Babiš se tvrdě obul do Maláčové: Víc peněz na systém vyplácení dávek nedostane

Autor: ČTK, tsv - 
24. ledna 2020
12:00

Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s navýšením peněz na nový systém vyplácení dávek ministerstva práce a sociálních věcí. Novinářům dnes řekl, že s ministryní Janou Maláčovou (ČSSD) o věci komunikoval. Od podzimu 2018 do konce loňského roku jí napsal deset kritických dopisů.

„Zásadně s tím nesouhlasím,“ uvedl. Připomenul také, že ministerstvu rezort financí nevyšel při jednání o rozpočtu vstříc v požadavku navýšit sumu na změnu IT systému o 800 milionů korun. Poznamenal, že IT systémy jsou dlouhodobým problémem, se kterým vláda zápasí.

Systém pro vyplácení dávek je součástí jednotného rezortního systému, který měl být původně v provozu od roku 2017 a stát měl 1,5 miliardy korun. Přípravy se ale protáhly. Ministerstvo ho plánuje spustit příští rok a odhadovaná cena by měla být až o miliardu vyšší. Zakázky rezort vyhlásil v minulém volebním období pod vedením ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD).

Maláčová ve čtvrtek při jednání sněmovního výboru uvedla, že cena z roku 2016 není reálná. „Od léta minulého roku mají ministerstvo financí a premiér Andrej Babiš veškeré informace. Děláme vše pro to, aby kritická infrastruktura státu byla zajištěna,“ uvedla. Podle Babiše z toho může vyplývat, že se zakázkou souhlasí.

Kvůli zpoždění zakázky se ministerstvo v březnu chystá vyhlásit výběrové řízení na provozovatele nynějšího systému vyplácení dávek od firmy OKSystem. Vítěz by pak měl systém spravovat a rozvíjet po kratší dobu, a to nejspíš dva roky. Provoz nynějšího systému je zajištěn do začátku příštího roku. Rezort chtěl mít původně úplně nový systém, dodavatele ani po dvou tendrech ale nemá.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

ssjs ( 26. ledna 2020 05:43 )

20 milionů? Umíš počítat?

karambol ( 24. ledna 2020 18:46 )

strčte už konečně tu zblblou venezuelu do klece!!! ona umyslně chce zničit rozpo­čet,vl­ádu,­ekono­miku!! jelito cjen rozdávat ale ze svého nedá ani korunu s 20000 tisíc zvednout příspěvek na 300000 muže jenzmetek CSSD obecný blb Maláčová ty jelito kdo by utáhl tvé výbuchy tuposti!!!

gejzovic ( 24. ledna 2020 16:27 )

Socani se drzi zuby nechty,at to dava z vlastniho ty socany ve vlade byl cert dluzen,radsi mimoradne volby

Schlafenberg ( 24. ledna 2020 15:53 )

Dávky ty pyčo

tomik007 ( 24. ledna 2020 15:12 )

Tak si to preczitaj a pochopis aj ty

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud