V Česku ubývá řemeslníků, odcházejí do důchodu a mladí je nestačí nahrazovat

Autor: ČTK - 
11. února 2020
20:55

Navzdory nárůstu zájmu o některé učební obory v posledních letech je v Česku čím dál méně řemeslníků. Starší odchází do důchodu a mladí je nestačí nahrazovat. Zatímco před dvěma lety chybělo v ČR kolem 300 000 řemeslníků, nyní je to přibližně 400 000. Jejich nedostatek souvisí mimo jiné s demografickým vývojem. Vyučení lidé proto často mohou očekávat nadprůměrné příjmy, sdělil novinářům ředitel pražské Střední odborné školy Jarov Miloslav Janeček.

Podle něj chybí řemeslníci prakticky ve všech odvětvích. Například ve stavebnictví je velká poptávka po zednících, svářečích, tesařích, instalatérech, soustružnících, truhlářích, malířích a lakýrnících. „Absolutně největší je v současné době nedostatek takzvaných střechařských profesí, tedy klempířů a pokrývačů,“ řekl Janeček.

Nedostatek lidí na trhu práce podle něj způsobilo několik faktorů. Jednak je důsledkem toho, že do důchodu začíná odcházet početnější starší generace. Zároveň je dán tím, že v posledních 20 letech vlivem demografického vývoje ubylo středoškoláků a na přelomu tisíciletí navíc klesl zájem o učňovské školství. Sehnat kvalitního řemeslníka proto v současnosti trvá i několik měsíců.

„Na malíře interiérů se čeká tři a více měsíců, na kvalitního a spolehlivého obkladače nebo instalatéra se běžně čeká až půl roku,“ řekl Janeček. U pokrývačů, klempířů či tesařů je podle něj situace ještě horší.

Plat řemeslníků se pohybuje vysoko nad průměrem

Řemeslníci si i proto mohou v současnosti vydělat dost peněz. „U absolventů bez jakékoli praxe bývají výdělky v prvních letech po vyučení nižší, okolo 25 000 až 30 000 korun.

Po získání praxe, a především pokud řemeslník umí pracovat s novými moderními materiály a technologiemi, se jeho výdělky výrazně zvyšují a měsíční plat je vysoko nad průměrem,“ řekl ředitel. Průměrná mzda v ČR za loňská tři čtvrtletí byla podle Českého statistického úřadu 33 429 korun.

Na nedostatek učňů a odborných pracovníků si stěžuje mimo jiné Hospodářská komora či Svaz průmyslu a dopravy. Vláda chce zájem o řemeslné obory víc podporovat. Plánuje proto například zavedení předmětu technika do základních škol nebo mistrovské zkoušky.

Statistici ale upozorňují, že úbytek absolventů souvisí zejména s demografickým vývojem. Současné rozdělení studentů v oborech se podle Národního ústavu pro vzdělávání proti roku 2008 příliš neliší. Podíl přijatých do oborů s výučním listem činil před 12 lety 30,3 procenta všech prváků, do září 2012 stoupl na 32,1 procenta a v roce 2018 byl 29,4 procenta. Nárůst zájmu zaznamenaly v posledních letech zejména některé technické učební obory. Například počet přijatých do elektrotechnických oborů se zvýšil mezi lety 2017 a 2018 o procentní bod.

Video Budoucí umělečtí kováři vyrábějí v nově rekonstruované kovárně v Ostravě slonici a slůně ze železa. - Tomáš Ptáčník

hejhej ( 12. února 2020 13:26 )

V Česku ubývá řemeslníků: To se dalo čekat. Po r. 1989 se likvidalovalo učňovské školství, průmysl a nyní se " dostavil" výsledek. Hlavně, že máme nadpočet maturantů, BC, MGR. Hodně studovaných, málo chytrých, rovněž výsledek " chytrých" ministrů školství po. r. 1989.

Schlafenberg ( 12. února 2020 09:19 )

Dokud bude stát poskytovat štědré sociální dávky parazitům tak holt nebudou řemeslníci a nebude na důchody.

PPP150W ( 12. února 2020 00:41 )

Jistě je velmi motivační pro řemeslníky chystané zavedení EET. Tak ať si ti, co nemůžou drobným podnikatelům přijít na jméno a paušálně je synonymizují se zloději a podvodníky objednají řemeslné práce u velkých firem, počkají půl roku a pak se další roky soudí s jejich právníky o špatně odvedenou práci. A stejně nic nevysoudí. Nakonec rádi zavolají Fandu Vomáčku, kterej jim to udělá líp a rychleji a vykešují mu na ruku třetinu toho, co stavební firmě.

tarzanzroduopic ( 11. února 2020 23:56 )

Buďte v klidu, zas je to tu samý ekonóm a inženýr! Mladí sice nic neumí, ale za míň jak 35.000,- dělat nebudou...

dietr ( 11. února 2020 23:55 )

Problém je v tom, že učebních oborů je příliš a jsou jednostranně zaměřené. Řešení je ve sjednocení kuchař a číčník, tesař a truhlář, karosář a lakýrník, zedník a obkladač, klempíř a pokrývač atd atd. Až tohle dojde někomu na min. školství, budou učiliště nabité k prasknutí a řemeslo bude dále vzkvétat. Pokud ne , budou učební obory postupně zanikat, jako např. traktorista či kominík. A firmy z Polska vám postaví plot, vymění plastové okna a vyrobí nábytek na míru i bez výučního listu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud