Středa 29. listopadu 2023
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno -1°C

Češi rekordně utráceli. V e-shopech nakoupili za 161 miliard, nejvíc elektroniku a kosmetiku

Autor: ČTK - 
2. ledna 2020
12:40

Češi loni nakoupili v internetových obchodech zboží za rekordních 161 miliard korun. Je to o 31 miliard, tedy 15 procent, více než v roce 2018. Vyplývá to z údajů společnosti Shoptet, která provozuje více než 20 tisíc e-shopů, což je zhruba polovina českého trhu.

Rekordnímu ročnímu obratu pomohl i stoupající počet internetových obchodů, který meziročně vzrostl o 3,5 procenta. Největší podíly na obratu tvořily elektronika, kosmetika a oblečení. „Očekáváme, že za letošní rok bude objem peněz utracených v e-shopech zase o něco vyšší,“ dodal výkonný ředitel Shoptetu Miroslav Uďan.

Na prvním místě žebříčku podle celkové hodnoty online nákupů za loňský rok figuruje s 37 procenty elektronika. Druhá byla kosmetika s 12 procenty. Na internetu více utrácely ženy, na které připadalo 60 procent tržeb.

„Sílící trend online nákupů pozorujeme u oblečení. Svou roli v tom sehrávají nejen velké módní e-shopy, ale také obchody, které prodávají například i sportovní vybavení. Rychle ale roste také obliba online nakupování potravin, která bude podle nás stoupat i nadále,“ dodal Uďan.

Při srovnání různých období roku drží jasné prvenství to předvánoční. Za listopad a prosinec byl obrat českých e-shopů 51 miliard korun, z toho 12 miliard utratili Češi během posledních dvou týdnů před Vánoci.

Pro skupinu Mall.cz byl nejsilnějším dnem 29. listopad, kdy vrcholila akce Black Friday. Celkově za poslední dva měsíce roku zaznamenal e-shop meziroční růst tržeb o 25 procent. „Letos jsme poprvé, i přes některé varovné zprávy a zažité zvyky, viděli, že lidé objednávali dárky skutečně až do poslední chvíle. V období od poloviny měsíce do 23. prosince u nás uskutečnili o 40 procent více objednávek než v loňském roce,“ uvedl výkonný ředitel Mall.cz Oldřich Bajer.

Téměř 70 procent veškerého zboží prodávají e-shopy se sídlem v Praze. Po hlavním městě následují Brno (osm procent) s Ostravou (šest procent). Značný podíl online prodejů eviduje Shoptet také v Jihočeském kraji (tři procenta).

Josef124 ( 28. dubna 2020 12:56 )

Jen ať lidé nakupují v e-shopech ještě víc Já také v jednom pracuji, tak ať máme ještě víc práce. Prodáváme chovatelské potřeby a je až neuvěřitelné, jak někteří lidé utrácí za své mazlíčky. My se snažíme náš e-shop vést dobře, aby se k nám lidé dál vraceli. Vsadili jsme teď na reklamní tašky od http­s://ww­w.van­giller­n.cz­/pro­dukty/­reklam­ni-tasky , které dáváme ke každé objednávce. Už se nám několik zákazníků ozvalo, že je dárek potěšil.

poooresh ( 2. ledna 2020 15:03 )

Ty taky nebudes uplne v poradku.

dama_s_kosou ( 2. ledna 2020 13:49 )

„My v Čechách máme rádi přírodu. Máme obrovský program na vodu, chceme zasadit deset milionu listnáčů, kůrovec nám žere lesy,“
„A včely mají rády řepku, můžou si kecat novináři, co chtějí. Mají, je to pravda. Já jsem byl v Lysé nad Labem na výstavě,“
"Představte si, že bych byl Harry Potter, měl kouzelnou hůlku a proměnil ty projekty hned teď ve skutečnost. Stali bychom se okamžitě druhým Švýcarskem,"

Vsichni jsou blazni, jen pan premier je letadlo.

dama_s_kosou ( 2. ledna 2020 13:47 )

A to vsechno diky Babisovi! Cely svet se topi v krizi, jen CR jede na plny plyn.
Take Slunce dal vychazi diky nemu. Za Kalouska bylo Slunce hnusne a nehralo. Ale dnes? To se neda vubec srovnat!
Proste Babis, to je jina liga...

xiioma ( 2. ledna 2020 13:30 )

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud