená si jakékoliv následky nést. Jenže jsem si neuvědomila, že v případě problému se týká následky netýkají jen mě, ale můžu způsobit problémy, práci a starosti mnoha lidem, kteří musí vzniklou situaci řešit. Těm bych se chtěla omluvit a zároveň poděkovat za pomoc a podporu. Ať už se budu v budoucnu věnovat čemukoliv, udělám všechno proto abych předešla problémům, které by musel řešit někdo další...,“ slíbila Markéta.

„Víte, já jsem byla dřív hodně kritická k novinářům (novinářkám) a humanitárním pracovníkům, kteří investují deseti tisíce do zajištění svého pohodlí a bezpečí. Proč? Protože jsem na vlastní oči viděla, že z těch peněz by se ve válkou zničené Sýrii mohlo žít pár měsíců několik vesnic. Proto jsem také při té poslední cestě jela pozemní dopravou přes Turecko. Přece nedám dvacet tisíc za letenku. Vždyť tím můžu v Sýrii zajistit několik rodin...nojo, jenže teď už vím, že když se na tu bezpečnost vykašlat úplně, můžete taky skončit na čtyři roky zavření jako já, a nemůžete vůbec nikomu a ještě stojíte stát peníze,“ připustila Všelichová.

A s ohledem na testy na koronavirus podotkla: „Vyšel mi negativní kovid.“ Děkovala přitom všem, kdo při ní stáli za roky věznění, ale i těm, kdo se k ní otočili zády a umožnili jí protřídit si přátele. 

Babiš děkoval BIS

O tom, že se dvojice Čechů Markéta Všelichová a Miroslav Farkas vrací domů, informoval na twitteru v pátek odpoledne premiér Andrej Babiš (ANO). Poněkud nečekaně, byť o případu zadržených Čechů se mluvilo již od roku 2016 - ještě za premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Až nyní se dočkal případ zatčení Markéty a Mirka rozuzlení. „Jsem rád, že moje jednání vloni v září s tureckým prezidentem Erdoganem o osudu dvou českých občanů dospělo k úspěšnému vyřešení celého problému bez jakýchkoliv podmínek i příslibů. Mám z toho velkou radost a děkuju BIS za pomoc a za roli, kterou v této kauze sehrála,“ uvedl v pátek odpoledne Babiš, aby následně Blesk Zprávám potvrdil: „Ano, jsou na palubě našeho letadla. Letí domů a večer přiletí.“

„Oba dva jsou propuštění a míří do České republiky,“ uvedl rovněž europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který prý kvůli tomu mluvil také s tureckým velvyslancem a který v minulosti oba Čechy v tureckém vězení navštívil.

O Zdechovského pomoci pak na svém twitterovém účtu píše také BIS: „Téměř rok trvající náročné vyjednávání a citlivý postup krok za krokem nakonec vedl k úspěchu. Miroslav Farkas a Markéta Všelichová jsou volní. Díky všem, kteří se na snaze vrátit oba domů podíleli.“ A zmiňuje Babiše, Erdogana a právě Zdechovského.

„Podrobnosti propuštění nelze v tuto chvíli nijak komentovat. Byla to ale skupinová práce a jsem rád, že se to krok po kroku podařilo,“ dodal pro Blesk Zprávy Zdechovský.  

Petříček: Nejedná se o výměnný obchod

„Dnes na večer by měli přistát, ale chceme ctít jejich soukromí, tak místo přistání s dovolením uvádět nebudu,“ reagoval pro Blesk Zprávy ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) před příletem Markéty a Mirka.

A narychlo svolal na páteční odpoledne tiskovku. „Já bych chtěl především ocenit rozhodnutí turecké strany, já jsem ji poděkoval svému tureckému kolegovi za tento vstřícný krok. Záležitost se řešila na nejvyšší úrovni,“ uvedl na ní Petříček a ujišťoval: „Nejedná se o nějaký výměnný obchod, jedná se o mimořádné propuštění, o kterém se rozhodla turecká strana.“ 

Video Češi Markéta a Mirek byli propuštěni z vězení v Turecku. Petříček promluvil o zdravotních potížích i karanténě - Blesk TV

Zadrželi je v listopadu 2016

Dvojice Čechů byla zadržena 13. listopadu 2016 na hraničním přechodu s Irákem. Při kontrole u nich byly nalezeny materiály, letáky a fotografie, které podle Turků svědčily o tom, že oba patří ke kurdským milicím YPG. Ty jsou v Turecku považovány za teroristickou organizaci. Češi skončili ve vazbě.

