Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Zataženo 17°C

Prabiatlon nebyl pro slabé: Střelba na živé terče i důstojník jako trenér

Autor: DH - 
14. února 2020
12:25

Česká republika znovu žije biatlonem! Aby také ne, když hned v první disciplíně mistrovství světa v italském středisku Anterselva brala čtveřice závodníků z Čech Eva Kristejn Puskarčíková, Markéta Davidová, Ondřej Moravec a Michal Krčmář senzační bronz ve smíšené štafetě. Odkud se ale tenhle sport vzal a víte, že svým způsobem pomohl Finům vyhrát zimní válku?

Od svého prvopočátku byl biatlon považovaný za atraktivní a divácky oblíbený sport. Dnes se na něj řada fanoušků dívá i kvůli kráskám v elastickém oblečení, které se ženou za medailovými umístěními a u toho střílejí po terčích.

Kdy sledovat Češky na MS v biatlonu 2020 najdete >>> ZDE.

Dámy mají zase rády vypracované sportovce se zbraněmi. Když ale biatlon začínal, byl zcela o něčem jiném, jak ostatně popisuje a ve velké galerii odhaluje i Reflex.

Biatlon, tedy běžecký závod proložený střelbou na terč, se v určité podobě objevil hned na prvních olympijských hrách ve francouzském Chamonix v roce 1924 pod názvem běh vojenských hlídek. Toho se mohly účastnit pouze skutečné jednotky v čele se svým důstojníkem a běhalo se pětadvacet kilometrů na lyžích, které doplnilo střílení z pušek i stoupaní na skialpech.

Mimochodem, ani Češi nechyběli právě na startu prvního olympijského běhu vojenských hlídek. Z šesti týmů tehdy dokončily jen čtyři, Češi skončili právě čtvrtí, když je k vítězství dovedl nadporučík Buchta.

Na olympiádě se běh vojenských hlídek jako sport naposledy objevil v roce 1948, kdy nastal úpadek této aktivity, předtím ale biatlon hrál velkou roli v jedné důležité válce.

Běh na lyžích v kombinaci se střelbou hojně využívali Finové, jedni z nejúspěšnějších závodníků současnosti. Nejvíce pak armáda během takzvané Zimní války nap řelomu let 1939 a 1940, kdy se seveřané bránili proti komunistické invazi Sovětského svazu. A právě běžky se staly jejich tajnou zbraní proti ruské převaze tanků, letadel i osob a Finové díky této dovednosti dokázali silnému Rusku dlouho vzdorovat.

Jedním z nejvšestrannějších „biatlonistů“ té doby byl i legendární sniper Simo Häyhä přezdívaný Bílá smrt, který se svými 505 potvrzenými zásahy drží pomyslný rekord mezi armádními odstřelovači. I on se v terénu přesouval na běžkách. Od jeho dob se ale biatlon naštěstí hodně změnil.

Aktuality MS v biatlonu 2020 v italské Anterselvě můžete sledovat >>>ZDE!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud