
Čech nabízí filatelistický poklad za půl mega. Padělek, skutečná cena je vyšší, tvrdí znalec

Nejvzácnější česká známka je na prodej - a téměř za pakatel. Inzerát, který Blesk Zprávy objevily na prodejním portálu E-bay, vypadá fantasticky. Prodejce z Prahy 1 za půl milionu korun nabízí poklad, který má podle znalců hodnotu trojnásobnou. Červená známka Osvobozená republika s přetiskem 50/50 je legenda - dokonce patří mezi světově uznávané rarity. Vydali jsme se po její stopě a zjistili podezřelé okolnosti.
„Podle mě je to jedna z nejcennějších českých známek, z mého pohledu dokonce úplně nejvzácnější,“ řekl Blesk Zprávám Aleš Klouda z filatelistického obchodu Sbiram.cz na pražských Vinohradech. Je soudním znalcem v pěti sběratelských oborech.
Jenže hned potom dodal: „Tohle je padělek. Není úplně špatně udělaný, ale poznat to je i podle fotografie. Například tahle tečka na pravém přetisku není, přetisk je udělaný špatnou barvou, která prosákla papírem a razítko soudního znalce vypadá podezřele.“ Navíc se podle něj známky takové hodnoty opravdu neprodávají přes internetové aukce.
Proč je nejvzácnější?
Nejdražší československá známka je zelená žilkovaná čtyřkoruna s černým převráceným přetiskem Pošta Československá 1919. Před dvěma lety se prodala v aukci za více než 10 milionů korun. Je totiž jediná na světě. Ale má to háček - byla vytvořena úmyslně. Vrchní poštovní oficiál Jaroslav Lešetický, sám velký filatelista, v prvních dnech samostatného Československa vyráběl takové unikáty jako Baťa cvičky.
U červené známky to je jinak. V roce 1927 vznikla opravdu náhodou. Někdo omylem strčil arch známek do stroje se špatným přetiskem, ničeho si nevšiml a známky putovaly na poštu v pražských Holešovicích, kde se používaly jako doplatní. Trvalo celý rok než filatelisté poklad objevili. Ze sto kusů na archu se jich dodnes zachovalo kolem dvaceti.
Padělalo se vždycky, padělá se i dneska
„Jestli se dneska padělá? Strašně a ve všem! Padělají se známky, obrazy, mince ... Dneska je to tím horší, že nic není problém - existují skvělé tiskárny, a razítko vám udělají na počkání za pár korun,“ stěžuje si Klouda. Je to prý tak jednoduché, že se vyplatí falšovat i známky za padesát korun. „Když jich někdo naseká tisíc,„ tak už to jsou slušné peníze,“ vysvětluje.
Přetisk 50/50 býval u padělatelů oblíbený i před 2. světovou válkou. Už za první republiky tento chybotisk stál několik tisíc korun - a to tehdy byly velké peníze. Pokusy to byly občas velmi naivní. Existovala prakticky ta samá známka, ve stejné barvě, se stejným přetiskem, ale měla hodnotu 150 haléřů. Stačilo zabarvit jedničku a unikát byl na světě.
„Někteří sběratelé si pořizují do sbírky i falza, samozřejmě za pár desetikorun, aby si zaplnili v albech políčka. Nevidím na tom nic špatného, pokud je taková známka zřetelně označená slovem false,“ říká Klouda. Jenže s tím bývá spojena jedna potíž: v případě pozůstalosti dědicové nerozeznají padělek od skutečné rarity a pak se diví, že v albu nejsou miliony, jak čekali.
Skutečný poklad
Když jsme byli za panem Kloudou, upozornil nás na jednu aktualitu - 29. února jde v americkém Bostonu do aukce sbírka českého emigranta Evžena W. Friedricha, který se věnoval známkám své staré vlasti. Mezi unikáty je i červená Osvobozená republika s přetiskem 50/50.
„Je to asi popáté za dvacet let, co ji vidím prodávat,“ říká Klouda a cenu odhaduje od milionu a půl výš. O pravosti známky v tomto případě nikdo nepochybuje.
Jak dopadne údajný padělek za půl milionu? To také teprve uvidíme, ale i když prodejce nenajde žádného „hejla“, určitě to časem zkusí znovu.
Cely prispevek je tendencne zamereny...Mtzi mne, ze kdyz sem filatelista napise neco hodnotneho, zer se to maze..