Maminka (35) dvouletého dítěte má plíci pověšenou na hrudi. Čeští lékaři slaví úspěch

Autor: Nikola Forejtová - 
15. února 2020
13:20

Čeští lékaři slaví další úspěch. Vůbec poprvé v naší historii se jim povedlo napojit pětatřicetiletou ženu na umělou mimotělní plíci. Podobný zákrok se povedl jen ve dvou desítkách případů na celém světě. Maminka dvouletého dítěte trpí těžkou hypertenzí, do nemocnice byla přijata s masivním chrchláním krve. Operace jí dočasně zachránila život. Nemá ale vyhráno, stále totiž potřebuje transplantaci. 

Pětatřicetiletá žena byla přijala do Všeobecné fakultní nemocnice s masivním chrchláním krve. Pacientce rychle selhávaly plíce a před jistou smrtí ji dělilo jen několik hodin. Žena nutně potřebovala plíci novou.

„Její stav byl tak těžký a závažný, že byla transplantace neuskutečnitelná. Nakonec jsme se rozhodli zvolit unikátní metodu, která se za posledních deset let provedla na světě jen asi u dvaceti pacientů na pěti pracovištích. V Čechách pak úplně poprvé,“ popsal vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Martin Balík. 

„Pacientce jsme implantovali unikátní bypass, který obchází její plíce. Umožnili jsme jí žít s mimotělní plící pověšenou na hrudníku, aby její tělo mělo určitý čas se zotavit a připravit na budoucí transplantaci plic, která je její jedinou perspektivou,“ doplnil Balík. 

Pacientka trpí těžkou plicní hypertenzí a do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze byla přijata s masivním chrlením krve z plic a selháváním srdce.Pacientka trpí těžkou plicní hypertenzí a do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze byla přijata s masivním chrlením krve z plic a selháváním srdce. | Všeobecná fakultní nemocnice

Žena trpí těžkou plicní hypertenzí. Jedná se o vzácné onemocnění, které je způsobeno vysokým krevním tlakem v plicních cévách. Pacient trpí dušností, únavou, nechutenstvím, závratí, otoky kotníků, bušením srdce a bolestí na hrudi. 

Nemoc totiž způsobuje zbytnění svalstva, které vede k jeho zužování. Snižuje se tak průtok krve a časem mohou v plicích vznikat i krevní sraženiny. „Plíce mladé pacientky a matky dvouletého dítěte jsou nyní těžkou plicní hypertenzí natolik poškozeny, že se jimi krev neprotlačí. Bez podpory mimotělního oběhu by již nežila,“ uvádí pak nemocnice. 

Na transplantaci se čeká měsíce

Pacientka se podle lékařů nyní může svobodněji pohybovat, což celkově prospívá tělu a samozřejmě i srdci. Umělá plíce jí mezitím okysličuje krev a zbavuje ji kysličníku uhličitého - tedy zkrátka plíce dočasně zcela nahradí.

Pětatřicetiletá maminka ale stále nemá vyhráno. Umělá plíce ji jen dočasně udrží naživu a pomáhá jí se lépe připravovat na transplantaci. Čekací doby jsou ale neúměrně dlouhé. Pacient může na vhodného dárce čekat týdny, měsíce a někdy i rok. 

Podle dat Koordinačního střediska transplantací bylo v loňském a i předchozím roce transplantováno 42 plic, to je v porovnání s ostatními orgány vůbec nejméně. Vhodný dárce musí mít stejnou krevní skupinu a podmínkou je také nebýt kuřákem. Mohou se pak transplantovat obě plíce, jen pravá nebo levá a možné je i transplantovat jeden nebo dva laloky. 

Nemoc plic je zpravidla nejhorší. Pacient je většinou odkázán na lůžko a na dodávání kyslíku. Nedostatek kyslíku se navíc projevuje i na dalších orgánech, včetně mozku. 

Podle dat z Českého statistického úřadu umírá ročně na respirační onemocnění (včetně chřipky) 3 700 Čechů. To je více než 3 procenta úmrtí. Tato čísla zahrnují záněty a i některá chronická onemocnění. Nepočítá se sem ale rakovina plic, ta má ve statistice svou vlastní kolonku.

„Zhoubný nádor může v roce 2018 za každou čtvrtou smrt. Nejčastěji se jednalo o novotvar v plicích,“ uvádí ČSÚ. Přidává i další smutnou statistiku. Za posledních pět let se nejvíce umíralo právě v únoru, kdy jsou časté rozmary počasí a právě dýchací ústrojí nejvíce trpí. 

Za ojedinělou metodou vyřazení plic z oběhu a využitím umělé mimotělní plíce stojí tým lékařů ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.Za ojedinělou metodou vyřazení plic z oběhu a využitím umělé mimotělní plíce stojí tým lékařů ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. | Všeobecná fakultní nemocnice

Ladic_pijan ( 15. února 2020 19:05 )

Redaktor si vychrchlal z hlavy mozek a nahradil ho 💩

drzaaaa ( 15. února 2020 17:10 )

zhovadilci z plesku už ať se vám to všechno vrátí pakáž jedna nevzdelaná

_zacotomame ( 15. února 2020 15:59 )

Nemuselo se jednat hned o chrlení krve, ale mohlo jít o masivní vykašlávání krve. Nicméně použít výraz "vychrchlávání" může jen naprostý novinářský nýmand.

Ladic_pijan ( 15. února 2020 14:01 )

To jsme tu jednou měli prezidenta, který měl 3,14ču na krku

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud