Na kase chybí lidi. Penny, Globus, Albert i Tesco zvyšují platy prodavačkám

Autor: ČTK, Mii - 
30. 6. 2017
12:45

Pokladním, prodavačkám a dalším zaměstnancům na prodejnách řady velkých obchodních řetězců se od soboty zvýší základní mzda. Tesco, Globus, Albert či Penny Market navýší pracovníkům platy mezi pěti a 11 procenty. V některých řetězcích jde letos již o druhé zvýšení mezd. Obchodníky k tomu nutí nedostatek provozních pracovníků či snaha udržet si ty stávající.

Navyšování mezd nastartoval v březnu podle odborářů krok diskontu Lidl, který zvedl nástupní mzdu v obchodech o čtvrtinu. Průměrná mzda české pokladní ale roste jen pomalu. „Krok Lidlu v oblasti zvyšování mezd roztočil spirálu a ovlivnil chování ostatních řetězců,“ řekla v pátek předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová.

Průměrná mzda provozních zaměstnanců se podle ní v současné době pohybuje kolem 14 500 korun, liší se však řetězec od řetězce. Loni to bylo o 500 korun méně. Portál Platy.cz uvádí průměrnou mzdu na pozici prodavač 15 595 korun, u pokladní 15 319 korun. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku přitom v prvním čtvrtletí letošního roku činila 27 889 korun.

„Nedostatek provozních zaměstnanců v prodejnách, snaha řetězců udržet si kmenové zaměstnance a také úspěšné kolektivní vyjednávání o mzdách,“ uvádí šéfka odborů důvody, které dále stojí za růstem mezd. Mzdy podle Burianové vzrostly především v obchodech, v nichž kolektivně vyjednává OSPO.

Zájem o práci v Lidlu stoupl o 100 procent

Letos se obchodní řetězce předhánějí v informování o nárůstu mezd svých zaměstnanců, ačkoli v minulosti většina z nich tyto údaje nezveřejňovala. Naposledy hypermarkety Globus oznámily, že zvýší svým zaměstnancům v obchodech od 1. července plat v průměru o 1000 korun měsíčně.

Tesco od soboty zvedne základní tarifní mzdy v průměru o 11 procent. Penny zvyšoval letos platy dvakrát, od 1. července čeká pokladní navýšení mzdových pásem v průměru o 860 Kč. Albert navýší od července mzdy zaměstnancům pracujícím na provozních pozicích v obchodech v průměru o pět procent.

Řetězec Lidl zvýšil od března nástupní mzdu zaměstnanců v obchodech o 25 procent, dosáhla tak 23 333 korun při čtyřicetihodinovém úvazku týdně. Průměrná mzda prodavačů a pokladních je podle firmy při stejném úvazku 24 897 korun.

Firma v březnu po navýšení mezd zaznamenala oproti předcházejícím měsícům rekordní nárůst počtu uchazečů o práci. „V konkrétním srovnání měsíců únor–březen se jednalo o téměř stoprocentní nárůst počtu zaslaných životopisů. Zájem vzrostl celorepublikově o všechny pracovní pozice,“ uvedla mluvčí řetězce Zuzana Holá.

VIDEO: Zavíraní obchodů o svátcích vzbuzuje emoce. Podívejte se na debatu Blesk.cz na toto téma

Video Zavřené obchody ve svátek? Jsou dny, kdy nakupování nemusí být na prvním místě, říká Mihola 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

rentierskej ( 5. srpna 2017 22:50 )

pokladní jako zákazník nevyužívám. takže na ně ani nemohu být "hnusný." (a že nějaké pokladní mají i šéfa, je mi, jako zákazníkovi, úplně jedno) ani s jejich šéfem nepřicházím do styku. takže kritika se míjí účinkem; já využívám víc "stroje" než lidi - stroje jsou spolehlivější.

Asmodina ( 3. srpna 2017 01:40 )

konecne nekdo kdo to vidi i z te druhe strany. Co kecy,ale ty nadávky.... lidi jsou na nervy jenom spechaji a nekdy se to bukování prostě urychlit nedá.

Asmodina ( 3. srpna 2017 01:37 )

Milej chytrolíne, šefem nad pokladnami je vždy hlavní pokladní....kdo to dělal to moc dobre vi ale koukam ze tady je dneska radců,co na pokladní sypou popel,ale premysleli jste, jak nekdy se hnusne chovame my zakazníci? Aniz by jsme si to uvědomovali. Obcas je to s prominutim ten zakazník na přesdržku.

andrejcicka ( 1. července 2017 08:23 )

 Hihiii... pracuji v Tesco a přidali nám jen 350 kč.. tomu říkám vejvar... I kdyby zvýšili platy, tak zvednou i ceny potravin, oblečení, nájemné, hypotéky atd... Takže peníze a spokojený život nebudeme mít nikdy.

liskabystrouska ( 1. července 2017 08:13 )

muj znamy koupil v penny deset vajec a ta potvora mu je pocitala jako plato za 60 kc! v Cv ten se tam porad s nima hadal ...a vždycky ho okradliy....to jsou ale s m ra di a ta co tam drepi je tam nejdele to je pekna m r cha bejlata neprijemna taky co odesly do duchodu tak je to same co ty holky ,ona byla neprijemna uz drive ale netroufla si okrádat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa