Pokladní, skladníci i pekaři se radují. V Albertu jim přidali, další řetězce to plánují
Potravinářské řetězce plánují i letos zvýšit mzdy svým zaměstnancům. Chystají pro ně zároveň nové benefity. Od ledna dostali přidáno provozní pracovníci Albertu, další společnosti budou o podmínkách pro letošní rok teprve jednat, vyplynulo z ankety ČTK. Podle prezidentky Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb (UZO) Renáty Burianové se u většiny potravinářských řetězců daří vyjednat průměrné navýšení o deset procent, uvedla na dotaz ČTK.
Albert od ledna navýšil mzdy pokladním, skladníkům, řezníkům, zelinářům a pekařům v průměru o devět procent. Každému zaměstnanci zaručil minimálně o pět procent vyšší mzdu. Do navýšení mezd investuje zhruba půl miliardy korun. Albert v ČR provozuje více než 300 prodejen, zaměstnává přes 10 tisíc lidí. Od konce roku 2016 navýšil mzdy v průměru o necelých 60 procent.
„V současné době mohu potvrdit, že i v letošním roce plánujeme zlepšovat pracovní podmínky našich zaměstnanců. Konkrétní zprávu budeme zveřejňovat až po uzavření dialogu s našimi partnerskými organizacemi,“ uvedla mluvčí supermarketů Billa Dana Bratánková. Loni podle svých slov pracovníkům přidala v průměru o 17 procent. Řetězec Billa čítá přes 200 prodejen, ve kterých zaměstnává kolem 6000 lidí.
Kaufland podle jeho mluvčí Renaty Maierl letos plánuje změny v benefitech i vzdělávání pro zaměstnance. Konkrétní závěry uvede řetězec později, obchodní rok mu začíná až v březnu. V tuzemsku má více než 100 obchodních domů, ve kterých pracuje zhruba 15.000 provozních zaměstnanců.
Společnost Penny Market mzdy navyšovala naposledy loni v březnu, a to v průměru o deset procent, v případě pokladních se jednalo o navýšení dokonce až o 15 procent, uvedl manažer komunikace Penny Tomáš Kubík. „Mzdy a benefity jsou dány kolektivní smlouvou. Aktuální podmínky jsou v platnosti do 29. února. V průběhu ledna bude zahájeno vyjednávání o podmínkách v dalším období,“ doplnil. Penny provozuje bezmála 400 prodejen, zaměstnává více než 5600 lidí.
V Globusu mají zaměstnanci slevu 10 procent na veškeré zboží
„Také v tomto roce plánujeme investice směrem k našim zaměstnancům a úpravy mezd, samozřejmě s ohledem na vývoj české ekonomiky a na hospodářský výsledek Globusu,“ uvedla vedoucí korporátní komunikace Globus Rita Gabrielová. V předchozích třech letech do mezd Globus investoval přes polovinu zisku.
„Výsledkem je zvýšení platů o 40 procent a mimo jiné i nový benefit v podobě 10procentní slevy na veškeré zboží v našem sortimentu. To za jeden rok představuje dalších 21 milionů korun, které věnujeme na zvýšení komfortu a spokojenosti našich zaměstnanců,“ dodala. Globus zaměstnává 5400 lidí, z toho pětinu ve vlastních provozech. V ČR má 15 hypermarketů.
Zvýšit mzdy plánuje také Tesco, řekl mluvčí řetězce Václav Koukolíček. „Procentuální navýšení mezd včetně investice do zaměstnaneckých benefitů začneme během třech měsíců vyjednávat se zástupci odborových organizací v rámci kolektivního vyjednávání,“ dodal. V provozech zhruba 200 obchodů pracuje 8400 lidí.
Lidl: Tlak na zvyšování mezd letos zeslábne
Mzdy pravidelně zvyšuje také Lidl, rozšiřuje i nabídku benefitů. „V případě navyšování mezd očekáváme, že tlak na jejich růst v letošním roce obecně zeslabí,“ uvedla mluvčí společnosti Zuzana Holá. Lidl v Česku zaměstnává přes 11 000 lidí, provozuje přes 250 prodejen.
Podle odborů je zásadní, aby byla zvyšována základní mzda a nově nastupující zaměstnanci neměli vyšší mzdu než stávající na stejné pozici. „Z našeho pohledu jsou mzdy v obchodě většinou stále ještě na nižší úrovni, než by bylo možné, vzhledem k ekonomické situaci jednotlivých firem,“ doplnila Burianová.
Podle portálu Platy.cz si český prodavač vydělá od 17 000 po 31 000 korun měsíčně v závislosti na regionu a zaměstnavateli. Průměrná mzda v ČR se podle údajů Českého statistického úřadu v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,9 procenta na 33 697 korun. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 2163 korun více než před rokem.