Architekt Petr vyměnil cihly za Lego. Kvůli alergii na něj nesměl sáhnout: „Byl to fakt sajrajt“

 • Autor: Vladimír Blažek - 
  5. 1. 2020
  05:50

  Doma má Petr Šimr přes půl tuny kostiček stavebnice Lega. Zatímco my ostatní za ně utrácíme, jemu se povedlo, že ho kostičky živí. Vypadá to na super život. Jenže, co se stalo, když do něj vstoupila alergie na plasty? Jak se vypořádal se závistí? A co na to říká partnerka? Na to všechno se ho zeptaly Blesk Zprávy. Petr poradil i to, jak Lego správně skladovat, aby neztrácelo hodnotu. 

  Petr Šimr by si mohl pověsit na zeď diplom architekta, spoustu pozvánek na své výstavy z Lega a řadu ocenění za skládání z dalších „dětských“ stavebnic. Zakázky na výstavy a skládání má čtyři roky dopředu. Patří mezi dospělé fanoušky Lega, kterých jsou u nás tisíce. Ne každý se k tomu ale veřejně přizná - tatínkové a dokonce už i maminky -  svou vášeň maskují tvrzením, „že to je pro děti“.

  Vzpomenete si na svou úplně první stavebnici?

  Samozřejmě - červený kufr s devíti přihrádkami a zasouvacími baseplates o rozměrech 16 x 32 studů (výčnělků, pozn. red.) a v kufříku staré dobré Lego Basic kostky s tehdy ještě figy (figurkami) bez ručiček a nožiček. To se nedá zapomenout.

  Co vašemu koníčku říká přítelkyně. Já bych třeba na slečnu určitě na první schůzce nevybalil, že si po večerech hraji s legem. 

  Přítelkyně mě obecně v kostičkách podporuje a nijak mi do toho nepovídá. Obecně mohu přiznat, že do chvíle, než jsme se před pár týdny poznali, tak prý od dětství do dospělosti neměla žádné zkušenosti se žádnými stavebnicemi, tzn. ani Lego, ani Seva nebo Cheva, ani stavebnic jiných značek.

  I přesto fantasticky skládá Lego Friends a Lego Technic ji baví ze všeho nejvíc. Dokonce má i svou vlastní tvorbu z české stavebnice Seva u mě v ateliéru. To mě velmi těší, že mám její plnou podporu. Nebýt společných projektů s mou rodinou, stále bych dodnes skládal veškerou svou tvorbu ve sklepě domku mamky.

  Petr Šimr a legovláčkyPetr Šimr a legovláčky | svetkosticek.cz

  Jste víc sběratel nebo stavitel? A Technic nebo klasika? 

  Popravdě, co se týče stavebnice Lego, jsem spíš sběratel. Na vlastní tvorbu ze stavebnice Lego je zapotřebí komfortní zázemí a opravdu hodně typů a barev kostiček, což je značně nákladná záležitost. Ačkoliv i Lego má od září 2019 po třech letech zakonzervovaných v garáži konečně již svou vlastní místnost pro tvorbu i skladování dílů, přeci jen jsem od vlastní tvorby s touto stavebnicí v posledních dvou letech jako správný vlastenec konvertoval k vlastní tvorbě z jiných značek ryze českých stavebnic, ve kterých si hrdě držím prvenství nejen v ČR, ale i ve světě.  

  Máte oblíbené řady? A jakou největší věc jste postavil? 

  Za mě jsou fajn řady Lego Technic, Creator Expert, ale i Friends a City Trains. Samozřejmě beru cokoliv z 90. let, to je srdcovka. Z mé vlastní tvorby proporčně vyčnívá dvoupohledová hasičárna se šesti vjezdy a centrální věží, která byla navržena a sestavena již před osmi lety.

  Jednu dobu jsem také skládal 2D mozaiky na 2x2 baseplates 48x48 studů (2x2 základní desky, každá 48x48 výčnělků - pozn. red.), ale baštilo to hodně bricků (kostek), tak jsem toho prozatím nechal a skládám je pouze na základě objednávky zakázkového díla instituci nebo klientovi.

  Setkávám se s názorem, že dneska je Lego málo kreativní. Prostě se postaví podle návodu a je to. 

  Asi spíš záleží na tom, jakou ediční řadu tovární sady si pro skládání vyberete. Jsou i sady, kde je alternativ k seskládání více. Ovšem Lego a ani jiné značky stavebnic nejsou jen o tom poskládat něco podle návodu. Pokud máte dostatek kostek, trpělivost a špetku fantazie, nepotřebujete návod.

  Osobně spíš neuznávám tu virtuální realitu s touto stavebnicí, propagovanou skrz počítačové hry a animace. To mi přijde už zbytečnost. Navíc pro rozvoj dětské kreativity je lepší si na díly fyzicky sáhnout, než jen otáčet kostičkami v programu. 

  A co robotizace lega?

  Ediční řada Mindstorms je moc fajn. Osobně si myslím, že je to velký přínos pro děti, ale i dospělé, protože lze poskládat třeba robota, nebo něco pohyblivého, a naprogramovat si to dle libosti. Zároveň to má vysoce edukativní charakter a lze na tom ukázat např. fyzikální zákony v praxi.

  Ocenění, která obdržel Petr Šimr za sbírání českých stavebnic.Ocenění, která obdržel Petr Šimr za sbírání českých stavebnic. | světkostiček.cz

  Málokdo z rodičů třeba ví, že existuje bricklink.com, tedy jakési tržiště, kde mohou nakupovat kostky podle jednotlivých druhů. A je tam i dost českých prodejců...

 • Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
  Získejte neomezený přístup již od 1 Kč měsíčně

  Chci předplatné Premium
Další videa
Články odjinud