Turecké úřady hovořily o tom, že Všelichová a Farkas podporovali teroristy, zatímco známí zadržených i představitelé českého ministerstva zahraničí uvedli, že dvojice se pokoušela o zřízení polní nemocnice pro Kurdy v Sýrii.

Měsíc od zadržení Markéty a Mirka navštívil Turecko 13. prosince 2016 tehdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Po setkání se svým protějškem Mevlütem Çavuşogluem řekl, že vidí na turecké straně ochotu pomoci a vyjít Česku vstříc, případ ale nepůjde vyřešit za den. Zaorálek o kauze jednal i s tureckým premiérem Binalim Yildirimem.

Dostali 6 let a 3 měsíce

2. srpna 2017 byli Všelichová a Farkas odsouzeni na 6 let a 3 měsíce za spolupráci s YPG. V listopadu téhož roku odvolací soud potvrdil trest, 23. července 2018 trest potvrdil i turecký Nejvyšší soud.

Babiš jednal o situaci dvou Čechů při návštěv Istanbulu 4. září 2019 s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Babiš dnes v tiskovém prohlášení uvedl: „Po mnoha měsících složitého vyjednávání se podařilo docílit propuštění českých občanů Miroslava Farkase a Markéty Všelichové z tureckého vězení. V této době jsou již na palubě vládního speciálu a míří domů. Po té budou předáni do péče našich lékařů (...) Jen připomenu, že oba byli v Turecku odsouzeni v roce 2017 na více než šest let vězení za spolupráci s kurdskými milicemi YPG. Případ byl proto z pochopitelných důvodů velmi citlivý a složitý.

Babiš: Mají za sebou velmi náročné období

Český premiér pak během poděkování zmínil i tři resorty. „Chci ovšem ocenit i práci ministerstev zahraničních věcí a spravedlnosti, která se o osud našich občanů nepřestala nikdy zajímat, a pomoc ministerstva obrany při zajištění jejich převozu zpět do vlasti. A v neposlední řadě bych také rád poděkoval za korektní jednání a vstřícnost turecké straně,“ podotkl Babiš.

K propuštěným Markétě a Mirkovi pak premiér dodal: „Mají za sebou velmi náročné období a já jim přeji, aby se mohli co nejdříve vrátit ke svým rodinám a blízkým.“

Rodina Farkase se zlobila: Nic nám předem neřekli

Návrat Markéty a Mirka však poznamenaly do jisté míry rozporuplné reakce. Rodina Farkase totiž v prohlášení reagovala s překvapením.

„Informace o propuštění Mirka Farkase doposud nám nebyla sdělena a tudíž ani nevíme kde a kdy si můžeme Mirka vyzvednout. Považujeme za zcela neakceptovatelné, že Vláda ČR jejich propuštění oznámila veřejně a nejbližší rodina čerpá informace teprve z médií. Rozhodně není pravdou, že by rodina o jejich propuštění byla předem informovaná,“ uvedly dle Seznam Zpráv Kateřina Farkasová - Vávrová, sestra propuštěného Čecha, a jeho teta Pavlína Vaňová.

„V každém případě děkujeme všem, kteří se na propuštění Mirka s Markétou podíleli prosíme Vás, aby oba získali po návratu potřebný klid, jelikož si prošli velmi těžkým obdobím,“ dodaly.

Petříček reagoval na zlobu

Seznam Zprávy vedle toho přinesly i reakci ministra Petříčka na zlobu z Farkasovy rodiny. „Se sestrou pana Farkase jsem hovořil poté, co letadlo přistálo a vysvětlil jim důvody, proč jsme nemohli předem, tedy před odletem, o převozu příbuzných informovat,“ uvedl Petříček s tím, že s rodinou Markéty Všelichové mluvili jeho kolegové.

Další videa
Články odjinud