Každoročně se to opakuje. Na některých distribučních místech koncem měsíce dálniční známky dojdou a řidiči pak musí objíždět pumpy a pošty, aby nějaké dostupné našli. A to je jen začátek tradičních problémů.

Dálniční známky drží na čelním skle jako přibité, trhají se na části a jejich lepidlo zanechává odolné stopy a šmouhy na skle. A pak přichází to nejhorší – nalepit ji na první a jediný pokus rovně, abychom se na křivou známku nemuseli dívat po celý rok. Chystáte se na to také? Poradíme, jak tím projít hladce.

Autor: Archiv firem

Základní informace

Cena: Stejná jako loni. Roční pro osobní vůz stojí 1500 korun, měsíční 440 a desetidenní 310 Kč.

Kde ji seženete: Na poštách a čerpacích stanicích a u hraničních přechodů.

Kam s ní: V Česku se lepí výhradně na vnitřní stranu čelního skla v rohu u spolujezdce tak, aby nebránila výhledu. Za nalepení na špatné místo přitom hrozí pokuta. Nepleťte si to s cizinou. Kupříkladu v Rakousku se lepí doprostřed skla pod zrcátko nebo vlevo nahoru.

Kde je třeba: Na každé české dálnici, v úsecích mezi značkami »Dálnice« a »Konec dálnice«. Bez dálniční známky zde mohou jezdit motocykly a držitelé ZTP II. (s výjimku neslyšících) a III. stupně. Úseky, kde známku mít nemusíte, jsou nejčastěji v okolí větších měst. Poznáte je podle dodatkové tabulky »Bez časového poplatku«.

Co hrozí: Za jízdu po dálnici bez známky dostanete pokutu 5000 Kč blokově a až 100 tisíc korun ve správním řízení.

Nová bude poslední

Novou známku byste měli lepit na odmaštěné sklo. A čeká nás to pravděpodobně naposledy. V roce 2021 bychom měli přejít na elektronické dálniční známky, jako jsou již dnes na Slovensku, v Maďarsku či Rakousku.

Na starou použijte žiletku

Známka je navržena tak, aby se při pokusu o odtržení začala trhat, a znemožnila tak přelepení na jiný vůz. A dostat ji ze skla je proto oříšek. Snadno ji ale odstraníte pomocí žiletky. Ve specializovaných prodejnách nebo i na poště seženete žiletkovou škrabku na sklokeramické desky, která si se známkou poradí bravurně a nehrozí, že se pořežete. Stojí do stokoruny. Snáz ji sundáte v teple, tedy ideálně po jízdě nebo v garáži. Zbytky lepidla odstraní čistič na bázi izopropylalkoholu.

Nezapomeňte dopsat značku

Známku nestačí jen nalepit. Je platná jen v případě, když je označená registrační značkou vozidla. Také je třeba vozit u sebe kontrolní útržek, který se s nalepenou částí shoduje ve dvoupísmenné sérii a šestimístném pořadovém čísle.

VIDEO: „Na dovolenou autem jeďte až druhý den, ne hned po práci,“ říká expert z BESIP

Video
délka: 40:21.44

„Na dovolenou autem jeďte až druhý den, ne hned po práci,“ říká expert z BESIPu Blesk TV