Pondělí 28. září 2020
Zataženo, déšť 11°C

Čína reaguje na „nerozumné jednání“ USA: Uzavírá konzulát a dál mluví o provokaci

Autor: ČTK - 
24. července 2020
07:31

Čína dnes nařídila uzavřít konzulát Spojených států ve městě Čcheng-tu. Reagovala tak na obdobný krok USA, které tento týden rozhodly o uzavření čínského konzulátu v Houstonu, informovaly zahraniční agentury. Čínská vláda už dříve postup Washingtonu označila za provokaci a porušení mezinárodního práva. Dnes Spojené státy vyzvala k nápravě „chybného rozhodnutí“.

„Čínské ministerstvo zahraničních věcí informovalo velvyslanectví Spojených států v Číně o svém rozhodnutí vzít zpět souhlas se zřízením a činností generálního konzulátu Spojených států v Čcheng-tu,“ uvedla čínská diplomacie v prohlášení. Zrušení konzulátu v metropoli provincie S'-čchuan je podle Pekingu „legitimní a nutnou reakcí na nerozumné jednání USA“.

Bílý dům nařídil v úterý uzavřít do 72 hodin čínský konzulát v Houstonu, nejlidnatějším městě státu Texas. Zastupitelský úřad se totiž podle něj podílel na vykrádání duševního vlastnictví. Podle agentury AP se čínští špióni pokoušeli ukrást data z několika zařízení v Texasu.

Peking dnes vyzval, aby Washington své „chybné rozhodnutí“ o uzavření houstonského konzulátu zvrátil, a umožnil tak návrat k normálním bilaterálním vztahům.

Prezident Donald Trump přitom nevyloučil, že by se mohly po Houstonu uzavřít i čínské konzuláty i v dalších městech. Podle amerických médií by mohl být na řadě zastupitelský úřad v San Francisku, kde se podle Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) ukrývá čínská vědkyně obviněná u kalifornského federálního soudu ze zatajení spojení s čínskou armádou.

Spojené státy mají v pevninské Číně velvyslanectví v Pekingu a pět konzulátů: ve městech Šanghaj, Kuang-čou (Kanton), Šen-jang, Wu-chan a právě v Čcheng-tu. Další konzulát mají v Hongkongu.

Jirik-ta ( 24. července 2020 11:34 )

Donald si myslí že je za hvězdu. Když Čínu nepotřebuje tak ať přeruší veškeré styky a je to. Teď když je ta globalizace podle Google tak není co řešit.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud